درمان جوش هورمونی رایج در مردان و زنان در دوره قبل و بعد از بلوغ

جوش-هورمونی

آکنه (جوش) هورمونی دقیقاً همان چیزی است که از نامش به نظر می‌رسد. آکنه  با نوسانات هورمون‌های بدن شما کاملاً مرتبط است. هرچند معمولاً با نوسانات هورمونی در سن بلوغ همراه می‌شود اما می‌تواند بزرگسالان را نیز در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. آکنه به طور خاص در زنان رایج‌تر است. برخی از عوامل مانند قاعدگی و یائسگی می‌توانند به ایجاد آن کمک کند. تخمین زده شده است که ۵۰ درصد از زنان ۲۰ تا ۲۹ سال مبتلا به آکنه هستند و حدود ۲۵ درصد زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نظر کارشناسان درباره جوش‌های هورمونی متفاوت است به طور کلی علت ایجاد جوش در بزرگسالی هورمون‌ها نیستند؛ بلکه آکنه هورمونی  در بزرگسالی می‌تواند نتیجه شرایط پزشکی خاصی باشد. در سایر موارد بزرگسالان مبتلا به آکنه ممکن است هیچ مشکل هورمونی قابل توجهی نداشته باشند و این می‌تواند چالشی برای تشخیص و درمان باشد.

در میان نوجوانان آندروژن‌ها مسئول ایجاد علائم ناگهانی آکنه یا جوش هستند. آندروژن‌ها غدد چربی بیشتری برای تولید چربی در بدن بوجود می‌آورند. روغن سطح پوست به محافظت و نرمی پوست کمک می‌کند اما مقدار زیاد آن منجر به ظاهر بد و خجالت آور می‌شود. جمع شدن مواد چربی، آلودگی‌ها و سلول‌های مرده روی سطح پوست و بسته شدن منافذ پوست می‌تواند باعث ایجاد آکنه شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد علت ایجاد انواع جوش های هورمونی روی صورت مردان و زنان می توانید با پزشک متخصص مشورت نمایید. جهت دریافت مشاوره یا رزور وقت ملاقات با شماره های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807  تماس حاصل فرمایید

علل به جود آمدن جوش هورمونی چیست؟


علل-جوش

آکنه هورمونی می تواند ناشی از هجوم بیش از حد هورمون ها باشد

 • قاعدگی
 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • یائسگی
 • افزایش سطح آندروژن ها

به طور خاص نوسانات این هورمون‌ها می‌تواند با شدت بخشیدن به موارد زیر باعث افزایش جوش شوند:

 • التهاب کلی پوست
 • تولید روغن پرانتز باز سبوم درمان منافذ پوست
 • تجمع سلول های پوستی در فولیکول های مو
 • تولید باکتری عامل جوش که «باکتری پروپیونی آکنه» نامیده می‌شود

ویژگی های آکنه هورمونی چیست؟


ویژگی-جوش

اگر ویژگی های زیر را مشاهده کردید احتمالاً دچار جوش هورمونی شده‌اید:

در سن ۲۰ سالگی درست زمانی که دوست داریم آکنه را نیز مانند ارتودنسی و پوستر‌های نوجوان گونه، کنار بگذاریم ناگهان میبینیم ممکن است در هر لحظه دچار آکنه شویم. جوش هورمونی از نوعی است که بیشترین احتمال بروز در سال‌های دهه ۲۰ را دارد چرا که دهه ی ۲۰ شامل سال‌هایی می‌شود که زنان در آن بیشترین فعالیت هورمونی خود را دارند. مانند بارداری، زایمان و شیردهی (تغذیه با شیر مادر) که اغلب بیشتر از قبل زنان را در معرض نوسانات هورمونی قرار می‌دهد. اما عامل سن به تنهایی تعیین کننده ابتلای شما به آکنه نیست.

