درمان جوش سرسیاه صورت ناشی از تجمع چربی و آلودگی در فولیکول مو

جوش‌های سر سیاه یک نوع آکنه هستند که به صورت نقاط تیره روی پوست تعریف می‌شوند. این جوش‌های سر سیاه توسط سلول‌های مرده پوست، چربی و نفوذ آلودگی و باکتری به درون فولیکول‌های مو ایجاد می‌شوند. روش‌های خانگی متعددی برای درمان جوش‌های سرسیاه وجود دارد. روش‌های درمانی مختلفی وجود دارد که در صورت عدم پاسخ مثبت جوش‌های سر سیاه به درمان خانگی می‌توان از آنها بهره گرفت. این روش‌های درمانی از ایجاد بافت دائمی اسکار جلوگیری می‌کنند.

بر خلاف تصور عموم تمیز نکردن پوست صورت به طور دقیق باعث ایجاد جوش‌های سر سیاه نمی‌شود. این نوع جوش‌ها همانند انواع آکنه به علت التهاب فولیکول ایجاد می‌شوند . این نقاط تیره که شبیه نقاط آلوده هستند به علت اکسایش چربی به وجود می‌آیند که در تماس با مواد تیره می‌شوند. اگر شما نیز از وجود جوش‌های سر سیاه ناراحت هستید و درمان آنها شما را نگران کرده است، باید به متخصص زیبایی مراجعه کنید. روش‌های درمان متعددی برای رفع جوش‌های سر سیاه وجود دارد که اثر‌گذاری آنها ثابت شده است . برخی از این روش‌ها عبارتند از:
• درمان موضعی
• ترکاندن آنها توسط دست
• نور درمانی
• لیزر درمانی
پیلینگ شیمیایی
میکرودرم‌ابریژن

متخصصین ما در کلینیک زیبایی سپید آماده ارائه جدیدترین روش های رفع انواع مشکلات پوستی از جمله جوش های سرسیاه صورت و بدن هستند.

شما عزیزان می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت با شماره های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد جوش‌های سرسیاه صورت و بدن چیست ؟


برخی از دلایل ایجاد جوش‌های سر سیاه در بینی عبارتند از:

استفاده از محصولات پوستی

پوست بینی نسبت به سایر قسمت‌های بدن چرب‌تر است و تعداد غدد چربی در این قسمت بیشتر است . بنابراین استفاده از محصولات مراقبت از پوست که باعث افزایش رطوبت پوست می‌شوند، چربی روی بینی را افزایش می‌دهند. استفاده از محصولات مراقبتی که حاوی رنگ و مواد معطر است می‌تواند باعث مسدود شدن فولیکول‌های موی بینی شوند و در نتیجه جوش‌های سرسیاه را به وجود بیاورند .

هورمون‌ها

در اواخر بیست سالگی سطح استروژن رو به کاهش می‌دهد و ممکن است شما نیز در میان 33 درصد از افرادی قرار بگیرید که دچار جوش‌های سر‌سیاه می‌شوند. کاهش سطح استروژن به این معنا است که میزان تستسترون بدن بیشتر از استروژن است این امر باعث می‌شود سطح تولید چربی از غدد چربی افزایش یابد و تعداد جوش‌های سرسیاه صورت بیشتر شود.

خوابیدن روی یک طرف بدن

اگر جوش‌های سر سیاه فقط در یک قسمت از بینی ایجاد شده اند، نحوه خوابیدن شما در بروز این وضعیت تاثیر گذار است . اصطکاکی که بین پوست و بالش در طول شب ایجاد می‌شود. می‌تواند باعث عرق کردن، التهاب، و ایجاد جوش‌های سر سیاه شود .

عرق کردن

عرق کردن بیش از حد در پی ورزش یا انجام کار‌های سنگین می‌تواند احتمال ایجاد جوش‌های سر سیاه را افزایش دهد . عرق کردن می‌تواند باعث انسداد منافذ پوست شود و جوشهای سر سیاه و لکه‌های پوستی را به وجود بیاورد . اگر از وسایل آرایشی استفاده می‌کنید و در این حین عرق می‌کنید احتمال بسته شدن منافذ پوست افزایش می‌یابد .

