درمان خشکی پوست صورت و دست ناشی از سرما، بالا رفتن سن و بیماری

درمان خشکی پوست صورت و دست ناشی از سرما، بالا رفتن سن و بیماری

بر روی پوست طبیعی و سالم، لایه‌ای نازک از چربی‌های طبیعی یا مواد چرب پوشیده شده است. این چربی‌ها رطوبت پوست را حفظ می‌کنند و پوست را نرم و انعطاف پذیر می‌سازند. معمولا، موادی که در طبیعت وجود دارد (یا هر مواد دیگری که شما برای پوست خود استفاده می‌کنید مانند صابون) چربی‌های مفید پوست را از بین می‌برد و پوستتان را بدون محافظ می‌کند. درموارد کمتر، خشکی پوست علل درونی دارد. وضعیت سلامت، یائسگی یا استعداد ژنتیکی پوست شما را خشک می‌کند.

درحالی که لکه‌های پوسته پوسته شده ناشی از خشکی، خارش پوست می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن ظاهر شود، اما در نقاطی چون بازوها، دست‌ها، قسمت‌های تحتانی پاها و شکم بسیار شایع است. خشکی پوست اغلب در بدن احساس می‌شود تا اینکه دیده شود، اما در برخی افراد می‌تواند قابل توجه و یا حتی شرم آور باشد.
اگر خشکی پوست درمان نشده باقی بماند، خشکی پوست گاهی اوقات می‌تواند منجر به درماتیت (التهاب پوست) ورم و عفونت شود. خبر خوب این است همان طور که خشکی پوست علل خارجی دارد، اکثر درمان‌ها برای خشکی پوست نیز درمان خارجی دارد. با مراقبت از خشکی پوست، شما می‌توانید معمولا  این مشکلات را حل کنید.

هنگامی‌که سن شما افزایش می‌یابد، سلول‌های پوست با همان سرعت که در دوران جوانی تکثیر و یا تغییر می‌کردند در دوران میانسالی و پیری تکثیر نمی‌کنند. و این امر باعث می‌شود تا پوستی خشک و کسل کننده با سلول‌های مرده که بر روی آن انباشته شده است، داشته باشید. علت خشکی پوست هر آن چه که باشد چه افزایش سن و یا وضعیت لایه‌ی زیرین پوست باشد و چه عوامل و فاکتورهای محیطی باشد، داشتن پوستی خشک می‌تواند ناراحت کننده و همراه با خارش باشد. طیف وسیعی از درمان‌های موجود برای درمان خشکی پوست وجود دارد. شایع‌ترین روش‌های توصیه شده برای پوست خشک و کسل کننده شامل موارد زیر می‌باشد:

متخصصین ما در کلینیک زیبایی سپید آماده ارائه انواع خدمات برای درمان خشکی پوست به شما عزیزان هستند. برای دریافت اطلاعات یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

علت خشک شدن پوست بدن چیست؟


علت خشک شدن پوست بدن چیست؟

برخی از دلایل خشکی پوست عبارت اند از:

چنانچه پوست شما خشک باشد اگر ده‌ها بار از مرطوب کننده‌ها استفاده نکرده باشید احتمالا شما حداقل یکبار از مرطوب کننده‌ها قبلا استفاده کرده‌اید. اگرچه مرطوب کننده‌ها بخش مهمی‌از مراقبت پوست خشک به حساب می‌آیند، کارشناسان می‌گویند که احتمالا شما همیشه به خوبی از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. یکی از اشتباهات برخی افراد به کارگیری مرطوب کننده‌ها بر روی پوست کاملا خشک است آن هم زمانی که کمترین احتمال برای بهبود آن وجود دارد. زمانی که پوست هنوز مرطوب است، مرطوب کننده‌ها را بر روی پوست قرار دهید. به این ترتیب که مرطوب کننده رطوبتی از دست شما که هنوز باقی مانده است، را به دام می‌اندازد. از سوی دیگر پوست دستتان نباید به شدت مرطوب و خیس باشد. بدین صورت که دست خیس خود را با حوله کمی‌خشک کرده سپس از مرطوب کننده‌ها بر روی آن استفاده کنید.به دستانتان اجازه دهید کمی‌نمناک و خیس شود سپس آب اضافی را با حوله خشک کنید.

شما همچنین باید نوع مناسب و موغوبی از مرطوب کننده استفاده کنید. متخصصان پیشنهاد می‌کنند افرادی که دارای خشکی پوست هستند از مرطوب کننده‌های ملایم استفاده کنند، مرطوب کننده‌هایی که حاوی عطر و الکل نباشند. اغلب مرطوب کننده‌های با قیمت مناسب می‌توانند عملکرد خوبی از خود نشان دهند. مرطوب کننده‌ها باید ضخیم و چرب باشد به طوری که بتواند به منظور مراقبت از خشکی پوست رطوبت پوست بدن را به خوبی مهر و موم کند. تستی ساده برای مشخص کردن مرغوبیت مرطوب کننده‎ها این است که مقداری از لوسیون‌های خود را در کف دست خود قرار دهید سپس آن را تکان دهید اگر چنان چه مرطوب کننده بر روی دستتان باقی نماند و یا از دستتان چکید، این مرطوب کننده ضخامت کافی برای درمان خشکی پوست شما ندارد.

