انواع جوش و آکنه صورت و بدن: التهابی و غیر التهابی و درمان آنها

جوش

اصطلاح جوش‌زدن برای توصیف تمام انواع آکنه‌ها مورد استفاده قرارمی‌گیرد اما این اصطلاح همیشه یک توصیف دقیق نیست. همه انواع آکنه‌ها در کل پوست پخش‌نمی‌شود. منافذهای بسته می‌تواند باعث بروز آکنه شود. بروز آکنه می‌تواند در اثر عوامل زیر اتفاق‌بیفتد:

 • تولید بیش از حد چربی (سبوم)
 • باکتری
 • هورمون‌ها
 • سلول‌های پوستی مرده
 • موهای در حال رشد

آکنه معمولا همراه با نوسانات هورمونی است  که در طول سالهای نوجوانی فرد آن را تجربه‌می‌کند ولی ممکن است که آکنه در بزرگسالان نیز اتفاق‌بیفتد. اکثر افراد به آکنه مبتلا می‌شوند و این یکی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی در میان کودکان و بزرگسالان است. شناسایی نوع آکنه کلیدی برای درمان موفقیت‌آمیز است. آکنه می‌تواند غیر‌التهابی یا التهابی باشد. زیرمجموعه‌های آکنه در این دو دسته عبارتند از: جوش‌های سرسیاه، جوش‌های سرسفید، پاپول‌ها، جوش‌های چرکی، ندول‌ها و کیستها. ممکن‌است که فرد در آن واحد دچار چندین نوع آکنه شده‌ باشد  و حتی شاید در بعضی از موارد شرایط به اندازه‌ای شدید باشد که لازم‌باشد فرد به متخصص پوست مراجعه‌کند.

این فقط نوجوانانی نیستند که دچار آکنه می‌شوند. در حالی که وجود لکه‌ها در دوران بلوغ شایع‌هستند اما حتی نوزادان نیز ممکن‌است به آن دچارشوند و یا حتی پوست برخی از افراد در سنین بلوغ به‌گونه‌ای می‌شوند که مستعد جوش‌زدن خواهدبود. درست است که گاهی آکنه را با توجه به سنی که در آن رخ‌می‌دهد با اسامی همچون آکنه کودک، آکنه نوجوان، آکنه بزرگسالان و غیره نامگذاری‌می‌کنند اما همچنین آن را بر اساس شدت علائم آن (مانند آکنه کنگولابات) و در برخی دیگر از موارد اشکال مختلف آکنه را برحسب علل خارجی که ممکن‌است موجب بروز لکه (به عنوان مثال لوازم آرایشی و آسیب موروراکی) شود نیز دسته‌بندی‌می‌کنند. در این پژوهش به هر سه روش مختلف گروه‌بندی آکنه و اسامی، عوامل احتمالی و علائم مربوط به هر نوع پرداخته‌خواهدشد. ما برای توصیف اشکال مختلف آکنه از اصطلاحاتی مانند کومدون، پاپول‌ها و جوش‌های چرکی استفاده‌می‌کنیم. چنانچه با این اسامی آشنایی ندارید، می‌توانید توضیحی در خصوص اصطلاحات مورد استفاده برای توصیف لکه‌ها در پوست مستعد آکنه را به طور کلی مطالعه‌کنید. علت اصلی آکنه، هورمون‌ها، داخلی است، اما عوامل متعدد خارجی نیز وجود‌دارند که می‌توانند باعث بروز آکنه شده و یا وضعیت آن را تشدیدکنند. گاهی‌اوقات آکنه را بر مبنای این عوامل خارجی طبقه‌بندی و نامگذاری‌می‌‌شوند.

برای دریافت مشاوره تخصصی در کلینیک سپید یا رزرو نوبت با شماره های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

چرا باید انواع جوش و آکنه را بشناسیم؟


جوش و آکنه

اگر آکنه یک مسئله تکراری در زندگی شما است، وقت آن فرارسیده‌ است که در مورد انواع مختلف آکنه جهت درمان مشکل از ریشه و داشتن پوستی روشن مطلع‌شوید. شناسایی نوع آکنه‌ای که از آن رنج می‌برید بسیار حائز اهمیت است زیرا هر نوع آکنه متمایز از دیگری است و نیاز به درمانی متفاوت از بقیه دارد. در اینجا بعنوان راهنمای نهایی برای شناسایی هر نوع آکنه و درمان آن به شما کمک‌خواهیم‌کرد پس بهتر است که تا آخر این مقاله را بخوانید. قبل از اینکه از موضوع خارج‌شویم بهتر است که ابتدا نگاهی به به انواع آکنه بیندازیم.

