درمان خط اخم (چروک پیشانی) ناشی از بالارفتن سن، آفتاب و اخم زیاد

درمان خط اخم

چین و چروک و خطوط ابروها و بالای بینی به سادگی قابل مشاهده‌اند. اغلب در فضای میان دو ابرو خطوط عمودی مشاهده می‌شود و امکان دارد یک سمت آن عمیق تر یا برجسته باشد. همچنین خطوط افقی در بالای بینی ایجاد می‌شوند. امکان دارد این خطوط در حالت عادی قابل مشاهده باشند یا تنها هنگام اخم ظاهر شوند. خط اخم می‌تواند بیانگر حالت‌های منفی همچون عصبانیت باشد حتی اگر شخص واقعاً در این حالت نباشد. کاهش خطوط اخم از طریق بوتاکس، تزریق ژل، تزریق چربی، میکرودرم ابریژن، لیزر، میکرونیدلینگ و لایه برداری شیمیایی می‌تواند ظاهری ملایم‌تر به شما بدهد و دیگران به اشتباه شما را عصبانی نخواهند دید.

خطوط اخم با گذشت زمان ایجاد می‌شوند. حرکات مکرر پوست صورت که توسط ماهیچه‌ها صورت می‌گیرد باعث می‌شود میان ابروها خط اخم تشکیل شود. علت خط اخم تنها سن بالا نیست. خطوط اخم پویا هستند و به دلیل نحوه حرکت صورت فرد ایجاد می‌شوند. از آنجایی که خط اخم با حرکاتی همچون اخم یا نیمه بستن چشم ایجاد می‌شود، امکان پیشرفت آن حتی در جوانان نیز وجود دارد. ماهیچه‌هایی که بالا و در میان ابروها قرار دارند منقبض و فشرده می‌شوند و می‌توانند عامل ایجاد خط اخم باشند. متخصصین ما در گروه پزشکان سپید به نگرانی‌های شما رسیدگی می‌کنند، تاریخچه پزشکی شما را مورد بررسی قرار می‌دهند و درمان مناسب را به شما معرفی خواهند نمود و در عین حال هزینه‌ها و ریسک‌های مربوط به آن را تشریح خواهند کرد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

انواع خط پیشانی


خطوط پیشانی را می‌توان به دو دسته زیر تقسیم کرد:

خطوط پیشانی متغیر پویا

خطوط پیشانی متغیر

خطوط پیشانی پویا با حرکت عضلات تشکیل می‌شوند، پس بهترین راه برای از بین بردن خط اخم استفاده از روش‌های شل کردن عضلات می‌باشد.

خطوط پیشانی ثابت

خطوط پیشانی ثابت

با افزایش سن، تکرار مداوم ایجاد خطوط پویا باعث می‌شود خطوط ثابت عمیقی در پیشانی ایجاد شود که حتی در حالت عادی نیز قابل مشاهده است. معمولاً خطوط ثابت در میان ابروها و جایی که گلابلا نام دارد ایجاد می‌شود و اغلب شما را اخمو نشان می دهند. به همین دلیل آن ها را خط اخم می‌نامند.

علت ایجاد خط اخم چیست؟


عضلات منقبض کننده میان ابروها یا داخل آن ها مسبب ایجاد این اخم ها هستند. خطوط عمودی توسط عضله چین دهنده ایجاد می شوند که به صورت مورب از استخوان ابتدای بینی آغاز می شوند و درست تا پوست بالای ابرو ادامه می یابد. این عضله پوست را به سمت داخل و پایین می کشد و خط عمودی ایجاد می‌کند. با گذشت زمان این خطوط می‌توانند عمیق تر شوند. خطوط افقی موجود در ابتدای بینی اغلب به این دلیل ایجاد می شوند که ماهیچه هرم بینی به سمت پایین کشیده می شود (و عضله چین دهنده نیز کمی در این امر دخیل است). قدرت، اندازه و جهت این ماهیچه ها و تأثیرات محیط و ویژگی های پوست بر عمق و نمایان بودن این خطوط اخم تأثیر گذارند.

