برداشتن غبغب: حذف چربی های اضافه زیر چانه برای حالت دادن به فک

در ابتدا باید بگوییم که غبغب یک لایه چربی است که معمولا زیر چانه‌ی فرد قرار دارد. غبغب ممکن است در اثر وجود مقدار زیادی چربی و/ یا پوست شلی که آویزان شده ایجاد شود. اگرچه غبغب لزوما نشانه‌ای از پیری نیست، برخی افراد با بالارفتن سن و پیر شدن دچار غبغب می‌شوند. دانستن دلیل ایجاد غبغب از این رو مهم است که بتوان موثرترین روش درمانی برای برطرف کردن آن را به کار برد.

مسئله اصلی درباره غبغب ظاهر بسیار ناخوشایند آن است، همچنین وجود آن، شخصی که غبغب دارد را بسیار افسرده می‌سازد. برای برخی افراد غبغب داشتن ممکن است نشانه این باشد که آن‌ها اندام مناسبی ندارند. غبغب همچنین ممکن است باعث شود به افراد، احساس اضافه وزن، پیری و جذاب نبودن دست دهد. و این ممکن است بر اعتماد به نفس آن‌ها تاثیر بگزارد. زمانی که اعتماد به نفس مردم خدشه‌دار شود، به مرور از برقرار کردن روابط اجتماعی دست می‌کشند. راهکارهای‌های بسیاری وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا از این غبغب زشت خلاص شوید، مانند تغییرات ساده‌ای در شیوه زندگی، چند نوع ورزش، یا به کار بردن روش‌های آرایشی جدی‌تر،... گزینه‌های که برای برطرف کردن غبغب وجود دارند خیلی زیادند..

مزوتراپی ، لیپوماتیک، لیپوساکشن  و آر اف از روش‌های موثر برای از بین بردن غبغب هستند.

در کلینیک زیبایی سپید انواع روش‌های جدید و کم خطر برای درمان و رفع غبغب در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزهایی باعث ایجاد غبغب می‌شود؟


علل بسیاری برای ایجاد غبغب وجود دارد. با این حال، برخی از آن‌ها بسیار شایع بوده و احتمالا عواملی هستند که باعث می‌شوند پوست زیر چانه آویزان شود. این علت‌ها به شرح زیر هستند:

بعضی افراد غبغب را به ارث می‌برند. ژن‌ها شکل چهره و مناطق رسوب چربی را تعیین می‌کنند. با توجه به این موضوع، غبغب در یک صورت گرد بیشتر به چشم خواهد آمد.نگاهی به اطراف و چهره اعضای نزدیک و دور خانواده خود بیاندازید. اگر فردی در خانواده شما غبغب داشته باشد، احتمال دارد که شما نیز غبغب داشته باشید. ژن‌ها مسئول توانایی بدن برای ذخیره چربی و حفظ آب بدن هستند. هر دوی این‌ها عواملی برای تعیین حضور یا عدم حضور غبغب می‌باشند.

نکته جالب توجه این است که رژیم غذایی یک خانواده نیز نقش مهمی در ایجاد غبغب ایفا می‌کند.اگرچه این مساله کاملا درست نیست، اما بسیاری معتقدند اگر کسی به واسطه ژن‌هایش غبغب پیدا کند ممکن است خلاص شدن از شر ان بسیار سخت باشد. با این حال، انتخاب روش‌های ساده ای در شیوه زندگی به شما امکان می‌دهد که از شر پوست آویزان و غبغب خود رها شوید.

همانطور که شخص پیر می‌شود، متابولیسم او نیز کند می‌شود. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، شخص شروع به از دست دادن توده عضلانی کرده، استخوان‌هایش ضعیف شده، و پوست حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. همه این‌ها به ایجاد غبغب منجر می‌شود.

