تاثیر میکرودرم ابریژن در پاکسازی پوست با تحریک ساخت سلول جدید

میکرودرم ابریژن روشی است که شامل لایه بالای پوست و افزایش تولید سلول‌های جدید در پایه (عمیق‌ترین) لایه درم است. میکرودرم ابریژن یک سیستم مکش بسته است که پوسته بیرونی ضخیم شده را پوسته پوسته می‌کند، سپس باقی مانده پوست را مکش می‌کند و پوستی سالم‌تر را نمایان می‌کند. این منافذ را پاک و تمیز می‌کند و در صورتی که به طور منظم استفاده شود مانع از هر گونه جوش پوستی دیگری می‌شود. میکرودرم ابریژن همچنین باعث تحریک تولید کلاژن بیشتر در بافت و ظاهر پوست می‌شود. میکرودرم ابریژن به طور کلی برای موارد زیر توصیه می‌شود:

 • بافت پوست چرب، کدر و چرم مانند
 • کوچک کردن منافذ بزرگ
 • پوسته پوسته شدن و ساکشن منافذ مسدود شده در موارد آکنه
 • پولیش و کاهش خطوط ریز
 • اسکار ملایم
 • بی‌نظمی‌های رنگدانه خفیف
 • افزایش نفوذ داروهای درمانی
 • هایپرپیگمنتیشن
 • به حداقل رساندن عیوب

میکرودرم ابریژن یک روش مربوط به صورت است که از لایه برداری دستی برای حذف لایه بیرونی پوست استفاده می‌کند. این فرایند در یک مجموعه کار می‌کند تا بهترین نتایج به دست آید. به طور کلی، میکرودرم ابریژن باعث ایجاد پوستی با ظاهر سفت‌تر، سالم‌تر و جوانتر می‌شود. طی یک دوره کامل از درمان، بدن لایه‌های جدیدی از پوست حاوی سطوح بالاتر الاستین و کلاژن را تولید می‌کند. این، به نوبه خود، رنگ پوست را بهبود می‌بخشد و درخشندگی بیشتر و تابشی پر طراوت به پوست می‌دهد. اگر مایل به انجام میکرودرم ابریژن برای زیباسازی و جوانسازی پوست صورت و بدنتان هستید می‌توانید با مراجعه به گروه پزشکان سپید از خدمات این کلینیک بهره‌مند شوید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807  تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف میکرودرم ابریژن کدامند؟


دو دسته اصلی تجهیزات مورد استفاده برای این روش وجود دارد. ماشین‌های سنتی جریان کریستال‌های کوچک (معمولا آلومینیوم اکسید) را با فشار به پوست بیرون می‌دهند. این کریستال‌ها به آرامی پوست مرده را می‌خراشند. یک دسته برای مکش باقی مانده‌های پوست و کریستال استفاده شده استفاده می‌شود. به عنوان یک جایگزین، بعضی از پزشکان از یک ابزار کوچک استفاده می‌کنند که یک الماس روکش‌دار را با پیوست براق کننده برای پوسته پوسته کردن پوست مرده می‌چرخانند. نتیجه برای هر دو نوع تجهیزات یکسان است، هرچند برخی از ارائه دهندگان ترجیح می‌دهند از تجهیزات نوک دار الماس برای بیماران با پوست حساس استفاده کنند.

مزایای میکرودرم ابریژن چیست؟


میکرودرم ابریژن برای تمام انواع پوست‌ها ایمن و بی‌خطر است و یک روند آهسته و پیشرفته است. بدون برداشتن رنگدانه از پوست، می‌تواند رنگ پوست ناهموار و مشکلات مربوط به رنگدانه را بهبود بخشد.

کار در لایه‌های سطحی پوست، می‌تواند به ظاهر اسکارها، خطوط و چین و چروک‌های ریز و بافت پوست کمک کند. این درمان تشکیل سبوم و باقی مانده‌ها در منافذ را کاهش می‌دهد و در طول زمان می‌تواند به کاهش اندازه منافذ کمک کند. همچنین شیوع آکنه‌ها و تولید چربی را کاهش می‌دهد.

یکی از بهترین درمان‌های ضد پیری بدون زمان استراحت برای بهبودی، میکرودرم ابریژن تولید کلاژن و الاستین را افزایش می‌دهد و در واقع به ضخامت پوست کمک می‌کند.

