تاثیر تزریق ژل (فیلر) براساس میزان افتادگی پوست و عمق اسکار و چروک

فیلرهای پوستی از انواع مختلفی از مواد طبیعی و دست ساز یا مصنوعی ساخته شده‌اند که طی سال‌ها برای تزریق به پوست تولید شده‌اند. این فیلرها کمک می‌کنند تا پوست شما به ظاهر جوان سابق خود باز گردانده شود، زیرا مواد به نواحی تزریق می‌شوند که نیاز دارند مجددا پر شوند و سفت‌تر به نظر برسند. فیلرهای پوستی دارای ضخامت‌های مختلف هستند و به طور کلی هر چه محصول ضخیم‌تر باشد به لایه عمیق‌تر پوست تزریق می‌شود تا خطوط و چین و چروک‌های ظریف و عمیق از جمله چروک‌های دور لب (خطوط کشیده شده از بینی تا دهان) را پر کند، جای زخم‌ها را پر کند، گونه‌ها و چانه را شکل دهد یا لب‌ها را درشت کند. فیلرهای پوستی به طور گسترده‌ای بر اساس تاثیرشان به صورت غیر دائمی (قابل جذب) و یا دائمی (غیر قابل جذب) طبقه بندی می‌شوند. فیلرهای دائمی به طور گسترده ای استفاده نمی‌شوند، اما می‌توانند اثرات طولانی مدت یا حتی یک اثر دائمی داشته باشند و ممکن است در برخی موارد توصیه شوند. هزینه های خصوصی بسته به نوع فیلرهای استفاده شده متفاوت است.

فیلرهای تزریقی نه تنها موثر هستند، بلکه یک روش کاملا ایمن برای جوان سازی صورت و دست‌ها می‌باشند. پزشکان با تجربه در درمان صورت می‌توانند به شما در تعیین بهترین درمان فیلر پوستی برای نواحی آزار دهنده به شما کمک کنند. بهترین محصول فیلر به ناحیه مورد نظر، عمق مشکل و ضخامت مواد بستگی دارد. بسته به ناحیه تحت درمان و عمق چروک‌ها یا زخم‌ها یا افتادگی‌های پوست، پزشک ممکن است ‌ترکیبی از انواع مختلف فیلرها را برای دستیابی به بهترین نتایج استفاده کند. بسته به نوع فیلر مورد استفاده، و ناحیه تحت درمان، معمولا درمان‌های ادامه دار برای حفظ اثرات لازم خواهد بود.

متخصصین ما در گروه پزشکان سپید آماده ارائه انواع خدمات زیباسازی و جوانسازی پوست صورت و بدن از جمله تزریق ژل به شما عزیزان هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807  تماس حاصل فرمایید.

فیلرهای پوستی چیست و چگونه کار می‌کنند؟


همانطور که سن پوست بالا می‌رود، به تدریج مقداری از کلاژن و چربی خود را از دست می‌دهد. کلاژن و چربی موادی هستند که مانع از افتادگی پوست می‌شوند. بنابراین، با بالا رفتن سن فرد، پوست او می‌تواند نازک‌تر، چروکیده‌تر و پر از خط شوند. فیلرهای پوستی کمک می‌کنند تا پوست ما را به ظاهر جوان سابق خود بازگردانده شود. ماده به داخل پوست نواحی تزریق می‌شود که نیاز به دوباره پر شدن دارد و سفت‌تر شدن دارند. فیلرها دارای ضخامت‌های مختلف هستند و به طور کلی هر چه محصول ضخیم‌تر باشد، به داخل عمق بیشتری از درم تزریق می‌شود تا خطوط سطحی و عمیق و چین و چروک‌ها را پر کند.

مزایا


مزایا و محاسن تزریق ژل در بدن و صورت عبارتند از:

 • تزریق فیلر به هیچ دوره بهبودی نیاز ندارد
 • نتایج تزریق ژل فوری است
 • تزریق فیلر یا ژل، هیچ خطری به همراه ندارد یا خطر جزیی دارد

تزریق ژل چه مشکلات پوستی را درمان می‌کند؟


درمان کلاژن به طور گسترده‌ای برای افزایش اندازه و حجم لب‌ها در زنان برای سال‌های متمادی استفاده شده است و هنوز هم محبوب‌ترین استفاده برای اکثر فیلرهای پوستی است.

