درمان اسکار (بخیه، سوختگی و آکنه) از طریق تحریک روند کلاژن سازی

اسکارها، روش طبیعی بدن برای تسکین دادن و جایگزین کردن پوست از دست رفته یا آسیب‌دیده هستند. اسکارها معمولاً ترکیبی از بافت فیبری بوده و ممکن است به دلایل زیادی از جمله آسیب‌ها، عفونت‌ها، عمل جراحی یا التهاب بافت، ایجاد شوند. اسکارها ممکن است در هر جایی از بدن پدیدار شوند. ظاهر یک اسکار به فاکتورهای زیادی، شامل نوع پوست و مکان آن در بدن، جهت زخم، نوع آسیب، سن شخص و وضعیت تغذیه‌ی او بستگی دارد. ترکیب اسکار می‌تواند متغیر بوده و به صورت مسطح، ناهموار، فرورفته، رنگی یا دردناک ظاهر شود. اسکارهای ناشی از آکنه و اسکارهای دیگر بر روی بدن، آزاردهنده بوده و چیزی نیستند که بتوانید ادامه‌ی زندگی خود را با آنها سر کنید. درمان‌های موجود برای اسکار، شامل لایه‌برداری‌های عمیق، تزریق ژل ، مسطح‌سازی با لیزر ، آر اف ، میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن می‌باشند.

اسکار، علامت به جا مانده بر روی پوست، پس از تسکین یک آسیب یا زخم است. اسکار می‌تواند یک خط صاف یا سوراخ حفره مانند بر روی پوست و یا یک رشد غیر طبیعی در بافت باشد. اسکارها، قسمت طبیعی فرایند بهبودی می‌باشند. بسیاری از آنها با گذشت زمان ناپدید شده یا کم‌رنگ‌تر می‌شوند، گرچه هیچ گاه به طور کامل ناپدید نخواهند شد. روش‌های درمان زیادی برای اسکارها وجود دارند، که امروز توسط پزشکان به کار می‌روند. برخی از این روش‌ها به صورت همزمان استفاده می‌شوند. درمان بر اساس تعدادی از فاکتورها، مانند شدت اسکار، سن، نوع و علت آن و ویژگی‌های بیمار مانند سن، جنسیت، رنگ پوست و عوامل دیگر، تعیین می‌شود. به منظور تعیین درمانی که برای شما مناسب است، می‌توانید با گروه پزشکان سپید مشورت کنید.
در طول مشاوره‌ی شما برای درمان اسکار، پزشک یک تحلیل چهره‌ی کامل را انجام می‌دهد که به او اجازه می‌دهد تا بهترین رویکرد درمانی را بر اساس نیازهای منحصربفرد شما، تعیین نماید. در این کلینیک انواع روش های درمان و رفع جای جوش و زخم (اسکار) انجام می شود. روش هایی مانند لیزر ، آر اف ، تزریق ژل ، میکرودرم ابریژن و میکرونیدلینگ. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

اسکارها دارای چه انواعی هستند؟

جای زخم ها انواع مختلفی دارند که می توان آنها را به سه دسته عمده تقسیم کرد:
• اسکارهای کلوئید، خوشه‌هایی گرد از بافت اسکار می‌باشند که به صورت غیر عادی ضخیم بوده و در محل آسیب رشد می‌کنند، اما فراتر از لبه‌های مرزهای زخم، بر روی پوست دیده می‌شوند. آنها اغلب اوقات، به رنگ قرمز و تیره‌تر از پوست سالم اطراف، مشاهده می‌شوند. کلوئیدها ممکن است تا یک سال پس از آسیب اصلی به پوست، پدیدار شوند.
• جای زخم‌های هیپرتروفی مشابه با اسکارهای کلوئید می‌باشند، با این حال، رشد آنها در درون مرزهای نقص اصلی پوست، محدود می‌شود. این زخم‌ها معمولاً بالا آمده و ضخیم بوده و ممکن است به رنگ قرمز دیده شوند. اسکارهای هیپرتروفیک که معمولاً در طول هفته‌های پس از وارد شدن آسیب به پوست، شروع به رشد می‌کنند، ممکن است به صورت طبیعی بهبود یابند گرچه فرایند این بهبود ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد.
• انقباض‌ها، اتفاقاتی غیر عادی هستند که زمانی رخ می‌دهند که ناحیه‌ی بزرگی از پوست آسیب دیده یا از دست رفته باشد، که به ایجاد اسکار می‌انجامد. تشکیل این نوع اسکار، لبه‌های پوست را به سمت هم می‌کشد و یک ناحیه‌ی سفت و تنگ را ایجاد می‌کند. کاهش در اندازه‌ی پوست می‌تواند بعداً عضلات، مفاصل و تاندون‌ها را نیز تحت تأثیر قرار دهد و باعث کاهش در حرکات شخص شود.