هوای خشک احتمالا شایع‌ترین علت خشکی پوست به خصوص در فصل زمستان به شمار می‌آید. خشکی هوا رطوبت را از پوست خارج می‌کند. خشکی پوست در ایام فصل زمستان حتی نامی‌خاص به نام خارش زمستانی به خود می‌گیرد. درحالی که سرما و هوای سرد و خشن خارج از خانه، پوست دستتان را خشک می‌کند، یکی دیگر از مشکلات بزرگ در فصل زمستان در داخل خانه وجود دارد. گرمای خشک که توسط حرارت دستگاه‌های مرکزی خانه‌ی شما ایجاد می‌شود پوست بدن شما را خشک می‌سازد. در ایام فصل تابستان دستگاه‌های خنک کننده و تهویه هوا نیز اثر مشابه به آن را ایجاد می‌کند. به منظور خنثی کردن اثر گرمای خشک می‌توانید از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید. از سوی دیگر می‌توانید از کم کردن میزان گرمای دستگاه‌های گرم کننده در ایام فصل زمستان برای مراقبت از پوست خشک کمک بگیرید.

از دیگر روش‌های مناسب برای مراقبت از خشکی پوست شامل استفاده از دستگاه‌های مرطوب کننده‌ی هوا در اتاق خواب‌های خود می‌باشد، هم چنین استفاده از کلاه، روسری و دستکش هنگامی‌که در خارج از خانه قرار دارید برای جلوگیری ارتباط مستقیم پوست با هوا می‌تواند موثر باشد.

قرار گیری طولانی مدت در معرض آب (به ویژه آب گرم) می‌تواند چربی‌های طبیعی پوست بدن را که از پوست شما محافظت می‌کند، شستشو دهد. هنگامی‌که از حمام یا دوش بیرون بیایید در حالی که در پوستتان احساس سختی می‌کنید، پوست شما خشک شده است. پس باید چکار کنید؟ ابتدا دوش گرفتنش سریع را بیش از حمام رفتن طولانی مدت انتخاب کنید. اما این کار کافی نیست. اگر عادت به بیدار شدن از خواب در هنگام صبح با یک دوش طولانی مدت و بی حال داشته باشید، متخصصین پوست توصیه‌های بی‌رحمانه‌ای دارند: میزان زمان دوش گرفتن را به مدت چند دقیقه محدود کنید و هم چنین استفاده از آب گرم را از قلم بیندازید.

البته آب لازم نیست که خیلی سرد شود، اما باید سردتر از آب گرم باشد به طوری که اشتیاق به حمام طولانی کم شود. سعی کنید از سر دوش در حمام استفاده نکنید و یا آن را خاموش کنید هنگامی‌که در حال شیو کردن و یا صابون زدن هستید. این عمل روش دیگری است برای کاهش زمان تماس بدن با آب برای خارج کردن رطوبت از پوست و آسیب به پوست است. پس از آن، بدن خود را با یک حوله به آرامی‌ماساژ داده و آن را خشک کنید - بجای آنکه به شدت آن را مالش دهید. هم چنین بلافاصله بعد از حمام بر روی پوستتان مرطوب کننده قرار دهید.

صابون می‌تواند به سرعت روغن و چربی‌های محافظ پوست شما را از بین ببرد، و ما متاسفانه تمایل به استفاده بیش از حد از آن داریم. اغلب تنها قسمت‌هایی از بدن که نیاز به صابون یا پاک کننده دارند، عبارتند از قسمت‌هایی مانند صورت، دست، پا، کشاله ران و زیر بغل می‌باشند. سایر نقاط بدن معمولا با آب به تنهایی شسته می‌شوند.

نکته‌ی جالب و عجیب این است، در حالی که تلاش برای از بین بردن میکروب‌ها انجام می‌شود، شستشوی بیش از حد دست‌ها می‌تواند منجر به خشک شدن پوست و هم‌چنین باعث ترک خوردن و خونریزی پوست شود این امر احتمال ایجاد عفونت پوست را بسیار بیشتر می‌کند. صابون زدن به بدن چربی‌ها را از سطح بدن از بین می‌برد و آن را خشک می‌سازد. برای مراقبت از پوست خشک به دنبال صابون‌های ملایم و "بدون عطر" بگردید. البته این صابون همان صابون "کاملا بدون رایحه یا بی بو" نیستند بلکه می‌تواند هنوز دارای رایحه باشد. متخصصان می‌گویند برای بسیاری از افراد دارای خشکی پوست، بهترین انتخاب استفاده از یک پاک کننده پوست خفیف، به جای صابون است.

