آیا لیپولیز اولتراسونیک روشی مطمئن برای لاغری شکم و پهلو است؟

لیزر لیپولیز یکی از انواع عمل‌های زیباییاست که در آن از انرژی لیزر برای فرم دهی به بدن استفاده می‌شود. لیپولیز دارای تنواع مختلفی است که در آنها از تزریق  و امواج رادیویی استفاده می‌شود اما لیپولیز با لیزر، پرکاربردترین نوع جراحی لیپولیز است. در این روش می‌توان نوحی کوچک تجمع چربی در نواحی خاص بدن را هدف قرار داد. در صورتی که شما در ناحیه شکم، ران‌ها، باسن، بازوها دارای چربی موضعی هستیدف احتمالا کاندید مناسبی برای روش خواهید بود. این روش برای افرادی که دارای اضافه وزن کلی هستند، توصیه نمی‌شود.

لیپولیز یکی از عمل‌های زیبایی در پزشکی زیبایی است که در آن، رسوبات تجمع یافته چربی در بدن به صورت حل شده در امده و سپس از بدن استخراج می‌شوند. این روش می‌تواند فرم بدن و یا صورت را تغییر دهد. اگر تمایل به انجام لیپولیز دارید، لازم است در ابتدا با یک جراح پلاستیک معتبر مشورت کنید و خواسته‌ها و اهداف خود را با او در میان بگذاید. پزشک جراح در ابتدا شرایط خاص شما را بررسی کرده و سپس مزایا و معایب انجام این عمل برای شما را بیان می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد لیزر لیپولیز و کاربردهای آن در کلینیک سپید با شماره‌های  02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

معرفی انواع دستگاه‌های لاغری لیپولیز


انواع لیزر لیپولیز به صورت زیر می‌باشد:

 دستگاه اسمارت لیپو تری پلکس (Smartlipo Triplex)

لیزر لیپولیز در اواخر قرن بیستم و بر اساس تکنولوژی اسمارت لیپو (Smartlipo) ابداع شد. دستگاه اسمارت لیپو تری پلکس، جدیدترین سیستم ساخته شده بر این اساس است که در آن از  سه فرکانس مختلف برای انحلال چربی و جمع کردن پوست استفاده می‌شود. این پروسه تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود (البته برخی جراحان هنوز از بیهوشی عمومی استفاده می‌کنند).

دستگاه وِیسِر لیپو (Vaser Lipo)

در این دستگاه از انرژی اولتراسونیک (مافوق صوت) استفاده می‌شود. از این دستگاه می‌توان به صورت همزمان با دستگاه تری پلکس استفاده کرد.  ویسر لیپو بیشتر در بافت‌های چربی فیبروزی موثر است. عمل ویسر لیپو لیز پروسه تحت بی حسی موضعی انجام می‌شود (البته برخی جراحان هنوز از بیهوشی عمومی استفاده می‌کنند).

 کرایولیپولیز یا فرم‌دهی سرد (Coolsculpting)

در این روش، سلول‌های چربی با کمک تکنیک فریز کردن از بین می‌روند. این روش از سوی سازمان FDA برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو مورد تایید قرار گرفته است. در ابتدا  تا 10 دقیقه ممکن است بیماران حس کنند که پوست آن‌ها کشیده  می‌شود، و بعد از آن به ندرت پیش میاید که بیماران هیچ احساس درد یا ناراحتی داشته باشند. بیماران می‌توانند تا 20 الی 25 درصد کاهش توده چربی را با گذشت 3 ماه از کرایولیپولیز انتظار داشته باشند.

ترماژ

ترماز روشی غیرجراحی و غیرتهاجمی است که در آن از انرژی امواج رادیوفرکوئنسی برای فرم دهی به بدن و جمع کردن پوست استفاده می‌شود.  این درمان تنها در یک جلسه انجام می‌شود. در این روش، لایه‌های عمقی در زیر پوست گرما داده می‌شوند، در حالی که سطح پوست همچنان سرد است. این دستگاه معمولا برایدست و صورت استفاده می‌شود اما می‌توان از آن برای سایر نواحی بدن که دچار سلولیت هستند نیز استفاده کرد.

زرونا (Zerona)

زرونا روشی غیر تهاحمی و غیرجراحی است که در آن از تکنولوژی لیزر سرد استفاده می‌شود. محققان مدعی هستند که این لیزر موجب شکسته شدن دیوار سلول‌های چربی و آزادسازی چربی شده و این ماده توسط سیستم لنفاوی بدن جذب و سپس دفع می‌شود.