انواع آکنه

پنج نوع رایج از آکنه اسکار وجود دارد: اسکارهای آکنه‌ای آیس پیک، اسکار آکنه‌ای باکس کار، اسکارهای آکنه‌ای رولینگ، اسکارهای آکنه‌ای هیپرتونیک و اسکارهای آکنه‌ای کلوئید. اسکارهای آیس پیک در میان شایع‌ترین انواع اسکارهای آکنه بوده و اسکارهای باریکی هستند که حفره‌هایی را در پوست ایجاد می‌کنند. اسکارهای باکس کار، شبیه به اسکارهای آبله مرغان بوده و دارای لبه‌های زاویه‌دار و مشخص هستند که آنها را شبیه به یک جعبه می‌کند. این نوع اسکارها، دندانه‌هایی را در پوست ایجاد کرده و معمولاً در شقیقه یا گونه‌ها ایجاد می‌شوند. اسکارهای رولینگ، دندانه‌هایی را در پوست ایجاد می‌کنند که به دلیل اندازه‌ی وسیع و عمق کم، شبیه به موج می‌باشند. اسکارهای هیپرتروفیک، یک ناحیه‌ی بالا آمده را در پوست ایجاد می‌کنند و در مرزهای زخم اصلی می‌باشند. برخلاف بسیاری از اسکارهای آکنه‌ای، این زخم‌ها می‌توانند با گذشت زمان ظاهر و اندازه‌ی کوچکتری پیدا کنند. اسکارهای کلوئید یک ناحیه‌ی بالا آمده را در پوست ایجاد می‌کنند که از مرزهای زخم اصلی فراتر می‌روند. اسکارهای کلوئید، لاستیک مانند و محکم بوده و گاهی دردناک می‌باشند. در بسیاری از موارد، آنها آنقدر رشد می‌کنند تا بزرگتر از نقص ملتهب اصلی می‌شوند.

بهترین کاندیدا برای درمان اسکار چه کسی است؟

اسکار شدید، می‌توانند مانع حرکات فیزیکی شده و توانایی‌ها را محدود کند. به علاوه، جای زخم می‌تواند دارای تأثیرات طاقت‌فرسای احساسی و روانی باشد. بسیاری از افراد دارای اسکار، به شدت درباره‌ی ظاهر فیزیکی خود خجالتی بوده و برخی از کسانی که اسکارهای شدید دارند، اداره‌ی یک زندگی فعال اجتماعی را دشوار می‌یابند. کاندیدای درمان اسکار باید در سلامت خوب فیزیکی بوده و دارای انتظارات منطقی از بهبود جای زخم باشد.

راه های درمان و رفع اسکار و آکنه

فرایندهای درمان پوستی خاصی برای مینیموم کردن اسکارها توسط پزشک انجام شده و به موارد زیر وابسته می‌باشند:
• سن شما، سلامت کلی و سابقه‌ی پزشکی
• شدت اسکارها
• نوع و مکان اسکارها
• میزان تحمل شما در داروهای، روش‌ها و تراپی‌های خاص
• انتظارات شما از دوره‌ی این حالت
• نظر یا اولویت‌های شما
نوع درمان به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. برخی از درمان‌ها سطحی هستند در حالی که برخی دیگر پیچیده‌تر و عمیق‌تر می‌باشند. برنامه‌ی درمانی بر اساس اسکار و تشخیص پزشک، پایه‌ریزی می‌شود. برخی از فرایندهای کاهش اسکار، که شایع‌تر می‌باشند، در ادامه آورده شده اند:

