جلوگیری از سفید شدن ارثی مو در سنین جوانی: درمان دارویی یا گیاهی

جلوگیری-از-سفید-شدن-ارثی-مو

سفیدی زودرس مو غالباً یک نگرانی اساسی برای جوانانی است که در دهه 20 یا 30 زندگی خود هستند زیرا موی سفید باعث می‌شود که آنها پیرتر به نظر برسند. اساساً سفید شدن مو به دلیل کاهش ملانین اتفاق می‌افتد. ملانین پیگمنتی است که رنگ طبیعی مو را ایجاد می‌کند. فعالیت ملانوسیت با افزایش سن کند شده و تولید ملانین در بدن به مرور متوقف می‌شود.

تغییر رنگ مو با افزایش سن یک امر طبیعی است. فولیکول‌های مو که کیسه‌های کوچکی در سلول‌های پوستی هستند در بدن وجود دارند. در گذشته سفیدی مو فقط با افزایش سن و پیر شدن اتفاق می‌افتاد اما اخیراً به دلیل افزایش سطح استرس و آلودگی هوا، دیده می‌شود که حتی دختران 16 ساله نیز موی سفید دارند. این یک نگرانی مهم برای هزاران نفر از مردم اعم از زن و مرد است که به دنبال راه حل پزشکی برای رفع سفیدی مو هستند. شما نمی‌توانید ژن‌های خود را تغییر دهید اما اگر سفید شدن موهای خود را دوست ندارید می‌توانید با یک پزشک مشورت کنید.

سابقه خانوادگی بسیاری از افراد نشان می‌دهد ممکن است آنها نیز دچار سفیدی زودرس مو شوند. این افراد مدام نگرانند و به فکر درمان و جلوگیری از این سفید شدن ارثی در سن جوانی هستند. چنانچه شما نیز نگران سفید شدن موهای خود در سن کم هستید، برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت در گروه پزشکان سپید می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس بگیرید.

علت سفید شدن زودرس مو


علاوه بر افزایش سن، سفید شدن موها می‌تواند به دلایل متعدد دیگر نیز اتفاق بیفتد.

کمبود ویتامین‌ها

هر گونه کمبود ویتامین ب 6 و ب 12، بیوتین، ویتامین دی یا ویتامین ای می‌تواند باعث سفید شدن زودرس مو شود. کمبود ویتامین د 3، ویتامین ب 12 و مس نیز ممکن است باعث سفید شدن زودرس مو شود. این نشان می‌دهد که کمبودهای تغذیه‌ای بر پیگمنتاسیون اثر می‌گذارند و رنگ مو با مصرف مکمل‌های ویتامینی قابل برگشت است.

ژنتیک

سفید شدن زودرس مو به میزان زیادی به عوامل ژنتیکی مرتبط است. نژاد و قومیت نیز نقش مهمی در سفید شدن زودرس مو دارند. سفید شدن زودرس مو در سفید پوستان ممکن است از سنین 20 سالگی شروع شود در حالی که در میان نژادهای آسیایی از سن 25 سالگی و در میان آمریکایی  آفریقایی‌ها در سنین 30 سالگی اتفاق می‌افتد.

عوامل استرس‌زا

عوامل-استرس‌زا-در-زندگی-واقعی

مطالعات متناقضی در مورد استرس در زندگی واقعی انجام شده است که از آن جمله می‌توان به نقش آسیب‌دیدگی در سفید شدن زودرس مو اشاره کرد. یک مطالعه نشان می‌دهد که سلول‌های مرتبط با رنگ مو ممکن است در زمان قرار گرفتن در معرض استرس از بین بروند. مطالعات دیگر نشان می‌دهد که در حالی که استرس نقش مهمی در سفید شدن زودرس موها بازی می‌کند اما فقط بخش کوچکی از یک تصویر بزرگ‌تر است که شامل بیماری‌ها و عوامل دیگر می‌شود.

سیگار کشیدن

یک مطالعه نشان می‌دهد که احتمال سفید شدن موی افراد سیگاری در سن 30 سالگی 2.5 برابر بیش از افراد غیر سیگاری است. یک مطالعه دیگر نیز نشان می‌دهد که استعمال دخانیات با سفید شدن زودرس مو در مردان جوان ارتباط دارد.

