جوان‌سازی پوست دست: رفع چروک دست برای داشتن انگشتانی جوان و زیبا

دست‌ها دومین قسمتی از بدن هستند که بیشترین توجه‌ها را به خود جلب می‌کنند، هنوز شما غالباً فراموش می‌کنید که از دست‌های خود به همان اندازه‌ای که متوجه صورت هستید مراقبت کنید. دست‌ها اولین قسمتی از بدن هستند که نشانه‌های افزایش سن و پیری در آنها نمایان می‌شود. حتی اگر شما اقداماتی برای جوان‌سازی صورت و گردن و از بین رفتن اثرات آفتاب‌سوختگی روی پوست خود انجام دهید، چین و چروک‌ها و عروق برجسته دست باعث می‌شوند که شما پیرتر از سن واقعی خود به نظر برسید. روش‌های متعددی برای جوان‌سازی دست، بهبود کیفیت و بافت پوست، کاهش چین و چروک‌ها و کاهش برجستگی‌های عروق دست وجود دارد.
متخصصین زیبایی از مجموعه‌ای از پروتکل‌های کم تهاجمی برای سفت کردن و رفع چین چروک‌های پوست، کاهش ظاهر لکه‌های ناشی از افزایش سن و استتار رگ‌های برجسته استفاده می‌کنند. برای جوان‌سازی دست از روش‌های مختلفی برای بازیابی ظاهر جوان دست مانند لایه‌برداری یا پیلینگ شیمیایی، لایه‌برداری با لیزر، میکرودرم ابریژن، انواع ژل‌های تزریقی، تزریق چربی و اسکلروتراپی استفاده می‌شود.
پس انجام عمل جوان‌سازی دست، دست‌های شما لطیف‌تر و نرم‌تر می‌شود. رنگ پوست دست یکنواخت‌تر شده و برجستگی رگ‌های روی دست نیز کاهش می‌یابد. در جوان‌سازی دست، منافذ و چین و چروک‌های پوست آن نیز کاهش می‌یابند.

جوان‌سازی دست یک روش درمانی یا یک مجموعه از روش‌های درمانی است که به بهبود کلی ظاهر دست‌های شما کمک می‌کند. در فرایند جوان‌سازی دست چندین فرایند و عمل انجام می‌شود که البته ممکن است همه آنها با هم و به طور همزمان انجام نشوند. این فرایندها شامل تزریق ژل، میکرودرم ابریژن، آی پی آل، پیلینگ شیمیایی و ... است. در بسیاری از این فرایندها درمان‌های چندگانه‌ای انجام می‌شود تا بهترین نتایج به دست آیند. شما پس از انجام هر یک از این اقدامات درمانی باید صبر کنید تا تورم و کبودی کاهش یافته و سپس فرایند بعدی را انجام دهید. ممکن است برای دست‌یابی به نتایج مطلوب و جوان‌سازی دست نیاز به انجام ترکیبی از این فرایندها باشد. پزشک همه گزینه‌های جوان‌سازی دست را بر اساس نیازهای فردی و نگرانی‌های شما برایتان توضیح می‌دهد. اگر شما از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید، نگرشی مثبت و انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج حاصل از این فرایندها داشته باشید احتمالاً کاندید خوبی برای انجام این عمل‌ها و فرایندها هستید.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی سپید آماده ارائه انواع خدمات زیبایی و جوان‌سازی پوست دست و انگشتان به شما عزیزان هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد چین و چروک‌ها روی دست چیست؟


