تاثیر بوتاکس بر رفع چروک صورت از راه انسداد امواج عصب به ماهیچه


سم بوتولینوم نوع آ یک نوع نوروتوکسین (سم عصبی) تزریقی است. درمان با نوروتوکسین یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی شناخته شده هستند و عمدتا برای صاف کردن چروک‌های فعال و یا چین و چروک‌هایی که در نتیجه حرکات صورت مانند اخم کرن، تنگ کردن چشم‌ها، لبخند زدن و دیگر حرکاتی که هر روز انجام می‌دهیم ایجاد می‌شوند، به کار می‌رود. این درمان از طریق مسدود کردن امواج عصبی به عضلات انجام شده و باعث می‌شود که عضلات ریلکس و شل شوند. در نتیجه با این درمان، حرکات صورت شما ملایم بوده و چین و چروک‌های فعال هم تا حدود زیادی کاهش می‌یابند.

سم بوتالینوم که در روش‌های زیبایی کاربرد داشته و به عنوان بوتاکس شناخته می‌شود، یک پروتین پالایش شده و پر کننده تزریقی است که برای درمان موقتی خط اخم به کار می‌رود. این تزریق ساده و غیر جراحی عموما برای کاهش یا رفع چروک‌های پیشانی، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط چروک عمیق گردن نیز به کار می‌رود. تحقیقات نشان داده که بوتولینوم توکسین می‌تواند در بر طرف کردن و کاهش سر دردهای میگرنی، تعریق بیش از حد و گرفتگی عضلات گردن و چشم نیز موثر باشد. به کمک یک پزشک مجرب، تزریق بوتاکس به شما ظاهری طبیعی و جوان می‌بخشد که کاملا ایمن بوده و واقعا به شما هیچ گونه آسیبی نمی‌رساند. بهترین راه برای این که بدانید آیا مورد مناسبی برای تزریق بوتاکس هستید یا خیر این است که در این زمینه با متخصصین زیبایی مشاوره نمایید. اگر قصد تزریق بوتاکس برای زیباترکردن صورت خود را دارید می‌توانید با مراجعه به گروه پزشکان سپید پس از مشاوره با پزشکان ما، در صورت نیاز از مزایای این روش بهره‌مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

چه نوع چین و چروک‌هایی را می‌توان با تزریق بوتاکس درمان کرد؟


تزریق بوتاکس می‌تواند به یک بیمار بالغ در هر سنی کمک کند که ظاهر خود را بهبود بخشد و نه تنها باعث می‌شود که شخص جوان‌تر به نظر برسد، بلکه حالت نگرانی و اضطراب را از چهره برطرف کرده و کمک می‌کند که چهره شخص شاداب تر و حتی دلپذیرتر به نظر برسد. بیشترین مناطقی که معمولا به وسیله بوتاکس درمان می‌شوند قسمت‌هایی هستند که ماهیچه‌ها به طور فعال بافت‌های صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهند مثل:

 • خط اخم
 • چروک های اطراف چشم، مانند خطوط پنجه کلاغی
 • چروک های پیشانی
 • چروک های دور لب
 • چروک های روی چانه که اصطلاحا به آن چانه قلوه سنگی گفته می‌شود.

نروتوکسین در چه موارد دیگری می‌تواند کمک کننده باشد؟


اگرچه بوتولینوم توکسین اغلب برای درمان چروک‌های صورت استفاده می‌شود، اما پزشکان می‌توانند از آن برای دیگر مشکلات زیبایی نیز که مربوط به عملکرد عصب و ماهیچه‌ها باشد استفاده کنند مثل:

 •  کم کردن تعریق زیاد، تزریق بوتولینوم نوع آ، می‌تواند پیام های عصبی که غدد عرق را فعال می کند قطع کرده و کمک کند که شخص دیگر از تعریق بیش از حد دست ها، پاها یا زیر بغل خود خجالت زده نشود.
 •  صاف تر کردن خطوط و نوارهای عمودی گردن. اگر بیمار از وجود نوارهای عمودی برجسته بر روی گردن خود ناراحت است، بوتاکس می‌تواند برای ریلکس کردن ماهیچه های مرتبط مورد استفاده قرار گرفته و به گردن شخص حالتی صاف ترو ظریف ببخشد.