این منطقی‌ترین دلیل است. یکی دیگر از عوامل مهم به وجود آمدن غبغب ، رسوب چربی است زیرا پوست بعد از رسیدن به میان سالی حالت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. در چنین مواردی تمرینات تقویت عضلانی در کاهش غبغب موثر هستند. وقتی ورزش می‌کنید، عضلات صورت و فک‌ها قوی‌تر شده، و غبغب به مرور زمان ناپدید خواهد شد.

وقتی کسی اضافه وزن داشته باشد، طبیعی است بدن‌اش شروع می‌کند به ذخیره چربی بیش از حد. پس از پر كردن تمام مناطق معمول مانند بازوها، شکم و ران، چربي راه خود را به چانه پیدا کرده  و باعث ایجاد غبغب مي‌شود.

همچنین اگر شخصی که چاق است به سرعت وزن کم کند دچار غبغب خواهد شد زیرا پوست در ناحیه شانه و گردن بسیار سست می‌شود. حتی افرادی که چاق نیستند اما یک رژیم غذایی پرچرب دارند، اگر به طور منظم ورزش نکنند، نیز ممکن است غبغب  پیدا کنند.اگر کسی به خاطر وزن خود غبغب داشته باشد، باید از شر چربی‌های اضافه خلاص شود تا از شر غبغب خلاص شود.

راه‌های برطرف کردن غبغب


امروزه روش‌های زیادی برای درمان غبغب در زنان و مردان وجود دارد از جمله:

کرم‌های سفت کننده پوست

کرم-های-سفیدکننده

برای کسانی که به دنبال روش‌های پر هزینه یا تهاجمی نیستند ، استفاده از کرم‌های سفت کننده پوست یک گزینه عالی است. کسانی که دارای غبغب کوچکی هستند، از این روش به میزان قابل توجهی بهره خواهند برد. استفاده از کرم سفت کننده پوست هیچ محدودیتی ندارد، مگر اینکه به یک ماده در کرم حساسیت داشته باشید.

نتایج 

پزشکان می‌گویند کرم‌ها چربی را از بین نمی‌برند، بلکه فقط مثل یک بسته‌بندی محکم برای پوست عمل می‌کنند. کرم‌ها فقط برای چند ساعت تاثیر دارند. اگر کرمی حاوی پپتید باشد، به پوست نفوذ کرده و آن را سفت می‌کند.

مزوتراپی چیست؟ 

مزوتراپی

در حال حاضر از مزوتراپی  یا لیپولیز تزریقی (Injection Lipolysis) به عنوان یک روش کم‌تهاجمی استفاده می‌شود. در این روش برای فرم‌دهی به بدن و درمان چربی و سلولیت اضافی که نمی‌توانید با رژیم و ورزش از شر آن خلاص شوید، دارو به صورت میکرواینجکشن به مناطق هدف تزریق می‌گردد.

عملکرد این درمان چگونه عمل است؟ 

در روش مزوتراپی داروهای چربی‌سوز به طور مستقیم به نواحی مورد نظر فرد تزریق می‌شوند. مزوتراپی در کنار رژیم کاهش وزن ، باعث اکسیده شدن چربی، کوچک شدن سلول‌های چربی، تضعیف بافت همبند و افزایش تولید سلول‌ها می‌شود. چربی‌ای که در بدن رها شده با ورزش متابولیزه شده و می‌سوزد. استفاده از جلسات مزوتراپی در کنار برنامه‌های ورزشی و رژیم غذایی پیشنهاد می‌شود، نه به عنوان جایگزینی برای آن‌ها.

نتایج مزوتراپی چیست؟ 

مزوتراپی یک راه حل دائمی برای از بین بردن چال چانه و چربی اضافی زیر پوست است. پس از مزوتراپی، پوست بیمار به طور قابل ملاحظه ای صاف‌تر می شود. در اکثر بیماران جایی که تحت درمان قرار گرفته، چربی‌ها چند اینچ کاهش می‌‌یابند - میزان کاهش بستگی به تعداد جلسات درمان دارد، اما می‌تواند بسیار چشمگیر باشد.