 • آفتاب: آفتاب یکی از عوامل اصلی ایجاد خط اخم محسوب می شود. مواجهه با اشعه های نور خورشید در بلند مدت سبب ایجاد خطوط اخم در پیشانی می گردد که شدت آن به نوع پوست و تولید کلاژن و الاستین بستگی دارد.
 • اخم بیش از حد: یکی از عوامل ایجاد اخم در پیشانی، اخم بیش از حد می باشد. برای کاهش خطوط اخم در پیشانی می توانید از همین حالا از اخم کردن دست بردارید.
 • سن: سن نیز یکی از عوامل ایجاد خط اخم محسوب می شود. هر چه پیرتر شوید پیشانی شما برای ایجاد اخم مستعدتر خواهد بود. علت این امر، کاهش تولید کلاژن و الاستین با افزایش سن می باشد. این دو پروتئین مسئول حفظ پوست شما هستند.
 • نوع پوست: پوست های نازک نسبت به پوست های کلفت تر استعداد بیشتری برای ایجاد خط اخم دارند.
 • مصرف دخانیات: کشیدن سیگار موجب کاهش کلاژن می شود که مسئول حفظ پوست شماست.
 • وراثت: خط اخم می تواند ارثی باشد. به عبارت دیگر می تواند از مادر یا پدر به فرزندان منتقل شود.

راه‌های برطرف کردن خطوط پیشانی


برای درمان و رفع خط اخم راه های زیادی وجود دارد. از جمله:

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

بوتاکس نام تجاری بوتولینوم توکسین است که به شکل پروتئین تصفیه شده می باشد. مکانیزم کار بوتولینوم توکسین A بسیار ساده است. این ماده در عرض چند ساعت به عصب انتهای عضلات حرکتی می چسبند و بدین طریق بر انتقال عصبی این ماهیچه تأثیر می گذارند. برای متوقف کردن حامل های عصبی به این عضلات که موجب تحریک آن ها می شوند به دو الی ده روز زمان نیاز است. در طول دوره ای که بوتولینوم توکسین عمل می کند به هیچ وجه افت حسی مشاهده نمی شود. هنگامی که انتهای عصب حرکتی قطع شود عضلات توانایی انقباض را از دست می دهند. هنگامی که عضله توانایی انقباض نداشته باشد، حرکاتی که سبب ایجاد چین و چروک پیشانی می شوند نیز متوقف خواهند شد. اولین علت ایجاد چین و چروک در پوست، حرکت ماهیچه زیر آن است و به همین دلیل به آن ها چین و چروک پویا می گوییم. در حدود سه الی ده روز از گذشت درمان، پوست روی این ماهیچه های حرکتی صاف می شود. تأثیر بوتاکس در حدود سه الی چهار ماه حفظ می شود که مدت آن به عوامل مختلفی همچون مقدار بوتولینوم توکسین A تزریق شده، فعالیت متابولیک بیمار و سبک زندگی وی بستگی دارد. هنگامی که بیمار مشاهده کند خطوط مجدداً ظاهر شده اند باید دوباره تحت درمان قرار گیرد. این یکی از دلایلی است که باعث شده بوتاکس این چنین بی خطر باشد. اصولاً درمان به کمک بوتولینوم توکسین A موقتی است و هنگامی که آن ها از بین روند، تأثیرات درمان نیز به کلی از بین خواهد رفت.

به چه نتایجی می توان دست یافت؟

در جلسه مشاوره با پزشک خود می توانید راجع به این که کدام یک از خطوط حفظ شوند، کاهش یابند یا حذف گردند صحبت کنید و برنامه درمان مناسب برای خود تنظیم کنید:

 •  برنامه سبک: هدف این برنامه، کاهش خطوط و حفظ حرکت می باشد. این برنامه برای افراد زیر 40 سالی مناسب است که در حالت عادی خطی در چهره ندارند. ماندگاری نتایج در این حالت بین 2 الی 3 ماه می باشد.
 •  برنامه استاندارد: هدف این برنامه این است که خطوط تا حد ممکن کاهش یابند و در عین حال برای داشتن ظاهری طبیعی برخی حرکات حفظ شوند. نتایج این برنامه به مدت 3 الی 4 ماه ماندگار خواهد بود.
 •  برنامه بی حسی: هدف این برنامه این است که حرکات تا حد ممکن حذف شوند. در این مورد ممکن است نتایج قابل ملاحظه تری حاصل شود. نتایج این برنامه به مدت 4 الی 6 ماه ماندگاری دارد.