لایه‌برداری شیمیایی چیست؟

لایه‌برداری‌های شیمیایی غالباً برای میمنیموم کردن آسیب آفتاب بر روی پوست، رنگ‌دانه‌های غیر طبیعی و اسکارهای صورت استفاده می‌شوند. با برداشتن لایه‌ی بالایی پوست با استفاده از یک ماده‌ی شیمیایی، پوست تولید مجدد شده و معمولاً ظاهر بهتری پیدا می‌کند. وابسته به عارضه‌ی تحت درمان، شدت‌های متفاوتی از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تزریق ژل

تزریق ژل یک روش بسیار خوب برای درمان و خلاصی بالقوه از انواع خاص اسکارهای آکنه‌ای می‌باشد که بخصوص برای اسکارهای رولینگ و برخی از اسکارهای باکس کار کمتر شناخته شده، مفید است. این درمان‌ها ایمن بوده و به خوبی تحمل می‌شوند و دارای نتایج عالی در پر کردن فرورفتگی‌های مرتبط با اسکارها می‌باشند. این درمان‌ها برای حجم از دست رفته‌ی ناشی از اسکار آکنه، عالی می‌باشد. نتایج ناشی از تزریق ژل را فوراً می‌توان مشاهده کرد اما تزریق ژل در طول چند ماه بعد نیز به اصلاح ادامه می‌دهد. این اصلاح و بهبودی در نتیجه‌ی تکنیک تزریق ژل اتفاق می‌افتد که برخی از نواحی زخم شده‌ی دارای اتصال پایین را می‌شکند. بهبودی همچنین به این دلیل حاصل می‌شود که این محصول و تکنیک، به دلیل بسط دادن فیبروبلاست‌ها با ژل تزریقی، باعث اصلاح کلاژن می‌شوند. یک کرم بی‌حس کننده معمولاً بر روی پوست اعمال می‌شود تا هرگونه ناراحتی را تسکین ببخشد. یخ نیز همیشه برای کاهش درد و کم کردن ریسک ایجاد کبودی، استفاده می‌شود.

میکرونیدلینگ پوست

یکی از عارضه‌هایی که توسط میکرونیدلینگ پزشکی بهبود می‌یابد، اسکار آکنه‌ی خفیف تا متوسط می‌باشد. این درمان از یک وسیله‌ی پزشکی الکتریکی به شکل خودکار استفاده می‌کند که دارای تعداد تقریباً دوازده عدد از سوزن‌های نازک برای نفوذ به سطح پوست در سرعت بسیار بالا به منظور ساختن مجدد قابلیت کشسانی پوست و کاهش سایز حفره‌ها می‌باشد. این سوزن‌ها بافت‌های قدیمی اسکار را شکسته و سلول‌های پوستی را برای تکثیر شدن، تحریک می‌کند. این عمل به ایجاد لایه‌های بافتی جدید از الاستین و فیبرهای کلاژن و تشکیل مویرگ‌ها منجر می‌شود، که منابع خونی را بهبود می‌بخشد.
زمانی که سوزن‌های نازک به پوست وارد می‌شوند، کانال‌ها یا زخم‌های بسیار کوچکی را ایجاد می‌کنند که بدن را وادار می‌کنند تا آنها را با کلاژن و الاستین جدید پر کند، این کار به بهبود بافت، نرمی و آب‌پوشی پوست می‌انجامد.
برخی از مزایای شناخته شده‌ی میکرونیدلینگ پزشکی عبارتند از: تا حد زیادی باعث بهبود اثربخشی و نفوذ کرم موضعی می‌شود، جریان خون و تولید کلاژن را تحریک می‌کند، سوزن‌ها باعث ایجاد آلرژی نمی‌شوند، در مقایسه با دیگر روش‌های مسطح‌سازی مجدد مقرون به صرفه است، بر روی تمام انواع پوست‌ها عمل می‌کند و می‌تواند پوست سر، صورت و بدن شامل پوست اطراف چشم‌ها، دهان و گردن را درمان کند.

