جوان سازی پوست با لیزر: انواع لیزر برای رفع عوارض پیری دست و صورت


پوست، بزرگترین و قابل مشاهده‌ترین قسمت بدن است. به دلیل انجام عملکردهای گوناگون، از حس کردن تا محافظت از بافت‌های زیرین، پوست در معرض آشفتگی‌های محیطی زیادی است که شامل استفاده از محصولات خشن و بسیاری از دیگر آزارهای درونی و بیرونی دیگر می‌باشند. هر مشکلی، در هر نقطه‌ی بدن، مطمئناً بر روی پوست اثر می‌گذارد. سن و سال نیز یک فاکتور دیگر است که پوست را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هر مشکلی که اتفاق بیفتد یا هر دلیلی که این مشکل داشته باشد، پوست آن را به تمامی و بخصوص در صورت نشان می‌دهد. مشکلات پوستی شامل لکه‌های پوستی، آکنه ، چین و چروک و غیره می‌باشند. لیست مشکلات پوستی هرگز به پایان نمی‌رسد. بالا رفتن سن باعث تیره شدن زیر چشم‌ها، آویزان شدن پوست، ایجاد شدن چروک و غیره می‌شود. محصولات مقابله با عوارض پیری، داروها و مانند اینها، همگی به منظور جبران این مشکلات پوستی می‌باشند. اما بسیاری از تعهدات این محصولات غیر ممکن می‌باشند و این، همان زمانی است که افراد به درمان‌های لیزری روی می‌آورند. لیزرها، منابع پرتوهای پر شدت می‌باشند. این پرتوها، به دقت و با انرژی زیاد بر روی نقاط خاصی از پوست تابانده می‌شوند. پرتو لیزر می‌تواند به آرامی بافت‌های پوستی را تبخیر و/ یا قطع دهد تا چین و چروک، جای زخم، لکه‌ها را درمان کند، رگ‌های خونی را ببندد یا بافت‌های پوستی را برش دهد. این تکنیک پرتوهای کوتاه، متمرکز و جهشی نور را بر روی پوست نامنظم تابانده و با دقت زیاد پوست را لایه به لایه برمی‌دارد.

روش لیزر، برای کسانی که به دنبال یک فرایند ایمن و سریع برای جوانسازی و احیای پوست خود هستند، عالی می‌باشد. جوانسازی پوست با لیزر، در میان جمعیت شاغل جامعه که نمی‌توانند از زمان کار خود برای بهبودی از فرایندهای شدیدتر هزینه کنند، یا کسانی که به دنبال یک راه حل بهتری برای آفتاب سوختگی ، عوارض ناشی از پیری یا اسکار و آکنه هستند، به انتخاب اول تبدیل شده است.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی سپید آماده ارائه انواع خدمات زیبایی و جوانسازی پوست از جمله انواع لیزرهای کم خطر به شما عزیزان هستند. می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

انواع لیزر

انواع مختلفی از لیزر وجود دارند که در درمان لیزری پوست استفاده می‌شوند. پیک‌های طول موج لیزر، پرتوی آن، مدت زمان پالس و چگونگی جذب لیزر توسط بافت پوست، کاربردهای کلینیکی انواع لیزر را مشخص می‌کنند. دو نوع گسترده‌ی لیزر عبارتند از:

در این روش، یک طول موج شدید از نور بر روی پوست خارج می‌شود که لایه‌های خارجی پوست پیر یا آفتاب سوخته را برمی‌دارد. لیزر، باعث تحریک لایه‌های زیرین پوست شده که باعث تشکیل کلاژن و رفع چین و چروک می‌گردد. پس از مسطح‌سازی مجدد با لیزر، یک پماد و پانسمان بر روی پوست قرار داده می‌شود. به محض اینکه پوست پس از این درمان بهبود پیدا کرد، پوست جدید تشکیل می‌شود که صاف‌تر و سفت‌تر از پوست قبلی است. لیزرهای کاهنده دو نوع هستند:

لیزر دی اکسید کربن (Co2)