افزایش طبیعی سن و پیری باعث ایجاد چین و چروک و خطوط ریز در صورت و دست‌ها می‌شود. علل دیگر مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید و استفاده از مواد شیمیایی نیز در ایجاد این چین و چروک‌ها مؤثر هستند. یکی دیگر از عوامل ایجاد چین و چروک، خشکی پوست است. یک رژیم غذایی که کالری و چربی مورد نیاز را به بدن نمی‌رساند باعث خشک شدن و پوسته‌پوسته شدن پوست و مو می‌شود. مو نیز نیاز به مواد مغذی دارد تا درخشان و سالم به نظر برسد؛ در صورتی که موی شما سالم نباشد استفاده از محصولات مختلف به آن کمکی نمی‌کند به همین ترتیب در استفاده از لوسیون‌های مختلف برای پوست هم این نکته صادق است. ممکن است دست شما به دلیل استفاده از مرطوب کننده‌ها مرطوب شود اما این برای مدت کوتاهی است. اگر شما می‌خواهید ظاهر چین و چروک‌های دست شما به حداقل برسد باید از داخل بدن این کار را انجام دهید.

علائم پیری پوست دست


با وجود همه روش‌هایی که برای جوان‌سازی و لطیف‌تر کردن پوست صورت و تناسب اندام وجود دارد غالباً یک قسمت از بدن مغفول می‌ماند که باعث می‌شود سن شما بسیار بیشتر از آنچه هستید به نظر برسد. دست‌ها! به علائم افزایش سن و پیری در پشت دست‌های خود توجه کنید:
لکه‌های ناشی از افزایش سن : دست‌ها به طور مستمر در معرض مواد مختلف هستند بنابراین حتی افرادی که نسبت به قرار گرفتن در معرض نور خورشید خیلی وسواس دارند نیز علائم افزایش سن مانند تغییر رنگ و لکه‌های آفتاب‌سوختگی را روی پوست خود خواهند دید. با این که پیشگیری بسیار مهم است، بسیاری از افراد متوجه اهمیت استفاده از محصولات محافظت‌کننده از پوست در برابر نور خورشید نیستند.
شفافیت پوست: همه قسمت‌های پوست با افزایش سن لاغر می‌شوند اما دست‌ها چربی بسیار کمی دارند. از آنجا که بافت چربی کمی زیر پوست دست وجود دارد، پوست آن سریع‌تر نازک و کاغذی می‌شود. پوست دست‌ها نازک‌تر از پوست صورت است.
پوست چین و چروک‌دار: چین و چروک‌ها یک علامت بارز از افزایش سن و پیری هستند. پوست دست‌ها نسبت به پوست قسمت‌های دیگر بدن نیاز به رطوبت بیشتری دارند زیرا به مراتب بیشتر از سایر قسمت‌های بدن مورد شستشو قرار می‌گیرند.
• ظاهر لاغر. بدون وجود بافت محکم و پشتیبان، پوست دچار تورفتگی و گودرفتگی می‌شود که مطمئناً یک نشانه افزایش سن و پیری است.
رگ‌های برجسته: با پیر شدن دست‌ها، رگ‌های بزرگ پشت دست برجسته شده و نمایان‌تر می‌شوند، تاندون‌ها و استخوان‌ها هم بیشتر جلب توجه می‌کنند.

چگونه چین و چروک دست‌هایمان را رفع کنیم؟


همه فرایندها توضیح داده شده، عمل‌های سرپایی محسوب شده و ممکن است برخی از آنها تحت بیهوشی موضعی انجام شوند.

کرم‌های ضد چروک

محصولات تقویت‌کننده پوست مانند رتین آ و کرم‌های دیگر به میزان چشمگیری در فرایند پیری دست تأثیر دارند. استعمال موضعی این محصولات به ترمیم پوست‌هایی که دچار آفتاب‌سوختگی شده‌اند کمک کرده و باعث محو لکه‌های ناشی از افزایش سن، افزایش شفافیت پوست و تحریک تولید کلاژن می‌شود.