لیپوساکشن غبغب چیست؟

لیپوساکشن-غبغب 

لیپوساکشن حذف تجمع ناخوشایند چربی‌ای است که از چانه تا گردن قرار دارد، با اصلاح زاویه چانه و گردن. نتایج این روش عالی است زیرا این روش غبغب را کاملا حذف کرده و زیبایی گردن را به ارمغان می‌آورد. شایع است که برای بهبود بخشیدن به نتایج، این روش را با جراحی‌های دیگری مانند کاشت پروتز چانه یا اصلاح افتادگی پوست گردن یا با لیفت صورت (چهره‌سازی) همراه کنند.

چه کسی به لیپوساکشن غبغب نیاز دارد؟ 

لیپوساکشن غبغب برای افرادی که زاویه چانه و گردن بسیار باز، با نمایی از یک گردن چاق دارند توصیه می‌شود. معمولا برای نتایج بهتر، گاهی اوقات لازم است که همزمان کاشت چانه مصنوعی یا اصلاح شلی گردن از طریق لیفت صورت نیز انجام شود.

روش کار 

برای برطرف کردن غبغب و تخلیه چربی این ناحیه، به علت خطر فرورفتگی پوست یا سوختگی، از تکنیک کلاسیک و از روش لیپوساکشن اولتراسونیک استفاده می‌شود. ابتدا محلول نمکی رقیق شده، مایع  بی‌حسی موضعی و آدرنالین، برای جلوگیری از خونریزی غیر ضروری به محل تزریق می‌شود. هنگامی که بیهوشی اثر کرد، چربی با استفاده از یک کانولای فوق العاده نازک 2 میلیمتری مکش شده و خارج می‌شود و این کار با استفاده از یک سرنگ یا موتور تنظیم کننده فشار خلاء، تا زمانی که کل چربی مورد نظر حذف شود ادامه می‌یابد.

بهبودی 

شما باید برای یک هفته از یک پوشش مخصوص برای جلوگیری از ورم استفاده کرده و به پوست کمک کنید تا با محدوده جدید خود سازگار شود. این عمل دردناک نبوده و معمولا ناراحتی جزئی ایجاد می‌کند. به ندرت بعد از آن کبودی اتفاق می‌افتد. دوره بهبودی کوتاه است و شما ممکن است در عرض هفته اول به ظاهر طبیعی برگردید.

عمل لیپوماتیک غبغب

عمل-لیپوماتیک-غبغب

لیپوماتیک غبغب  یک جراحی پلاستیک است که گاهی اوقات به جای جراحی لیفت کامل صورت انجام  می‌شود. لیپوماتیک غبغب مانند تمام جراحی‌های پلاستیک، یک روش انتخابی است که برای تغییر ظاهر فیزیکی بیمار طراحی شده است. در حالی که لیپوماتیک می‌تواند روی بسیاری از بخش‌های بدن انجام شود، لیپوماتیک چانه عمدتا بر ناحیه زیر چانه تمرکز می‌کند.

لیپوماتیک چانه اغلب در افرادی که مقداری چربی در ناحیه زیر چانه دارند که از زیر فک آویزان است، و بعضی اوقات به عنوان "غبغب" شناخته می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پزشک به منظور کاهش میزان چربی ناخواسته از لوله‌ای به نام کانولا استفاده می‌کند که به وسیله ایجاد ارتعاش چربی را ذوب می‌کند. برش‌های مورد استفاده در این روش نسبتا کوچک هستند و تنها بیهوشی موضعی مورد نیاز است. پس از عمل جراحی و بهبودی، بیماران تصویر قویتری از ظاهر مشاهده می‌کنند، در حالی که  پوست زیر گردنشان نیز سفتتر به نظر می‌رسد.

روش کار

جراح معمولا لیستی جامع از کارهایی که باید پیش از عمل انجام دهند به بیماران ارائه می‌دهد. از جمله موارد این لیست داروهایی است که باید مصرف شوند یا نباید مصرف شوند. برای مثال، بعضی از داروها با توانایی بدن برای کنترل خونریزی تداخل دارند و نباید قبل از عمل جراحی مصرف شوند.