آی-لیپو (i-Lipo)

در این روش از تکنولوژی لیزر با انرژی کم برای تحریک سلول‌ها به  آزادسازی چربی استفاده می‌شود و روند طبیعی آزادسازی چربی در بدن آغاز می‌شود. این یک روش غیر جراحی برای کاهش چربی‌های موضعی و سلولیت است. معمولا 2 جلسه درمانی در هفته برای مدت 4 هفته توصیه می‌شود. از این روش برای هر ناحیه ای از بدن که دارای چربی موضعی است می‌توان استفاده کرد.

آمادگی برای لیزر لیپولیز


پزشکتان به شما می‌گوید که چگونه برای عمل خود اماده شوید. ممکن است برخی نکات زیر به شما توصیه شوند:

  • استفاده از داروهای ضدالتهاب و داروهای رقیق کننده خون را متوقف کنید. این داروها می‌توانند در روند بهبودی تاثیر منفی بگذارند.
  • از انجام دادن فعالیت‌هایی که موجب تحریک شدن ناحیه مود نطر از بدن می‌شوند خودداری کنید. برای مثال اصلاح با تیغ یا برنزه کردن پوست.

در صورتی که هر گونه بیماری یا شرایط خاص پزشکی دارید به پزشک خود اطلاع دهید. همچمنین هر گونه داروی تجویزی یا غیر تجویزی که مصرف می‌کنید را نیز به پزشک خود نشان دهید. پزشک شما در مورد احتیاطها و مراقبت‌های لازم و چگونگی مصرف داروها به شما اطلاع می‌دهد.

کدام نواحی از بدن اغلب با لیزر لیپولیز فرم دهی می‌شوند؟


لیزر لیپولیز معمولا برای نواحی از بدن استفاده می‌شود که با ورزش کردن و رژیم غذایی فرم دهی نمی‌شوند. این نواحی معمولا شامل ران‌ها، باسن، شکم، پهلو و زیر چانه می‌شود.

جلسه انجام لیزرلیپولیز چگونه است؟


این روش معمولا کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و در این زمان شما کاملا بیدار خواهید بود. در اغلب موارد تنها به یک جلسه درمانی نیاز است. حتی در صورتی که بخواهید لیپولیز روی چند ناحیه مختلف از بدن شما انجام شود، احتمالا می‌توان این کار را در یک جلسه انجام داد. گاهی اوقات لیپولیز به صورت همزمان با لیپوساکشن به روش معمول انجام می‌شود این کار موجب می‌شود که طول دوره ریکاوری بیشتر باشد. در مورد دوره ریکاوری پس از درمان حتما از پزشک خود سوال کنید.  اگر قرار است تنها لیزر لیپولیز را انجام دهید، جلسه درمانی شما بدین صورت خواهد بود:

  • شما وارد یک اتاق کاملا استریل و ضد عفونی در کلینیک می‌شوید و لباس‌های استریل به شما داده می‌شود.
  • سپس ماده بی حسی موضعی به شما زده می‌شود. این تزریق در نواحی انجام می‌شود که قرار است تحت درمان قرار گیرند.
  • پزشک، برش بسیار کوچکی (گاهی تا حد یک میلیمتر) در ناحیه مورد نظر برای دمان ایجاد می‌کند.
  • پزشک فقبر نوری لیزری را از طریق این برش وارد لایه بالایی زیر پوست می‌کند و لیزر را به عقب و جلو حرکت می‌دهد. در این زمان ممکن است شما کمی احساس گرما یا حتی سرما در زیر پوست خود کنید. به خاطر اثر بی حسی شما هیچ دردی حس نمی‌کنید.
  • سلول‌های چربی به کمک لیزر، حل می‌شوند و سپس ناحیه مورد نظر ماساژ داده می‌شود و یا چربی آزادسازی شده مکش می‌شود. این موضوع بستگی به این داد که چه میزان چربی انحلال شده در محل مجود دارد.

بعد از انجام عمل لیپولیز


بعد از انجام لیپولیز شما می‌توانید از روی تخت بلند شوید، راه بروید و پس از خروج از کلینیک می‌توانید اغلب کارهای روزمره خود را انجام دهید. پس از اتمام لیپولیز، پزشک به شما برگه ای حاوی دستورالعمل‌های لازم برای دوره‌ی ریکاوری را می‌دهد. تمامی این دستورالعمل‌ها را به دقت بخوانید و دنبال کنید. هرچند پس از لیپولیز می‌توانید به راحتیخودتان حرکت کنید اما بهتر است از کسی بخواهید شما را تا خانه برساند.