مهم نیست چقدر شما ممکن است به یک ژاکت علاقه داشته باشید، اگر این ژاکت ناراحت کننده و خارش آور باشد ارزش آن را ندارد که به سختی این لباس را به تن کنید. اگر یک ژاکت هنگامی‌که آن را به تن می‌کنید خارش ایجاد می‌کند بعید است که با پوشیدن مداوم این لباس خارش آن کمتر شود. در حقیقت، ممکن است حتی خارش آن افزایش هم بیابد. به ویژه پوست خشک در تماس با مواد محرک و آزاردهنده بسیار حساس است. بنابراین استفاده از لباس‌های ناراحت کننده به صورت مداوم می‌تواند خشکی پوست و خارش را افزایش دهد.

استفاده از پودر شستشوی غیر بیولوژیکی ممکن است همچنین به برخی افراد کمک کنند. از لباس‌هایی استفاده کنید که زمانی که آن را برای اولین بار می‌پوشید احساس راحتی کرده باشید. از لباس خود اطمینان حاصل کنید که بیش از حد تنگ و چسبان نباشد زیرا سایش نیز می‌تواند باعث خشکی پوست و خارش شود. و به یاد داشته باشید، اگر پوست شما تحریک شده باشد، از دترجینت‌ها و مواد شوینده‌ی بدون عطر یا رنگ استفاده کنید.

تعدادی از داروها عوارضی چون خشکی پوست را به همراه دارند. این داروها شامل:

 • داروهایی مربوط به فشار خون بالا، مانند دیورتیک‌ها
 • داروهایی مربوط به آکنه و سایر شرایط پوستی مانند رتینوئیدها

اگر چنانچه بعد از استفاده از دارو دچار مشکلات پوستی مانند خشکی پوست شدید. این مشکل را با پزشک خود مطرح کنید. توصیه‌های پزشک با تغییر دوز دارو و یا تعویض دارو ممکن است به شما کمک کند.

به طور معمول، پوست خشک بر اثر عوامل خارجی ناشی می‌شود. اما گاهی اوقات، خشکی پوست می‌تواند نشانه‌ای از چیزی باشد که در درون بدن اتفاق می‌افتد. این اتفاق ممکن است یک تغییر فیزیولوژیکی طبیعی باشد یا بر اثر یک بیماری باشد. به عنوان مثال خشکی پوست اغلب با افزایش سن به خصوص در بانوان افزایش پیدا می‌کند. تغییر در سطوح هورمون به همراه عامل افزایش سن می‌تواند باعث خشکی پوست شود.

تعدادی از شرایط پزشکی دیگر وجود دارد که  می‌تواند باعث خشکی پوست شوند. برخی از رایج‌ترین این علل پزشکی عبارتند از:

 • بیماری‌های پوستی مانند اگزما و بیماری صدف: درحالی که بیماری‌های اگزما و بیماری صدف معمولاً به درمان مستقیم نیاز دارند، استفاده دقیق از مرطوب کننده‌ها اغلب کمک می‌کند.
 • دیابت: کنترل ضعیف سطح قند خون می‌تواند منجر به کم آبی و خشکی پوست شود. با توجه به این که دیابت به سختی بهبود می‌یابد و خطر عفونت را افزایش می‌دهد، این امر برای افرادی بسیار اهمیت دارد که با این شرایط، سلامت پوست خود را حفظ می‌کنند.
 • کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی: سطح پایین هورمون تیروئید می‌تواند میزان چربی تولید شده توسط پوست شما را کاهش دهد. در نتیجه، پوست خشک و خشن می‌شود. هیپوتیروئیدی یا کم کاری تیروئید معمولا با علائم دیگری مانند خستگی و افزایش وزن نیز همراه است.
 • سوء تغذیه: عدم دریافت مواد مغذی که بدن شما نیاز دارد، پوست شما را خشک می‌کند. یک علت احتمالی خشکی پوست اختلال در خوردن است.

هم چنین سایر بیماری‌ها چه به صورت جزیی و چه به صورت شدید و جدی، می‌تواند خشکی پوست را ایجاد کند. بهترین روش برای درمان این موارد از خشکی پوست بستگی به شرایط اساسی آن دارد. گاهی،دریافت دارو با توجه به شرایط، به طور مستقیم خشکی پوست را حل خواهد کرد. اما در موارد دیگر، ممکن است شما نیاز به پیگیری‌هایی داشته باشید که برخی از نکات مراقبتی برای خشکی پوست که در بالا ذکر شده است. همچنین برای مشاوره از پزشک خود سوال کنید.