از آن‌جا که از بیهوشی عمومی استفاده نمی‌شود، زمان ریکاوری کوتاه‌تر از روش‌های تهاجمی‌تر بوده و بیماران لازم نیست بعد از عمل یک شب در بیمارستان بمانند. اکثر افراد فعالیت روزانه خود را برای دو تا سه روز بعد از عمل جراحی کاهش می‌دهند تا التیام پیدا کنند. یک چانه بند نیز در طول این دو تا سه روز برای کاهش تورم استفاده می‌شود.

رادیو فرکانسی (RF/آر اف)

رادیو-فرکانسی

رادیوفرکانسی (RF) غبغب یکی از روش‌های درمانی غیرتهاجمی و محبوب برای کاهش چربی است. محبوبیت این روش به دلیل توانایی آن برای کاهش قابل ملاحظه غبغب‌‌های سمج و سرسخت است. درمان با رادیو فرکانسی سریع و بدون درد بوده و لازم به ذکر نیست که هزینه آن بسیار کمتر از میانگین هزینه‌های سایر روش‌های کاهش چربی است.

این روش فقط برای برطرف کردن چربی نیست؛ روش ذوب چربی با استفاده از رادیوفرکانسی همچنین می‌تواند تولید کلاژن در پوست را افزایش و سلولیت را کاهش دهد و باعث شود پوست سفتتر شود. این درمان می‌تواند برای تجمع‌های کوچک چربی مانند غبغب و گونه‌های چاق بسیار مؤثر باشد. انجام این روش حدود 30 دقیقه طول می‌کشد.

رادیوفرکانس چگونه چربی را ذوب می‌کند؟ 

رادیوفرکانسی از طریق الکترود‌ها یک جریان الکتریکی ایمن به منطقه تحت درمان می‌فرستد. RF این منطقه را گرم کرده و عمیقا به پوست نفوذ می‌کند. مغز امواج RF را به عنوان یک منبع انرژی تفسیر می‌کند، از آن‌جاکه پوست همچون یک مقاومت الکتریکی (رزیستور) عمل می‌کند، سلول‌ها را در یک محدوده ایمن گرم شده و بدین طریق باعث می‌شود که پوست سفت و صافتر شده و سلولیت کاهش پیدا کند.

همچنان که سن بالاتر می‌رود، یکپارچگی پروتئین‌های الاستین و کلاژن کاهش یافته  و این موجب چروک شدن و شل شدن پوست شده، باعث می‌شود پوست بیشتر مستعد سلولیت باشد. در روش رادیوفرکانسی این حرارت است که کلاژن را تحریک کرده، موجب انقباض و جمع شدن آن می‌شود، درعین حال سلول‌های چربی سرسخت را مختل می‌کند.

آیا این درمان ایمن است؟ 

آب کردن چربی از طریق رادیوفرکانسی درمانی امن و آرامش‌بخش است. پیش از درمان، پزشک الزامات شما را ارزیابی کرده و درباره اهدافتان با شما صحبت می‌نماید. بعد از چه مدت می‌توانم نتایج را ببینم؟ اگر وقت کافی نداشته باشید، این روش بر طرف کردن چربی برای شما عالی است، زیرا نتایج سریع‌تر از سایر روش‌های کاهش چربی دیده می‌شوند، و در عرض چند روز پس از عمل شاهد بهتر شدن نتایج خواهید بود. تعداد جلسات لازم برای هر شخص بستگی به شرایط خاص هر فرد دارد، و ما به همین دلیل توصیه می‌کنیم یک نوبت مشاوره رایگان تلفنی رزرو کنید تا بتوانید درباره اهداف خود صحبت نمایید. اگر بیش از یک جلسه لازم باشد، و هزینه تمامی جلسات یکجا پرداخت شود، شامل تخفیفات ما قرار خواهید گرفت.