پیلینگ شیمیایی

لایه‌برداری شیمیایی به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود که می‌تواند برای برداشت لایه بیرونی پوست و تولید لایه جدید مورد استفاده قرار گیرد. پوست جدید زیرین لطیف‌تر و بدون لکه است که چین و چروک‌ها و خطوط، لکه‌ها و اثرات آفتاب‌سوختگی در آن کمتر دیده می‌شود.
روش انجام پیلینگ شیمیایی روی پوست دست به این شکل است:
• محلول شیمیایی با اسفنج، پد نخی یا گوش پاک‌کن یا برس روی دست مالیده می‌شود.
• پزشک در مورد این که این محلول چه مدت زمانی باید روی دست باقی بماند تصمیم می‌گیرد. وی تغییرات ظاهر پوست را به دقت مورد مشاهده قرار می‌دهد.
• برخی از محلول‌های شیمیایی ممکن است پس از گذشت زمان "خنثی" شوند.
• پس از لایه‌برداری نیازی به پانسمان کردن یا استفاده از پماد نیست.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن پالش سطحی پوست است که ظاهر پیر پوست و لکه‌های ناشی از افزایش سن را کاهش می‌دهد. نتایج حاصل از انجام این فرایند بلافاصله قابل مشاهده هستند. همه روش‌های میکرودرم ابریژن به روش مشابه عمل می‌کنند: آنها سلول‌های مرده باقیمانده روی لایه بیرونی پوست را برمی‌دارند اما مانند همه محصولات مراقبت از پوست نمی‌توان یک روش را برای همه تجویز کرد. دو نکته بسیار خوب در مورد میکرودرم ابریژن، طول دوره بهبود کوتاه و دست‌یابی فوری به نتایج است. انجام این درمان بسیار ساده است و می‌توان آن را در "ساعت ناهاری" انجام داد. در مدت کوتاهی شما می‌توانید ظاهر پوست خود را به میزان چشمگیری بهبود داده و پوستی سالم و درخشان پیدا کنید! برای حفظ نتایج باید جلسات درمانی تجدید شوند.

لیزر پوست دست

در لیزر درمانی با کنترل دقیقی که پزشک بر نحوه انجام فرایند دارد می‌تواند چین و چروک‌ها و خطوط پوست، رگ‌های برجسته و لکه‌های ناشی از افزایش سن را برطرف کرده تا پوست دست شما لطیف‌تر و شاداب‌تر شود. لکه‌ها و خطوط با روشی دقیق، سریع، بدون خونریزی انجام شده و نتایجی عالی از آن حاصل می‌شود. جوان‌سازی دست با لیزر ممکن است تحت بیحسی موضعی انجام شود.
• چشمان شما پوشانده می‌شود تا از قرینه و شبکیه چشم شما در برابر اشعه لیزر محافظت شود.
• دستگاه از روی پوست شما عبور داده شده و اشعه لیزر با پالس‌های کوتاه و با شدت زیاد به پوست شما تابانده می‌شود تا لایه رویی پوست شما برداشته شود.
زمانی که پوست شما بهبود یافت، ظاهری جوان‌تر، سالم‌تر و شاداب‌تر پیدا می‌کند.

لیزر ای پی آل برای جوان‌سازی دست

در لیزر آی پی آل از پالس‌های نوری شدید برای از بین بردن لکه‌ها، رگ‌های عنکبوتی و خطوط ریز استفاده می‌شود و پوستی نرم‌تر، شاداب‌تر و شفاف‌تر ساخته می‌شود. این روش بدون درد بوده یا با درد بسیار کمی همراه است. روش درمانی آی پی آل برای جوان‌سازی پوست به هیچ عنوان یک روش تهاجمی محسوب نمی‌شود و هیچ آسیبی به پوست وارد نمی‌کند. پرتوها به پوست نفوذ کرده و با پیگمنتاسیون لکه‌ها جذب می‌شود که باعث از بین رفتن سلول‌ها و جذب بدون ضرر آنها به بدن شده و در نهایت لکه‌ها از روی پوست برطرف می‌شوند. آی پی آل، تولید کلاژن و الاستین را در سلول‌های تحرک کرده و به مرور زمان به تقویت و بهبود بافت پوست کمک می‌کند. اسکارها نیز با استفاده از روش آی پی آل به خوبی برطرف می‌شوند. برای انجام این روش:
• برای محافظت؛ چشم‌های شما پوشانده می‌شوند.
• دسته آی پی آل به طور مستقیم روی ناحیه تحت درمان قرار داده شده و امواج نوری به آن قسمت تابانده می‌شوند.
• پس از گذشت چند جلسه از درمان، لکه‌ها و تغییر رنگ‌های روی دست شروع به محو شدن می‌کنند.
• قبل از شروع فرایند آی پی آل، پزشک از یک محلول روی پوست شما استفاده می‌کند تا به پیشرفت درمان کمک کند
• دوران بهبودی پس از انجام فرایند آی پی آل مشابه دروان بهبودی پس از آفتاب‌سوختگی‌های جزئی است.