مزایای دیگر میکرودرم ابریژن در سایر روش‌ها عبارتند از:

 • زمان کمتر
 • ناراحتی کمتر
 • بدون توقف فعالیت‌های عادی
 • لایه برداری شیمیایی یا لیزر جوانسازی برای صورت موثرترین روش‌ها هستند، اما به آن اندازه ایمن نیستند و در گردن، سینه، و دست‌ها کمتر موثر می‌باشند. میکرودرم ابریژن بر روی صورت، دست‌ها، سینه، گردن، زانوها و حتی آرنج‌ها روشی ایمن و موثر است.

آیا میکرودرم ابریژن برای من مناسب است؟


میکرودرم ابریژن به طور کلی برای تمام انواع پوست، در سن 12 تا 65 سالگی، ایمن است. این درمان هم برای زنان و هم مردان سودمند است. اگر بیمار زندگی پر مشغله‌ای دارد، و می‌خواهد درمان انجام دهد، او می‌تواند زمان ناهار خود را برای این کار برنامه‌ریزی کند، این یک راه حل عالی برای او است.

چه کسی برای میکرودرم ابریژن متقاضی مناسبی نیست؟

بیماران مبتلا به هر یک از شرایط زیر نباید میکرودرم ابریژن انجام دهند: رزاشیا فعال، مویرگ‌های شکننده یا جراحات آوندی، آکنه فعال (جوش چرک‌دار)، زگیل‌ها، دیابت کنترل نشده، زخم‌های باز، شیوع فعال تبخال یا قابلیت جوش‌های پوستی. این مشکلات ممکن است باعث شود فرد متقاضی نامناسبی برای انجام این روش باشد، زیرا میکرودرم ابریژن می‌تواند التهاب را افزایش دهد و منجر به تغییرات رنگ دانه ناخواسته شود. در صورتی که فرد آکوتان مصرف می‌کند یا مصرف می‌کرده است، باید 6 تا 12 ماه قبل از انجام میکرودرم ابریژن صبر کند.

چگونه می‌توانم برای میکرودرم ابریژن آماده شوم؟


از 7 روز قبل از انجام میکرودرم ابریژن، استفاده از هر گونه عامل پوسته پوسته کردن یا تراشیدن را متوقف کنید. هفته قبل از انجام میکرودرم ابریژن، از موم استفاده نکنید و سیگار نکشید. استفاده از NSAIDS را 7 روز قبل از انجام میکرودرم ابریژن متوقف کنید. از تماس با خورشید به مدت 7 تا 14 روز قبل از درمان اجتناب کنید. در صورتی که پوست بیمار قرمز است یا به مدت 14 روز سوخته است، از ترتیب دادن جلسه درمان خودداری کنید.

میکرودرم ابریژن شامل چیست؟


پوست ابتدا با همان محصولاتی که برای پوست نرمال استفاده می‌شود، تمیز می‌شود. سپس پزشک با استفاده از یک وسیله دستی فرآیند میکرودرم ابریژم را آغاز می‌کند. جریان میکرو کریستال از طریق یک لوله کوچک فشرده روی پوست پاشیده می‌شود. این لوله همچنین سلول‌های مرده پوست را مکش می‌کند و از کریستال‌های کوچک استفاده می‌کند. به محض اینکه دسته میکرودرم ابریژن پوست را لمس کند، جریان کریستال آغاز می‌شود. پزشک به آرامی دسته را در میان کل صورت بیمار، نه فقط در ناحیه تحت درمان حرکت می‌دهد، به طوری که او ناهماهنگی در بافت و رنگ پوست احساس نکند. پس از میکرودرم ابریژن، صورت با ماسک، مرطوب کننده و کرم SPF تسکین داده می‌شود، و به بیمار این امکان را می‌دهد که بلافاصله پس از درمان به روال عادی روزانه خود بازگردد. در صورت لزوم، بیمار با دستورالعمل‌های مراقبت پس از آن به خانه باز می‌گردد. پوست، پوست مرده کمتری دارد، و محصولات اکنون به طور موثر نفوذ می‌کنند!