چه زمانی مراجعه به پزشک ضروری است؟


اگر عوامل محیطی افزایش سن علت ایجاد خشکی پوست نیست، فرد ممکن است شرایط پوست خاص داشته باشد. اگر یک فرد مظنون به این مورد باشد، او باید با یک پزشک متخصص صحبت کند. اگر درمان‌های خانگی و مرطوب کننده‌های خریداری شده، علائم خشکی پوست را کاهش ندهد این فرد ممکن است تمایل داشته باشد تا با پزشک خود مشورت کند.

این امر اهمیت دارد که پوست را مرطوب نگه دارید و پوست خشک را در اسرع وقت درمان کنید. در صورت عدم درمان، خشکی پوست می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • لکه‌های قرمز
 • خون ریزی
 • عفونت باکتریایی

قرمزی، تورم، یا چرک ممکن است یک عفونت باکتریایی را نشان دهد. اگر یک فرد مظنون است به اینکه پوست او به عفونت باکتریایی آلوده شده باشد، در اسرع وقت باید با پزشک متخصص مشورت کند.

راه‌های برطرف کردن خشکی پوست صورت و بدن


امروزه روش‌های زیادی برای درمان خشکی پوست به بیماران پیشنهاد می‌شود اما بهترین روش‌های درمان این بیماری عبارت اند از:

پیلینگ شیمیایی :

پیلینگ شیمیایی

پیلینگ شیمیایی شامل استفاده از محلول (اسید) بر روی پوست برای از بین بردن و لایه برداری، و حذف لایه‌های خارجی از پوست می‌باشد، بنابراین پوست شفاف‌تر شده و رنگدانه‌های آن یکنواخت می‌شود و لایه‌ی درخشان پوست می‌تواند ظاهر شود. پوست بازسازی شده و پوست جدید معمولا نرم‌تر استپوست جدید  با منافذ قابل مشاهده‌ی کم‌تر و خطوط زیبا نسبت به پوست قدیمی‌ظاهر می‌شود. همچنین روش پیلینگ شیمیایی برای تحریک فیبروبلاست‌ها و ایجاد کلاژن جدید مفید است.  پوست جدید نیز موقتا به خورشید حساس است، بنابراین استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتاب ضروری است. بسته به نوع پوست، اغلب این روش هر 1 تا 6 هفته تکرار می‌شود تا زمانی که نتایج مورد نظر بدست آید.

چه مقدار زمان رسیدن به نتیجه مطلوب را می‌توان انتظار داشت؟

همه لایه برداری‌ها یکسان نیستند و بسته به اینکه در این روش پیلینگ شیمیایی چه درصدی از اسید استفاده می‌شود، طول زمانی که اسید بر روی پوست باقی مانده است و نوعی از محلول که بعد از لایه برداری بر روی پوست استفاده می‌شود همه‌ی این موارد در نهایت تعیین خواهد کرد که چه مقدار یا چگونه قرمز و لایه برداری کم می‌شود و شما به نتیجه‌ی مطلوب خود خواهید رسید. حتی در بدترین حالت، اثر لایه برداری قابل رویت می‌تواند با مرطوب کننده به حداقل برسد. اکثر مراجعه کنندگان روش پیلینگ شیمیایی را غیر قابل تحمل نمی‌بینند و نیازی به تغییر زندگی خود برای رسیدن به نتیجه آنها نیست.

 • بلافاصله پس از لایه برداری: پوست کمی‌صورتی خواهد بود و هم چنین پوست ممکن است کمی‌براق به نظز برسد.
 • دو روز اول بعد ازلایه برداری: پوست فقط کمی‌صورتی است و پوست شروع به احساس سفتی می‌کند.
 • چهار تا شش روز پس از لایه برداری: پوست خشک، پوسته پوسته شده و لایه برداری انجام می‌شود.
 • روز هفتم و فراتر از آن: پوست دارای ظاهر تازه، نرم‌تر و پر جنب و جوش است! شما نتایج بدست آمده را دوست خواهید داشت!

میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن

 میکرودرم ابریژن روشی است که در آن کریستال‌هایی از نوع ماسه بر روی پوست دمیده می‌شود، به آرامی‌پوست را پاک می‌کند و لکه‌های پوستی را از بین می‌برد. سایش اپیدرمال یک فرایند ایمن است که در چندین جلسه انجام می‌شود. سن و وضعیت پوست فرد، تعداد جلسات درمان را تعیین می‌کند. برای اکثر اختلالات پوستی، حداقل پنج جلسه درمانی توصیه می‌شود. میکرودرم ابریژن روشی موثر برای بهبود پوست بدون استفاده از مواد شیمیایی یا درمان با لیزر است. درمان‌های سایش اپیدرمی‌آلودگی، باکتری‌ها و سلول‌های پوست مرده را از لایه‌های فوقانی پوست حذف می‌کند. این فرآیند معمولا  بر روی پوست صورت انجام می‌شود، اما مناطق دیگری از بدن که این روش موثر بوده است شامل گردن، قفسه سینه، دست، پشت و پاها می‌باشد. نتیجه‌ی این روش پوستی صاف و نرم است. این فرآیند همچنین می‌تواند خشکی پوست را کاهش دهد. علاوه بر آن میکرودرم ابریژن همچنین باعث تحریک رشد کلاژن می‌شود.