رنگ موهای شیمیایی و محصولات مرتبط با مو

رنگ موهای شیمیایی و محصولات مرتبط با مو و حتی شامپو می‌توانند در سفید شدن زودرس مو تأثیر داشته باشند. بسیاری از این محصولات حاوی موادی هستند که باعث کاهش ملانین می‌شود. پراکسید هیدروژن که در بسیاری از رنگ موها وجود دارد یکی از این مواد شیمیایی است. استفاده بیش از حد از این محصولات باعث خاکستری شدن و در نهایت سفید شدن زودرس مو می‌شود.

داروها

سفیدی زودرس موها ممکن است به دلیل مصرف داروهای زیر نیز اتفاق بیفتد:

 • کلروکوئین
 • مفنزین
 • فنیلتیو اوره
 • تری پرانول
 • فلورو باتیروفنین
 • دگزیرازین
 • مسدودکننده گیرنده عامل رشد اپیدرمال
 • اینترفرون آلفا

اختلالات پزشکی

سفیدی زودرس موها ممکن است به دلیل ابتلا به بیماری‌هایی مانند اچ آی وی، فیبروز سیستیک و لمفومای هدکین نیز اتفاق بیفتد.

آسیب‌دیدگی‌های محیطی

آسیب‌دیدگی رادیالهای اکسیژن واکنشی ناشی از آلودگی هوا، اشعه ماورابنفش، فشار التهابی در بیماری‌های موضعی پوست سر، مواد شیمیایی خورنده و... ممکن است به شکل‌گیری پیگمنت سلول‌های مو آسیب وارد کرده و در نتیجه باعث سفیدی زودرس آنها شود.

آیا می‌توان از سفید شدن موها پیشگیری کرد؟


آیا-می‌توان-از-سفید-شدن-موها-پیشگیری-کرد

امکان بازگشت یا پیشگیری از سفید شدن موها به دلیل بروزان بستگی دارد. اگر علت سفید شدن موها عوامل ژنتیکی باشد، نمی‌توان از آن جلوگیری کرد یا رنگ مو را به طور دائمی بازگرداند. اگر سفید شدن زودرس موها به دلیل ابتلا به بیماری باشد باید با یک پزشک مشورت کنید تا بیماری زمینه‌ای که باعث سفید شدن موها شده است را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. اگر شما بیماری زمینه‌ای را درمان کردید، پیگمنتاسیون برمی‌گردد اما ضمانتی وجود ندارد. بر اساس یک مطالعه، اگر مشکلات تیروئیدی باعث سفید شدن موها شده باشد، پس از هورمون درمانی، پیگمنتاسیون دوباره اتفاق می‌افتد. مصرف ویتامین ب 12 به صورت تزریقی یا قرص می‌تواند کمبود را جبران کرده و سلامت فولیکول‌های مو را بهبود بخشیده و رنگ طبیعی موها را بازگرداند. اگر سفید شدن موها به دلیل استرس یا استعمال دخانیات باشد، مدرکی دال بر بازگشت پیگمنتاسیون پس از ترک سیگار یا کاهش استرس وجود ندارد.

چگونه می‌توان از سفید شدن بیشتر موها پیشگیری کرد؟


موهای خاکستری یا سفید معمولاً خشن‌تر و ضخیم‌تر بوده و شانه کردن آنها دشوارتر است بنابراین شما برای آرایش آنها زمان دشواری را خواهید داشت اما در واقعیت، کوتاه کردن موهای سفید بهتر است: در زیر 7 راهکار برای مراقبت از مو و جلوگیری از بیشتر سفید شدن موها ارائه می‌شود:

 • موهای سفید را با سشوار خشک نکنید، بهترین روش برای خشک کردن موهای سفید این است که با هوا خشک شوند.
 • برای صاف کردن موهای سفید از اتوی مو استفاده نکنید زیرا گرما باعث می‌شود که موهای سفید یا خاکستری مجعد و وزوزی شوند.
 • موها را فر نکنید.
 • موهای خود را صاف نکنید، مواد شیمایی مورد استفاده برای صاف کردن موها می‌تواند به موهای سفید آسیب وارد کند، به خصوص اگر این مواد به پوست کف سر برسد و جذب ریشه مو که سلول‌های شکل‌دهنده رنگدانه در آنجا قرار دارند شوند.
 • موهای خود را در معرض نور آفتاب قرار ندهید، باید زمانی که در معرض نور خورشید قرار گرفته‌اید از کلاه، روسری یا شال استفاده کنید زیرا به دلیل این که موهای شما ملانین خود را از دست داده‌اند نمی‌توانند از خود در برابر اشعه‌ای ماورا بنفش حفاظت کنند.
 • موهای خود را به روشی مطمئن رنگ کنید، بله، موهای سفید یا خاکستری را باید رنگ کرد اما واقعیت این است که آنها به راحتی موهای معمولی رنگ نمی‌گیرند. موهای سفید یا خاکستری در برابر رنگ مقاومت بیشتری داشته و تلاش‌های ناموفق شما ممکن است آنها را در معرض رنگ‌های شیمیایی قرار داده و باعث ریزش آنها شود.