مراقبت‌های بعد از آر‌اف

پزشکان توصیه می کنند که یک هفته پس از درمان رادیوفرکانسی حمام افتاب نگیرید و از سولاریوم آستفاده نکنید، زیرا این امر می‌تواند باعث سوزش پوست شود. ممکن است اندکی درد و آسیب‌های خفیفی وجود داشته باشد، اگرچه غیرمعمول است. پزشکان توصیه می‌کنند در صورت تحریک شدن پوست، از مرطوب کننده استفاده شود. همچنین توصیه می کنند که در روزهای پس از درمان مقدار زیادی از آب بنوشید زیرا این کار به تولید کلاژن کمک می‌کند.

هزینه درمان رفع غبغب چقدر است؟ 


هزینه درمان به اندازه مناطق تحت درمان و تعداد جلسات مورد نیاز فرد بستگی دارد.

در روش درمان غبغب، تبحر و شهرت پزشک معالج، محل جغرافیایی کلینیک  نیز از عوامل مهم در تعیین هزینه درمان هستند. بهتر است قبل از انجام هر روشی برای درمان غبغب درباره قیمت و سایر مسائل با پزشک مشورت شود.

پرسش‌های متداول 


سوالات

برخی از سوالات رایج درباره انواع روش‌های برداشتن غبغب عبارت اند از:

چه اقداماتی قبل از درمان غبغب لازم است؟

برای کاهش کبودی، به مدت دو هفته قبل از درمان، از مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ویتامین E و جینکو پرهیز نمایید. قبل از مراجعه به مطب برای جلوگیری از کبودی، از کرم یا ژل آرنیکا روی ناحیه مورد نظر استفاده نمایید. به منظور آماده کردن بدن برای شستشو و تخلیه چربی متابولیز شده از بدن، مقدار زیادی آب بنوشید.

مراقبت‌های بعد از برداشتن غبغب چیست؟

بسیار مهم است که فرد به طور مرتب ورزش کند، مقدار زیادی مایعات بنوشد و از یک رژیم غذایی سالم غنی از پروتئین پیروی کند،  تا به کاهش وزن کمک کرده یا حداقل وزن خود را ثابت نگه دارد. در غیر این صورت، چربی آزاد شده در سیستم بدن ممکن است دوباره ظاهر شود. می‌توانید برای کمک به جلوگیری از کبودی در محل درمان، به مدت دو روز بعد از عمل، دو بار در روز از کرم آرنیکا استفاده کنید.

چه کسانی بهترین کاندیداها برای مزوتراپی هستند؟ 

مزوتراپی برای افرادی که دارای چربی‌‌های موضعی هستند که به نظر نمی‌رسد صرفا با رژیم غذایی سالم و ورزش برطرف شود بهتر عمل می‌کند. بدین صورت که یا ناحیه تجمع چربی برای لیپوساکشن خیلی کوچک است یا بیمار ترجیح می‌دهد آن‌ را به آرامی و به تدریج بدون هزینه و زمان لازم برای لیپوساکشن برطرف کند. هر جلسه مزوتراپی بین 5 دقیقه (برای چانه) تا 30 دقیقه (برای مناطق بدن بزرگ) طول می‌کشد.

چند جلسه مزوتراپی مورد نیاز است؟ 

مزوتراپی نیاز به چند جلسه درمانی متوالی دارد. تعداد جلسات با توجه به نتایج مورد نظر بیمار تعیین می‌شود.

آیا مزوتراپی بی خطر است؟ 

مزوتراپی عوارض جانبی جدی‌ای ندارد. تمام مواد تزریقی، مانند دگزیکسولات (نوعی نمک صفرا)، یا فسفاتیدایکولین (لسیتین)، مورد تایید می‌باشند، اگرچه به طور خاص برای مزوتراپی مورد تایید نیستند.