درمان میکرودرم ابریژن چگونه روی پوست کار می‌کند؟


ضخامت اپیدرم افزایش یافته است، زیرا سلول‌های جدید سریع‌تر تولید می‌شوند و سلول‌ها خودشان بزرگتر و سالم‌تر می‌شوند. سلول‌های لایه‌های پایین‌تر اپیدرم، به جای یک ترتیب تصادفی، در یک شکل طرح سبدی استوارتر محکم‌تر به هم می‌پیوندند. عملکرد مانع اپیدرم برای 24 تا 48 ساعت اول سوا شده است، که باعث می‌شود پوست خشک‌تر از حد معمول شود. در طی تولید سلول سلول‌ها، فیبروبلاست‌هایی که الیاف کلاژن را تشکیل می‌دهند، افزایش می‌یابند و ضخیم‌تر بسته می‌شوند و سازمان یافته‌تر می‌شوند. تعداد الیاف الاستین نیز افزایش یافته است و به جای اینکه به صورت افقی لایه پوست را بیشتر حالت ارتجاعی دهند، به طور عمودی جهت‌گیری می‌شوند. اکثر بیماران پس از انجام میکرودرم ابریژن گزارش پوستی با ظاهر نرم‌تر، محکم‌تر، صاف‌تر و جوان‌تر را می‌دهند.

چگونه می‌توانم پس از انجام میکرودرم ابریژن از پوستم مراقبت کنم؟


پوست را با یک شوینده ملایم روزی 2 بار تمیز کنید. روی پوستتان مرطوب کننده اعمال کنید و همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید. حتی اگر می‌خواهید تنها سوار ماشین شوید. از تماس مستقیم با خورشید برای 48 ساعت اول اجتناب کنید. از قرار گیری در معرض نور خورشید به مدت 7 روز اجتناب کنید. طیف گستره (پوشش اشعه‌های UVA و UVB) SPF 30+ باید استفاده شود.

استفاده از سرم‌های لایه بردار یا اسکراب‌ها را به مدت 7 روز متوقف کنید. استفاده از دستگاه شستشوی صورت و سرم‌های حاوی ویتامین را پس از 48 ساعت از سر بگیرید. پوست را نکنید یا اسکراب نکنید! اگر بیمار هر گونه بازسازی سلولی قابل مشاهده (flakiness) دارد، باید مرطوب کننده بیشتری اعمال کند و ماساژ کمی در طول تمیز کردن برای کمک به سرعت این روند انجام دهد.

آیا خطراتی با میکرودرم ابریژن وجود دارد؟


درمان حداقل تهاجمی و ایمن است. اکثر خطرات ناشی از یک محیط یا ابزار غیر بهداشتی است.

پزشک همیشه باید از دستکش و گاز تازه، اسفنج، حوله‌های تمیز برای تمیز کردن پوست استفاده کند. نوک میکرودرم ابریژن قبل و بعد از استفاده باید استریل شود. در صورتی که بیمار به صورت مشترک با شریک خود این کار را انجام می‌دهد نیز ابزار فلزی باید استریل شود.

در بعضی موارد با افرادی حساس‌تر، کبودی کوچک، قرمزی مداوم، پوسته پوسته شدن و یا لایه برداری خفیف می‌تواند رخ دهد. این علائم بدون هیچ گونه آسیب دراز مدت به پوست درمان خواهند شد.

هزینه میکرودرم ابریژن پوست چقدر است؟


هزینه میکرودرم ابریژن به عواملی مانند میزان میکرودرم ابریژنی که بیمار نیاز دارد، دستمزد پزکشی که درمان را انجام می‌دهد، و منطقه جغرافیایی که در آن درمان انجام می‌شود، بستگی دارد. هزینه میکرودرم ابریژن ارزان‌تر از برخی دیگر از گزینه‌های زیبایی برای جوانسازی صورت است، به ویژه روش‌های جراحی مانند لیفت صورت.

سوالات متداول


برخی از سوالات متداول مردم درباره روش میکرودرم ابریژن عبارت‌اند از:

میکرودرم چقدر از پوست را بر می‌دارد؟


در صورتی که این درمان به درستی انجام شود، باید تنها لایه بیرونی اپیدرم را بردارد. این لایه، لایه شاخی (اِستراتوم کورنِئوم( نامیده می‌شود. این از سلول‌های مرده پوست تشکیل شده است. از آنجایی که در این نوع از لایه برداری بافت زنده خیلی کمی برداشته می‌شود و یا اصلا هیچ بافت زنده‌ای برداشته نمی‌شود، مانند درمان‌های عمیق‌تر مانند لیزر جوانسازی یا پیلینگ‌های شیمیایی تحریک کننده نیست.