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن می‌تواند برای مینیموم کردن اسکارها، با برداشتن لایه‌های بالایی پوست، با استفاده از یک ماشین الکتریکی که پوست را "می‌خراشد"، استفاده شود. این روش می‌تواند باعث بهبود اسکارهای آکنه‌ی مینور شود اما به هدف درمان اسکارهای عمیق‌تر یا کلوئیدهایی که توسط اکنه‌های شدید ایجاد شده اند، نمی‌باشد. میکرودرم ابریژن روشی ایمن و غیر جراحی است که مزایای بسیاری را دربردارد. این روش ظاهر اسکارهای آکنه و دیگر اسکارهای خفیف را بهبود بخشیده و به تمامی پوست‌ها با هر رنگ و هر نوع، جلوه‌ای تازه و سالم می‌دهد. این روش تمامی این کارها را بدون هیچ گونه عارضه‌ی جانبی انجام می‌دهد و به این دلیل که از کریستال‌های غیر آلرژیک برای درمان پوست استفاده می‌شود، یک درمان عالی برای پوست‌هایی است که به مواد شیمیایی حساس هستند. میکرودرم ابریژن در صورتی که توسط یک فرد خبره انجام شود، هیچ گونه ریسک جدی را نشان نمی‌دهد. برخی از افراد ممکن است خارش خفیف پوستی را پس از این درمان تجربه کنند.
فرایند میکرودرم ابریژن، سلول‌های مرده را از سطح پوست می‌خراشد. با اینکه این درمان دردناک نیست، اما می‌تواند در زمانی که کریستال‌های پاک کننده به آرامی لایه‌های قدیمی و آسیب‌دیده‌ی پوست را می‌خراشند، باعث احساس خفیف گرما شود. برخی از افراد، تجربه‌ی این روش را به ماساژ صورت تشبیه می‌کنند. پس از درمان میکرودرم ابریژن، لایه‌ی تازه‌ی آشکار شده‌ی پوست، معمولاً حساس‌تر بوده به محافظت بیشتری در مقابل نور خورشید نیاز دارد. بیمار احساس ناراحتی نمی‌کند، اما باید بخصوص درباره‌ی استفاده از کرم‌های ضد آفتاب مراقب باشد. استفاده از کرم‌های مرطوب کننده برای آبرسانی و آرام کردن پوست نیز می‌تواند از هر گونه خارش و تحریک بالقوه جلوگیری کند.

لیزر برای رفع جای زخم و جوش

مسطح‌سازی مجدد با لیزر پوست آسیب‌دیده را با استفاده از نور دارای انرژی بالا سوزانده و همچنین می‌تواند برای مینیموم کردن اسکارهای باریک و چین و چروک‌ها به کار رود. برای بیمارانی که دیگر آکنه‌ی فعال ندارند، درمان‌های لیزر می‌توانند یک گزینه‌ی عالی باشند. با استفاده از یک لیزر با تأثیر بالا، ظاهر اسکارهای آکنه رفع شده و بافت نرم پوست دوباره پدیدار می‌شود. اگر احتیاط‌های صحیح اعمال شده و درمان لیزر در یک کلینیک معتبر و توسط متخصص انجام گیرد، عوارض جانبی و خطرات مرتبط با فرایندهای اسکار آکنه، مینیموم شده و نادر می‌باشند.
در روز درمان، به بیمار یک مسکن موضعی داده شده و گزینه‌ی فریز کردن نیز برای اطمینان از راحتی و سادگی درمان برای او وجود دارد. بسیاری از افراد این فرایند را کاملاً قابل تحمل یافته و می‌توانند فعالیت‌های روزانه‌ی خود را بلافاصله بعد از درمان از سر بگیرند. پس از برداشتن اسکار آکنه با لیزر، پوست تقریباً به سه تا پنج روز برای جوان‌سازی و مسطح‌سازی مجدد نیاز دارد. زمانی که اسکارهای آکنه برداشته می‌شوند، دیگر برنمی‌گردند. با این حال، اگر اکنه‌ی فعال دوباره پدیدار شود، مجدداً امکان شکل‌گیری اسکارهای آکنه وجود دارد، بنابراین درمان‌های بیشتر لیزری ممکن است مورد نیاز باشند.