دوره بهبودی پس از جراحی لیزر لیپولیز چگونه است؟


بعد از لیپولیز ممکن است لازم باید برای 3 تا 5 روز آنتی بیوتیک مصرف کنید تا خطر بروز عفونت رفع شود.  پزشک در مورد اقدامات پس از لبپولیز ، به شما توضیح می‌دهد تا بتوانید به بهترین نتایج ممکن از عمل خود برسید شما باید روزانه ورزش کنید و رژیم غذایی مناسبی را رعایت کنید. مدت زمان ریکاوری در هر یک از بیماران متفاوت است اما در نظر داشته باشید که حدود هشت روز از محل کار خود مرخصی بگیرید و در این مدت از انجام فعالیت‌های ورزشی پرفشار خودداری کنید. شما برخی از تاثیرات اولیه لیپولیز را بلافاصله پس از جراحی مشاهده می‌کنید. پوست شما به نظر منسجم تر و سفت تر می‌آید  و حس می‌کنید پوشت شما کشیده شده است. ممکن است در ناحیه لیپولیز شده، کبودی و تورم و حساسیت به لمس وجود داشته باشد که به خودی خود برطرف می‌شود. حتما محل مورد نظر را با احتیاط تحت نظر داشته باشید تا در صورت بروز هر گونه علائم غیر عادی به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است پزشک از شما بخواهد، یک هفته پس از عمل به او مراجعه کنید تا وضعیت شما را ارزیابی کند.

نتایج این عمل چقدر ماندگاری دارند؟


نتایج عمل لیپولیز با توجه به شرایط و خواسته‌های هر بیمار، متفاوت است. لیپولیز ممکن است ظاهر و فرم بدن را تغییر دهد اما رژیم غذایی و ورزش کردن شماست که تعیین می‌کند نتایج شما چقدر ماندگاری خواهند داشت. اگر شما نتایج چشمگیر و نمایانی از عمل لیپولیز خود بگیرید، این نتایج باید ماندگار باشند اما در صورتی که شما مجددا وزن اضافه نکنید.  اگر مجددا به وزن شما اضافه شود، نتایج لیپولیز از بین می‌روند.

عوارض و خطرات احتمالی


شما احتمالا تا چند روز پس از لیپولیز کمی کبودی و ناراحتی در ناحیه مورد نظر خواهید داشت. اگر بعد از انجام لیزر به درستی از خودتان مراقبت نکنید، احتمال بروز عفونت و به جا ماندن جای زخم وجود دارد. در موارد شدید، ممکن است لخته خون تشکیل شود. شما باید در صورت مشاهده هر گونه تورم، درد یا تراوش مایعات از محل جراحی که غیر طبیعی است، با پزشک تماس بگیرید.

فواید استفاده از لیزر لیپولیز در مقایسه با سایر روش‌های لاغری چیست؟


  • احتمال بروز عفونت در ناحیه درمان شده بسیار کم است.
  • خطر به جا ماندم جای زخم بسیار ناچیز است.
  • مدت زمان ریکاوری بسیار کوتاه تر از سایر روش‌های لاغری موضعی است. شما معمولا می‌توانید فعالیت‌های معمول خود را پس از یک هفته مجددا از سر بگیرید.

در لیپولیز برای در هم شکستن سلول‌های چربی از لیزر استفاده می‌شود. این روش همچنین موجب جمع شدن پوست ناحیه مورد نظر می‌شود. بعد از لیپولیز حس می‌کنید پوست شما صاف تر شده است و انسجام آن بیشتر شده. به لحاظ کاهش چربی‌های موضعی، لیپولیز نتایجی مشابه با سایر روش‌های لاغری موضعی داردلیزری که در این روش استفاده می‌شود، برای کاربرد پزشکی ساخته شده و هیچ خطری به لحاظ سوزاندن بافت‌ها ندارد.

خطر بروز عفونت و به جا ماندن زخم در این روش بسیار کمتر است. لیپولیز را می‌توان در مطب پزشک انجام داد و دوره ریکاوری آن بسیار کوتاه است. شما می‌توانید فعالیت‌های روزانه خود را پس از چند روز مجددا از سر بگیرید. برای مقایسه، لیپوساکشن، به چند هفته ریکاوری نیاز دارد.

