درمان تعریق بدن با تزریق بوتاکس از راه مختل کردن مسیر تحریک عرق

پوست، مخصوصا لایه میانی پوست، یا درم-- فقط از کلاژن و الاستین تشکیل نشده‌اند -- بلکه این لایه پر از غدد عرق، فولیکول‌های  مو، غدد سباسه (غدد تولید کننده‌ی چربی)، رگ‌های خونی و انتهای عصبی می‌باشند. بدن عرق را از راه دو نوع غده دفع می‌کند، که عبارتند از غدد اکرینی و غدد آپوکرینی. غدد اکرینی در پوست تمام قسمت‌های بدن قرار دارند. از طرف دیگر، غدد آپوکرینی در قسمت‌هایی از بدن که فولیکول‌های مو در آنجا بیشتر است، مانند پوست سر، زیر بغل و کشاله ران قرار دارند. این غدد توسط سیستم عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک کنترل می‌شوند. سیستم‌های عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک نقش یک مرکز فرماندهی را دارند که اعمال غیر ارادی بدن همچون تنفس، هضم، دمای بدن، ضربان قلب و فشار خون را نیز کنترل می‌کنند.

زمانی که بوتاکس به پوست تزریق می‌شود، بر سیگنال‌های بین انتهای عصبی و غدد عرق زیر بغل تاثیر می‌گذارد. سم بوتولیسم با انتهای عصبی نزدیک محل تزریق ترکیب شده و در نقش یک مانع یا بازدارنده عمل می‌کند. سم بوتولیسم مانع ترشح انتقال دهنده‌ی عصبی استیل کولین، ماده‌ای شیمیایی که توسط سلول‌های عصبی برای برقراری ارتباط با دیگر سلول‌های عصبی تولید می‌شود، شده و این کار پیام فرستاده شده از انتهای عصبی برای تحریک تولید عرق را از بین می‌برد.

بدن عرق می‌کند تا خود را خنک نگه دارد و به همین دلیل است که زمانی که دمای بدن بالا می‌رود فرد احساس می‌کند عرق از بدن چکه می‌کند. اما فقط گرما و هوای مرطوب باعث تولید عرق نمی‌شوند: ورزش، فشار جسمی، فشار روانی، و عصبی بودن نیز باعث تعریق می‌شوند. برخی از افراد تنها با انجام فعالیت‌ها و امور روزمره نیز خیلی (چهار برابر حد معمول) عرق می‌کنند زیرا بدنشان سعی می‌کند دمای طبیعی خود را حفظ کند. این حالت، تعریق زیاد یا هیپرهیدروزیس نامیده شده، و معمولا در کف دست‌ها، پاها و زیر بغل ایجاد می‌شود. افرادی که مشکل هیپرهیدروزیس دارند، نه تنها از تعریق زیاد و خیسی همیشگی لباس‌ها و کف دستشانشان‌، بلکه از عفونت پوست نیز رنج برده و دچار خجالت اجتماعی می‌شوند. این نوع تعریق با استفاده از داروهای ضد عرقی که بدون نسخه به فروش می‌رسند درمان نمی‌شود. بوتاکس همان سم بوتولیسم نوع A است.

اگر شما نیز دچار عارضه تعریق زیاد بدن هستید می‌توانید با مراجعه به گروه پزشکان سپید از تزریق بوتاکس برای رفع مشکل خود استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807  تماس حاصل فرمایید.

هیپرهیدروزیس چیست؟


هیپرهیدروزیس به معنی تعریق بیش از حد معمول است. تعریق یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روش برای از دست دادن گرمای اضافی بدن است اما در افراد  مبتلا به هیپرهیدروزیس مقدار عرق تولید شده بسیار بیشتر از مقدار مورد نیاز برای کنترل دمای بدن است.