داروها

مصرف برخی از دارو‌ها می‌تواند ریسک ایجاد جوش‌های سر سیاه را افزایش دهد . دارو‌های استروئیدی، تستوسترون، استروژن و فنی ‌توئین از جمله دارو‌هایی هستند که احتمال بروز مشکلات پوستی را افزایش می‌دهند .

راه‌های درمان جوش‌های سر سیاه


برخی از روش‌های رفع جوش‌های سر سیاه صورت و بدن عبارتند از :

ممکن است پزشک یک دارو یا بیماری را برای رفع جوش‌های سر سیاه تجویز کند که قوی‌تر از سایر انواع پماد‌های موجود در بازار باشد . اکثر این داروها از مشتقات ویتامینAمانند آداپالن ،تازاروتین ، و ترتینوئین تهیه می‌شود . استفاده از آنتی بیوتیک‌های موضعی می‌تواند به از بین بردن باکتری‌هایی که در جوش‌های سر سیاه به دام افتاده‌اند کمک کند . مصرف پماد‌های آنتی بیوتیک که حاوی پراکسید هیدروژن هستند می‌توانند فرایند از بین بردن باکتری‌های و ایجاد سلول‌های جدید را تسریع کنند . سوزش ، التهاب و قرمزی از عوارض جانبی شایع پماد‌های موضعی محسوب می‌شوند .

دارو‌های خوراکی قوی تر از آنتی‌بیوتیک‌های موضعی هستند و از آنها برای از بین بردن باکتری‌هایی که درون جوش‌های سر سیاه گیر افتاده اند استفاده می‌شوند . آنتی‌بیوتیک‌ها می‌تواند به کاهش جوش‌های سر سیاه کمک کنند . بنابراین عملکرد آنها بهتر است . مصرف آنتی بیوتیک می‌تواند باعث درد معده و حساس شدن پوست سمت به آفتاب شود . ممکن است بدن بیمار نسبت به آنتی‌بیوتیک مقاوم شود ، بنابر این باید از دز پایین استفاده کرد . تعداد زیادی از زنان از دارو‌های خوراکی پیشگیری از بارداری برای کنترل آکنه و جوش استفاده می‌کنند . قرص‌های پیشگیری از بارداری حاوی نورژستیمیت و اتینل استرادیول هستند که با آثار درمانی مفیدی همراه هستند، اما با عوارضی نظیر سردرد، افسردگی، تهوع و استفراغ و افزایش ریسک سرطان سینه همراه هستند .

نور و لیزر درمانی می‌توانند بدون ایجاد آثار منفی روی پوست ،ریشه جوش‌های سر سیاه را هدف قرار دهند . لیزر درمانی قسمت‌های عمقی غدد چربی که باعث ایجاد جوش‌های سر سیاه می‌شوند را هدف قرار می‌دهد و ذخایر چربی آنها را کاهش می‌دهد. پرتو‌های نوری لیزر درمانی به باکتری‌هایی که در جوش‌های سر سیاه وجود دارند حمله می‌کند . اکثر بیماران پس از لیزر درمانی دچار التهاب و قرمزی خفیف پوست می‌شوند که معمولا این مشکل یک یا دو روز پس از درمان از بین می‌رود.

پزشکان به شدت بیمار را از ترکاندن جوش‌های سرسیاه منع می‌کنند. در عوض متخصصین پوست ترجیح می‎‌دهد که در مطب و تحت شرایط استریل و به کمک وسایل مخصوص چربی و باکتری موجود در فولکول‌های مو را خارج کنند. خارج کردن برخی از جوش‌های سر سیاه مستلزم استفاده از وسایل مخصوص برای ایجاد برش و تخلیه جوش است . درصورتی که فرایند خارج کردن جوش به درستی انجام شود، بافت اسکار بسیار کوچکی روی پوست باقی می‌ماند که باید به سرعت بهبود یابد.