تزریق ژل

ژل‌های متنوعی برای حجم دهی به پوست وجود دارند که ظاهری خوشانید و طبیعی به پوست می‌دهند. ژل‌های مصنوعی نیز ممکن است مورد استفاده قرار گیرند. ژل‌های مصنوعی و طبیعی باعث افزایش حجم دست شده و ظاهر آن را جوان‌تر می‌کنند. پزشک ژل مناسب برای شما را در زیر قسمت تحت درمان تزریق می‌کند. نتایج بلافاصله مشهود می‌شود. دوام اثر تزریق ژل به سایز و محل ناحیه تحت درمان و مواد مورد استفاده بستگی دارد.

انتقال چربی برای جوان‌سازی دست

یک روش جدید برای حجم دهی به هر قسمت از بدن مانند دست‌ها، تزریق چربی است. چربی از یک قسمت از بدن برداشته شده و سپس در قسمت دیگر که تحت درمان است تزریق می‌شود تا ظاهری طبیعی به آن قسمت بدهد، دوام اثر چربی تزریق شده طولانی‌تر از ژل‌های تزریقی است. تزریق چربی در دست باعث جوان‌تر شدن ظاهر آن می‌شود. اثر تزریق چربی تا 5 سال ادامه دارد اما هزینه آن بیشتر بوده و باید جلسات درمانی نیز تجدید شوند. مراحل تزریق چربی به دست عبارت‌اند از:
• برای برداشتن بافت‌های چربی از قسمتی از بدن که چربی اضافی دارد مانند شکم، ران‌ها، کمر یا باسن به روش لیپوساکشن از یک لوله مکنده استفاده می‌شود.
• سپس چربی برای انتقال فراوری‌شده و دوباره در دست‌ها تزریق می‌شود.
• چربی در چندین سطح از لایه‌های پوستی پیوند داده شده و بافت چربی هموارتر و لطیف‌تری ایجاد شده و شکل دست‌ها بهبود یافته و برجسته‌تر شود
• برای محافظت؛ ناحیه درمان شده به مدت 3 تا 4 روز باندپیچی می‌شود.
اگر گردش جریان خون در بدن شما ضعیف باشد، به دیابت مبتلا باشید، تحت شیمی درمانی قرار گرفته باشید، به اچ آی وی مبتلا باشید یا سیگار بکشید ممکن است اثر پیوند چربی در بدن شما به مدت کمتری باقی بماند.

سؤالات متداول


برخی از سؤالات متداول درباره انواع روش‌های جوان کردن پوست پشت دست و انگشتان عبارت‌اند از:

انجام فرایندهای جوان‌سازی دست برای چه کسانی مناسب است؟

افرادی که تمایل دارند دست‌هایی جوان‌تر داشته باشند می‌توانند از فرایندهای جوان‌سازی دست استفاده کنند. اگر شما از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید، نگرش مثبت و انتظارات واقع‌بینانه‌ای نسبت به نتایج عمل دارید احتمالاً کاندیدای مناسبی برای انجام این عمل هستید.

