تزریق چربی در صورت و بدن برای جوانسازی، فرمدهی و رفع نقایص

از روش تزریق چربی نه‌ تنها می‌توان برای جوان‌سازی و بهتر کردن فرم و تناسب صورت استفاده کرد، بلکه همچنین آن را برای پر کردن نقایص ایجاد شده از صدمات یا جراحی‌های گذشته به کار می‌برند. تزریق چربی برای اصلاح محل جراحی‌های گذشته مانند بدفرمی باقی‌مانده از لیپوساکشن، گودی زیر چشم بعد از بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، لاغری گونه‌ها و خط فک بعد از جراحی لیفت صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. از تزریق چربی همچنین می‌توان برای ترمیم جراحات وارد شده در تصادفات رانندگی، جای گزیدگی حیوانات یا اتفاقات دیگر استفاده کرد. روش تزریق چربی را همچنین می‌توان برای ترمیم نقایص مادرزادی مانند آتروفی نیمه‌ی صورت و برآمدگی روی سینه‌ها به کار برد. علاوه بر این موارد، می‌توان چربی را برای برجسته کردن سینه، اصلاح نقایص ناشی از پروتز سینه و بازسازی و ترمیم سینه بعد از جراحی سرطان سینه به کار برد. در سال‌های اخیر، تزریق چربی محبوبیت و کاربرد روزافزونی در درمان مشکلات ناشی از درمان‌های پزشکی از جمله پرتو درمانی، شیمی‌ درمانی یا تزریق‌های استروئیدی داشته است.

کم شدن حجم یا به عبارتی لاغر شدن مناطقی از بدن مانند صورت، سینه یا باسن، درنتیجه‌ی روند پیری، امری معمول هست. اغلب اوقات این کم شدن حجم باعث می‌شود تا به نظر پیرتر از آنچه هستید به نظر بیایید. خوشبختانه، گروه پزشکان سپید، می‌توانند عمل تزریق چربی را برای ترمیم و بازیابی حجم ازدست‌رفته و از بین بردن علائم پیری در شما انجام دهند. اگر به دنبال بازگرداندن جوانی چهره‌ی خود یا برجسته کردن نواحی لاغر شده‌ی بدنتان هستید، روش تزریق چربی می‌تواند نتایجی زیبا و طبیعی را برای شما به ارمغان آورد. تزریق چربی، روشی بی‌خطر است و می‌توان آن را برای باسن، صورت، دست‌ها و غیره به کار برد.

بهترین راه برای تشخیص مناسب بودن این روش برای شما و اهدافتان این است که شخصاً با یک پزشک متخصص صحبت کنید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

مزایای تزریق چربی


تزریق چربی از مزایای بسیاری برخوردار است، از جمله:

 •  از چربی بدن خود فرد استفاده می‌شود و این امر موجب از بین رفتن احتمال آلرژی می‌شود.
 •  یکدست و طبیعی بودن نتایج آن
 •  طولانی‌مدت یا دائمی بودن نتایج
 •  مدت‌زمان بهبودی بسیار کوتاه یا بدون نیاز به زمانی برای بهبودی

تزریق چربی به‌صورت می‌تواند جایگزینی بسیار عالی برای تزریق ژل باشد، زیرا موجب کاهش خطر واکنش‌های آلرژیک می‌شود درحالی‌که نتایج بلندمدتی را حاصل می‌کند. از پزشک خود بپرسید که آیا این روش، روشی مناسب برای رسیدن به اهداف زیبایی و جوان‌سازی صورت شما است یا خیر.

این روش چه کاربردهایی دارد؟


متخصصین می‌تواند عمل تزریق چربی را برای درمان نواحی مختلفی از بدن بیماران خود استفاده کنند، مانند:

 •  صورت
 •  دست‌ها
 •  باسن (به‌عنوان بخشی از عمل لیفت باسن یا باسن برزیلی)
 •  ساق پاها
 •  سینه (به‌عنوان روش بزرگ کردن طبیعی سینه)

کاربرد این روش در بهبودی ظاهر نواحی زیر بسیار تأثیرگذار است:

 •  گودی گونه یا دور چشم
 •  خط خنده یا خط اخم
 •  پیشانی و ابروهای افتاده
 •  لب‌های باریک
 •  اسکار و جای زخم‌ها
 •  افتادگی‌های پوست
 •  فرم دهی بدفرمی‌های صورت و بدن
 •  بدفرمی و ناهمواری‌های بعد از لیپوساکشن
 •  دستهای پیر و چروکیده