تزریق ژل

تزریق ژل

با افزایش سن، اسید هیالورونیک و کلاژن پوست شما به مرور کاهش می یابند و پوست شما حجم و قابلیت ارتجاعی خود را از دست می دهد. کاهش حجم و قابلیت ارتجاعی سبب ایجاد خط و چین و چروک در پوست شما خواهد شد. اولین مناطقی از صورت که تحت تأثیر این فرآیند پیری طبیعی قرار می گیرند، نقاط با حرکت بیشتر می باشند. پوست شما در نهایت شروع به شل شدن خواهد کرد و خطوط و چین و چروک های دائمی نمایان می شوند. تزریق ژل از جمله درمان های تزریقی محسوب می شوند که برای پرسازی مجدد هیالورونیک اسید از دست رفته پوست مورد استفاده قرار می گیرند تا خطوط صورت نرم شده و نواحی گود افتاده مجدداً حجم دار شوند. این درمان ها برای بهبود ظاهر صورت نیز مورد استفاده قرار می گیرند. هیالورونیک اسید تولید شده در ژل ها نیز همانند هیالورونیک اسید طبیعی موجود در پوست در نهایت جذب بدن می شوند. بنابراین این درمان ها دائمی نیستند.

مزایای درمان از طریق تزریق ژل چیست؟

برخی از مزایای تزریق ژل در پیشانی عبارت اند از:

 •  دائمی نیستند، بنابراین شما روند گذر عمر خود را به صورت طبیعی ادامه خواهید داد و ظاهر شما به صورت ثابت نخواهد بود.
 •  نتایج درمان از تزریق ژل فوری است و هیچ جایی از خود بر جا نخواهد گذاشت.
 •  در صورتی که پس از درمان از ظاهر جدید خود راضی نبودید می توانید آن را برگردانید.
 •  این رویه سریع بوده و حداقل ناراحتی و از کار افتادگی را به همراه دارد.

میکرودرم ابریژن پیشانی

میکرودرم ابریژن پیشانی

میکرودرم ابریژن سلول های مرده پوست را احیا می کند تا طراوت پوست را بازگرداند و خطوط را کاهش می دهد تا بدون ناراحتی یا از کارافتادگی، بافت پوستی و خاصیت ارتجاعی یکنواختی را به ارمغان آورد. تکنولوژی جدید میکرودرم ابریژن به جای استفاده از ذرات کریستالی سنتی از وسیله نوک تیز الماس استفاده می شود که درمان را راحت تر کرده و به شستن کریستال های روی سر نیازی نخواهید داشت.

مزایای میکرودرمی ابریژن چیست؟

میکرودرم ابریژن بهترین انتخاب برای درمان پوسته پوسته شدن عمیق است و برای استفاده در بازه های 1 الی 2 ماهه مناسب می باشد. از جمله مزایایی دیگر این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 •  سلول های مرده پوست از بین می روند تا سلول های جدید ظاهر شوند و با این کار پوست طبیعی روشن تری خواهید داشت.
 •  این روش با حذف آسیب های پوستی ملایم، سطح پوست شما را نرم تر و حتی روشن تر می کند.
 •  میکرودرمی ابریژن از سرعت بالایی برخوردار است و به کمتر از 30 دقیقه زمان نیاز دارد.
 •  با این روش هیچ از کارافتادگی یا ناراحتی در پی نخواهید داشت.

تزریق چربی بدن به پیشانی

چربی به پیشانی

انتقال چربی که با نام تزریق چربی نیز شناخته می شود می تواند به میزان قابل ملاحظه ای خطوط پیشانی و دیگر نقایص پوست را کاهش داده یا حذف نماید. این روش با ایجاد مجدد خطوط جذاب به بیمار ظاهری جوان تر می دهد. چربی مورد استفاده مستقیماً از خود بیمار گرفته می شود. بنابراین هیچ واکنش آلرژیک یا انتقال بیماری ویروسی در کار نخواهد بود.

تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

در این روش، پزشک با لیپوساکشن کردن از ناحیه دهنده، چربی خود بیمار را جمع آوری می کند. سپس چربی تصفیه شده را به ناحیه مورد نظر تزریق می کند. در صورتی که به چربی زیادی نیاز باشد، تزریق چربی نیازمند داروی مسکن و بی حسی موضعی خواهد بود. در صورتی که میزان چربی مورد نیاز کم باشد می توان با بی حسی موضعی این کار را انجام داد.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی

در روش لایه برداری پوست برای کاهش حفره ها، سلول های مرده پوست، لکه، آکنه و رنگدانه ها از اسیدها و آنزیم ها استفاده می شود. سه نوع لایه برداری شامل لایه برداری سطحی، متوسط و عمیق وجود دارد. لایه برداری های عمیق به کاهش خطوط و چین و چروک های صورت از جمله خطوط پیشانی نیز کمک می کنند. در صورتی که لایه برداری شیمیایی تحت نظر پزشک حرفه ای صورت گیرد بی خطر و مؤثر خواهد بود.

لیزر پیشانی برای رفع چروک

لیزر پیشانی

در درمان چروک پیشانی از طریق لیزر، برای رسیدن به عمق زیرلایه های پوست، از پالس های لیزر میکرو استفاده می شود. سپس فرآیند درمان طبیعی بدن، بافت های قدیمی و آسیب دیده را از بین برده و با کلاژن و الاستین جدید که از جمله عناصر اصلی داشتن پوستی جوان و انعطاف پذیر هستند، این بافت ها را مجدداً می سازد. اغلب افراد پس از گذراندن 4 الی 7 روز بهبود می یابند که مقدار آن به سبک درمان پزشک بستگی دارد. برخی از محاسن لیزر پیشانی برای رفع خط اخم عبارت اند از:

درمانی قدرتمند برای انواع چین و چروک ها

کلاژن و الاستین از پوست شما محافظت می کنند. با افزایش سن مقدار آن ها کاهش می یابد و چین و چروک ها شکل می گیرند. درمان چروک از طریق لیزر از تکنولوژی قدرتمند لیزر استفاده می کند تا با تحریک ساخت کلاژن و الاستین، پوست بازسازی شود.

درمان چروک از طریق لیزر ساده تر از جراحی است

بر خلاف لیفتینگ صورت که با جراحی انجام شده و به زمان زیادی برای بهبودی نیاز دارد، درمان از طریق لیزر جایگزینی بهترمحسوب می شود که زمان از کار افتادگی آن کمتر است و در عرض چند روز با حداقل ناراحتی یا عوارض جانبی بهبودی خود را به دست خواهید آورید.

برخورداری از ظاهری کاملاً طبیعی

درمان چروک از طریق لیزر بدون این که در صورت تغییر ایجاد کند و عوارض جانبی ناشی از عمل های جراحی یا تزریق را به همراه داشته باشد نتایج قابل ملاحظه ای را به همراه دارد.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

روش های حرفه ای میکرونیدلینگ پوست را تحریک می کنند تا مجدداً ایجاد شود و خود را به صورت طبیعی ترمیم کند که باعث می شود فرد دارای پوستی منعطف تر، روشن تر، جوان تر و سالم تر داشته باشد. میکرونیدلینگ پوست را تحریک می کند تا به صورت طبیعی به تولید کلاژن و سلول های جدید بپردازد و ساختار درم (لایه پایینی پوست) را بهبود دهد. با استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت در کنار این درمان می توان بهبودی بیشتری بدست آورد. پلاسمای غنی از پلاکت می تواند فرآیند احیا را سریع تر کند و بهبود دهد.

این روش چگونه انجام می‌شود؟

پزشکان قبل از شروع درمان با استفاده از بی حسی موضعی پوست شما را بی حس می کنند تا عمل میکرونیدلینگ راحت تر صورت گیرد. سپس عمل میکرونیدلینگ روی پوست را آغاز کرده و در عین حال از یک سرم استفاده می کنند تا امکان لغزش هندپیس روی پوست وجود داشته باشد. این درمان در حدود 45 الی 60 دقیقه به طول می انجامد و مقدار آن به نقطه تحت درمان بستگی دارد. بلافاصله پس از درمان پوست شما ظاهری شبیه پوست آفتاب سوخته خواهد داشت و به احتمال زیاد احساس گرمی و فشردگی بیشتری زیر پوست خود خواهید داشت. امکان دارد پزشک برای بهبود پوست شما از مواد خاصی که پس از عمل به کار می روند استفاده کند. برنامه درمان کاملاً متغیر است و به ناحیه تحت درمان بستگی دارد اما بین 3 الی 6 بار درمان با فاصله 6 هفته ای انتظار می رود.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است