چه روش‌های درمانی برای شما مناسب است؟

در خلال جلسه مشاوره با پزشک، اهداف و انتظارات خود را از دمان توضیح دهید. وی ماهیت دست‌ها، انتظارات و نتایج مورد انتظار شما را مورد ارزیابی قرار داده و نتایج احتمالی از بهترین روش که مناسب شرایط شما است را توضیح خواهد داد. ممکن است قبل از انجام فرایند، عکس قبل و بعد از انجام فرایند برای افرادی که دستانی مشابه شما داشته‌اند به شما نشان داده شود و پزشک نحوه انجام فرایند و انتظاراتی که می‌توانید در مورد نتایج آن داشته باشید را برای شما توضیح دهد. با انجام این فرایندها، پزشک می‌تواند به نتایج مورد انتظار برای جوان‌سازی دست‌های شما دست یابد.

فرایندهای جوان‌سازی دست در چه مدت زمانی انجام می‌شود؟

روش‌های غیر جراحی مانند تزریق ژل، لیزر درمانی و پیلینگ شیمیایی را می‌توان در مدتی در حدود 30 دقیقه تا یک ساعت انجام داده که به میزان گستردگی درمان بستگی دارد. لیپوساکشن با پیوند چربی به دست‌ها بین 2 تا 6 ساعت طول می‌کشد که به تعداد و اندازه محل لیپوساکشن بستگی دارد.

هزینه جوان‌سازی دست چقدر است؟

هزینه هر فرایند برای بیماران متفاوت بوده و به میزان ترمیم مورد نیاز بستگی دارد. همه مبالغ در جلسه مشاوره مورد بحث قرار گرفته و بسته قیمتی به شما پیشنهاد می‌شود.

طول زمان استراحت پس از جوان‌سازی دست چقدر است؟

بلافاصله پس از انجام فرایند جوان‌سازی دست؛ شما کبودی، تورم و خشک‌شدگی را تجربه می‌کنید. اگر شما پیوند چربی انجام داده باشید، ناحیه اهداکننده چربی ممکن است زخم و کبود شود. پزشک ممکن است استفاده از یخ روی دست، پرهیز از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تمیز نگه داشتن دست‌ها را به شما توصیه نماید. (روی دستی که چربی در آن تزریق شده است نباید از یخ استفاده شود) متناسب با فرایند انجام شده، معمولاً شما می‌توانید پس از گذشت چند ساعت یا چند روز به ادامه فعالیت‌های روزانه خود بپردازید. دستورالعمل کاملی از مراقبت‌های پس از عمل به شما داده می‌شود که باید به دقت از آن پیروی کنید.

نتایج حاصل از فرایندهای جوان‌سازی دست جه مدت دوام دارد؟

معمولاً اثر تزریق ژل‌های موقتی از 3 ماه تا یک سال باقی می‌ماند. اثر پیوند چربی معمولاً مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند. تزریق‌ها ممکن است در صورت لزوم تجدید شوند و اگر شما درمان‌های سطحی دیگری مانند لایه‌برداری شیمیایی نیز انجام دهید برای دست‌یابی به نتایج مطلوب و حفظ ظاهر طبیعی دست‌های جوان شده باید درمان را تجدید کنید. نتایج حاصل از درمان برای بیمارانی که سابقه اختلال در بهبودی دارند مانند افراد مبتلا به دیابت، افرادی که در معرض نور خوشید هستند و افراد سیگاری (یا افرادی که در معرض دود سیگار هستند) کمتر بوده و اثر درمان مدت کوتاه‌تری در بدن آنها باقی می‌ماند.

در هنگام انجام فرایندهای جوان‌سازی چه احساسی دارم؟

بیشتر افراد در هنگام انجام فرایندهای جوان‌سازی مانند هر فرایند غیرجراحی دیگری مانند تزریق ژل ناراحتی کمی را تجربه می‌کنند. اگر شما آی پی آل یا لیزر درمانی انجام می‌دهید تحت بیحسی موضعی قرار می‌گیرید که باعث افزایش راحتی شما در حین درمان شده و فقط کمی گرما احساس می‌کنید. برای انجام لیپوساکشن و پیوند چربی در دست از بیحسی موضعی یا آرام بخشی داخل وریدی استفاده می‌شود. همیشه راحتی و ایمن بودن شما در طول درمان، اولویت ما است.