چه کسی برای انجام این روش مناسب است؟


افراد بالغی که وزنی تقریباً مناسب دارند و پوستی ارتجاعی و سفت و عضلات متعادلی دارند، متقاضی مناسب برای انجام لیپوساکشن هستند و بنابراین معمولاً کاندیدای خوبی برای انجام تزریق چربی نیز می‌باشند. این روش کاربردهای گوناگونی را دربر دارد و می‌توان از آن برای بازیابی جوانی و شادابی صورت، برجسته کردن فرم طبیعی سینه‌ها، یا حتی بزرگ کردن باسن استفاده کرد. ازآنجایی‌که برای انجام این روش به یک منبع چربی نیاز است که باید از بدن برداشته شود، بیمار باید کمی چربی اضافی در بدن خود داشته باشد که معمولاً در قسمت شکم یا ران‌ها یافت می‌شود. همانند همه‌ی عمل‌های زیبایی، بیماران کلاً هنگامی‌ که با نگرشی مثبت و اهداف دقیقاً مشخص‌ شده و معین و انتظارات واقع‌بینانه اقدام به انجام عمل می‌کنند؛ بیشترین رضایت خواهند داشت.

چگونگی تزریق چربی


تزریق چربی در صورت و بدن به شیوه زیر انجام می‌شود:

علامت‌گذاری

در روز انجام عمل، محل‌های اهداکننده و گیرنده‌ی چربی بر روی پوست بیمار، با خودکارهایی رنگی، علامت زده می‌شوند، این علامت‌گذاری‌ها از روی خط‌های آبی که در جلسه مشاوره‌ی اولیه طراحی‌شده‌اند، مشخص می‌شوند. نواحی که با خط سبز و آبی مشخص‌ شده‌اند نشان‌دهنده‌ی نواحی هستند که برای تغییر فرم، چربی در آنجا قرار می‌گیرد، علامت‌های نارنجی نشان‌دهنده‌ی نواحی هستند که هیچ چربی در زیر آن قرار ندارد، رنگ بنفش نشان‌دهنده‌ی نواحی است که می‌توان ازآنجا چربی گرفت و محل‌های مشخص‌ شده برای برش را با رنگ قرمز مشخص می‌کنند. این سیستم به بیمار اجازه می‌دهد تا کنترلی روی روند انجام عمل داشته باشد، زیرا تنها نواحی که بیمار موافق علامت زده شدن آن‌ها می‌باشد تحت عمل قرار بگیرند و بیمار متوجه می‌شود که پزشک قرار است از چه قسمت‌هایی چربی بردارد و نحوه قرار دادن آن برای بهبودی ظاهر و فرم دهی چگونه خواهد بود.

برداشت چربی

روش تزریق چربی به صورت و بدن، ابتدا شامل برداشت چربی از بدن می‌باشد. ازآنجایی‌که حجم چربی که قرار است در صورت تزریق شود بسیار اندک است، پزشک معمولاً تنها از یک یا دو قسمت از بدن که خوشایند بیمار نیستند، چربی برمی‌دارد. مسلماً این مرحله، بخش اصلی این روش است و پزشک عمل برداشتن چربی را به صورتی طراحی می‌کند که فرم بدن بیمار بهتر و از بروز برخی مشکلات اجتناب شود. روش تزریق چربی به‌ صورت و بدن معمولاً تحت آرام‌بخشی یا سدیشن عمیق ورید (IV) همراه با بی‌حسی موضعی صورت می‌گیرد.

درجه‌بندی چربی برای تزریق به محل مشخص

بعد از اینکه چربی از محل برداشته شد، پزشک بافت چربی را با استفاده از یک سانتر‌یفیوژ تصفیه و خالص‌سازی می‌کند تا عناصر و اجزای ناخواسته را (روغن، آب، خون و غیره) از آن خارج کند. پزشک متخصص چربی را به کیفیت‌های مختلف درجه‌بندی می‌کند، این درجه‌بندی با توجه به چگالی و عوامل دیگری انجام می‌گیرد. پزشک از چگالی‌های درجه‌بندی‌شده‌ای برای به دست آوردن اثرات مختلف استفاده می‌کند. این یکی از مراحل کلیدی برای موفقیت در عمل تزریق چربی به صورت و بدن می‌باشد.

فرم دهی با لایه‌لایه قرار دادن چربی درجه‌بندی‌شده

پزشک از بافت چربی تصفیه‌ شده برای فرم دهی دقیق صورت استفاده می‌کند. در این روش، فرم صورت را با تزریق مقدار اندکی از چربی در یک‌زمان از طریق سه یا چهار محل بسیار کوچک تزریق تغییر خواهد داد. برای این فرم دهی، به یک دید سه‌بعدی از محل نیاز است. بسیاری از جراحان چربی را تزریق می‌کنند و سپس سعی می‌کنند آن را در زیر پوست حرکت و فرم دهند، این کار ممکن است منجر به بروز مشکلاتی شود.