آیا میکرودرم ابریژن منافذ پوستی من را می‌تواند کوچک کند؟

بعضی از بیماران گزارش می‌دهند که بعد از میکرودرم ابریژن، منافذ آنها کوچک‌تر شده است. این درمان عملا منافذ را کوچک نمی‌کند، اما می‌تواند آنها را باز کند. این باعث می‌شود که پوست صافتر و شفافت‌تر به نظر برسد.

من آکنه دارم. متقاضی مناسبی برای میکرودرم ابریژن هستم؟ 

بسیاری از بیماران از این درمان برای عیوب پوست مانند آکنه خفیف استفاده می‌کنند. میکرودرم ابریژن تنها برای درمان بیماران مبتلا به آکنه با جوش پوستی سر سفید و سر سیاه مناسب است، اما نه آکنه‌های خیلی قرمز و جوش‌های چرک‌دار. این روش می‌تواند آکنه متوسط تا شدید را با افزایش تحریک پوست و انتشار باکتری‌های سطحی (P. acnes) که موجب جوش‌های پوستی می‌شوند، بدتر کند.

آیا میکرودرم ابریژن تنها برای افرادی است که پوست روشن دارند؟

نه. بر خلاف بسیاری از پیلینگ‌های شیمیایی، این درمان لایه‌برداری پوست به طور موفقیت آمیز در بیماران با تمام تن پوست استفاده می‌شود.

آیا در هر زمان می‌توانم میکرودرم ابریژن انجام دهم؟ 


این لزوما یک ایده خوب نیست که فقط به یک کلینیک بروید و این درمان را درخواست کنید. بهتر است ابتدا مشاوره حرفه‌ای داشته باشید. بسته به رژیم مراقبت از پوست روزانه بیمار، او ممکن است نیاز به تغییرات چندانی برای آماده‌سازی پوستش داشته باشد. این می‌تواند شامل توقف موقت استفاده از اسکراب‌های لایه بردار خشن و یا رتینول و محصولات اسید گلیکولیک باشد که می‌توانند باعث حساس شدن پوست شوند. قرار گرفتن در معرض خورشید و موم انداختن نیز می‌تواند فعالیت‌های دیگری باشد که قبل از درمان باید اجتناب شوند.

آیا می‌توانم پس از درمان آرایش کنم؟ 

بله. بیمار می تواند بلافاصله بعد از جلسه لایه برداری پوست خود آرایش کنید، زیرا پوست شکسته نشده است. بیمار ممکن است متوجه شود که آرایش بر پایه مواد معدنی راحت است، زیرا می‎تواند به جای آنکه روی پوست اصطحکاک ایجاد کند، آهسته روی پوست قرار گیرد.

آیا آلمینیوم اکسید ایمن است؟

کریستال‌های آلمینیوم اکسید در صورت قورت دادن، بی‌خطر و ایمن و غیر سمی در نظر گرفته می‌شوند. آنها حاوی مواد سرطان‌زا نیستند و باعث واکنش‌های پوستی ناخوشایند نمی‌شوند. کریستال‌ها کاملا گرد هستند و در پوست مانند برخی از اسکراب‌ها یا نمک‌ها پارگی‌های کوچک ایجاد نمی‌کنند.

دسته‌ی دستگاه برای آزاد کردن و ساکشن کردن کریستال‌ها به طور همزمان طراحی شده است. پزشک از یک حوله گرم برای حذف هر کریستال باقی مانده استفاده می‌کند.

باید از مشاور میکرودرم ابریژن چه چیزی بپرسم؟

بسته به شرایط پوست بیمار و نتایج مورد نظر، تعداد درمان‌ها متفاوت خواهد بود. بیمار باید در مورد سابقه سلامتی خود برای تعیین اینکه آیا میکرودرم ابریژن بهترین درمان برای او است یا نه با پزشک صحبت کند. پزشک نوع پوست بیمار را تعیین خواهد کرد و به بیمار در برنامه‌ریزی اهداف معقول و قابل دستیابی کمک خواهد کرد. اطمینان حاصل کنید که در مورد منع دارو از پزشک سوال کنید و عکس قبل و بعد را از او درخواست کنید.