درمان سفیدی مو


درمان-موهای-سفید

معمولاً جلسه مشاوره با متخصص پوست و مو با پیدا کردن علت سفیدی زودرس موها آغاز می‌شود. در صورت لزوم، پزشک ممکن است سطح آهن، فولیک اسید، مس، ویتامین ب 12، هورمون‌های تیروئید و... را بررسی و ارزیابی کند. اگر نتایج آزمایش نشان‌دهنده کمبود این مواد باشد، شما باید مکمل مصرف کنید. اگر هورمون‌های تیروئیدی مختل شده باشند آنگاه شما باید برای رد احتمال ابتلا به علل خودایمنی معاینه شوید. اگر علت مانند بیماری، کمبود مواد غذایی و...، قابل درمان باشد احتمال بهبودی وجود خواهد داشت. به هر حال، در موارد وجود سوابق فامیلی یا ابتلا به بیماری‌های مزمن، بخشی از موها درمان می‌شود اما احتمال این که همه موها تغییر کند وجود ندارد. مدارکی کمی دال بر موفقیت‌آمیز بودن درمان به وسیله مصرف مولتی‌ویتامین در موارد وجود کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها وجود دارد. مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که پنتاتیونات کلسیم به جلوگیری از سفیدی مو کمک می‌کند. بهترین روش این است که با پزشک در موزد اثربخش بودن مصرف مکمل‌های موجود و یافتن علت زمینه ریزش مو مشورت کنید.

درمان‌های طبیعی برای سفید شدن زودرس موها


شما می‌توانید از درمان‌های خانگی برای پیشگیری از سفید شدن زودرس موها یا رنگ کردن موها سفید استفاده کنید. توجه داشته باشید که این درمان‌ها مفید هستند اما بهتر است اول با یک پزشک مشورت کنید.

روغن نارگیل و برگ کاری

برگ کاری به افزایش تیرگی رنگدانه های مو کمک می‌کند. وقتی که برگ کاری با روغن نارگیل ترکیب شود مانند یک تونیک عالی مو عمل می‌کند، به عبارت دیگر، ویتامین‌های موجود در برگ کاری و ویژگی‌های تغذیه‌ای روغن نارگیل باعث اثربخشی شگفت‌انگیز این روش درمان خانگی می‌شود.

 • یک مشت برگ کاری تازه را در یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل بجوشانید تا نیم‌سوز شود. روغن را تکان دهید.
 • آن را روی موهای خود بمالید و پس از 35 تا 45 دقیقه موهای خود را بشورید.
 • این کار را حداقل یک تا دو مرتبه در هفته تکرار کنید.

به علاوه، شما می‌توانید از آب کاری نیز به طور روزانه استفاده کنید.

چای

چای سیاه به تیره‌تر شدن، نرم شدن و درخشنده‌تر شدن موها کمک می‌کند. به یاد داشته باشید که این درمان خانگی ممکن است باعث سیاه شدن موقتی رنگ موهای شما شود.

 • دو قاشق غذاخوری چای سیاه را دریک لیوان آب بجوشانید. یک قاشق غذاخوری نمک به آن اضافه کنید و صبر کنید تا سرد شود.
 • موهای خود را چندین مرتبه با این محلول بشورید. آخرین مرتبه آن را 15 تا 20 دقیقه روی سر خود بگذارید.
 • موهای خود را با آب سرد بشورید اما از شامپو استفاده نکنید
 • این فرایند را یک یا دو مرتبه در هفته تکرار کنید.

قهوه

قهوه را چند دقیقه در آب بجوشانید، آن را تکان داده و وقتی که سرد شد موهای خود را با آن بشورید، این کار باعث می‌شود که رنگ موهای شما به طور موقتی قهوه‌ای شود.