آیا پس از مزوتراپی ممکن است عوارض جانبی‌ای به وجود بیاید؟ 

برای حدود یک ساعت یا کمی بیشتر پس از تزریق، احساس حرارت و خارش خواهید داشت. ممکن است تا چند روز پس از تزریق احساس درد، تورم یا قرمزی داشته باشید. در اغلب موارد یک برآمدگی کوچک ایجاد ‌می‌شود که طی چند هفته تا چند ماه خود به خود برطرف خواهد شد- این در حقیقت یک علامت مثبت است ونشان می‌دهد که داروها کاری را که باید -  یعنی شکستن سلول‌های چربی شما را انجام می‌دهند! واکنش‌های آلرژیک به داروها به ندرت رخ می‌دهد.

عوارض لیپوساکشن غبغب چیست؟

مثل هر روش جراحی دیگر، در لیپوساکشن هم خطر ابتلا به عفونت وجود دارد. همچنین ممکن است در ناحیه حلق انباشتگی خون ایجاد شود، که باعث افزایش کبودی‌ها شده و بر نتیجه نهایی تاثیر منفی می‌گذارد.

آیا پس از مزوتراپی نیاز به استراحت در خانه وجود دارد؟ 

به طور معمول، اکثر مردم بلافاصله به روال روزانه خود باز می گردند.

مزایای مزوتراپی نسبت به درمان‌های دیگر کدامند؟ 

مزوتراپی یک روش هدفمند و غیر تهاجمی، برای دستیابی به نتایج سریع است. نرخ موفقیت این روش بالا است. مزوتراپی می‌تواند برای درمان مناطق بسیار خاص یا عمیق استفاده شود. اگر وزنی که از طریق مزوتراپی از دست داده‌اید مجددا برگردد، این اضافه وزن در مکان‌های عجیب و غریب و غیر قابل پیش بینی، آنطور که اغلب بعد از لیپوساکشن اتفاق می‌افتد، ظاهر نخواهد شد.

پس از مزوتراپی چه اتفاقی می‌افتد ؟ 

پس از درمان، می‌توانید به برنامه روزانه خود بازگردید. ممکن است کمی درد، قرمزی یا تورم وجود داشته باشد که طی چند روز آینده برطرف خواهد شد.

هر جلسه درمان مزوتراپی چه مدت طول می‌کشد ؟ 

یک جلسه مزوتراپی بسته به اندازه ناحیه تحت درمان به طور معمول در حدود پانزده تا سی دقیقه طول می‌کشد.

چه کسانی باید از مزوتراپی اجتناب کنند؟ 

این افراد باید از مزوتراپی اجتناب کنند : خانم‌هایی که باردار هستند یا شیردهی می‌کنند، اشخاصی که بیماری جدی‌‌ یا شرایط خاصی دارند – مثل دیابتی‌ها (به دلیل نگرانی در مورد بهبود یافتن زخم‌های محل تزریق)، افرادی که بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های کبد یا کلیه یا سرطان دارند، افرادی که مبتلا به بیماری لوپوس یا اسکلرودرمی هستند، و افراد چاق با شاخص توده بدنی (BMI) بیش از 30.

در زمان درمان با مزوتراپی چه احساسی خواهیم داشت؟ 

سوزن‌های مزوتراپی کوچک هستند، تقریبا به اندازه یک مژه. برای این که میزان درد و ناراحتی به حداقل برسد، از کوچکترین میکرواینجکشن‌ها استفاده می‌شود. درد و ناراحتی حاصل از استفاده از سوزن‌های چندگانه که برای درمان سلولیت به کار می‌روند، حتی کمتر نیز بوده و اصلا به سختی احساس می‌شود.

نتایج مزوتراپی برای چه مدت باقی خواهد ماند؟ 

دوام نتایج طولانی مدت است – اگر فرد افزایش وزن پیدا نکند، نتایج تقریبا می‌توانند دائمی باشند! در صورتی که برای حفظ نتایج یک یا دو بار در سال جلسات یادآوری انجام شوند، با وجود هرگونه تغییر وزنی، نتایج ادامه خواهند داشت.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است