روش میکرودرم ابریژن چگونه کار می‌کند؟

روش درمانی میکرودرم ابریژن شامل یک "دستگاه میکرودرم" است که جریانی از کریستال‌های تخت فشار را بر روی سطح پوست ایجاد می‌کند. انواع کریستال‌های مورد استفاده در این روش شامل اکسید آلومینیوم، بی کربنات سدیم، اکسید منیزیم، اکسید روی، کراندوم و کلرید سدیم می‌شود. اکسید آلومینیوم به نظر می‌رسد کریستال اصلی است که مورد استفاده این روش درمانی قرار می‌گیرد. روش جایگزین شامل ویبرودرم می‌باشد که از ارتعاش و لرزش استفاده می‌کند. سرعت دستگاه به عنوان یک ساینده ملایم عمل می‌کند به طوری که لایه‌های سطح پوست را حذف می‌کند. با حذف لایه‌های سطحی، پوست، پوست را صاف و پاک می‌کند. روش درمانی میکرودرم ابریژن جریان خون را تحریک می‌کند، جریان خون نیز مواد مغذی را حمل می‌کند این امر منجر می‌شود تا بازسازی و درمان پوست انجام گیرد. نتیجه‌ی آن پوستی بسیار سالم است. درمان صورت می‌تواند به مدت زمان 15 تا 30 دقیقه انجام شود. شما باید یک هفته بین هر جلسه درمان فاصله بیندازید.دوره‌ای از مشاوره قبل از درمان باید انجام شود. پوست به قرار گرفتن در معرض آفتاب بیشتر حساس است، بنابراین اکثر پزشکان توصیه می‌کنند که از کرم‌های ضد آفتاب بعد از جلسات درمان استفاده شود.

آیا روش درمانی میکرودرم ابریژن می‌تواند بر روی تمام انواع پوست استفاده شود؟

مزیت استفاده از سایش اپیدرمال این است که استفاده از آن برای تمام انواع پوست‌ها ایمن است. این روش درمانی دردناک نیست، بنابراین به بیهوشی نیازی ندارد. اثرات جانبی کمی‌وجود دارد که ممکن است شامل قرمزی یا تورم موقت باشد و البته فقط چند ساعت به طول می‌انجامد. در صورتی که پوسته‌ی کمی‌بر روی پوست وجود دارد، می‌توان آن را با پاک کننده پوست و آنتی بیوتیک موضعی برطرف کرد. اگر چه این روش درمانی یک روش امن است، افرادی هم وجود دارند که نباید از آن استفاده کنند.

میکرو نیدلینگ چیست؟

میکرو نیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ که همچنین به عنوان درمان القایی کلاژن (CIT) شناخته می‌شود.یک روش آرایشی نیمه تهاجمی‌است که از دستگاه میکرو سوزن (دارای سوزن بسیار ریز و ظریف) برای درمان استفاده می‌کند.  CIT روشی ایمن و موثر برای تمام انواع پوست، بدون ایجاد خطر تغییر رنگ است.

روش درمانی میکرونیدلینگ چگونه است؟

در این دستگاه صدها میکرو سوزن خوب و ظریف برای نفوذ به درون پوست تعبیه شده است. تمامی‌مراحل این روش کاملا طبیعی و سریع انجام می‌گیرد.

 • در حرفه‌ی پزشکی از یک کرم بی حس کننده در منطقه مورد نظر برای درمان به کار گرفته می‌شود.
 • سپس دستگاه میکرو نیدلینگ را در سراسر محل درمان به منظور ایجاد حفره در پوست با توجه به الگوی خاص حرکت می‌دهند
 • همانطور که هر سوزن خوب و ظریف پوست را سوراخ می‌کند، این روش نیز کانال یا زخم‌های بسیار ریز بر روی پوست ایجاد می‌کند.
 • این روش درمانی یک آسیب کنترل شده بر روی و زیر سطح پوست ایجاد می‌کند. "آسیب" باعث می‌شود بدن برای "پر کردن" این زخم‌های بسیار ریز تولید کلاژن و الاستین جدید را به کار بیندازد و به وسیله‌ی تحریک سلول‌های پوست دوباره تکثیر شوند.
 • بیمار تقریبا بلافاصله می‌تواند فعالیت‎های منظم خود را دوباره از سر بگیرد.