هزینه لیزر لیپولیز چقدر است؟


هزینه انجام لیپولیز با توجه به ناحیه مورد نظر برای درمان، متفاوت است. هر یک از پزشکان نیز دستمزد متفاوتی برای این عمل دریافت می‌کنند. شما می‌تانید برای تخمین هزینه لیپولیز، جلسه مشاوره با پزشک خود داشته باشید. بل از انجام لیپولیز در هر کلینیک، ابتدا در مورد هزینه و قیمت آن مطمئن شوید.

سوالات رایج در مورد لاغری با دستگاه لیپولیز


در حین انجام لیپولیز از چه موادی استفاده می‌شود؟

مواد مورد استفاده برای لیپولیز عبارتند از ٪ فسفاتیدیل کولین و دگزیکولاتکه آنزیم‌هایی هستند که چندین سال است که برای لیپولیز استفاده می‌شوند. این آنزیم‌ها درون ورید تزریق می‌شوند تا کبد را برای تصفیه خون از چربی‌ها تحریک کنند تا از آمبولی چربی جلوگیری شود.  در حین انجام لیپلیز، از مواد فعالی استفاده می‌شود که غشای خارجی سلول‌های چربی را از بین می‌برند و در نتیجه محتوی داخل این سلول‌ها به خارج تراوش می‌کند. از این جا به بعد، این چربی‌های آزادسازی شده، وارد جریان خون شده و سپس دفع می‌شود. لازم است تاکید کنیم که این روش موجب بالا رفتن کلسترول و ترگلیسیرید خون نمی‌شود.

درمان با لیپولیز چگونه است؟

در ابتدا توسط چند تزریق میکرو ، ماده‌ی لیپوتیک به زیر پوست ناحیه مود نظر تزریق می‌شود. عمل تزریق این ماده کاملا بدون درد است اما 15 دقیقه پس از تزریق، محل مورد نظر قرمز و متورم می‌شود. بعد از گذشت یک ساعت،قرمزی و درد از بین می‌رود و تورم نیز بعد از گذشت دو هفته برطرف می‌شود.   طی شش تا هشت هفته بعد از عملف ناحیه مورد نظر تا حدی به لمس کردن حساس است. بعد از گذشت یک ماه شما باید مجددا به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت شما را بررسی کند و نتایج نهیی بعد از گذشت دو ماه مشخص می‌شوند.

جلسه درمانی لیپولیز چقدر طول می‌کشد؟

جلسات درمانی لیپولیز بین 20 تا 30 دقیقه طول می‌کشند. شما بعد از اتمام هر جلسه می‌توانید به فعالیت‌های روز مره خود ادامه دهید.

آیا لیپولیز مزیتی نسبت به لیپوساکشن دارد؟

بله. مزیت لیپولیز این است که بعد از درمان، برامدگی‌های ناشی از بافت‌های فیبروزی در محل درمان ایجاد نمی‌شود و این در صورتی است که لیپولیز به شیوه صحیح و توسط فرد متخصص انجام شود.

به چند جلسه درمانی نیاز است؟

یک ناحیه مشخص معمولا طی 3 تا 4 جلسه درمان می‌شود تا نتایج مورد نظر به دست بیایند روند شکسته شدن  سلول‌های چربی و جذب  و دفع چربی توسط بدن، کند است. لیپولیز موجب می‌شود که پوست بدن جمع شده و منسجم شود و در نتیجه بعد از از دست دادن چربیف پوست شما شل و آویزان نشود. بسته به میزان چربی موضعی، گاهی ممکن است تنها یک جلسه درمانی نیز کافی باشد.

چه مراقبت‌هایی بعد از لیزر لیپولیز نیاز است؟

در حین درمان ممکن است، کبودی رخ دهد و به همین خاطر است که از داروهای رقیق کننده خون مانند آندول، استیسال و ویتامین ای استفاده می‌شود. ممکن است برخی نقاط دردناک در بدن ایجاد شوند که به خودی خود خوب می‌شوند. علت این موضوع بروز التهاب در نواحی انحلال چربی است. سه روز بعد از درمان شما می‌توانید انجام ماساز و انجام ورزش‌های قبلی خود را ادامه دهید. توصیه می‌شود که روزانه یک و نیم تا دو لیتر آب بنوشید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است