اصلاح لبخند لثه ای با بوتاکس برای حجم دادن و پایین آوردن لب بالا

لبخند لثه‌ای، وضعیتی است که وقتی فرد لبخند میزند، لب بالایی او از روی دندان‌های بالایی او بسیار بالاتر می‌رود به‌طوری‌که لثه‌ها مشخص می‌شود و دهان و دندان او روبه‌جلو و فرمی نامناسب می‌گیرند. این وضعیت بنا بر چند علت بروز می‌کند. یکی از این علت‌ها، عضله‌ی بیش فعالی است که لب بالا را به‌ طرف بالا می‌کشد. گاهی همچنین لبخند لثه‌ای به خاطر باریک بودن لب بالایی می‌باشد که با مشخص کردن بخش زیادی از لثه‌ی بالایی، نقش بیشتری در بروز این مشکل خواهد داشت. خوشبختانه لبخند لثه‌ای را می‌توان به‌خوبی و به‌سادگی از طریق تزریق بوتاکس اصلاح کرد، با این روش فعالیت عضله‌ی بالابرنده‌ی لب بالایی کاهش خواهد یافت.

یک لبخند خوشایند و زیبا در جامعه‌ی مدرن نمادی از زیبایی و سلامتی است. عوامل مختلفی مانند فرم و وضعیت قرارگیری دندان و اندازه‌ی بافت‌های لثه‌ای ممکن است روی زیبایی لبخند تأثیرگذار باشند. یک لبخند لثه‌ای ممکن است به مشکلی برای شما تبدیل‌ شده باشد که گاهی اوقات موجب آزردگیتان می‌شود، اما به لطف بوتاکس و تکنیک‌های تزریق پیشرفته، پزشکان می‌توانند از ظاهر شدن لثه‌ها در هنگام لبخند بکاهند. برای تشخیص اینکه آیا می‌توان از بوتاکس برای برطرف ساختن لبخند لثه‌ای‌ شما استفاده کرد یا خیر، بهتر است ابتدا با پزشکان ما در گروه پزشکان سپید مشورت کنید.

برای گرفتن وقت قبلی جهت جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید. در اولین جلسه، متخصصین ما شرایط شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و برای اصلاح مشکل لبخند لثه‌ای‌ شما، یک طرح منحصربه‌فردی را برای تزریق‌های مورد نیاز طراحی می‌کنند.

علت ایجاد لبخند لثه‌ای چیست؟


برخی از دلایل لبخند لثه‌ای عبارتند از:

 •  معلوم شدن بیش‌ از حد بافت لثه در فک بالا می‌تواند ناشی از رویش غیرطبیعی دندان‌ها باشد. دندان‌هایی که با مقدار زیادی از بافت لثه پوشیده شده‌اند، کوتاه‌تر به نظر می‌آیند، اگرچه در واقع ممکن است از طول مناسبی برخوردار باشند.
 •  عضله‌ی کنترل‌کننده‌ی حرکات لب بالایی ممکن است بیش‌ از حد کار کند و باعث شود که لب بالایی بالاتر از حد نرمال بالا رود. در این صورت، هنگام لبخند زدن مقدار بیشتری از بافت لثه پدیدار می‌شود.
 •  حالت رشد فک بالا و فرم آن می‌تواند موجب بروز لبخند لثه‌ای شود. به‌طور مثال، اگر فک بالا، در قسمت بافت لثه‌ای، بیش‌ از حد جلو و برآمده باشد، هنگام خندیدن فرد لبخند لثه‌ای قابل‌ توجهی ظاهر می‌شود.

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟


Botulinum toxin را با نام رایج بوتاکس می‌شناسند، زیرا اولین برند معرفی‌شده از Botulinum toxin می‌باشد. این ماده یک پروتئین تولیدشده از باکتری کلوستریدیوم بوتالینوم (bacterium Clostridium botulinum) می‌باشد. این ماده، با مسدود کردن تکانه‌های عصبی به ناحیه‌ی تزریق‌ شده، عضله را موقتاً فلج یا شل می‌کند. این کار موجب کاهش فعالیت عضله‎ی بالابرنده‌ی لب بالایی در هنگام خندیدن می‌شود. در حال حاضر بسیاری از افراد، هم زن و هم مرد، از این ماده مرتباً استفاده می‌کنند زیرا کم تهاجمی‌تر است و نسبت به درمان‌های قدیمی مانند جراحی پلاستیک، ظاهری طبیعی‌تر به‌صورت خواهد داد.