با این حال، این محصولات هم در زنان و هم مردان، در کمک به پر کردن خطوط اطراف لب، خطوط کشیده شده از بینی تا گوشه‌های دهان (خطوط نازولابیال)، خطوط لبخند روی گونه‌ها و همچنین خطوط دور چشم و چین و چروک پیشانی بسیار مؤثر هستند.

فیلرهای ضخیم همچنین می‌توانند برای اضافه کردن حجم به گونه های تورفته و چانه های کوچک استفاده شوند، نوک بینی را تغییر داده و همچنین آکنه‌های عمیق یا دیگر زخم‌ها را پر کنند. علاوه بر این، فیلرها می‌توانند برای کمک به کاهش ظاهر رگ‌ها و استخوان‌ها در دست‌های سالخورده و دارای پوست نازک استفاده شوند.

معمولا، اگر فرد به فیلر در قسمت بالای صورت خود برای خطوط حرکتی مرتبط با بیان احساسات از جمله خطوط دور چشم، پیشانی و چروک‌های کلی نیاز داشته باشد، معمولا توصیه می‌شود که فیلرها همراه با تزریق سم بوتولینوم (یا بوتاکس) استفاده شوند .

برخی از فیلرها می‌توانند برای درمان نقایص پوستی بزرگتر در نواحی دیگر بدن استفاده شوند.

اخیرا محصولات فیلر پوستی برای جوانسازی لُب گوش استفاده می‌شوند تا لوب را پر کنند و حالت پری و شکل آن را بازگردانند که اغلب با روند پیری طبیعی کشیده‌تر و افتاده‌تر می‌شوند و این کار باعث جوان‌تر شدن و ظاهر زیباتری در هنگام استفاده از جواهرات در گوش می‌شود.

به طور مشابه، فیلرهای پوستی، به ویژه هیالورونیک اسید، همچنین می‌توانند برای حل مشکلات مربوط به ناحیه ژنیتال در زنان، از جمله در درمان نقطه G  برای افزایش لذت جنسی و یا برای رفع مشکلات مربوط به آتروفی واژن استفاده شوند که در آن عدم وجود الاستیسیته و حجم در لابیای خارجی می تواند به خشکی واژن و علائم دیگر منجر شود.

آیا تزریق ژل در زمان بیماری، بارداری و شیردهی توصیه می‌شود؟


همانند هر گونه درمان پوستی، باید از تزریق در نواحی از پوست که متورم شده یا عفونت وجود دارد - برای مثال آکنه فعال- اجتناب شود. این امر خطر ابتلا به عفونت پس از درمان را در محل تزریق کاهش می‌دهد.

اگر بیمار حتی کوچکترین واکنش آلرژیک به یک فیلر خاص داشته باشد، نمی‌توان از آن استفاده کرد و باید از برند دیگری استفاده شود. فیلرهای پوستی در زنان باردار مورد آزمایش قرار نگرفته‌اند، بنابراین استفاده از آن‌ها معمولا توسط پزشکان توصیه نمی‌شود اگر فرد باردار باشد.

اگر بیمار از یک بیماری سیستم ایمنی بدن رنج ببرد، احتمالا به کلاژن گاوی آلرژی دارد و از این رو نمی‌توان از آن استفاده کرد. بیمار نیاز به ارائه یک سابقه پزشکی دقیق برای جلوگیری از چنین نتایجی دارد. شرایطی که برای استفاده از کلاژن گاوی مناسب نیستند عبارتند از: آرتریت روماتوئید؛ آرتروز پسوریازیس؛ لوپوس اريتماتوز سیستمیک یا دیسکوئید؛ یا پلی میوزیت

قبل از تزریق


در طی اولین مراجعه به کلینیک، بیمار باید آنچه را که از یک درمان فیلر پوستی انتظار دارد و اینکه تمایل دارد پس از آن چگونه به نظر برسد را توضیح دهد. پزشک باید هر گونه مشکل بالقوه مرتبط با درمان، مانند آلرژی را مورد بحث قرار دهد. بیمار باید درمورد اینکه کدام فیلر برای او بهتر است و چقدر هزینه به همراه خواهد داشت بحث نماید.