این لیزر برای سال‌ها استفاده می‌شده است و هنوز نیز برای جوان‌سازی پوست کاربرد دارد. به دلیل عوارض جانبی آن، این نوع به صورت گسترده با لیزرهای مد کسری جایگزین شده است که دارای عوارض جانبی کمتر و زمان بهبودی سریع‌تر است. این لیزر، مناسب تن‌های تیره‌تر پوست نیست.
در صورت وجود سرطان‌های پوستی، اسکارهای آکنه، چین و چروک‌های عمیق، لکه‌های ماه گرفتگی ، دیگر زگیل‌های پوستی، خال‌ها، علامت‌های پوستی، پوست آویزان (با تقویت تولید کلاژن برای سفت کردن پوست)، دانه‌های پا و آسیب‌های ناشی از نور خورشید، این نوع لیزر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بهبود ناشی از ریسک بالای تجمع رنگدانه‌ها، درد، خارش و احساس سوختگی، قرمزی پوست و اسکارها، به زمان طولانی نیاز دارد.

اربیوم ایتریم- آلومینیوم- گارنت (Er:YAG)

این نوع لیزر خطوط و چین و چروک‌های سطحی و نسبتاً عمیق را بر روی صورت، دست‌ها، گردن یا سینه، با سوزاندن مینیموم بافت‌های مجاور حذف می‌کند. با وجود عوارض جانبی، این نوع لیزر، بهبودی سریع‌تری نسبت به درمان لیزری CO2 دارد. این روش برای درمان مشکلات رنگدانه‌ها، اسکارهای آکنه، آفتاب سوختگی، خطوط باریک، چین و چروک‌های کوچک تا متوسط و خال‌ها استفاده می‌شود.

این روش ممکن است باعث قرمز شدن، تورم و کبودی شود که احتمالاً تا یکی دو هفته باقی می‌مانند.

برخلاف تکنولوژی‌های کاهنده که بافت بالایی پوست را گرما داده و برمی‌دارد، لیزرهای غیر کاهنده (یا بدون زخم)، بر زیر لایه‌ی سطحی پوست کار می‌کنند. این لیزر باعث تحریک رشد کلاژن و سفت شدن لایه‌ی زیرین پوست می‌شود تا تون پوست را بهبود بخشد. این لیزر همچنین خطوط باریک و آسیب‌های خفیف تا متوسط پوستی را برطرف می‌نماید. درمان‌های مبتنی بر لیزر غیر کاهنده، بر انواع زیر هستند:

لیزر رنگی پالسی

این نوع لیزر، پوست را با هدف‌گیری مستقیم رگ‌های خونی برای منقبض کردن آنها درمان می‌کند. این کار باعث می‌شود که قرمزی پوست کمتر شود. احساس آن شبیه ضربه با یک باند لاستیکی است و می‌تواند در هر جایی بر روی صورت و بدن استفاده شود. این روش به تقریباً 3 تا 5 جلسه‌ی درمانی نیاز دارد. نتایج حاصل از آن دائمی هستند. زمان بهبودی ناشی از آن تنها دو ساعت است که در طی آن صورتی و قرمز شدن پوست اتفاق می‌افتد. این روش برای درمان رگ‌های عنکبوتی، علامت‌های مادرزادی، آکنه روزاسه، شکستگی مویرگ‌ها، آسیب‌های عروقی و چروک دور چشم‌ها استفاده می‌شود.

لیزر Nd: Yag

ایتریم آلومینیوم گارنت تخدیر شده با نئودیمیوم، یک کریستال است که به عنوان رسانه‌ی لیزر برای لیزرهای به حالت جامد استفاده می‌شود. این لیزرها طول‌ موج‌های نور با انرژی بالا را منتشر می‌کنند، که زمانی که بر روی یک حالت خاص پوست متمرکز می‌گردند، گرما تولید کرده و سلول‌های بیمار را تخریب می‌کنند.
این روش در درمان آسیب‌های عروقی، آسیب‌ رنگدانه‌ها، مشکلات رنگدانه‌های پوستی، رگ‌های عنکبوتی، پاک کردن تتو و رفع موهای زائد کاربرد دارد.
این نوع لیزر دارای نرخ موفقیت پایینی است. در مورد آسیب‌های عروقی، شانس برگشت زیاد است. در هنگام درمان ممکن است درد احساس شود. قرمزی، تورم و خارش می‌توانند تا چند روز پس از درمان باقی بمانند.