دو نوع هیپرهیدروزیس وجود دارد که عبارتند از:

 • هیپرهیدروزیس منطقه‌ای رایج‌ترین نوع است که در آن پاها، دست‌ها و در 30 تا 40 درصد از موارد زیر بغل نیز تعریق بسیار زیادی دارد. گاهی هیپرهیدروزیس در صورت نیز دیده می‌شود اما زیاد رایج نیست. هیپرهیدروزیس ذائقه‌ای زمانی است که سطح صورت در اثر گرما یا غذاهای پر ادویه عرق می‌کند و کمتر رایج است. برای درمان هیپرهیدروزیس منطقه‌ای در زیر بغل، در صورتی که دیگر روش‌های درمان موثر نباشد، استفاده از بوتاکس توصیه می‌شود.
 • هیپرهیدروزیس عمومی بر تمام بدن تاثیر می‌گذارد. این نوع هیپرهیدروزیس شیوع کمتری داشته و معمولا در اثر بیماری دیگری همچون عفونت، دیابت، یا پرکاری غده تیروئید ایجاد می‌شود. زمانی که بیماری درمان شود، هیپرهیدروزیس نیز به خودی خود بهبود می‌یابد.

علل ایجاد هیپرهیدروزیس چیست؟


هنوز معلوم نیست که چرا برخی از افراد به هیپرهیدروزیس مبتلا می‌شوند و برخی نه. حدود یک سوم تا نیمی از افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس یک خویشاوند با همین مشکل دارند و در نتیجه دانشمندان معتقدند که احتمالا هیپرهیدروزیس علت ژنتیکی دارد. هیپرهیدروزیس در اثر فعالیت بیش از حد نوعی از غدد عرق به نام غدد اکرینی به وجود می‌آید. غدد اکرینی در سطح تمام قسمت‌های بدن وجود دارند اما تعداد آنها در کف دست‌ها، کف پاها و زیر بغل‌ها بیشتر است. تعریق طبیعی علل بسیاری دارد و همان علل می‌توانند باعث تعریق بیش از حد در هیپرهیدروزیس نیز شود- تنها مقدار تعریق در افراد مبتلا به هیپرهیدروزیس و افراد معمولی متفاوت است.

برخی از علل تعریق عبارتند از:

 • ورزش
 • گرما یا سرما
 • قهوه، چای، سیگار کشیدن، غذاهای داغ یا پر ادویه
 • استرس، اضطراب یا احساسات شدید
 • برخی از ساعت‌های خاص در روز

بوتاکس چیست؟


بوتاکس به خاطر  قدرتی که در صاف کردن چین و چروک‌ها دارد بسیار رایج است اما می‌تواند تعریق را نیز متوقف کند. این درمان آرایشی در اصل یک نوروتوکسین (سمی که اعصاب را تباه می‌کند) است که از باکتری کلوستریدیوم بوتولینوم (که در خاک یافت می‌شود) تهیه می‌گردد. بوتاکس بر کنترل عضلات اثر منفی داشته و باعث افتادگی پلک‌ها و تاری دید، مشکل تنفس و بلع، ضعف و فلج عضلانی می‌شود. این ویژگی فلج کننده‌ی بوتاکس است که باعث شده بوتاکس برای صاف کردن چین و چروک‌ها و همچنین، برای درمان تعریق بیش از حد استفاده شود.

نحوه‌ی کار بوتاکس چگونه است؟


بوتاکس مانع حرکت مواد شیمیایی از انتهای اعصاب می‌شود، در نتیجه این مواد شیمیایی در غدد و عضلات تاثیری نخواهند داشت. در مورد غدد عرق، بوتاکس باعث انسداد غدد و کاهش عرق می‌شود.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟


برای تزریق بوتاکس به منظور درمان هیپرهیدروزیس، فرد باید حداقل 18 سال سن داشته و بوتاکس باید آخرین راه درمان برای پیشگیری از تعریق شدید زیر بغل باشد. فرد باید قبل از انجام بوتاکس، روش‌های دیگری همچون ضد عرق‌های تجویزی یا لباس‌های ضد تعریق را تست کند.

تنها در مواردی که فرد به هیپرهیدروزیس شدید زیر بغل مبتلا باشد و با داروهای موضعی مشکل برطرف نشود، از تزریق بوتاکس استفاده می‌شود. افراد مبتلا به بیماری‌های خاص یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند نباید از بوتاکس برای درمان هیپرهیدروزیس استفاده کنند.

فرد چگونه باید برای درمان آماده شود؟


محل درمان باید تمیز شده باشد و بیمار به مدت 24 ساعت قبل از درمان نباید هیچگونه ماده ضد عرق یا دئودورانت مصرف کند.