انواع مختلف آکنه کدامند؟


جوش‌های صورت و بدن انواع مختلفی دارند که باتوجه به آنها درمانهای مختلفی نیز نیازدارند. در ادامه به انواع مختلف جوش و آکنه و درمان هرکدام اشاره‌می‌کنیم.

جوش‌های غیرالتهابی 

این دسته از جوش‌ها شامل جوش‌های سرسیاه و سرسفید می‌باشد. معمولا این نوع از جوش‌ها باعث ایجاد ورم نمی‌شوند و نسبت به داروهای بدون‌نسخه نسبتا خوب پاسخ‌می‌دهند.

جوش‌های سرسیاه

جوش‌های سرسیاه یا کومدون باز جزء آکنه‌های بسیار شایع هستند و معمولا در اطراف ناحیه بینی بیشتر دیده‌می‌شوند. این نوع جوش‌ها، توده‌‌های ریزی هستند که در نتیجه‌ی مسدودشدن فولیکل‌ها بر روی پوست تشکیل‌می‌شوند. این توده‌های سیاه زمانی شکل‌می‌گیرند که باکتری‌ها، پوست مرده و دیگر مواد مضر فولیکول‌ها را مسدود‌کرده و به سطح پوست می‌رسند و با اکسیژن موجود در هوا واکنش نشان‌می‌دهند و باعث بروز جوش‌های سرسیاه می‌شوند. پوست خود را به قسمت‌های مختلفی تبدیل‌کنید تا جوش‌های سرسیاه شل‌شوند. برای این کار پوست خود را به آرامی و در حرکات دایره‌ای شکل لایه‌برداری‌کنید. جهت لایه‌برداری پوست و از بین‌بردن جوش‌های سرسیاه می‌توانید از مرطوب‌کننده آلفا هیدروکسیک استفاده‌کنید.

جوش‌های سرسفید

جوش‌های سرسفید یا کومدون بسته لکه‌های سفید روی پوست و یا در واقع غده‌های چربی هستند. تولید بیش از حد چربی باعث مسدودشدن غده‌ها می‌شود و در نتیجه، چربی نمی‌تواند به سطح پوست برسد و بین لایه‌های پوستی گیرمی‌کند و باعث‌می‌شود که بروز جوش‌های سرسفید به وجودبیايند. جوش‌های سرسفید معمولا بر روی بینی، چانه و صورت ظاهر‌می‌شوند. نکاتی که در رابطه با جوش‌های سرسفید باید رعایت‌کنید عبارتند از:

 • روزانه صورت خود را ۲ الی ۴ بار بشویید تا پوست صورتتان شاداب و عاری از هرگونه چربی باشد.
 • به مدت چند دقیقه بر روی جوش‌های سرسفید جوش‌شیرین بگذارید و سپس صورت خود را بشویید.

رشته‌های سباسه

رشته‌های سباسه

رشته‌های سباسه زمانی تشکیل‌می‌شوند که سبوم و سلولهای مرده پوست به مقدار زیادی در اطراف فولیکول‌های موی انباشت‌شوند. این سباسه‌ها به صورت نقاط خاکستری روی بینی، لب بالا، گونه‌ها و پیشانی ظاهرمی‌شوند. رشته‌های سباسه در بافت به شکل صاف و هموار هستند لذا به سختی قابل‌مشاهده‌ می‌باشند. ‌این نوع آکنه بیشتر در نواحی اطراف بینی یافت‌می‌شود. برای کنترل رشته‌های سباسه یک بار در هفته از گِل سرشوی ملتانی میتی استفاده‌کنید. یک قاشق غذا خوری مولتانی میتی را با آب گل رز مخلوط‌کنید. خمیر بدست‌آمده از این ترکیب را بر روی صورت خود بمالید و بگذارید تا 20 الی 40 دقیقه بر روی صورتتان بماند. سپس صورت خود را شسته و خشک‌کنید.

آکنه التهابی 

جوش‌های قرمز و متورم به عنوان آکنه التهابی شناخته‌می‌شوند. اگرچه سبوم و سلولهای پوستی مرده در بروز آکنه‌های التهابی نقش‌دارند اما باکتری‌ها نیز می‌توانند نقش مهمی در مسدودشدن حفره‌ها و منافذ پوستی داشته باشند. باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت عمیق در زیر سطح پوست شوند و این امر ممکن‌است منجر به ایجاد آکنه‌های دردناکی شوند که از بین بردن آنها سخت و دشوار است.