لیزر الکساندرایت

لیزر الکساندرایت طول موج‌های نور با انرژی بالا را منتشر می‌کند که به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود. این اتفاق، به ناحیه‌ی مشخص شده‌ی هدف، آسیب می‌زند. این لیزر از فرایند فوتوترمولیز استفاده می‌کند که به معنی استفاده از نور (عکس) برای گرما دادن (ترمو) یک ناحیه‌ی انتخاب شده برای تخریب (لیسیس) می‌باشد. لیزرهای الکساندرایت باعث تخریب بسیار دقیق بافت شده و به بافت‌های اطراف آسیب نمی‌زنند.
این لیزر در درمان نقطه‌های قهوه‌ای به دلیل آفتاب سوختگی، نشانه‌های تولد، رنگدانه‌ها و آسیب‌های رنگدانه‌ای کاربرد دارد. این روش برای رفع موهای زائد، پاک کردن تتو و رگ‌های پا مفید است.
درد در هنگام این درمان رایج است. قرمزی، تورم و خارش ممکن است تا چند روز باقی بمانند. این لیزر همچنین ممکن است باعث ایجاد تغییراتی در رنگدانه‌ها شود.

مزایای جوانسازی پوست صورت و بدن با لیزر

مزایای جوانسازی پوست با لیزر، موارد زیر هستند:
• افزایش کلاژن و قابلیت کشسانی پوست
• تأیید شده توسط لیزر با درجه‌ی پزشکی
• ایجاد جوانسازی کلی پوست
• سفت کردن پوست‌های شل و آویزان
• مؤثر در درمان چروک‌های پوست زیر چشم
• زمان بهبود مینیموم
• ناراحتی بسیار مختصر
• مناسب برای بیشتر انواع پوست

ویژگی‌های لیزر جوان سازی پوست

جوانسازی پوست با لیزر یک درمان غیر تهاجمی است که از انرژی نوری برای تحریک آهسته‌ی رشد طبیعی کلاژن، بهبود منافذ، حذف رنگدانه‌های غیر عادی و کاهش خطوط باریک و چین و چروک‌ها استفاده می‌کند. کلاژن، یک شبکه‌ی محافظ را برای پوست شما تشکیل می‌دهد. با بالا رفتن سن شما، این کلاژن شکسته می‌شود و تشکیل خطوط و چین و چروک می‌دهد. لیزر، با تحریک تولید کلاژن عمل می‌کند. زمانی که کلاژن جدید تولید می‌گردد، خطوط و چین و چروک‌ها کاهش می‌یابند.
به علاوه، سال‌ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست، ایجاد منافذ بزرگ و نواحی رنگی یا قرمز بر روی پوست شود. بیماران گزارش می‌دهند و مطالعات تصدیق می‌کنند که این فرایند باعث ایجاد یک ظاهر تازه، تن پوستی یک دست و کاهش در اندازه‌ی منافذ می‌شود. اسکارهای سخت ناشی از آکنه نیز با بهبود قابل توجهی مواجه می‌شوند. جوانسازی پوست با لیزر بر روی لایه‌های خارجی پوست اثر نمی‌گذارد، بنابراین اصلاً به هیچ زمان استراحت یا زمان بهبودی طولانی نیاز ندارد.