آیا درمان میکرودرم ابریژن محدود به صورت است؟ 

نه. مناطق زیادی از بدن وجود دارند که می‌توانند از میکرودرم ابریژن بهره‌مند شوند. شایع‌ترین ناحیه صورت، گردن، سینه و دست‌ها هستند. هر بخشی از بدن می‌تواند از سیستم بدون کریستال میکرودرم ابریژن “state of the art” diamondtome استفاده کند.

چرا میکرودرم ابریژن "لیفت صورت در وقت ناهار" نامیده می‌شود؟ 

از آنجایی که میکرودرم ابریژن نیازی به بیهوشی ندارد و یک سرخ شدگی کمی برای تنها چند ساعت به جای می‌گذارد، نام خودمانی "میکرودرم ابریژن در وقت ناهار"توسط بیماران، به دلیل زمان بهبودی سریع به آن اختصاص داده شده است. میکرودرم ابریژن یک گزینه عالی برای افرادی است که نمی‌توانند برای پیلینگ‌های شیمیایی عمیق یا درمان‌های لیزر درمانی وقت بگذارند.

میکرودرم ابریژن چقدر زمان می‌برد؟ 

شایع‌ترین ناحیه درمان صورت است و 20 تا 30 دقیقه زمان می‌برد. گردن و دیگر نقاط بدن نیز برای درمان ایمن هستند اما زمان انجام را افزایش می‌دهند. خدمات صورت، گردن و سینه معمولا 45 دقیقه طول می‌کشند.

چه زمانی نتایج میکرودرم ابریژن قابل مشاهده می‌شوند؟ 

این بستگی به پوست بیمار دارد. بعضی از بیماران بعد از اولین درمان تغییرات را گزارش کردند. پوست بعد از چند جلسه روشن، پاکیزه‌تر و سالم‌تر به نظر می‌رسد، اما بعد از پنج جلسه درمان، تغییرات عمده (مانند کاهش خطوط و زخم‌ها) قابل مشاهده هستند.

آیا در طول درمان احساس ناراحتی می‌کنم؟ آیا میکرودرم ابریژن صدمه می‌زند؟ 

اکثر افراد میکرودرم ابریژن را به عنوان درمانی دردناک نمی‌بینند. بیمار ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی داشته باشد، اما قدرت درمان را می‌توان با توجه به نوع و وضعیت پوست او تنظیم کرد، اما با ادامه یافتن درمان میکرودرم ابریژن، پوست به جریان کریستال عادت می‌کند. این احساسی شبیه به ماساژ ملایم صورت از دسته ویژه دستگاه دارد. در 24 ساعت اول ممکن است صورت کمی مایل به صورتی شود، اما نباید خارش یا دردی داشته باشد.

هر چند وقت یکبار می‌توانم میکرودرم ابریژن انجام دهم؟

این به طور کامل به پوست بیمار بستگی دارد. برای درمان‌های جبرانی، پزشک هر 10 تا 14 روز یکبار انجام میکرودرم ابریژن توصیه می‌کند. درمان‌های سبک‌تر را می‌توان زودتر یعنی با فاصله‌ی هر 7 روز یکبار انجام داد.

برای حفظ نتایج، پزشک هر 4 هفته یکبار انجام میکرودرم را توصیه می‌کند. سلول‌ها به طور طبیعی هر 28 روز تغییر می‌کنند. برای اطمینان از سریعا زیاد شدن (تکثیر)، پزشک باید به پوست با از بین بردن لایه محافظ پوست (لایه شاخی(اِستراتوم کورنِئوم)) شوک بدهد.

با حذف این لایه، لایه پایه (جایی که در آن سلول‌های دختر تولید می‌شوند) مجبور خواهد شد سلول‌ها را تکثیر کند. این باعث افزایش تولید کلاژن و الاستین می‌شود و لایه‌های پوست را ضخیم‌تر می‌کند.

آیا می‌توانم پس از میکرودرم ابریژن به سر کار باز گردم؟ 

بله. پوست بیمار ممکن است چند ساعت پس از میکرودرم ابریژن قرمز شود، اما این قرمزی از بین خواهد رفت. تحریک جریان خون به لایه‌های بالای پوست سبب ظهور قرمزی می‌شود و این یک چیز خوب است.

آیا برای همه نوع پوستی ایمن است؟ 

بله، میکرودرم ابریژن برای هر نوع و رنگ پوست ایمن است.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است