مشاوره قبل از درمان


تزریق سم بوتولینوم یک درمان غیر جراحی است و معمولا با یک بار مراجعه به پزشک انجام می‌شود. اولین مرحله درمان با مشاوره با پزشک شروع می‌شود که در طی آن درباره اهداف و مواردی که بیمار خواهان درمان آنهاست صحبت خواهد شد. در طول زمان مشاوره، پزشک ناحیه مورد نظر بیمار را بررسی کرده و سابقه پزشکی او را مرور می‌نماید. اگرچه برای اکثر بیماران عوارض مهمی ایجاد نمی‌شود، اما باز هم لازم است که به جهت پیشگیری، قبل از درمان، بیمار سابقه پزشکی خود را به طور کامل و با شفافیت با پزشک در میان بگزارد، به عنوان مثال باید پزشک خود را از هر نوع آلرژی خاص، شرایط پوستی و عصبی و یا داروهایی که ممکن است درمان را برای او نامناسب کند، را مطلع سازد، به عنوان مثال اگر داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مانند آسپیرین، ایبوپروفن، ناپروکسن) یا داروهای رقیق کننده خون.

چگونگی تزریق بوتاکس


درست قبل از درمان، پیش از تزریق، ممکن است از یک داروی بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه تزریق استفاده شود. اگر چه بسیاری از بیماران این کار را ضروری نمی‌دانند، چرا که سوزن‌های تزریقی سم بوتولینوم بسیار نازک هستند و تزریق چندان عمیق نیست. دکتر سم بوتولینوم را به محلول تبدیل کرده و آن را در عضلات در نقاط خاص تزریق می‌کند. توصیفی که اغلب بیماران از احساس خود در زمان تزریق داشته‌اند بیشتر احساس خارش بوده تا درد.

مراقبت بعد از تزریق


بوتاکس یک روش سریع و ایمن است که تأثیر چندانی بر فعالیت معمول فرد در روز تزریق ندارد. تزریق‌های کوچکی برای آرام کردن فعالیت ماهیچه‌هایی که باعث ایجاد حرکت بیش از حد و ایجاد چین و چروک روی پوست می‌شوند، انجام می‌شوند. بیمار قادر خواهد بود بلافاصله پس از درمان فعالیت‌های طبیعی خود را از سر بگیرد. اما برای این که بوتاکس بتواند به بهترین وجه عضله مورد نظر را تحت تاثیر قرار دهد، توصیه‌های زیر به طور معمول پیشنهاد می‌شود:

 • به مدت 4 ساعت پس از درمان، هیچ گونه ماساژ یا مالشی بر روی ناحیه تحت درمان انجام ندهید.
 • تا 24 ساعت پس از درمان از انجام ورزش و فعالیت‌های شدید خودداری کنید.
 • برای 4 ساعت به حالت راست بمانید و از خوابیدن بر روی شکم اجتناب کرده و از کارهایی مثل خرید کفش پرهیز کنید.
 • از سربندها یا پوشش‌هایی که محکم روی پیشانی قرار می‌گیرند استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از کبودی، قبل از درمان از داروهای رقیق کننده خون استفاده نکنید.

چه زمانی نتیجه قابل مشاهده است؟


بیمار بلافاصله پس از تزریق نتایج را مشاهده نخواهد کرد. این مساله پیش بینی شده است . بنابراین نگران نباشید که درمان کار نکرده است. بسته به شرایط بیمار، محصول مورد استفاده و منطقه تحت درمان، نتایج نهایی معمولا 3 تا 7 روز پس از درمان اولیه به دست می‌آیند. اگر نخستین باری باشد که بیمار با سم بوتولینوم مورد درمان قرار می‌گیرد، ممکن است پزشک در ابتدا مقدار محافظه کارانه‌ای از محلول را تزریق کند و نتایج را در طول درمان پیگیری کند. این کار به پزشک کمک می‌کند که مطمئن باشد که نتایج طبیعی و مطلوب بدون خطر تزریق بیش از حد در ناحیه درمان حاصل خواهد شد.