پاپول‌ها

پاپول‌ها جوش‌های قرمز مسطحی هستند که ملتهب‌شده و به شکل نقاط قرمز رنگ و یا برجستگی‌های کوچکی بر روی پوست ظاهرمی‌شوند. در بعضی موارد، ممکن‌است که پاپول‌ها نسبت به لمس‌کردن حساس باشند لذا از دستکاری‌کردن آنها خودداری‌کنید زیرا این عمل باعث ایجاد زخم‌ و اسکار بر روی پوست صورت می‌شود. گوجه‌فرنگی یک درمان عالی برای رفع‌ پاپول‌ها است. برای این کار ابتدا صورت خود را بشویید و سپس آن را با یک حوله تمیز خشک‌کنید. پس از اطمینان از خشک‌بودن صورت، آب گوجه‌فرنگی را بر روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید به مدت 30 دقیقه آنجا بماند. در آخر، صورت خود را با آب ولرم بشویید.

جوش‌های چرکی

جوش‌های چرکی جزء‌ جوش‌های التهابی هستند که دست‌زدن به آنها دشوار است. این نوع از جوش‌ها پر از چرک هستند و بر روی صورت، پشت، شانه‌، نواحی استخوان سینه، کشاله ران و زیربغل ایجادمی‌شوند. منشاء اصلی این دسته از جوش‌ها، نواحی خیس عرق بدن هستند. از ترکاندن و یا برداشتن این دسته از جوش‌ها جدا خودداری‌کنید چراکه این کار باعث اسکار و لکه دائمی بر روی پوست می‌شود. استفاده از گیاه آلوورائه یکی از روش‌های عالی در درمان جوش‌های چرکی است. برای این کار می‌توانید برگ آلوورائه تازه را خردکرده و عصاره ژل آن را استخراج‌کنید و یا از بازار این ژل را تهیه‌کنید. شب قبل از خوابیدن این عصاره ژل را بر روی صورت خود بمالید و صبح آن را بشویید.

ندول‌ها

ندول‌ها توده‌های حساس و سختی هستند که از پاپول‌ها یا جوش‌های چرکی بزرگ‌تر هستند. ندول یک توده‌ی  دردناک و ملتهب‌شده‌ای است که داخل آن چرک انباشت‌شده ‌است و دست‌زدن و یا لمس‌کردن آن دشوار و دردناک‌ است. برای درمان این نوع از آکنه‌ها، مقدار کمی از بنزوئیل پراکسید قوی یا اسید سالیسیلیک را بر روی آن‌ها بمالید تا چربی به‌دام‌‌افتاده در داخل آن‌ها خشک‌شود.

کیست‌ها

کیست یک توده نرم، عمیق، بزرگ و پر از چرک است. ساختار کیست به شکل کیسه است و لمس‌کردن و یا دست‌زدن به آن بسیار دردناک است. هم‌چنین اندازه‌های این کیست‌ها متفاوت است و از طریق مراجعه به درمانگاه حذف‌ می‌شوند. در درمانگاه با استفاده از یک سوزن این کیست‌ها را تخلیه‌کرده و جهت بررسی حضور سلول‌های سرطانی آن‌ها را مورد آزمایش قرار‌می‌دهند.

آکنه روزاسه

آکنه روزاسه

آکنه روزاسه به شکل جوش‌های قرمز بر روی بینی، گونه‌ها و چانه ایجاد‌می‌شود. از جمله ویژگی‌های این نوع آکنه می‌توان به وجود جوش‌های کوچک قرمز رنگ، توده‌های پر از چرک و رگ‌های خونی قابل‌مشاهده اشاره‌کرد. برای درمان این نوع آکنه‌ها می‌توانید از روغن نارگیل طبیعی را به روزاسه استفاده‌کنید و آن به آرامی بر روی پوست بمالید تا جذب پوست شود. می‌توانید صورت خود را با روغن نارگیل تمیزکنید یا از آن بعنوان یک مرطوب‌کننده استفاده‌کنید.

آکنه فلوامینس 

آکنه فلوامینس

این نوع از آکنه‌ها بیشتر در بین مردان جوان شایع‌ است و می‌تواند موجب تب و درد مفاصل در فرد شود. شرایط آکنه فلوامینس می‌تواند بسیار شدید بوده و باعث ایجاد اسکار بر روی پوست شود. در صورتی که دچار آکنه فلوامینس هستید باید با متخصص پوست مشورت‌کنید و از دستورالعمل‌های وی پیروی‌کنید. ممکن‌است که پزشک داروهای ضدالتهابی و آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی تجویزکند.