یکی از نشانه های اختلال هورمونی، موقعیت جوش بر روی صورت است. اگر در قسمت پایین صورت خود به ویژه در ناحیه چانه و فک دچار کیست‌های ملتهب باشید می‌توان حدس زد که دلایل هورمونی دارد. پزشکان هنوز هم منشاء دقیق رویش موهای زائد ناشی از آکنه بر بدن زنان را نمی دانند اما این امر به تولید بیشتر روغن و بسته شدن منافذ پوستی می انجامد. به این دلیل که هورمونهای اضافی درون بدن شما غده‌های تولید کننده چربی را که اکثراً در اطراف چانه قرار دارند تحریک می‌کنند. این غدد چربی اضافه باعث می‌شود پوست شما مستعد ایجاد آکنه باشد. اگرچه چانه و فک بالا نقاط مستعدتری برای بروز آکنه هستند با این حال ممکن است آکنه در حاشیه صورت و و پایین گردن یا کنار گونه ها ظاهر شود.

جوش هورمونی اغلب در یک الگوی چرخه‌ای ظاهر می‌شود که بسیار به چرخه قاعدگی زنانه شباهت دارد این چرخه تا در زنان یائسگی نیز رخ می‌دهد. چرا که این زنان هنوز هم دارای نوسانات ماهانه در سطح استروژن و پروژسترون هستند. هرچند کمتر از میزان قبل از یائسگی است. نوسانات هورمونی نیز هر ماه در همان محل ظاهر می‌شوند. این امر معمولا نتیجه یک روزنه‌ پوستی خاص است که توسط یک جوش قبلی بزرگ شده است. با این حال می‌تواند نشان‌دهنده این نیز باشد که روغن پوست با بسته شدن روزنه در زیر سطح پوست به دام افتاده است. این امر در افراد مختلف با روزنه‌های پوستی مختلف متفاوت است.

کورتیزول، هورمون استرس، می‌تواند بر تمام هورمون‌های شما تاثیر بگذارد و باعث شود از هماهنگی خارج شوند. زنانی که مستعد ابتلا به نوسانات هورمونی ماهانه هستند معمولاً دوره‌های استرس دارند. آنها با ایجاد یک طوفان استرسی کامل برای خود منجر به ایجاد عفونت هورمونی آکنه می‌شوند. آکنه در دسته جوش‌های سر سفید یا سر سیاه نیست بلکه کیست دردناکی است که در پوست ظاهر می‌شود.

این دانه های سطحی مایل به قهوه‌ای که معمولاً کثیف تر از آنچه که انتظار دارید هستند و نقاط سفید کوچک باکتریایی که در منافذ پوست شما گیر کرده‌اند، در طبقه بندی آکنه هورمونی قرار نمی‌گیرند.

این چیزهای دردناک به شکل زائده‌هایی در سطوح عمیق پوست ظاهر می‌شوند که نمی‌توانند به صورت دستی توسط خود فرد یا آرایشگر خارج شوند. این زائده‌ها معمولاً نسبت به لمس بسیار حساس هستند چراکه چربی درون آنها در طول چند روز یا چند هفته انباشته شده است و ناگهان ایجاد واکنش التهابی کرده است. این کیست‌های دردناک معمولا به صورت ناخودآگاه و مزمن دوباره و دوباره و دوباره در همان محل ظاهر می‌شوند. از آنجا که این کیست‌ها دارای مواد التهابی هستند بیشتر نیاز به رویکرد بالینی برای درمان دارند؛ یعنی به جای درمان موضعی از درمان درونی استفاده می شود.

چگونگی درمان آکنه هورمونی


درمان-جوش

قبل از آنکه درباره طبیعت جزئی جوش هورمونی قضاوت کنید، ابتدا باید گفت آکنه چیز ناراحت کننده اما کاملا طبیعی‌ای است. در واقع آنقدر طبیعی است که روش‌های زیادی برای درمان آن وجود دارد. اکثر بیماران مبتلا به جوش هورمونی معمولا از درمان بدون نتیجه خسته می‌شوند؛ بنابراین بسیاری از آنها به دنبال متخصص پوستی می‌گردند که یک یا دو روش تجویزی را به آنها نشان دهد. به طور کلی اگر دچار جوشهای کیستی یا عمیق هستید خوب است که یک متخصص پوست را ملاقات کنید زیرا ممکن است این جوش‌ها نشان‌دهنده چیزهای جدی‌تری از قبیل تیروئید یا سطح هورمونی غیر طبیعی باشند. در اینجا چند روش معمول برای تشخیص و درمان وجود دارد:

ضدعفونی کننده های خارجی

 هرم درمان جوش هورمونی با ضدعفونی کننده‌های بیرونی شروع می‌شود. یکی از گزینه‌های سالیسیلیک یا گلیکولیک را برای کمک به لایه برداری کردن پوست انتخاب کنید. یک پاک کننده پروبیوتیک برای کنترل میکروبیوم یا محیط باکتریال و مخمرها در پوست بسیار موثر است. تحقیقات نشان می‌دهند که برخی از گونه‌های میکروبیوم موجود در پروبیوتیک‌های موضعی می‌توانند مکانیزم محافظت پوستی را تقویت کنند و باعث جلوگیری از التهاب و مهار باکتری‌های آکنه‌ای که موجب التهاب پوستی می‌شود گردند.

رتینوئید های موضعی

بیشتر متخصصین پوست اولین گام برای درمان آکنه خفیف تا متوسط به ویژه زمانی که آکنه منشاء هورمونی دارد را تجویز رتینوئیدهای موضعی می‎دانند. رتینوئیدها به پوست شما برای از بین بردن سطوح سلولی مرده پوست کمک می‌کنند تا از بسته شدن منافذ پوست جلوگیری کنند. آنها راه مناسبی برای درمان دراز مدت و موثر عوارض جانبی شدید آکنه و پیشگیری از آن هستند. اگرچه محصولات حاوی رتینوئید به صورت آزاد قابل تهیه هستند اما متخصص پوست می‌تواند با توجه به نیاز شما برای مبارزه با آکنه هورمونی دوزهای بالای آن را تجویز کند.

جلوگیری از بارداری

اگر تاکنون جلوگیری بارداری داشته اید و سپس آن را رها کرده‌اید احتمالا متوجه شده‌اید که پوست شما دچار شوک شده که ناشی از اختلال هورمونی می‌باشد. اما قبل از آنکه پوست حساس خود را لعن و نفرین کنید بدانید که این واکنش کاملاً طبیعی است زیرا داروهای پیشگیری از بارداری می‌توانند تاثیر زیادی در پاکسازی آکنه صورت زنان داشته باشند. در واقع برخی از این داروهای پیشگیری از بارداری شامل اتینیل استرادیول به علاوه پروژسترون خوراکی، نورتیندرون استات یا دروسپیرنون هستند که با همکاری یکدیگر سطح و فعالیت هورمون‎هایی که باعث آکنه می‌شوند را تغییر می‌دهند. اگر در حال مصرف قرص نیستید بهتر است از پزشک خود برای کمک به تثبیت هورمون‌ها مشورت بگیرید.

داروهای ضد آندروژن

 این داروی خوراکی کمک می‌کنند مقدار اندروژن‌های اضافی (هورمون‎های مردانه) که باعث ایجاد آکنه هورمونی می‌شوند کاهش یابند. داروهای ضد التهاب مانند قرص اسپیرونولاکتون با مسدود کردن گیرنده‌های آندروژن برای کاهش فعالیت‌ها و تاثیرات هورمون تستوسترون در بدن، عمل می‌کند. هنگامی که این دارو در دوزهای پایین داده می‌شود، به خوبی برای بهبود آکنه کیستی و کاهش تولید کلی روغن پوست به‌ کار می‌رود.