ژل‌های تزریقی چگونه کار می‌کنند؟

تزریق ژل فرایندی دقیق است که باید با دقت یا استفاده از یک سرنگ انجام شود تا موفقت آمیز باشد. پزشک محل تزریق را به دقت مشخص کرده و چندین تزریق ریز را برای دست‌یابی به نتایج مورد انتظار شما انجام می‌دهد. زل‌های پوستی جایگزین حجم از دست رفته زیر پوست شده و ظاهری پر و جوان به دست‌ها می‌دهند. بر اساس یک ارزیابی، محل و عمق چین و چروک‌ها بررسی شده و تقارن ناحیه تحت درمان ارزیابی می‌شود. مواد فیلرها به طور مستقیم در خطوط و چین و چروک‌ها تزریق شده و به آن قسمت حجم می‌دهند. در تزریق چربی، چربی از یک قسمت از بدن برداشته شده، فراوری می‌شود و دوباره مانند تزریق ژل‌های مصنوعی در دست‌های بیمار تزریق می‌شود.

لایه‌برداری فرکشنال پوست چگونه انجام می‌شود؟

لایه‌برداری لیزری پوست برای ترمیم چین و چروک‌های عمیق، پیگمنتاسیون پوست، بهبود بافت پوست و تحریک رشد کلاژن جدید برای جوان‌تر شدن پوست به کار برده می‌شود. ستون‌های میکروسکوپی کوچک از پوست بسته شده تبخیر گردیده و برداشته می‌شود (بدون آسیب‌دیدگی بافت‌های سالم اطراف). این کار باعث می‌شود پوست جدید جایگزین پوست پیر آسیب‌دیده شده و ظاهر آن جوان‌تر شود. در این روش دوران بهبودی و رشد پوست جوان و سالم به بهبود بافت پوست و خاصیت ارتجاعی آن می‌انجامد.

آیا تزریق برای جوان‌سازی دست دردناک است؟

15 تا 20 دقیقه قبل از تزریق، ناحیه تحت درمان در دست تحت بیحسی موضعی قرار می‌گیرد. با این کار تزریق بسیار راحت‌تر می‌شود.

تزریق برای جوان‌سازی دست چقدر طول می‌کشد؟

اگر بیحسی موضعی نیز انجام شود، کل فرایند در زمانی حدود یک ساعت انجام می‌شود.

نتایج حاصل از تزریق برای جوان‌سازی دست چه موقع مشخص می‌شوند؟

شما بلافاصله پس از تزریق می‌توانید نتایج حاصله را مشاهده کنید.

آیا تزریق برای جوان‌سازی دست عوارض جانبی دارد؟

غالباً تورم وجود دارد که ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد. کبودی نیز ممکن است به وجود آید که پس از گذشت چند روز تا یک هفته از بین می‌رود البته می‌توان آن را به کمک آرایش استتار کرد.

آیا می‌توان کاری برای کاهش تورم انجام داد؟

پزشک بلافاصله پس از تزریق یک بسته یخ روی دست شما قرار می‌دهد که باعث کاهش تورم می‌شود. همچنین استفاده از آرنیکای قوی نیز می‌تواند مؤثر واقع شود.

آیا می‌توان برای کاهش کبودی کاری انجام داد؟

پزشک پس از تزریق، ناحیه درمان شده را کمی فشار می‌دهد. همچنین وی از شما خواهد خواست که تا یک هفته پس از انجام فرایند از مصرف آسپیرین، ایبوپروفن، روغن ماهی، ویتامین ای و الکل خودداری کنید.