پیلینگ شیمیایی یکی از راه‌های رفع جوش‌های سرسیاه بدن است. پزشک از یک محلول شیمیایی برای از بین بردن لایه مرده پوست استفاده می‌کند . تقریبا همه افراد می‌توانند از مزایای حاصل از پیلینگ شیمیایی بهره‌مند شوند. با از بین بردن سلول‌های مرده پوست که منافذ آن را بسته اند، پیلینگ شیمیایی پوست را تحریک می‌کند که به تولید کلاژن بپردازد و پوستی شاداب و زیبا به شما ببخشد . پیلینگ پوست تقریبا فاقد درد است، این در حالی است که برخی از بیماران پس از استعمال محلول روی پوست اندکی دچار درد و سوزش می‌شوند. در این روش نیز مانند میکرونیدلینگ پوست قرمز و شبیه حالت آفتاب سوختگی می‌شود. سپس پوست احیا می‌گردد و ظاهری زیبا را ایجاد می‌کند. استفاده از پیلینگ قوی می‌تواند باعث طولانی شدن فرایند بهبود، و ایجاد تورم ضعیف شود. با بهبود پوست این نوع عوارض نیز از بین می‌روند و پوست آسیب دائمی نمی‌بینند.

سوالات متداول


برخی از پرسش‌های رایج درباره درمان جوش ‌های سرسیاه عبارتند از:

انواع پیلینگ شیمیایی کدامند ؟

پیلینگ شیمیایی پوست به سه گروه تقسیم می‌شود:
• سطحی
• متوسط
• عمیق
در پیلینگ سطحی فقط لایه‌ی خارجی سلول‌های مرده از بین می‌روند. حال آنکه در پیلینگ عمقی، نتایج دراماتیک ایجاد می‌شود اما دوران بهبود کمی طولانی‌تر است. پزشک به شما کمک می‌کند براساس نوع پوست و مسائل زیبایی، بهترین روش درمانی را انتخاب کنید. در بخش زیر برخی از محلول‌هایی که پزشک برای پیلینگ شیمیایی پوست پیشنهاد می‌دهد اشاره می‌کنیم .
پیلینگ گلیکلیک اسید: یک نوع پیلینگ ملایم است که مشکلات زیبایی صورت مانند خشکی پوست، آکنه خفیف، و بزرگ شدن منافذ پوست را برطرف می‌کند. ممکن است پس از پیلینگ ‌گلیکلیک اسید، پوست شما کمی حساس شود اما می‌توانید به زودی فعالیت‌های طبیعی خود را از سر بگیرید .
پیلینگ سالیسیلیک اسید : این نوع پیلینگ در رفع آکنه ،منافذ بزرگ پوست و جوش‌های سرسیاه بسیار کارامد است . می‌توان از این نوع پیلینگ رفع بافت اسکار، آکنه، و بهبود وضعیت چربی پوست و حفظ تعادل آن کمک می‌کند .
پیلینگ جسنر : این محلول که بافت‌های عمق متوسط را هدف قرار می‌دهد حاوی سالسیک اسید، اسیدلاکتیک، و رزورسینول است که به درمان مشکلات متعدد پوست می‌پردازد و یک پیلینگ عالی برای کاهش تیرگی پوست، بهبود پوست ناشی از آفتاب سوختگی، حفظ تعادل چربی پوست، بستن منافذ پوست که نشان‌دهنده پیری است، می‌باشد .
پیلینگ تری‌ کلرواستیک ‌اسید : این نوع پیلینگ یک روش کارامد برای درمان لایه‌های متوسط تا عمیق پوست که متناسب قدرت ان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش در روشن کردن تیرگی پوست و بهبود وضعیت چین و چروک صورت، بافت اسکار و منافذ پوست بسیار کارامد است. درمان کامل پس از استفاده از این نوع پیلینگ حدود 14 روز است اما نمی‌توان تا چند ماه مجددا از این روش استفاده کرد.
پیلینگ ‌فنول :این نوع پیلینگ برای بهبود عیوب حاد پوست مانند چین و چروک‌های عمیق بافت اسکار و خال و لکه بسیار مفید است. دوره درمان ممکن است تا سه ماه طول بکشد و تا یک سال پس از درمان نمی‌توان مجدداً از این روش استفاده کرد.