آکوتان

اکوتان مکانیزم دفاعی قوی‌تری در برابر اختلالات ایجاد می‌کند. این دارو نوعی ویتامین a است که از طریق دهان دریافت می‌شود و باعث کاهش مقدار روغن غدد چربی در پوست شما می‌شود و از این طریق به پوست شما کمک می‌کند تا سریعتر خود را نوسازی کند. این دارو شدیداً در درمان آکنه توصیه می‌شود و معمولاً بعد از مصرف سایر داروهای ضد آکنه یا آنتی بیوتیک ها که ناموفق بوده‌اند، تجویز می‌شود. با این حال با وجود قدرت و عوارض جانبی بالقوه، این درمان معمولاً به عنوان راه‌حل اولیه مطرح نیست. اما در صورت بی‌نتیجه بودن سایر داروها بسیار موثر است. احتمالا پزشک قبل از تجویز دارو از شما خواهد پرسید که باردار هستید یا خیر. زیرا در صورت بارداری این داروها باعث بروز نقایص مادرزادی احتمالی می‌شوند.

راه‌های دیگر درمان جوش هورمونی

یکی از راه‌های درمان برای زنان مبتلا به آکنه هورمونی استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی (OC ) برای تعدیل سطوح اندروژن هورمون‌های زنانه و مردانه تا زمانی که تاثیر آنها بر ترشحات غدد چربی به حداقل برسد؛ می‌باشد. استفاده از OC برای مردان مبتلا به آکنه بزرگسالی یا نوجوانی گزینه مناسبی نیست. برای زنان مبتلا به آکنه ناشی از اندروژن، رویکرد جایگزین استفاده از اسپیرونولاکتون (آلداکتون) است که به طور معمول به عنوان دیورتیک ضعیف پتاسیم، به وسیله ممانعت از جذب آب در کلیه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسپیرونولاکتون همچنین ترشح آلدوسترون را از طریق غدد آدرنال مهار می‌کند و گزارش شده است که اثرات ضد آندروژن دارد. آلداکتون تنها در صورتی موثر است که منشأ آکنه، آندروژن باشد.

رژیمی برای کنترل جوش هورمونی


کنترل-جوش

ارتباط دقیق میان رژیم غذایی و آکنه هورمونی هنوز به طور کامل روشن نیست. برخی از غذاها ممکن است به جلوگیری از آکنه کمک کند به خصوص غذاهای ضد التهابی.

غذاهای گیاهی حاوی آنتی اکسیدان بالا می‌توانند باعث کاهش التهاب و شفاف شدن پوست شوند. اسیدهای چرب امگا ۳ نیز می‌‌توانند باعث کاهش التهاب پوست گردند.

برخلاف باور عموم تنقلات به تنهایی باعث ایجاد آکنه نمی‌شوند اما مصرف بیش از حد آن به همراه غذاهای خاصی باعث التهاب می‌گردد.

بهتر است محدودیت‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • شکر
 • محصولات لبنی
 • کربوهیدرات تصفیه شده شده مانند نان سفید و ماکارونی
 • گوشت قرمز

سوالات رایج در مورد جوش های هورمونی صورت


آیا آکنه در زنان بیشتر از مردان رخ می‌دهد؟

هم مردان و هم زنان می‌توانند مستعد ابتلا شدن به آکنه باشند اما زنان بیشتر در معرض آن قرار دارند. چرا که بدن مردان در سنین نوجوانی از آندروژن‌ها پر می‌شود؛ اما این هورمون‌ها معمولاً در اوایل بزرگسالی تثبیت می‌شوند. اما هورمون‌های زنانه هر ماه در طول دوره قاعدگی نوسان می‌کنند. بنابراین احتمال بیشتری برای پیشرفت آن و بروز آکنه وجود دارد.

آیا ژنتیک هم در این مورد نقش دارد

بعضی از افراد در تمام طول زندگی خود از آکنه رنج می‌برند؛ در حالی که عده‌ای هرگز دچار آن نمی‌شوند. ویژگی‌های ژنتیکی شما چگونگی بروز آکنه و سایر شرایط پوستی را تعیین می‌کند. اگر فردی را می‌شناسید که به طور طبیعی پوست شفافی دارد احتمال دارد سایر اعضای نزدیک خانواده او نیز پوست شفافی داشته باشند. اگر برادر خواهر یا والدین شما دچار آکنه باشند احتمالاً شما نیز آن را دریافت خواهید

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است