به عنوان مثال، اگر کلاژن گاوی پیشنهاد شود، به بیمار توصیه می‌شود که یک آزمایش پوستی انجام دهد، که در آن مقدار کمی از کلاژن به داخل بازوی او تزریق می‌شود تا ببیند آیا واکنش حساسیتی دارد. این آزمایش پوستی فقط در حال حاضر برای محصولات حاوی کلاژن گاوی توصیه می‌شود که امروزه محدودیت استفاده دارد. دیگر فیلرهای پوستی بدون تست پوستی می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند. ناحیه تزریق بعد از 2 تا 3 روز و دوباره بعد از 4 هفته بررسی خواهد شد تا ببینند آیا تورم یا حساسیت به لمس وجود دارد یا خیر.

پزشک باید تاریخچه پزشکی را دریافت کند تا اطمینان حاصل نماید که هیچ دلیلی وجود ندارد که بیمار را از این درمان منع کند. معمولا از بیمار خواسته می‌شود اطلاعات دقیق و فرم رضایت نامه‌ای را امضا کند، بدین معنی که او متوجه شده است که درمان چگونه است، و با عوارض جانبی بالقوه استفاده شده از فیلرها همراه است. همچنین ممکن است عکس‌هایی برای مقایسه "قبل و بعد" از درمان گرفته شود.

اگر پوست بیمار مناسب فیلر توصیه شده و بیمار در پیشبرد درمان راحت باشد، مشاوره، آزمایش پوست (در صورت لزوم)، و شاید حتی یک درمان اولیه ممکن است در اولین مراجعه انجام شود. اگر نه، به بیمار نوبت دومی داده می‌شود تا روند درمان خود را آغاز کند.

چگونگی تزریق ژل در صورت و بدن


برای درمان خطوط و چین و چروک، گاهی اوقات یک کرم بی‌حسی برای 20 دقیقه یا بیشتر قبل از تزریق به محل مورد نظر اعمال می‌شود. این کرم کمک می‌کند تا ناحیه‌ای که تحت درمان قرار می‌گیرد بی‌حس شود و هنگام وارد شدن سوزن در داخل پوست درد را کاهش دهد.

قبل از تزریق در لب‌ها، ممکن است از یک بلوک دندان یا لب استفاده شود، که در واقع مقدار کمی لیگنوکائین / لیدوکائین (یک بی‌حسی مانند چیزی که دندانپزشکان استفاده می‌کنند) به ناحیه لب تزریق می‌شود تا به بی‌حسی آن قبل از درمان کمک کند.

با این حال، با تولید محصولات فیلر پوستی در سال‌های اخیر، بسیاری از ژل‌های مبتنی بر اسید هیالورونیک با افزودن 0.3٪ لیدوکایین همراه با ژل موجود در سرنگ در دسترس هستند. این امر موجب تسکین فوری درد پس از تزریق و از بین بردن نیاز به یک بلوک عصبی جداگانه یا بیهوشی موضعی می‌شود.

تکنیک‌های تزریق مختلف بسته به نوع فیلر و محل تحت درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای پر کردن چین و چروک‌ها، دو تکنیک اصلی عبارتند از:

 • روش نخ کشی خطی، که در آن طول کامل سوزن به وسط چین و چروک وارد و سپس در حالی که سوزن به آرامی به عقب کشیده می‌شود، مواد را تزریق می‌کنند.
 • تکنیک سوراخ کردن متوالی، که در آن چندین تزریق در یک خط در امتداد چین و چروک انجام می‌شود تا چروک را لیفت دهد؛

برای پر کردن صورت، یا پر کردن نواخی بزرگتر مانند گونه‌های توخالی، تکنیک فن و یا روش هاشور زنی متقاطع استفاده می‌شود.

مراقبت‌های بعد از تزریق


مهم است که بیمار به دقت توصیه‌های پزشک پس از درمان فیلر پوستی را رعایت کند. این امر به او کمک خواهد کرد تا حداکثر نتیجه را از این فرآیند به دست آورد و خطر عوارض را کاهش دهد.