مدت‌زمان بهبودی چقدر طول می‌کشد؟


برش‌ها و سوراخ‌های محل برداشت و تزریق چربی قابل‌توجه و معلوم نیستند. در طول دوره بهبود، بیمار ممکن است دچار ورم، کبودی و بی‌حسی در نواحی برش و سوراخ شده شود. اکثر بیماران می‌توانند هفت روز بعد از عمل تزریق چربی به سرکار خود بازگردند و تا دو هفته بعد می‌توانند بیشتر کارهای روزانه‌ی خود را از سر بگیرند. ازآنجایی‌که مقداری از چربی تزریق‌ شده مجدداً به بدن جذب می‌شود، شاید لازم باشد که برای ترمیم آن، مجدداً به پزشک مراجعه کرد. نتایج تزریق چربی صورت و بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت هستند اما به‌طورکلی این نتایج تا سال‌ها دوام خواهند داشت.

نتایج تا چه مدت دوام خواهند داشت؟


تزریق چربی می‌تواند نتایجی حاصل کند که برای چندین سال دوام خواهند داشت. اگرچه نگرانی جذب مجدد چربی به بدن وجود خواهد داشت، اما یک جراح و متخصص خبره قادر خواهد بود تا با استفاده از تکنیک‌های امتحان شده‌ی خود برای لایه‌بندی چربی، این نتایج را در بالاترین حد خود نگه دارد. در یک مطالعه‌ی جدیدی که در حال انجام است، امید است که با همراه کردن PRP به سلول‌های چربی قبل از انتقال آن‌ها به بدن، نتایج این عمل دوام بیشتری داشته باشد.

آیا روش‌های تزریق چربی بی‌خطر هستند؟


به‌طورکلی، روش تزریق چربی به‌عنوان روشی بی‌خطر به اثبات رسیده است و نسبت به پروتزهای مصنوعی که برای فرم دهی بسیاری از نواحی بدن به کار می‌روند و سایر روش‌های جوان‌سازی صورت، عوارض بسیار کمتری را دربر خواهد داشت. هر جا که از ماده‌ای مصنوعی در بدن استفاده شود همیشه یک احتمال، حتی بسیار اندک، وجود دارد که بدن واکنشی معکوس نسبت به آن نشان دهد و سعی می‌کند آن را پس بزند. ازآنجایی‌که در تزریق چربی از چربی خالصی استفاده می‌شود که از بدن خود بیمار از طریق لیپوساکشن گرفته‌ شده است، عملاً هیچ احتمالی برای این موارد پس زدن بدن وجود ندارد. اگرچه این روش کم تهاجمی‌تر از انواع دیگر جراحی‌های زیبایی می‌باشد، اما به‌عنوان یک عمل زیبایی تلقی می‌شود و از این‌ رو نمی‌تواند بدون هیچ احتمال خطری باشد و اگرچه به‌ طور کلی متقاضی مناسب این روش نتایجی عالی و بادوامی را تجربه خواهند کرد.

هزینه تزریق چربی


هزینه‌ تزریق چربی به صورت و بدن متغیر است. این هزینه به‌اندازه‌ی ناحیه‌ی تحت درمان و مقدار چربی که برداشته و تزریق می‌شود بستگی خواهد داشت. تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، آزمایش‌ها و عکس‌های قبل و بعد تزریق، تبحر و شهرت پزشک، هزینه کلینیک و پزشک و بسیاری عوامل دیگر در تعیین قیمت این روش زیبایی دخیل هستند.

پرسش‌های متداول


برخی از متداول‌ترین سؤالات مردم درباره تزریق چربی به بدن و صورت عبارتند از:

انجام این عمل چقدر طول می‌کشد؟

نواحی کوچک مانند گونه‌ها، ممکن است حدود یک ساعت طول بکشد اما نواحی بزرگ‌تر، مانند باسن، ممکن است از 3 تا 5 ساعت به طول بیانجامد.

جای برش و تزریق آن چگونه خواهد بود؟

جای برش در عمل تزریق چربی بسیار کوچک است. هرگونه اسکاری که باقی خواهد ماند کوچک است (جای لوله‌ی برداشت چربی و یا جای آمپولی که برای تزریق وارد پوست می‌شود). برش‌ها معمولاً در نواحی انجام می‌شوند که می‌توان در زیر لباس پوشانده شوند.

چه مقدار چربی تزریق خواهد شد؟

این مقدار به خود بیمار و اهداف مورد نظر او بستگی دارد. هنگامی‌که صورت تحت این درمان قرار می‌گیرد، معمولاً تنها به چند سانتی‌متر مکعب چربی نیاز است. وقتی باسن و سینه تحت درمان باشند، مقدار صد سی‌سی یا بیشتر مورد نیاز است. مقدار چربی که از بدن گرفته می‌شود معمولاً حدوداً دو برابر مقداری است که باید به بدن تزریق شود.