روش درمانی میکرو نیدلینگ چگونه عمل می‌کند؟

روش درمانی CIT یا میکرو نیدلینگ بر پایه‌ی تحریک سیستم ایمنی بدن و مکانیسم درمان زخم عمل می‌کند. بدین صورت که میکرو نیدلینگ با نفوذ در پوست باعث ایجاد زخم‌های بسیار ریز  در آن می‌شود، در نتیجه واکنش شدید التهابی را ایجاد می‌کند و پس از آن آبشاری از واکنش‌های بعدی را آغاز می‌کند.

 • نکته مهم این است که: نفوذ میکرو نیدلینگ به پوست به سبب سوزن‌های کوچک و ظریف جراحی است. گیرنده‌های عصبی پوست و مکانیسم‌های دفاعی، این نفوذ سوزن ظریف را به عنوان یک نوع آسیب خاص تشخیص می‌دهند و به همین ترتیب زخم‌ها درمان می‌شوند. طی روند بهبود زخم‌ها، سلول‌های پوست (تا شعاع یک تا دو میلی‌متر در اطراف کانال و حفره‌های حاصل از میکرو نیدلینگ) سیگنال‌های رشد را برای سلول‌های تمایز نیافته که با نام سلو‌ل‌های بنیادی پوست نیز نامیده می‌شود، آزاد می‌سازند. این سیگنال‌ها رشد سریع فیبروبلاست‌های جدید و دیگر سلول‌های ترمیم کننده زخم را تحریک می‌سازد.

بسیاری از انواع سلول‌ها از جمله فیبروبلاست‌های جدید به منظور ترمیم زخم به نزدیکی نقاط کانال یا حفره‌های حاصل از روش میکرو نیدلینگ مهاجرت می‌کنند. این فیبروبلاست‌های جدید پس از آن به الیاف کلاژن تبدیل می‌شوند که با کلاژن موجود در لایه‌های بالایی پوست ادغام می‌شوند. الیاف کلاژن جدید پوست را ضخیم می‌کند و فرورفتگی حاصل از زخم را پر می‌کنند. روش درمانی میکرو نیدلینگ هزاران زخم کوچک را در یک منطقه مورد نظر ایجاد می‌کند. در نتیجه هر یک از این زخم‌ها باعث تشکیل کلاژن جدید می‌شوند  این لایه جدید کلاژن سالم در منطقه مورد نظر به منظور درمان پوست تشکیل می‌شود به این عملکرد اصطلاحا کلاژنیزه گفته می‌شود.

فرایند بهبود زخم باعث تحریک رشد سریع سلول‌های اندوتلیال می‌گردد ( سلول‌های اندوتلیال، لایه‌ی نازک از سلول‌هایی که مویرگ‌ها و رگ‌های خونی را تشکیل می‌دهند). به نوبه خود، این عمل باعث ایجاد مویرگ‌های جدید در پوست می‌شود این مویرگ‌ها خون مورد نیاز پوست را تامین می‌کنند. به فرآیند تشکیل رگ‌های  آنژیوژنز نامیده می‌شود.

آسیب به بافت طی روش درمانی میکرو نیدلینگ ، بعید است، زیرا سوزن‌های میکرونیدلینگ بسیار ظریف و نازک هستند. در حقیقت، یکپارچگی پوست عملا دست نخورده باقی می‌ماند، حتی اگر پوست واکنش نشان دهد و آن مجروح بوده باشد. زخم‌های کوچک ناشی از روش میکرو نیدلینگ برطرف می‌شوند و به سرعت حفره‌های آن بسته می‌شوند. هیچ ضایعه بافتی قابل تشخیص بر روی پوست ایجاد نمی‌شود،هم‌چنین عفونت‌ها طی این روش بسیار نادر هستند و هیچ چیز برای اصلاح وجود ندارد.

شما برای درمان پوست خود به چند جلسه و به چه میزان درمان میکرو نیدلینگ نیاز دارید؟

بسته به نوع شرایط پوستی در افراد، پس از 2 تا 3 جلسه از میکرونیدلینگ پوست به میزان کافی بازسازی و ترمیم می‌شود و لایه‌ی جدیدی بر روی آن قرار می‌گیرد. به منظور ایجاد فرصت کافی به سلول‌های پوست برای بازسازی، حداقل باید هر 6 تا 8 هفته بین هر جلسه فاصله ایجاد کرد. همان‌طور که افزایش سن هم چنان ادامه پیدا می‌کند پزشکان هر سال یک درمان جدید از CIT را پیشنهاد می‌کنند.