مزایای این روش درمانی چیست؟


بعد از تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای، فرد می‌تواند مجدداً لبخند بزند و بخندد بدون اینکه احساس آزردگی و خجالت داشته باشد. از مزایای دیگر درمان با بوتاکس این است که تأثیر آن موقت است و همه‌ی نتایج آن بازگشت‌پذیر می‌باشند.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟


فقط بیمار و پزشک می‌توانند درباره‌ی انجام این درمان تصمیم بگیرند. در طی مشاوره‌ی پزشکی اولیه، پزشک سابقه‌ی پزشکی بیمار را بررسی خواهد کرد و از مناسب بودن وضعیت او برای انجام این درمان اطمینان حاصل می‌کند. حتماً پزشکتان را از وضعیت و بیماری‌هایی که از قبل داشته‌اید مطلع سازید، مانند:

 •  بیماری که روی عضلات و اعصاب تأثیر می‌گذارد مانند میاستنی گراویس (ضعف وخیم عضلانی) یا سندرم لامبرت ایتون
 •  آلرژی به محصولات بوتاکس
 •  هرگونه دارویی که بیمار در حال حاضر مصرف می‌کند.
 •  اگر بیمار قبلاً جراحی در صورت انجام داده است یا قصد دارد در آینده انجام دهد.
 •  اگر بیمار باردار است یا قصد بارداری دارد. همچنین اگر در دوران شیردهی می‌باشد.

دستورالعمل‌های مراقبتی قبل از درمان


3 روز قبل از درمان، از انجام کارهای زیر خودداری کنید:

 •  مصرف داروهای ادویل (Advil)، موترین (Motrin)، ایبوپروفن، آسپرین، اکسدرین (Excedrin)، روغن ماهی و ویتامین E برای کمک به جلوگیری از کبودی خودداری شوند. برای طرح پرسش‌های خود درباره‌ی مصرف داروهای تجویزی و انجام درمان لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس، با پزشک خود تماس بگیرید.
 •  پمادهای موضعی حاوی ترتینون، رتین A، رتینول، رتینوئید، گلیکولیک اسیدها و اسیدهای هیدروکسی آلفا.

در روز انجام درمان:

 •  صورتتان تمیز و عاری از هرگونه مواد آرایشی، لوسیون و محصولات مراقبتی پوست باشد.

شیوه تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای


یک مشاوره پزشکی کامل و جامع انجام خواهد گرفت تا آمادگی وضعیت بیمار برای انجام درمان تائید شود. پزشک متخصص ممکن است میران توانایی در حرکت دادن چند عضله‌ی معین را بررسی کند تا بتواند محل، سایز و کاربرد عضلاتی را که موجب بروز مشکل می‌شوند تعیین کند. سپس به نتایج مطلوب و موردنظر می‌پردازد و یک طرحی از درمان را ایجاد می‌کند. مقدار اندکی از ماده‌ی بوتاکس در هر دو طرف محل اتصال سوراخ بینی و خط بینی تا دهان تزریق می‌کند تا عضلات آن قسمت را ضعیف کند. در طی 3 الی 4 روز، میزان بالا رفتن لب بالایی به‌ تدریج کمتر می‌شود لبخند جدید فرد نمایان خواهد شد. لثه‌های بیمار دیگر در هنگام خندیدن کمتر مشخص می‌شوند و فرد اعتماد به‌ نفس بیشتری برای خندیدن بدون هیچ احساس آزردگی خواهد داشت. نتیجه‌ی کامل آن در طی دو هفته بعد از درمان به دست می‌آید.

دستورالعمل‌های مراقبتی بعد از درمان


همان روز:

 •  برای 2 تا 4 ساعت بعد از درمان روی شکم یا صورت دراز نکشید.
 •  بعد از درمان، بیمار ممکن است کمی ورم، قرمزی، درد، کبودی یا سوزش داشته باشد (معمولاً شدت آن کم است و به‌طور عادی تا کمتر از 7 روز ادامه خواهد داشت).

کارهایی که باید اجتناب کرد:

 •  تا 24 ساعت، از کارها و فعالیت‌هایی که باید بیمار تا زاویه 90 درجه خم شود خودداری کرد.
 •  قرار گرفتن در معرض گرمای شدید مانند دستگاه‌های تنینگ (برنزه کننده)، کارهای بیرون از محل، ورزش کردن، سونا و غیره برای 7 روز بعد از درمان
 •  از دست زدن و ماساژ دادن آن قسمت باید خودداری کرد.