آکنه کونگلوباتا

آکنه کونگلوباتا

آکنه کونگلوباتا جدی‌ترین نوع آکنه است که هم در مردان و هم در زنان دیده‌می‌شود. این نوع از آکنه‌ها به شکل یک ضایعه بزرگ بر روی پوست ظاهرمی‌شوند که به یکدیگر متصل است و معمولا بر روی قفسه‌سینه، قسمتهای بالایی بازو، صورت، ران و باسن ایجادمی‌شوند. آکنه کونگلوباتا یک نوع نادر از آکنه است که اغلب به آسیب پوستی و زخم‌ها و اسکارهای دائمی منجر‌می‌شود. اگر مبتلا به آکنه کونگلوباتا هستید در این صورت به متخصص پوست مراجعه‌کنید. ممکن‌است که پزشک، ایزوترتینوئین و برخی دیگر از استروئیدها را تجویز‌کند. همچنین حمایت عاطفی نیز می‌تواند نقش مهمی ایفا‌کند.

آکنه پیودرما فاسیال

آکنه پیودرما فاسیال

پیودرما فاسیال یک نوع آکنه شدید و ترکیبی از ندول‌ها و جوش های چرکی است. این نوع آکنه در زنان بین ۲۰ تا ۴۰ سال رخ‌می‌دهد. چنانچه از این نوع آکنه رنج‌می‌برید باید تحت مراقبت متخصص پوست قراربگیرید. غالبا در درمان آکنه پیودرما فاسیال از آنتی‌بیوتیک‌ها و ایزوترتینوئین‌ها استفاده‌می‌شود.

فولیکولیت گرم منفی

نوعی اختلال آکنه‌ای است که ناشی از عفونت است. فولیکولیت گرم منفی یک آکنه بزرگ شبیه به جوش است که معمولا بر روی بینی، چانه و گونه اتفاق‌می‌افتد. متخصص پوست، بسته به شدید این نوع آکنه، داروهای خاصی جهت درمان آن تجویزمی‌کند.

آکنه مکانیکا

آکنه مکانیکا

آکنه مکانیکا ناشی از گرمای بیش از حد و اصطکاک بین پوست است. این نوع آکنه در افرادی ایجادمی‌شود که فعالیت ورزش می‌کنند یا افرادی که کلاه ایمنی، کلاه یا تجهیزات ورزشی را به مدت طولانی به و بصورت منظم و رگیولار می‌پوشند. آکنه مکانیکا دارای ظاهری شبیه به کمدون‌های کوچک یا پاپول‌ها و جوش‌های چرکی ملتهب هستند. پراکسید بنزوییل (که در بازار موجود است) آکنه مکانیکای خفیف را درمان‌می‌کند. پاک‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌ها حاوی بنزوئیل پراکسید را تهیه‌کرده و از آنها بصورت روزانه برای درمان این مشکل استفاده‌کنید. اکنون نگاهی به درجه و شدت انواع آکنه می‌اندازیم:

درجه‌بندی‌های مختلف آکنه


 • درجه یک : آکنه خفیف
 • درجه دو: آکنه با شدت متوسط
 • درجه سه: آکنه ندول کیستیک
 • درجه چهار: آکنه شدید

آکنه درجه یک: آکنه شدید

این دسته از آکنه‌ها که با نام آکنه مسطح نیز شناخته‌می‌شوند جزء آکنه‌های غیرالتهابی محسوب‌می‌شوند و مشکلی برای فرد ایجادنمی‌کنند. جوش‌های سرسیاه (کومدومن‌های باز) و سرسفید (کومدون‌های بسته) جزء آکنه‌های درجه یک دسته‌بندی‌می‌شوند و آن‌ها را می‌توان به کمک درمان‌های ساده خانگی درمان‌کرد.

آکنه درجه دو: آکنه با شدت متوسط

آکنه‌های درجه دو التهابی هستند و همراه با اندکی ورم و لکه بر روی کل صورت ظاهرمی‌شوند. پاپول‌ها (توده‌های قرمز) و جوش‌های چرکی (تاول‌های سفید) جزء این دسته از آکنه‌ها هستند که جهت درمان آنها به شیوه‌های درمانی مربوط به تمیزکردن بصورت مرتب و منظم نیاز است.

آکنه درجه سه : آکنه ندول کیستیک 

آکنه ندول کیستیک به آکنه با جای زخم منجرمی‌شود. این نوع آکنه پوست فرد را پاره‌کرده و از این طریق بر روی بافت پوست تاثیرمی‌گذارد. در این دسته از آکنه‌ها، التهاب شدید و عفونت عمیق دیده‌می‌شود. ندول‌ها و کیست‌هایی که به شکل توده‌هایی در زیر پوست ظاهرمی‌شوند همان آکنه ندول کیستیک هستند. برای درمان این نوع از آکنه‌ها باید به متخصص پوست مراجعه کرده و طبق دستورات وی عمل‌کرد.