بعد از درمان با روش میکرو نیدلینگ شما باید چگونه از پوست خود مراقبت کنید؟

بلافاصله پس از انجام روش میکرو نیدلینگ، از داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن، مورتین یا ادویل استفاده نکنید. این عوامل با فرآیند التهاب طبیعی مقابله خواهد کرد که البته برای جوان سازی پوست شما مهم و دارای اهمیت است. مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

 • روز انجام درمان میکرو نیدلینگ: روزی که قرار است درمان میکرو نیدلینگ بر روی پوست شما انجام شود بدون لوسین، آرایش یا هر نوع محصول موضعی دیگر بر روی پوست خود در مطب دکتر حاضر شوید. پس از انجام درمان میکرونیدلینگ، ارائه دهنده خدمات پزشکی شما ممکن است از یک تقویت کننده لیپوپپتید، مرطوب کننده پوست و کرم‌های ضد آفتاب بر روی پوست شما استفاده کند. شما ممکن است پوستتان را قبل از خواب با یک پاک کننده ملایم شستشو دهید.
 • روز اول بعد از درمان با میکرو نیدلینگ: اولین روز پس از انجام روش میکرو نیدلینگ شما می‌توانید به طور معمول صورت خود را پاک کنید و از لوسیون، مواد و لوازم آرایشی و دیگر محصولات آرایشی بهداشتی استفاده کنید. از مواد لایه بردار و اسیدهای گلیکولیک که در تمیز کننده‌ها وجود دارد دوری کنید زیرا پوستتان را بعد از انجام روش درمانی میکرو نیدلینگ بسیار خشک می‌سازد. اطمینان حاصل کنید که از کرم ضد آفتاب تایید شده SPF30 و یا بهتر از آن استفاده کنید!
 • روزهای دوم تا هفتم بعد از درمان با میکرو نیدلینگ: ظرف دو روز پس از درمان با میکرو نیدلینگ شما متوجه خشکی پوست و پوسته پوسته شدن آن خواهید شد. . این پوسته پوسته شدن به سبب افزایش تولید و تغییر سلول‌های پوستانجام می‌گیرد. در طول این دوره، شما می‌توانید مرطوب کننده پوست خود را به طور منظم استفاده کنید. از دستورالعمل‌های داده شده توسط متخصصان پزشکی خود پیروی کنید. اگر پزشک متخصصتان از رولر(دستگاهی برای نیدلینگ عمودی پوست) در اطراف چشم‌هایتان استفاده می‌کند. این امکان وجود دارد که شما کبودی کوچکی در اطراف چشم داشته باشید که ممکن است برای مدت سه یا چهار روز باقی بماند. البته این کبودی به راحتی می‌تواند با آرایش پوشانده شود. در روزهای بعد پوست شما شروع به ریختن می‌کند. این لایه‌های پوستی که به طور مرتب به مدت یک هفته بعد از آن نیز ریخته می‌شوند، اما عمل میکرونیدلینگ این پوست را خیلی زود به سطح خود می‌رساند. در طول این روند موقت، پوست شما ریخته و خشک می‌شود.
 • روز هفتم و بیشتر پس از درمان با میکرونیدلینگ: یک هفته پس از درمان پزشکی با میکرونیدلینگ، اکثر بیماران متوجه می‌شوند که پوست آنها صاف‌تر و پرانرژی‌تر شده است.

مزوتراپی

مزوتراپی

مزوتراپی  نوعی درمان تزریقی است که مواد مغذی را به لایه‌های پوست منتقل می‌کند جایی که در آن بهبود و رشد سلول‌ها اتفاق می‌افتد. ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه، مواد معدنی، اسید هیالورونیک، تمام این مواد اجزای ضروری هستند برای سلامت سلول‌های پوست که می‌توان توسط روش مزوتراپی به درون پوست وارد شوند. این درمان به بهبود پوستی که خسته و کسل کننده به نظر می‌رسد، پوست خشک، بی جان و پوستی با چین وچروک‌های سطحی کمک می‌کند. روش مزوتراپی روشی ایده آل برای قبل و بعد از شاسته سازی پوست می‌باشد. این بدین معنی است که می‌توان از این روش برای قبل و بعد از درمان‌های دیگر نیز استفاده کرد.

روش مزوتراپی چگونه انجام می‌شود؟

در روش مزوتراپی تعدادی تزریق سطحی با دست و یا به وسیله‌ی دستگاه مخصوص به منظور تزریق سریع برای مناطق وسیع‌تر انجام می‌شود. به طور معمول روش مزوتراپی به خوبی قابل تحمل می‌باشد، اما برای مناطق حساس می‌توان از کرم بی‌حسی قبل از درمان استفاده شود. در ابتدا دوره شش تا هشت جلسه هر دو هفته یکبار توصیه می‌شود به طوری که هر یک یا دو بار در سال باید درمان تکرار شود.