اثر تزریق برای جوان‌سازی دست چه مدت باقی می‌ماند؟

هر فرد متفاوت است. اثر تزریق‌ها در دست ممکن است از 8 ماه تا یک سال باقی بماند

اگر روی دست لکه‌های قهوه‌ای ایجاد شد چه باید کرد؟

لکه‌های قهوه‌ای را می‌توان با کمک لیزر درمان کرد.

اگر آسیب‌دیدگی‌های ناشی از آفتاب‌سوختگی مانند لکه‌های قرمز، لکه‌های قهوه‌ای و عروق خونی شکسته شده زیاد باشد چه باید کرد؟

به کارگیری روش آی پی آل بهترین انتخاب است. در یک جلسه درمانی یا حداکثر سه جلسه درمانی با فواصل 4 هفته‌ای می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

چه محصولاتی برای جوان‌سازی دست می‌توان استفاده کرد؟

محصولات متعددی وجود دارد که می‌توان آنها را برای جوان‌سازی دست به کار برد. استفاده از کرم ضد آفتاب با SPF30 در هر روز می‌تواند از اثرات آفتاب‌سوختگی جلوگیری کند. رتینول‌ها، عوامل رشد، پپتیدها، ویتامین ث و هیدروکوئینون مواد بسیار مؤثری برای جوان‌سازی دست هستند. مرطوب کننده‌های روزانه حاوی اسید هیالورانیک، گلیسیرین یا سرامید نیز به آب‌رسانی به دست کمک می‌کنند.

چگونه از پیر شدن پوست دست پیشگیری کنیم؟

با این که این پیشنهادها باعث رفع چین و چروک‌های پوست می‌شود اما با افزایش رطوبت و آب‌رسانی به پوست باعث می‌شوند که چین و چروک‌ها کمتر جلب توجه کنند. اگر شما پیشنهادهای مذکور را به کار ببندید، ظاهر دست‌های شما جوان‌تر خواهد ماند.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید: از قرار گرفتن در نور آفتاب در ساعات اوج آفتاب از ساعت 10 صبح تا 3 بعدازظهر خودداری کنید. اشعه خورشید در این ساعات بسیار قوی بوده و ممکن است به سرعت باعث آفتاب‌سوختگی شود. همیشه از کرم ضد آفتاب با SPF30 یا بیشتر در زمان‌هایی که در هوای آزاد قرار دارید استفاده کنید.
پوست خشک: با استفاده از دستکش در هنگام ظرف شستن یا استفاده از مواد شوینده از خشک شدن زیاد پوست خود جلوگیری کنید. دست‌هایی که به مدت زیاد و برای یک دوره زمانی طولانی در آب باشند علاوه بر این که از آب اشباع می‌شوند بلکه عوامل شیمیایی نیز می‌تواند پوست حساس را تحریک کرده و باعث خشکی و خارش پوست شوند. همچنین اگر شما به دلیل کاری که انجام می‌دهید مجبور هستید که دست‌های خود را به دفعات بشورید باید از لوسیون‌های بر پایه آب استفاده کنید تا رطوبت به سرعت جذب پوست شود.
باد سوختگی: در زمستان برای محافظت از سوختگی‌های ناشی از باد از دستکش استفاده کنید. هوای سرد و سرعت باد باعث تحریک پوست دست می‌شوند. فراموش نکنید که حتی در زمستان نیز به دلیل بازتاب نور خورشید از روی برف ممکن است شما دچار آفتاب‌سوختگی شوید. مردم فکر می‌کنند که اشعه خورشید در زمستان به اندازه تابستان قوی نیست.
دستکش و جوراب نخی: بهتر است یک شب در هفته دست و پای خود را با لوسیون مرطوب کرده و آن را با یک دستکش یا جوراب نخی بپوشانید. در هنگام صبح آنها را درآورده و دوباره کرم یا لوسیون را برای روز روی دست و پای خود بمالید.

به این پست امتیاز دهید.
جوان‌سازی پوست دست: رفع چروک دست برای داشتن انگشتانی جوان و زیبا
3 از 1 رای