آیا پوست ناحیه‌ای چربی از آن برداشته می‌شود، شل و افتاده می‌شود؟

وقتی مقدار زیادی چربی برداشته شود، پوست نیاز دارد سفت شود تا فرمی صاف بگیرد. پوشیدن گن به این فرآیند کمک خواهد کرد. اگر تنها چند سی‌سی از ناحیه‌ای از بدن برداشته شود، پوست دچار افتادگی نخواهد شد.

آیا می‌توانم چند بار از این روش استفاده کنم؟

بله. تا وقتی‌که بیمار چربی کافی برای انتقال را داشته باشد، درمان را می‌توان بیش از یک‌بار انجام داد. درواقع، بیمار ممکن است برای رسیدن نتایج موردنظر خود، به بیش از یک‌بار درمان نیاز داشته باشد. معمولاً بیمار باید قبل از انجام مجدد این درمان، چند ماه منتظر بماند. این روند اجازه می‌دهد تا زمان کافی برای بهبودی از عمل اول فراهم باشد و احتمال ورم بسیار کاهش یابد.

بدن من چربی کافی را ندارد. چه کاری می‌توانم انجام بدهم؟

پزشک متخصص ممکن است به بیمار پیشنهاد دهد تا کمی اضافه‌وزن داشته باشد. این کار باید به روشی کنترل‌شده انجام بگیرد تا بیمار دچار اضافه‌وزن بسیار زیادی نشود. بعد از مدت‌زمانی مشخص، پزشک بیمار را معاینه می‌کند تا ببیند آیا به وزن کافی رسیده است یا خیر.

آیا شخص دیگری می‌تواند چربی خود را به من بدهد؟

بیمار نمی‌تواند از چربی بدن شخص دیگری استفاده کند، مگر آنکه آن شخص خواهر یا برادر دوقلوی او باشد. چربی باید از بدن خود بیمار باشد، زیرا چربی گرفته‌ شده از شخصی دیگر یک ماده‌ی مصنوعی برای بدن محسوب می‌شود و سیستم ایمنی بدن او از طریق حمله، نسبت به آن واکنش نشان خواهد داد.

تزریق چربی یا پروتز، کدام بهتر است؟

پاسخ به این سوال به مقدار چربی که بیمار دارد و اهداف موردنظر او بستگی دارد. به‌طورکلی باید گفت مدت‌ زمان بهبودی بعد از تزریق چربی کمتر است و نیازی نیست که بیمار نگران این موضوع باشد که جسمی خارجی در بدن او کار گذاشته‌ شده است. اگرچه اگر بیمار چربی کافی برای تزریق به سینه یا باسن در بدن خود نداشته باشد، پس برای حجم دهی به آن قسمت‌ها هیچ راهی به‌جز انجام پروتزهای مصنوعی نخواهد داشت. پروتزها معمولاً از سیلیکون ساخته می‌شوند.

آیا می‌توان از چربی سینه‌ها استفاده کرد؟

اکثر متخصصین از سینه‌ها به‌عنوان ناحیه‌ی اهداکننده‌ی چربی استفاده نمی‌کنند و از انجام این کار امتناع می‌کنند زیرا مقدار چربی موجود در این قسمت برای رسیدن به اهداف موردنظر عمل کافی نیست. برخی پزشکان همچنین نگران خطر گسترش سلول‌های سرطانی از سینه‌ها به قسمت‌های دیگر بدن هستند.

اگر چربی جذب بدن شود چه اتفاقی می‌افتد؟

وقتی این عمل به‌درستی انجام بگیرد، چربی تزریق‌شده برای مدت‌زمان طولانی باقی خواهد ماند. در نواحی که چربی جذب بدن می‌شود، آن قسمت شروع به جمع شدن خواهد کرد. برای بیمارانی که می‌خواهند برجسته بودن اندامشان ادامه داشته باشد، اما یا نتایجی طبیعی و مطلوب (مانند برجستگی لب)، این روشی مناسب خواهد بود. این روش خصوصاً برای افرادی که نمی‌خواهند تحت عمل‌های پروتز قرار بگیرند و با آن راحت نیستند، روش خوبی خواهد بود.

آیا می‌توانم چربی را برای مصارف بعدی نگه‌داری کنم؟

اگرچه فریز کردن چربی برای مصارف بعدی امکان‌ پذیر است، این کار می‌تواند در قابلیت باز زیستی چربی اختلالی وارد کند، از این‌ رو متخصصین آن را توصیه نمی‌کنند. بنابراین اگر فردی نیاز دارد که درمان دیگری را انجام دهد، احتمالاً باید مجدداً کل فرآیند عمل از جمله برداشتن چربی را پشت سر بگذارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است