آکنه درجه چهار: آکنه شدید

آکنه شدید باعث ایجاد اسکار عمیق شده و منجر به بروز لکه‌های بزرگ بر روی صورت فرد می‌شود. آکنه کنگلوباتا و آکنه فلوامینس جزء آکنه‌های نوع شدید هستند که عمدتا در مردان نوجوان رخ‌می‌دهند. آکنه درجه چهارم  بسیار دردناک و پوسته‌پوسته و غرق خونریزی است. این دسته از آکنه‌ها بر روی پشت، سینه و گردن ظاهرمی‌شوند و همچنین ممکن‌است باعث درد در مفاصل، تب، بزرگ‌شدن کبد و طحال شود. آکنه شدید ممکن‌است در اثر مصرف داروهای پزشکی مانند تستوسترون، استروئیدهای آنابولیک و ایزوترتینوئین خوراکی رخ‌دهد. این نوع آکنه‌ها برای درمان باید تحت نظارت و مراقبت متخصص پوست قراربگیرند. شناسایی نوع آکنه در درمان آن بسیار مفید است بنابراین، بهتر است که انواع و گریدبندی‌های فوق‌الذکر را مدنظر داشته‌باشید. همچنین ما را از نحوه‌ی اثربخشی درمان آکنه‌ خود مطلع‌سازید.

توصیه‌های کلی برای درمان و بهبود انواع جوش‌ها


توصیه‌ها

برای درمان جوش‌های خود می‌توانید توصیه‌های زیر را به کار بگیرید:

 • داشتن سبک‌زندگی سالم: رعایت اعتدال و نظم و انضباط چیزهای خوبی هستند اما هر کسی نمی‌تواند هشت ساعت بخوابد، سه وعده غذایی سالم بخورد و روزانه مقدار زیادی آب بنوشد. شاید مفیدترین تغییراتی که یک فرد بتواند در شیوه زندگی خود ایجادکند این است که هرگز جوش‌های روی پوست خود را نترکاند و یا فشار ندهد. دستکاری‌کردن و یا بیرون‌آوردن جوش‌ها روی پوست هرچند که با احتیاط و تمیزی نیز همراه باشد بازهم تقریبا همیشه باعث‌می‌شود که این توده‌ها قرمزتر شده و به مدت طولانی‌تری روی پوست بمانند. اغلب افراد به قرمزی به عنوان "اسکار" اشاره‌می‌کنند اما خوشبختانه معمولا این اسکارها دائمی‌نیستند. اگر به این اسکارها دست‌زده نشود تنها چند ماه طول‌می‌کشد تا از بین بروند.
 • منافذ باز: مراجعه گاه‌به‌گاه به زیبایی‌شناسی که متخصص در برداشتن جوش‌های سرسیاه می‌تواند مفید باشد.
 • پاک‌کننده و مواد مراقبتی پوستی: علی‌رغم آنچه در مجله‌های مد روز و سبک‌های محبوب می‌خوانید اما باید گفت که هیچگونه محصول یا رژیم جادویی وجودندارد که مناسب همه افراد و شرایط‌ها باشد.
 • پاک کننده‌های خفیف: شستشو یک یا دو بار در روز با پاک‌کننده‌های جامد یا مایع باعث تمیزنگه داشتن پوست و کاهش حساسیت و تحریک آن می‌شود.
 • ماسک ها و تمیزکننده‌های لایه‌بردار: می‌توان از انواع مختلفی از اسکراب‌ها، اکسفولینت‌ها و ماسک‌های ملایم استفاده‌کنید. احتمالا این محصولات حاوی اسید سالیسیلیک در غلظتی باشند که آن را به یک عامل پیلینگ ملایم تبدیل‌می‌کند. این محصولات لایه بیرونی پوست را برداشته و منجر به بازشدن منافذ پوستی می‌شوند. محصولاتی که حاوی اسیدهای گلیکولیک و آلفا هیدروکسی اکسیدان نیز از جمله اکسفولینت‌های ملایم هستند.
 • رتینول: آن را با دارو تجویزی Retin-A اشتباه‌نگیرید. رتینول که مشتقی از ویتامین A است می‌تواند به ارتقای لایه‌برداری پوست کمک‌کند.
 • پاک‌کننده‌های ضدباکتری: بنزوئیل پراکسید محبوب‌ترین عنصر در ضدعفونی‌کننده‌های ضدباکتری بدون‌نسخه است.

 کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است