کاربرد‌های دیگر لایه برداری شیمیایی چیست؟

از پیلینگ شیمیایی برای رفع یا کاهش میزان آسیب دیدگی پوست در لایه فوقانی استفاده می‌شود و ظاهری سالم به پوست هدیه می‌دهد. پیلینگ به رفع سلول‌های مرده پوست کمک می‌کند و مشکلات پوستی که در بخش زیر به آنها اشاره می‌کنیم را بهبود می‌بخشد:
• بهبود خطوط و چین و چروک‌‌های صورت
• کاهش شدت آکنه و جوش‌های سر سیاه و سر سفید
• کاهش اسکار خفیف
• روشن کردن لکه‌ها و کک و مک و رفع تیرگی پوست بستن منافذ بزرگ پوست
• بهبود آفتاب سوختگی پوست
• حفظ تعادل حجم پوست
• رفع خشکی پوست
• ایجاد ظاهری زیبا و سفتی پوست
• رفع سلول‌های مرده پوست
• بهبود وضعیت منافذ پوست و افزایش تولید کلاژن

نتایج حاصل از درمان با پیلینگ تا چه مدت باقی می‌ماند ؟

نتایج حاصل از درمان به عوامل متعدد و نوع پیلینگ شیمیایی انتخاب شده و وضعیت پوست بستگی دارد. اما به طور کلی نتایج حاصل از درمان از چند ماه تا چند سال باقی می‌ماند. بهتر است در سبک زندگی خود تغییراتی را ایجاد کنید و از قرار گرفتن در معرض نور آفتاب، استعمال دخانیات اجتناب کنید غذاهای سالم مصرف کنید و ورزش نمائید. این عوامل باعث می‌شود که نتایج به دست آمده مدت بیشتری حفظ شوند.

روش انجام پیلینگ به چند صورت است ؟

در ابتدا پزشک چربی اضافی صورت را به کمک مواد پاک کننده از بین می‌برد تا پوست کاملا تمیز شود. سپس پیلینگ شیمیایی را برای شروع فرایند بازسازی پوست روی آن قرار می‌دهد.

آیا پیلینگ شیمیایی می‌تواند به پوست آسیب برساند ؟

در هنگام استفاده از محلول شیمیایی نباید هیچ‌گونه دردی را احساس کنید. اما معمولا بیماران ادعا می‌کنند که داغ شدن پوست صورت خود را در طول درمان احساس می‌کنند این وضعیت نباید آنقدر شدید باشد که منجر به ایجاد درد و ناراحتی شود اما درصورتی که احساس کردید پوست شما ملتهب شده است باید به پزشک اطلاع دهید.

آیا پیلینگ شیمیایی دارای عوارض جانبی است ؟

پس از پیلینگ شیمیایی معمولا عوارض جانبی خفیفی را تجربه خواهید کرد که ظرف مدت چند ساعت تا چند روز باید از بین بروند. برخی از عوارض جانبی موقت پیلینگ عبارتند از: تورم، قرمزی، التهاب، تغییر رنگ پوست و افزایش حساسیت پوست به نور خورشید. معمولا پزشک به شما توصیه می‌کند تا چند روز پس از درمان از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.

آیا شما متقاضی مناسبی برای درمان هستید ؟

همه افراد می‌توانند از مزایای حاصل از پیلینگ شیمیایی بهره‌مند شوند در صورتی که از بیماری‌های پوستی رنج می‌برید و ممکن است پیلینگ شیمیایی باعث ملتهب شدن پوست شما شود باید از انجام این روش صرف نظر کنید در غیر این صورت هیچ دلیلی مبنی بر مناسب نبودن شما به عنوان متقاضی درمان وجود ندارد. پزشک صرف نظر از سن، حجم پوست نوع آن بر اساس نتایج مورد انتظار شما از یک محلول مناسب استفاده می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است