نحوه‌ی تزریق بوتاکس به زیر بغل


برای درمان تعریق زیر بغل ابتدا باید غدد عرق پیدا شوند. پیدا کردن غدد با یک روش ساده اما مبتکرانه و با استفاده از ید جراحی و لایه‌ای نشاسته‌ی ذرت انجام می‌شود. هنگامی که نشاسته ذرت در ید حل شود، غدد تولید کننده عرق به سرعت مشخص می‌شوند، و بنابراین پزشک بر درمان غدد عرق مشکل ساز تمرکز خواهد کرد. در این روش فقط یک تزریق جزئی در هر غده انجام می‌شود تا آن غده برای 6 تا 12 ماه از کار افتد. اکثر افراد غدد کمی دارند، بنابراین بین 10 تا 30 تزریق سطحی برای رفع مشکل کافی است. زیر بغل محل بسیار حساسی نیست و تزریق‌ها بسیار جزئی هستند، بنابراین درد ناشی از تزریق بسیار کم خواهد بود.

اثر بوتاکس چه مدت پس از تزریق آشکار می‌شود و برای چه مدت باقی خواهد ماند؟


اکثر بیماران در 10 تا 14 روز پس از درمان متوجه تعریق کمتر خواهند شد. پاسخ افراد به این درمان متفاوت است. زمانی که اثر اولین تزریق از بین رفت (حدود 6 تا 9 ماه بعد)، تزریق برای بار دوم انجام می‌شود. پزشک به بیمار خواهد گفت که چه زمانی برای تزریق مجدد مراجعه کند.

عوارض تزریق بوتاکس به کف دست و زیر بغل


اگر پزشک معالج فردی مجرب بوده و با آناتومی نواحی اطراف محل تزریق آشنایی کامل داشته باشد، هیچ گونه عوارض جدی ایجاد نخواهد شد. ممکن است تزریق باعث ضعف عضلات نزدیک به محل شود. ضعف عضلات در صورت بیشتر باعث نگرانی می‌شود. وجود درد در اطراف محل تزریق طبیعی است. برخی از بیماران علائمی شبیه به علائم آنفلوانزا، خستگی، و تاری دید را تجربه خواهند کرد. بیمار باید در مورد تمام عوارضی که تجربه می‌کند با پزشک مشورت کند.

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان تعریق چقدر است؟


هزینه تزریق بوتاکس برای درمان تعریق زیاد بدن بستگی به عوامل زیادی دارد از جمله گستردگی ناحیه مورد نظر (کف دست، زیر بغل و پا) و میزان بوتاکس مورد نیاز، تعداد جلسات درمان، تجربه و تبحر پزشک معالج و بسیاری فاکتورهای دیگر. برای اطلاع یافتن از هزینه دقیق تزریق بوتاکس بهتر است ابتدا با پزشک مشورت شود.

سوالات متداول


برخی از سوالات متداول مردم درباره درمان تعریق زیاد بدن با بوتاکس عبارت اند از:

کدام یک از قسمت‌های بدن را می‌توان با بوتاکس درمان کرد؟

سم بوتولینوم تنها مجوز استفاده برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل را دارد. برخی از پزشکان از بوتاکس برای درمان قسمت‌های دیگر بدن، از جمله دست‌ها و پاها استفاده می‌کنند اما معمولا برای استفاده از بوتاکس برای دست و پا باید داروی بی حسی موضعی بیشتری استفاده شود تا تزریق بوتاکس به راحتی انجام گیرد.

آیا تزریق بوتاکس به بدن آسیب می‌رساند؟

سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار نازک و ظریف هستند، بنابراین اکثر افراد در هنگام تزریق فقط کمی احساس ناراحتی خواهند داشت. معمولا پس از تزریق نیازی به استفاده از داروهای مسکن نیست.

اگر فرد درمان را متوقف کند چه اتفاقی می‌افتد؟ (h3)

تاثیر بوتاکس فقط چند ماه در بدن می‌ماند. اگر فرد تصمیم بگیرد که درمان با بوتاکس را ادامه ندهد، هیچ تغییر پایداری در محل‌های درمان به وجود نخواهد آمد و به تدریج مقدار تعریق به همان مقدار قبل از درمان باز خواهد گشت.