نتایج تا چه مدت دوام‌ دارند؟


نتایج این درمان 4 تا 6 ماه دوام خواهد داشت. مدت ماندگاری آن متغیر است و هر فرد مکن است نتایج مختلفی را مشاهده کند. می‌توان یک برنامه‌ریزی برای مراجعات منظم جهت حفظ نتایج اولیه برای بیمار طراحی کند. این درمان نتایج بلندمدتی اما غیردائمی را حاصل می‌کند و گزینه‌ای است که بیمار می‌تواند در مراجعات بعدی، طبق سلیقه و سبک خود آن را تنظیم کند.

آیا عوارض دارد؟


عوارض مرتبط با درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس بسیار اندک هستند از جمله قرمزی، ورم، کبودی. نفوذ کردن بوتاکس در عضله‌ی مجاور می‌تواند موجب شل شدن موقتی آن شود و می‌توان با ماساژ دادن یا مالیدن ناحیه‌ی تزریق‌ شده در تقریباً 4 ساعت بعد از درمان، به‌ آسانی از این مشکل جلوگیری کرد.

هزینه‌ی بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای چقدر است؟


ازآنجایی‌که هزینه درمان خنده لثه‌ای به تعداد واحدهای بوتاکس برای هر بیمار بستگی دارد، هزینه‌ی کلی این درمان برای هر بیمار متفاوت خواهد بود. در طی جلسه اولیه مشاوره، پزشک متخصص شخصاً هزینه‌ی تزریق بوتاکس لب بالا و لبخند لثه‌ای برای بیمار محاسبه خواهد کرد.

سؤالات متداول


برخی از سؤالات رایج مردم درباره تزریق بوتاکس لب بالا و لبخند لثه‌ای در زیر آماده است:

چه مدت بعد از تزریق می‌توانم نتیجه‌ی درمان را مشاهده کنم؟

معمولاً بیمار به‌ محض خروج از کلینیک یا مطب، فوراً متوجه تغییر و بهبودی در کاهش لبخند لثه‌ای خود می‌شود، اگرچه نتایج بهتر و مطلوب‌تر گاهی چند روز بعد پدیدار خواهند شد.

اگر تزریق‌های منظم را متوقف کنم، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

لبخند بیمار به حالت قبلی خود، یعنی قبل از شروع درمان، بازخواهد گشت. هر زمان که ترجیح دهد می‌تواند درمان را قطع و یا مجدداً برای درمان اقدام کند، درصورتی‌که در وضعیت مناسبی باشد.

تفاوت بین تزریق بوتاکس با تزریق دیسپورت در چیست؟

 •  بوتاکس حدوداً 14 روز بعد از تزریق، شروع به ضعیف‌تر کردن عضله می‌کند و نتایج آن تا 2 الی 4 ماه دوام خواهند داشت، بنابراین بوتاکس برای افرادی که به نتایج طولانی‌تری نیاز دارند، در اولویت قرار دارد.
 •  دیسپورت نیز یک بوتالینوم تاکسین است. یک نئوروتاکسینی که می‌توان از آن به‌عنوان ماده‌ای جایگزین برای بوتاکس استفاده کرد. دیسپورت سریع‌تر از بوتاکس عضله را شل و فلج می‌کند (حدود 3 تا 4 روز بعد از تزریق) و نتایج آن 2 الی 3 ماه دوام خواهند داشت، بنابراین دیسپورت برای افرادی که به نتیجه‌ای سریع‌تر نیاز دارند (مانند جشنی در آخر هفته یا پروازی یا سفری غیرمنتظره) مناسب خواهد بود.

راه‌های دیگر برای اصلاح لبخند لثه‌ای چیست؟

چند راه دیگر برای درمان و اصلاح لبخند لثه‌ای وجود دارد، مانند جراحی لبخند لثه‌ای، گرچه همه موارد این مشکل به جراحی نیازی ندارند. در اینجا به برخی از راه‌های اصلاح لبخند لثه‌ای می‌پردازیم:

 •  پایین کشیدن لب: لب بالا را جابجا می‌کنند تا خط لثه کمتر مشخص شود.
 •  فرم دهی لثه یا بالا کشیدن لثه: بافت اضافی لثه در اطراف دندان‌ها را برمی‌دارند.
 •  افزایش طول تاج دندان: بافت لثه را برمی‌دارند، استخوان دندان را تنظیم می‌کنند و تغییر می‌دهند و خط لثه را مجدداً فرم می‌دهند تا تاج دندان بلندتر دیده شود.
به این پست امتیاز دهید.
اصلاح لبخند لثه ای با بوتاکس برای حجم دادن و پایین آوردن لب بالا
5 از 2 رای