نتایج تا چه مدتی دوام دارند؟


اثرات کاهش چین و چروک با درمان‌های بوتولینوم بسته به شخص بیمار، منطقه تحت درمان و محصول مورد استفاده برای درمان متفاوت است، اما نتایج به طور معمول از 3 تا 6 ماه طول می‌کشد. برای حفظ نتایج، پزشک به سادگی درمان را تکرار و مناسب‌ترین میزان دارو و تکنیک لازم برای رسیدن به بهترین نتیجه را به کار می برد.

عوارض جانبی این روش چیست؟


شایعترین عارضه جانبی بوتاکس کبودی موقت است. اگرچه سردرد عارضه نادری است اما ممکن است که در عرض 24-48 ساعت پس از تزریق رخ دهد. برای درصد کوچکی از بیماران ممكن است افتادگی پلک اتفاق بیافتد. این حالت معمولا درعرض سه هفته حل می‌شود. این اتفاق معمولا زمانی رخ می‌دهد که بوتاکس به نواحی اطراف منطقه هدف نشت کند، به همین دلیل است که بیمار نباید تا 12 ساعت پس از تزریق محل درمان را مالش دهد و یا سه تا چهار ساعت پس از آن دراز بکشد.

هزینه تزریق بوتاکس


هزینه درمان بستگی به میزان بوتاکس مورد نیاز دارد که برای بیماران متفاوت است. از انجا که عضلات مردان بزرگتر است آنها به واحدهای بیشتری دارو نیاز دارند. همچنین تعداد جلسات مورد نیاز برای تزریق، هزینه کلینیک و پزشک و سایر عوامل بر تعیین هزینه این روش تاثیر می‌گذارد.

پرسش‌های متداول


برخی از سوالات متداول مردم درباره روش تزریق بوتاکس عبارتند از:

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟

بانوانی که باردارند یا شیردهی انجام می‌دهند یا کسانی که بیماری عصب شناختی دارند نباید از بوتاکس استفاده کنند. از آنجایی که بوتاکس برای تمام چین و چروک‌ها کار نمی‌کند، توصیه می‌شود که حتما با یک پزشک مشاوره انجام شود.

علائم واکنش به بوتاکس چیست؟

به طور کلی، عوارض جانبی تزریق بوتاکس نادر و بهبود سریع است. درباره هر گونه سوال یا نگرانی در مورد عوارض جانبی جزئی بوتاکس مانند کبودی یا سردرد از دکتر خود سوال بپرسید.

آیا بعد از تزریق بوتاکس مجاز به لمس صورتم هستم؟

بله صورت چندان درد و یا زخمی را احساس نمی‌کند و درمان باعث نمی‌شود که بیمار شستشو یا مراقبت‌های معمول پوست خود را انجام ندهد. با این حال، به بیمار توصیه می‌شود از مالش و یا ماساژ چهره خود تا 4 ساعت پس از آخرین تزریق خودداری کند.

آیا نتایج تزریق بوتاکس طولانی مدت است؟

اگر چه بعضی از افراد نتایج طولانی مدت‌تری را تجربه می کنند، شواهد علمی نشان می دهد که اثر تزریق بوتاکس معمولا 12 تا 16 هفته طول باقی می ماند.

وقتی که اثر بوتاکس از بین می رود چه اتفاقی می‌افتد؟

هنگامی که اثر بوتاکس از بین می‌رود عملکرد عضلات مانند قبل از درمان با بوتاکس خواهد بود. این بدان معناست که چروک‌هایی که محو یا کم‌تر شده بودند دوباره، آرام آرام ظاهر خواهند شد. البته هیچ چروک جدیدی در اثر درمان ایجاد نشده و بیمار صرفا شاهد بازگشت چروک‌های قبلی خواهد بود.

 آیا بعد از درمان با بوتاکس می‌توان آرایش کرد؟

بله. در حالت ایده آل، بهتر است برای حدود ساعت از آرایش خودداری کنید. با این حال می‌توان بلافاصله پس از بوتاکس نیز از مواد آرایشی معدنی استفاده کرد. اما باز هم توصیه می‌شود که در زمان انجام این کار، بیمار برای جلوگیری از پخش شدن بوتاکس به نواحی اطراف ، فشار زیادی برناحیه درمان وارد نکند.