آیا فرد می‌تواند پس از درمان از سونا استفاده کند یا در آفتاب قرار گیرد؟

بیماران به مدت 24 ساعت پس از درمان نباید در محل‌های گرم قرار گیرند. این محل‌ها شامل آفتاب، سونا و حمام یا دوش آب گرم می‌باشد.

آیا فرد می‌تواند پس از درمان با هواپیما سفر کند؟

بله. هیچ مشکلی برای پرواز پس از درمان با بوتاکس وجود ندارد.

 

بین دو درمان چه مدت زمان باید فاصله باشد؟

پس از یک دوره کامل درمان، فرد باید برای درمان بعدی 12 هفته صبر کند.

 

آیا پس از درمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

اکثر افراد نیاز به مراجعه پس از درمان برای تنظیم بوتاکس ندارند. مراجعه پس از درمان به اختیار بیمار است و ضرورتی ندارد. اگر فرد تمایل داشته باشد که بوتاکس او تنظیم شود، می‌تواند یک ماه پس از اولین درمان به پزشک مراجعه کند.

آیا پس از درمان فرد می‌تواند بدود؟

خیر، بیمار باید 24 ساعت پس از درمان ندود و هیچ گونه حرکت ورزشی دشواری انجام ندهد.

اگر فرد از دیگر روش‌های درمان مانند لایه بردار گلیکولیک، فیشال، و درمارولر استفاده کرد، می‌تواند از بوتاکس نیز استفاده کند؟

بله. اگر فرد ابتدا درمان با بوتاکس انجام داده و سپس بخواهد از روش درمانی دیگری استفاده کند، باید 48 ساعت پس از بوتاکس صبر کند. اگر فرد ابتدا از روش‌های درمانی دیگر استفاده کرده و سپس بخواهد بوتاکس تزریق کند، باید قبل از درمان با بوتاکس به مدت 2 هفته صبر کند.

برای رفع تعریق زیر بغل چه کارهای دیگری می‌توان انجام داد؟

 • همیشه و به طور منظم از داروی ضد عرق استفاده کنید (به یاد داشته باشید که داروی ضد عرق متفاوت از اسپری بدن است)
 • زیاد آب بنوشید – 2 لیتر در روز
 • به طور منظم ورزش کنید (هر چند ورزش باعث تعریق می‌شود، اما تاثیر مثبتی بر استرس و اضطراب دارد و در دراز مدت میزان تعریق در زمان‌هایی بجز زمان ورزش را کاهش می‌دهد)
 • همیشه یک دست لباس آماده برای تعویض لباس خود داشته باشید، مخصوصا مواقعی که میخواهید در جلسات یا موقعیت‌های اجتماعی شرکت کنید.
 • هر چند گفتن این نکته از عمل به آن آسانتر است اما سعی کنید از قرارگیری در شرایط پراسترس غیرضروری خودداری کنید
 • غذاهای سالم بخورید تا بتوانید وزنتان را کنترل کنید- افراد دارای اضافه وزن بیشتر عرق می‌کنند
 • پوشیدن لباس‌های مشکی، سفید یا طرح‌دار می‌تواند نشانه‌های تعریق را کاهش دهد- عرق بر روی لباس‌های ساده و بدون طرح بیشتر مشخص است
 • به یاد داشته یاشید که به جای اسپری بدن یا دئودورانت، از داروی ضد عرق استفاده کنید- می‌توانید از داروهای قوی‌تر یا داروهایی که ماندگاری بیشتر دارند استفاده کنید

دیگر روش‌های جراحی موجود برای درمان تعریق بدن چیست؟  

بوتاکس اولین روش درمان برای درمان تعریق زیر بغل نیست. در تلاش برای رفع این مشکل و هدف‌ قرار دادن این اعصاب، برخی از افراد ترجیح می‌دهند که غدد عرق را با استفاده از جراحی بردارند تا تعریق برای همیشه متوقف شود. اما امروزه روش بوتاکس روشی راحت‌تر بوده و به اندازه جراحی موثر است با این تفاوت که هزینه و خطرات جراحی را ندارد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است