حنا

این رنگ موی طبیعی باعث می‌شود که موهای شما مشکی با هایلایت قرمز شود اما رنگ موهای سفید یا خاکستری ممکن است نارنجی شود. مزیت حنا این است که احتمال واکنش‌های آلرژیک به دلیل استفاده از آن بسیار کم است. حنا مانند یک رنگ موی طبیعی عالی کار می‌کند. حنا علاوه بر این که باعث تیره‌تر شدن موها می‌شود آنها را تقویت کرده و درخشنده‌تر نیز می‌کند. شما می‌توانید خمیر حنا را در آب جوش با چای یا قهوه بجوشانید تا رنگ موهای سفید شما سیاه و قهوه‌ای شود.

 • یک مشت برگ حنا را خرد کنید تا به شکل خمیر درآید. سه قاشق غذاخوری پودر خارتوت، یک قاشق غذاخوری پودر قهوه و کمی ماست به آن اضافه کنید. این خمیر را به طور مساوی روی موهای خود بمالید. پس از این که خشک شد، آن را شسته و مانند همیشه از شامپو استفاده کنید. هر 2 تا 4 هفته یک مرتبه این کار را انجام دهید.
 • یک روش دیگر این است که برگ حنا را در روغن نارگیل یا روغن خردل بجوشانید تا برگ‌ها نیم‌سوز شوند و سپس این مخلوط را روی سر خود بمالید.
 • شما می‌توانید ماسک حنای مو را با ترکیب حنا با قهوه سیاه داغ و پودر حنا بسازید تا زمانی که قوام یابد. روی ظرف را پوشانده و چند ساعت صبر کنید. ماده ساخته شده را روی موهای خود بمالید و پس از 3 ساعت موهای خود را با شامپو بشورید.

روغن نارگیل و آب لیمو

روغن-نارگیل-و-آب-لیمو

روغن نارگیل برای مو عالی بوده و باعث مرطوب شدن، تحریک رشد مو، مقابله در برابر عفونت‌ها و افزایش درخشندگی موهای شما می‌شود. زمانی که از روغن نارگیل به مدت طولانی استفاده شود به برگشت رنگ سفید مو نیز کمک می‌کند زیرا حاوی آنتی اکسیدان است.

 • سه قاشق غذاخوری آب لیمو در کمی روغن نارگیل مخلوط کنید، به اندازه‌ای که برای طول موهای شما کافی باشد.
 • آن را روی موهای خود مالیده و پوست سر خود را ماساژ دهید. حداقل یک ساعت صبر کرده و سپس موهای خود را با شامپو بشورید.
 • این کار را به طور هفتگی انجام دهید.

 آب پیاز

تصور بر این است که استفاده از آب پیاز یک درمان خانگی فوق‌العاده برای موهای نازک شده و سفید شدن زودرس موها است. اخیراً تحقیقات نشان داده است که موهای سفید باعث انباشته شدن پراکسید هیدروژن در کف فولیکول مو شده و آنتی اکسیدان طبیعی را که به آن کاتالاز گفته می‌شود کاهش می‌دهد. آب پیاز تولید این ماده را افزایش می‌دهد.

 • آب پیاز را روی پوست سر خود مالیده، ماساژ دهید و بگذارید که 30 دقیقه تا یک ساعت روی سر شما بماند.
 • این فرایند را چندین هفته به طور روزانه تکرار کنید.

دانه‌های کنجد سیاه

بر اساس یک روش درمان سنتی چینی، کنجد سیاه در کاهش سفیدی مو بسیار مؤثر است. تصور بر این است که این دانه‌ها فعالیت ملانوسیت را برای تولید ملانین افزایش می‌دهند. این دانه‌ها همچنین سرشار از پروتئین، آهن، کلسیم، فسفر، منیزیم و مس هستند. یک قاشق غذاخوری دانه‌های کنجد سیاه را به مدت حداقل سه ماه هر روز بخورید. به طور منظم نیز روغن کنجد را روی موهای خود بمالید.

رزماری و مریم گلی

هر دوی این داروهای گیاهی مانند یک رنگ طبیعی باعث تیره شدن سفیدی مو می‌شوند.

 • نصف فنجان رزماری و مریم گلی خشک شده را در دو لیوان آب بجوشانید. حدود دو ساعت صبر کنید. محلول را هم بزنید.
 • پس از این که موهای خود را شامپو زدید با این محلول بشورید. صبر کنید که 15 تا 20 دقیقه روی سر شما بماند و سپس آن را بشورید.
 • این کار را هفته‌ای یک مرتبه انجام دهید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است