آیا موارد منعی برای استفاده از روش مزوتراپی وجود دارد؟

تقریبا هیچ مورد منعی برای استفاده از روش مزوتراپی وجود ندارد اما حساسیت‌هایی در استفاده از مواد مورد نیاز (کوکتل) در روش مزوتراپی برای افرادی چون زنان بارداری، مادرانی که به فرزندانشان تغذیه با شیر مادر می‌دهند، مبتلایان به زخم معده، عفونت فعال یا بدخیمی‌ممکن دیده شود.

آیا درمان با روش مزوترای ایمن است؟

بله، تمام مواد مورد استفاده، به طور معمول در پوست شما وجود دارند اما با افزایش سن و یا استرس از بین می‌روند. روش درمانی مزوتراپی این ویتامین‌ها و مواد مغذی را به طور طبیعی در پوست جایگزین می‌کند.

آیا روش درمانی مزوتراپی موثر است؟

روش مزوتراپی بسیار موثر است، پوست به صورت درخشان، هیدراته، تغذیه شده و قوی‌تر می‌شود و بافت پوست بهبود می‌یابد.

آیا می‌توان روش درمانی مزوتراپی را با سایر درمان‌های آرایشی ترکیب کرد؟

برخی داروهای تجویزی می‌تواند با اجزای کوکتل (ماده‌ای که دارای مواد مغذی و در روش مزوتراپی به درون پوست تزریق می‌شود را کوکتل می‌نامند) ارتباط برقرار کند. بنابراین به دلیل این که ممکن است هر تعاملی بین دارو و مواد تزریقی صورت بگیرد باید با پزشک متخصص مشورت انجام گیرد.

چه مراقبت‌هایی پس از انجام روش درمانی مزوترارپی لازم است انجام گیرد؟


پس از انجام روش درمانی مزوترارپی از بسته‌های یخ برای کاهش تورم و کبودی استفاده می‌شود، هم‌چنین از کرم‌های مرطوب کننده و کرم ضدآفتاب SPF بعد از این روش مزوتراپی استفاده می‌شود و روز بعد از انجام مزوتراپی می‌توان از لوازم آرایشی استفاده کرد.

این روش‌ها چه عوارضی را می‌تواند به همراه داشته باشند؟


 کبودی به میزان کم، تورم و نشانه‌های تزریق در مدت زمان کم ممکن است بر روی پوست باقی بماند. در این روش عفونت، آلرژی، اثر زخم و یا رنگدانه‌ها بسیار نادر هستند.

هزینه درمان خشکی پوست چقدر است؟


هزینه درمان بستگی به نوع درمان مورد استتفاده، نوع پوست شما، موقعیت جغرافیایی که شما درمان را از آنجا دریافت می‌کنید و در نهایت پزشکی که درمان شما را بر عهده می‌گیرد، دارد. برای دریافت اطلاعات دقیق درباره‌ی هزینه‌ی درمان خشکی پوست با پزشک خود مشورت کنید.

درمان خانگی خشکی پوست دست، صورت و پا


تغییرات ساده در سبک زندگی می‌تواند به جلوگیری و برطرف سازی خشکی پوست شما کمک کند.

سعی کنید روش‌های زیر را انجام دهید:

 • از آب داغ هنگام حمام و دوش اجتناب کنید.
 • از دوش در روزهای متعدد به جای دوش هر روز استفاده کنید.
 • زمان دوش گرفتن را به 10 دقیقه کاهش دهید.
 • در هنگام دوش و یا حمام از صابون‌های مرطوب کننده‌ استفاده کنید.
 • بلافاصله بعد از حمام یا دوش از مرطوب کننده‌ها برای حفظ رطوبت بدن استفاده کنید.
 • بدن خود را بعد از حمام به آرامی‌با حوله نرم و لطیف ماساژ دهید تا خشک شود.
 • از خارش و یا تمیز کردن پوسته‌های پوست خشک شده اجتناب کنید.
 • از دستگاه‌های مرطوب کننده در منزل استفاده کنید.
 • به مقدار کافی در روز آب بنوشید.

هم‌چنین این موضوع اهمیت دارد که از نوع مناسبی از مرطوب کننده‌ها متناسب با نوع پوست خود استفاده کنید. اگر پوست شما به شدت خشک است از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنید که بر پایه‌ی وازلین باشد. اگر پوست شما کم‌تر خشک می‌شود شما ممکن است نیاز به تغییر کمتری داشته باشید و در ماه2های تابستان از لوسیون‌هایی استفاده کنید که بر پایه‌ی حفظ و نگه داری آب بدن باشد. لوسیون‌های که حاوی روغن دانه‌ی انگور و آنتی اکسیدان‌ها باشند نیز می‌توانند آب بدنتان را در فصل‌های گرم سال به دام بیندازند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
درمان خشکی پوست صورت و دست ناشی از سرما، بالا رفتن سن و بیماری
5 از 1 رای