 اگر نتیجه درمان بوتاکس چیزی نباشد که انتظارش را داشته ایم چه؟

معمولا بین 3-5 روز تا دو هفته طول می کشد تا تاثیر بوتاکس به عملکرد نهایی خود برسد. که در این زمان یک جلسه بازبینی مجدد با پزشک برای بررسی نتایج تکنیکی و زیبا سازی بوتاکس ترتیب داده می شود.

آیا می‌توان مرتبا از بوتاکس برای درمان استفاده کرد؟

بله. داروی بوتاکس در بدن بیمار انباشته نمی‌شود. زمان بندی پیشنهادی درمان با بوتاکس، هر 12 تا 16 هفته یک بار است. زمانی که اثرات تزریق قبلی از بین بروند انجام مجدد درمان در ناحیه قبلی بی خطر خواهد بود. همچنین انجام چندین تزریق در نواحی مختلف به طور همزمان نیز کاملا بی خطر است.

آیا می‌توان پس از بوتاکس خوابید؟

بوتاکس داروی تزریقی است که محتوی پروتئینی است که به طور طبیعی و بی خطر تصفیه شده است. یک دوره درمان تاثیر کمی بر فعالیت روزمره داشته و الگوهای خواب فرد را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. اما برای این که داروی بوتاکس بتواند در محل مورد نظر استقرار یابد، لازم است که بیمار حدود 4 ساعت از وارد کردن فشار بر ناحیه تزریق یا خوابیدن بر روی شکم خودداری کند.

کابردهای درمانی بوتاکس کدامند؟

بوتاکس برای درمان برخی از بیماری‌های عضلانی چشم ناشی از اختلالات عصبی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بیماری‌ها شامل چشمک زدن کنترل نشده یا اسپاسم پلک‌ها و لوچی یا انحراف چشم‌ها می شود. همچنین از بوتاکس برای درمان بیش فعالی مثانه و بی اختیاری یا (نشت ادراری) که ناشی از اختلالات عصبی مانند آسیب نخاعی یا بیماری ام اس باشد استفاده می شود. برای جلوگیری از سردردهای مزمن میگرنی در بزرگسالانی که بیش از 15 روز در هر ماه از میگرن رنج میبرند و هر بار حمله میگرن انها 4 ساعت یا بیشتر طول می‌کشد نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این دارو نباید برای درمان سردردهای تنشی معمولی استفاده شود.

تفاوت بین بوتاکس، دیسپورت و زیومین چیست؟

همه این محصولات حاوی یک ماده تشکیل دهنده فعال هستند: سم بوتولینوم نوع آ  و همه این محصولات برای درمان یک نوع چروک و زیباسازی طراحی شده اند. تفاوت اصلی این محصولات در فرمول آنهاست، که بر میزان داروی مصرفی، میزان گسترش دارو و سرعت اثربخشی آن ها تاثیر می گزارد. به عنوان مثال، فرمول داروی  بوتاکس کازمتیک شامل یک پروتین وابسته است. دیسپورت شامل نسخه کوچکتری از یک پروتیین کوچکتر است، در حالی که در فرمول زیومین اصلا پروتیین وابسته ای وجود ندارد. هر سه این محصول تایید شده‌اند و سال‌هاست که به صورت ایمن و موثری مورد استفاده قرار می‌گیرند. این که کدام یک از این فرراورده ها برای بیمار مناسبتر است به اناتومی خاص آن فرد، نتایج مورد نظرش و نیز توصیه‌های پزشک او بستگی دارد.

آیا روش دیگری برای به دست آوردن همان اثرات بوتاکس وجود دارد؟

بله. چروک‌های پیشانی و اطراف چشم را می‌توان بدون جراحی، با تزریق ژل، جوانسازی پوست با لیزر، سفت کردن پوست و درمان‌های موضعی برطرف کرد. روش‌های جراحی انتخابی عبارتند از: لیفت ابرو که با دستکاری عضلات ابرو انجام می شود و بلوفاروپلاستی (جراحی پلک).

به این پست امتیاز دهید.
تاثیر بوتاکس بر رفع چروک صورت از راه انسداد امواج عصب به ماهیچه
5 از 1 رای