این روش چطور کار می‌کند؟

برخلاف مسطح‌سازی مجدد پوست با لیزر، جوانسازی پوست واقعاً خارجی‌ترین لایه‌های پوست را برنمی‌دارد. جوانسازی پوست از یک لیزر ملایم برای عبور دادن بی ضرر نور از میان لایه‌ی بالایی پوست استفاده می‌کند، که اجازه می‌دهد که لیزر لایه‌ی عمیق زیر پوست را برای تحریک رشد کلاژن، گرم کند.
این کلاژن، پس از درمان هم به رشد خود ادامه می‌دهد. در طول چندین ماه بعد، بدن شما به آهستگی و به صورت طبیعی، چین و چروک‌ها و اسکارها را به خودی خود پر می‌کند. به علاوه، از آنجا که نور لیزر در نقاط پیر پوست و دیگر رنگدانه‌ها نفوذ می‌کند، این مناطق شکسته شده و به درون پوست نفوذ می‌کنند. نتیجه، یک پوست تمیزتر و سالم‌تر با خطوط باریک، تجمع رنگدانه‌ها و دیگر نقص‌های کمتر است.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟

به این دلیل که کار جوانسازی لیزر پوستی غیر کاهنده است (هیچ پوستی را برنمی‌دارد)، بنابراین این روش مزیت‌های بسیار زیادی نسبت به روش‌های سنتی لیزری دارد. درمان لیزر سریع بوده و به هیچ زمان بهبودی نیاز ندارد و شما می‌توانید به سرعت به فعالیت‌های نرمال خود بازگردید.
در هنگام این درمان، ناراحتی بسیار مختصر و ریسک بسیار بسیار کمی از هرگونه عارضه‌ی جانبی وجود دارد. بیماران پس از گذشت چند ماه، بهبودی تصاعدی را تجربه می‌کنند که باعث ایجاد ظاهری تازه و طبیعی می‌گردد. جوانسازی پوست با لیزر، با تمامی گروه‌های دیگر فرایندهای زیبایی سازگار است بنابراین بالاترین نتایج قابل حصول هستند. جوانسازی پوست با لیزر، یک درمان ایده‌آل برای کسانی است که می‌خواهند:
• چربی پوست خود را کاهش دهند.
• اندازه‌ی منافذ را کم کنند.
• انعطاف پوست صورت را افزایش داده و مشکلات بافتی را حل کنند.
• تغییر رنگ‌های پوستی را مینیموم کنند.
• قابلیت رؤیت اسکارهای آکنه را به حداقل برسانند.
• خطوط باریک و چین و چروک را کم کنند.

لیزر چه نقاطی از بدن را می‌تواند درمان کند؟

لیزر می‌تواند برای جوانسازی نواحی متعددی از بدن شامل صورت، دست‌ها، گردن و سینه به کار رود.

در زمان درمان چه اتفاقی می‌افتد؟

پوست به طور کامل پاکسازی شده و عینک‌های ایمنی محافظ لیزر بر روی چشم‌ها قرار داده می‌شوند. در صورت درخواست بیمار، بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. یک پرتو لیزری نامرئی بر روی صورت تابانده می‌شود که لایه‌های عمیق‌تر درما را برای تحریک تولید کلاژن، گرم می‌کند.

آیا این روش دردناک است؟

یکی از اساسی‌ترین مزیت‌های درمان با لیزر این است که این روش، یک درمان کاملاً راحت را ارائه می‌دهد. این موضوع به شدت بسته به این واقعیت است که جوانسازی با لیزر، با گرما دادن به پوست، کار نمی‌کند. احساس انسان در این روش، بیشتر شبیه به "مور مور شدن" توصیف می‌شود. معمولاً انجام بیهوشی، برای درمان با این نوع لیزر مورد نیاز نیست. با این حال، کرم‌های بی‌حسی موضعی، در صورت درخواست بیمار، به سهولت در دسترس هستند.

چه مراقبت هایی بعد از لیزر جوانسازی لازم است؟

پس از یک جلسه‌ی لیزر درمانی، به ندرت تأثیر قابل مشاهده‌ای به جز قرمزی خفیف تا متوسط اتفاق می‌افتد که آن هم معمولاً پس از گذشت یک ساعت از درمان برطرف می‌شود. از آنجا که هیچ زخم یا آسیبی به پوست وارد نمی‌شود، می‌توان پوست را فوراً آرایش کرد. از آنجا که هیچ زمان بهبودی در رابطه با درمان‌های جوانسازی پوست با لیزر وجود ندارد، بیماران بلافاصله قادرند که فعالیت‌های روزانه‌ی خود را از سر بگیرند.
هیچ مراقبت خاصی پس از درمان مورد نیاز نیست، گرچه ممکن است از شما خواسته شود که از نور آفتاب و برخی از محصولات پوستی برای دوره‌ای پس از درمان پرهیز کنید. مهم است که دقیقاً از دستورات پزشک خود پیروی نمایید.