توصیه پس از درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

o خرده ها یا قطعه‌های یخ برای کمک به کاهش تورم (اگر چه به طور کلی مورد نیاز نیست)

o استفاده از مسکن درد مانند پاراستامول، در صورت نیاز برای چند روز پس از درمان

 • گاهی کرم یا قرص‌های آرنیکا (داروهای هومیوپاتی) چند روز قبل و چند روز پس از درمان توصیه می‌شوند زیرا شواهدی وجود دارد که می‌تواند کبود شدن را کاهش دهد

o کبودی و تورم باید بعد از چند روز کاهش یابد، اما اگر بیمار همچنان دارای تورم بسیار شدید و کبودی باشد، یا اگر هر گونه تاولی به وجود آید، بیمار باید با پزشک تماس بگیرد

 • به طور مشابه، اگر بیمار هرگونه واکنش تاخیری مانند قرمزی خفیف در هر زمان پس از درمان داشته باشد، باید بلافاصله با پزشک تماس بگیرد.

بهبودی چه مدت طول می‌کشد؟


بسته به ناحیه تحت درمان و نوع فیلر استفاده شده، زمان درمان می‌تواند حدود 30 دقیقه تا یک ساعت متغیر باشد و زمان بازیابی می‌تواند از چند ساعت تا چند روز طول بکشد. با این حال، بیشتر افراد بعد از درمان با فیلرهای پوستی به طور مستقیم به محل کار بازمی‌گردند.

 

این روش چقدر ماندگاری دارد؟


 

فیلرها از مواد مختلف ساخته شده و اثر آن می‌تواند به صورت موقت یا دائمی باشد، بسته به نوع فیلر:

 • کلاژن - اثرات سه تا چهار ماه دوام دارد
 • اسید هیالورونیک - حدود 4 تا 6 ماه طول می‌کشد
 • کلسیم هیدروکسی لاپاتیت - حدود 18 ماه طول می‌کشد
 • اسید –پلی-ال- لاکتیک(PLLA) : اثرات تزریق چند ماه تا دو سال ممکن است طول بکشد
 • دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA) - دائمی

عوارض این شیوه چیست؟


خطرات عمومی فیلرهای پوستی عبارتند از:

 • بثورات، تورم، خارش و کبودی
 • عفونت
 • حرکت فیلر دور از محل مورد نظر درمان در طول زمان

 

محدودیت ها


معایب و محدویت ‌های تزریق ژل در صورت و بدن عبارت اند از:

 • بیشتر فیلرها دائمی نیستند
 • تضمینی وجود ندارد که اثر مورد نظر به دست می‌آید. فرایند پیری همچنان در نواحی دیگر اتفاق خواهد افتاد - فیلرها، به عنوان مثال، نمی‌توانند افتادگی خط فک را بهبود بخشند.

 

هزینه متوسط درمان با فیلر پوستی چقدر است؟


هزینه ها عمدتا به نوع فیلر پوستی استفاده شده و درجه پر شدن پوست بستگی دارد. به طور کلی، قیمت فیلرهای پوستی بر اساس تعداد تخمینی سرنگ مورد نیاز برای دستیابی به نتیجه مورد نیاز متغیر است. خطوط و چین و چروک‌های عمیق‌تر نیاز به فیلر بیشتری نسبت به خطوط کم عمق دارند.

علاوه بر این، فیلرهایی که بیشتر برای فرم دهی صورت، تغییر شکل و افزودن حجم استفاده می‌شوند، گران‌تر از موادی هستند که فقط برای درمان خطوط تکی استفاده می‌شوند.

ترکیبی از فیلرها نیز ممکن است توصیه شود و برای نواحی خاص نیز ممکن است درمان‌های بیشتری با عوامل دیگری مانند سم بوتولینوم (بوتاکس) (مخصوصا برای خطوط قسمت بالای صورت) پیشنهاد شود.

به یاد داشته باشید، استفاده از فیلر کمتر نسبت به آنچه که واقعا برای پر کردن یک خط یا بهبود خطوط صورت مناسب است، به طور کلی اثرات ضعیف‌تر و کم دوام‌تر نسبت به انتخاب درمان مناسب (و گران‌تر) به همراه خواهد داشت.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است