آر اف فرکشنال

آر اف می‌تواند هر نوع پوستی را که از اسکار آکنه تأثیر پذیرفته است، درمان کند. این متد از اصلاح جای زخم، از تعاملات نور لیزری استفاده نمی‌کند، بلکه از انرژی رادیوفرکانسی برای مدل‌سازی مجدد کلاژن و اسکارها بهره می‌گیرد. پالس انرژی از طریق تکنیک فرکشنال به لایه‌‌های عمیق‌تر پوست رسانده می‌شود. انرژی وگرما، بافت اسکار را شکسته و کمترین آسیب را به لایه‌های بالایی پوست وارد می‌کند. این فرایند بسیار آرام بوده و دارای زمان بهبودی بسیار کم می‌باشد. گاهی اوقات اصلاً به زمان بهبودی نیاز نیست. آر اف می‌تواند به عنوان تنها درمان برای برخی از انواع اسکارهای آکنه استفاده شده و یا با دیگر درمان‌های ضد آکنه و همچنین دیگر درمان‌های لیزری ترکیب شود. پس از درمان، برای مدت یک تا سه روز، و بر اساس شدت درمان و سطح زخم‌ها کمی قرمزی بر روی پوست قابل مشاهده خواهد بود. در طول هفته‌های پیش رو، با تغییرات کلاژن، درمان شروع به نشان دادن اثرات خود خواهد کرد و بهبود پوست پدیدار خواهد شد.

روش‌های دیگر برای درمان اسکار

در ادامه، برخی از روش‌های شایع‌تر برای کاهش اسکارها معرفی می‌شوند:
• تزریق‌ کلاژن، کلاژن خالص‌شده را در زیر پوست قرار می‌دهد تا جایگزین کلاژن طبیعی بدن شده و ظاهر اسکارها را بهبود بخشد.
• کرایوسرجری می‌تواند با فریز کردن لایه‌های بالایی پوست و تبدیل اسکار به آبله، به کاهش سایز آن کمک کند.
• اصلاح همراه با جراحی اسکار شامل برداشتن کل اسکار به صورت جراحی و متصل کردن مجدد پوست به هم برای ایجاد اسکاری است که کمتر مشخص باشد.
تزریق چربی بافت را از نقطه‌ی دیگری در بدن بیمار گرفته و آن را زیر سطح پوست قرار می‌دهد تا اسکارهای فرورفته را بالا آورد.
• تزریقات استروئید به کاهش خارش، قرمزی و حساسیت‌های سوزش کمک کرده و همچنین می‌تواند اندازه‌ی اسکار را کوچک کند.
• فشار درمانی شامل اعمال فشار توسط یک دستگاه پوشیدنی است که به صورت مداوم و به مدت شش ماه بر روی ناحیه‌ی اسکار وارد می‌شود.
• زد پلاستی روشی است که از برشی با شکل  برای کمک به کاهش تعداد انقباضات پوست اطراف، و یا برای مکان‌یابی مجدد اسکار، به صورتی که لبه‌های اسکار بیشتر شبیه خط‌ها و شکن‌های طبیعی پوست شود، استفاده می‌کند.
• پیوندهای پوستی با گرفتن قطعه‌ای از پوست سالم از ناحیه‌ی دیگری از بدن و اتصال آن به ناحیه‌ی مورد نیاز، انجام می‌شوند.
• پانچ گرافت، پیوند پوستی کوچکی است که اسکار را برداشته و سپس آن را با پوست بدون اسکار، معمولاً از قسمت پشت لاله‌ی گوش، جایگزین می‌کند.
• فلپ‌های پوستی، مشابه با گرافت‌های پوستی هستند، اما بخش‌هایی از پوست که استفاده می‌شوند شامل رگ‌های خونی زیرین، چربی و مفاصل نیز می‌باشند.
• توسعه‌ی بافت، مقدار بافت سالم موجود برای اهداف بازسازی را افزایش می‌دهد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است