سؤالات رایج

برخی از سوالات رایج درباره جوان سازی پوست صورت و بدن با لیزر عبارت اند از:

چه کسانی برای روش جوانسازی پوست با لیزر مناسب نیستند؟

با اینکه درمان‌های لیزر می‌توانند به صورت اثربخش بر روی پوست‌های تیره‌تر عمل کنند، اما افراد دارای تن پوستی تیره‌تر، باید پیشاپیش و برای ارزیابی مناسب بودن نوع درمان، مورد بررسی قرار بگیرند.

چگونه باید پوست خود را برای درمان‌های لیزری آماده کنید؟

از بودن در معرض نور خورشید برای دست کم دو هفته قبل از درمان پرهیز کنید. از رتین آ یا دیگر محصولات تحریک کننده‌ی پوست در همین زمان، خودداری نمایید.

نتایج را چقدر سریع مشاهده می‌کنید؟ و به چند جلسه درمان نیاز دارید؟

جوانسازی پوست با لیزر یک فرایند تدریجی است. معمولاً بیماران به شش جلسه‌ی درمانی و با فاصله‌ی 3 تا 4 چهار هفته نیاز دارند. بسیاری از بیماران، پس از اتمامس جلسات اولیه‌ی درمان، برای درمان‌های تکمیلی مراجعه می‌کنند.

باید انتظار چه نتایجی را داشته باشید؟

بسیاری از بیماران، بهبود در وضعیت پوست خود را پس از جلسه‌ی دوم درمان مشاهده می‌کنند. برای حصول بهترین نتایج، معمولاً یک دوره‌ی 4 تا 6 جلسه‌ای از درمان‌های جوانسازی پوست با لیزر، توصیه می‌شود.

هر جلسه‌ی درمانی چقدر طول می‌کشد؟

درمان‌های جوانسازی پوست با لیزر تقریباً 30 تا 40 دقیقه طول می‌کشند و به اندازه‌ی ناحیه‌ی تحت درمان بستگی دارند.

هزینه‌ی درمان چقدر است؟

هزینه‌ی درمان جوانسازی با لیزر می‌تواند متغیر بوده و به اندازه‌ی ناحیه‌ی تحت درمان وابسته است.

پس از درمان باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشید؟

پس از درمان و معمولاً در بازه‌ی زمانی 12 ساعت تا دو روز پس از آن، قرمز شدن و تورم جزئی پوست احتمالاً اتفاق می‌افتند. می‌توانید انتظار داشته باشید که در روز بعد از جلسه‌ی درمانی، به فعالیت‌های عادی خود بازگردید. تغییر رنگ خفیف نیز ممکن است در جایی که بیمار دچار آفتاب سوختگی پوستی بوده است اتفاق بیفتد و احتمالاً برای 2 تا 3 هفته باقی می‌ماند.

مدت زمان بهبودی پس از درمان چقدر است؟

این درمان به مینیموم زمان بهبودی نیاز داشته و فرایند بهبودی شامل 24- 48 ساعت قرمزی مختصر است که می‌تواند با استفاده از کمترین آرایش، پنهان شود.

آیا می‌توانید جوانسازی لیزر را با دیگر درمان‌های جوانسازی پوست ترکیب کنید؟

کاملاً! برای ارائه‌ی جوانسازی نهایی صورت، پزشکان می‌توانند یک بسته‌ی جوانسازی را برای درمان تک تک مشکلات پوستی فرد، ارائه کنند. برای رسیدن به نتیجه‌ی نهایی، مراجعین می‌توانند دیگر درمان‌های جوانسازی پوست مانند میکرونیدلینگ درماپن ، سفت کردن پوست با رادیو فرکانسی و مزوتراپی را به نوبت انجام دهند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است