درمان زخم و اسکار بیماری پوستی سالک لیشمانیا با لیزر فرکشنال

بیماری سالک

بیماری سالک یک نوع عفونت است که توسط انگل ایجاد می‌شود و از طریق نیش پشه خاکی ماده در میان افراد مختلف انتشار می‌یابد. این انگل در بسیاری از کشورهای گرمسیری و معتدل وجود دارد. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که تعدادی از افراد در پی جنگ و مهاجرت در منطقه آلوده قرار بگیرند یا آن که تعداد زیادی از افراد ساکن در آن منطقه دچار این بیماری شوند.این بیماری در بیش از ۸۰ کشور جهان رخ می دهد. ایران یکی از ۷ کانون مهم سالک است و اصفهان، قم، کاشان، کرمان، شیراز، بوشهر، مشهد ، زاهدان و بندر عباس از مهمترین کانون های درگیر محسوب می شوند. زخم های ناشی از این بیماری معمولا در مناطق باز بدن ایجاد می شوند، یعنی محل هایی که پشه نیش خود را وارد کرده و انگل های زیادی را به داخل بافت آن قسمت ریخته است. ضایعه سالک به شکل یک زخم بد شکل ممکن است برای بیشتر از یکسال باقی بماند. این موضوع ممکن است اثرات روانی در بیمار حتی پس از بهبودی را به دنبال داشته باشد.

سالک بر اساس نوع بیماری در انسان باعث ایجاد زخم های پوستی می‌شود. متاسفانه پس از درمان سالک،جای زخم آن برای مدت ها باقی می ماند و یکی از نگرانی های رایج بیماران است. امروزه استفاده از لیزر بسیار مورد توجه قرار گرفته و نتایج آن نیز رضایت بخش بوده است.

در کلینیک سپید خدمات لیزر مناسب برای درمان اسکار سالک برای بیماران در نظر گرفته شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این خدمات و یا رزرو نوبت با شماره های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

انواع مختلف سالک شامل چه مواردی است؟


 • سالک احشایی تحت عنوان کالا آزار نیز شناخته می‌شود. در صورتی که این بیماری درمان نشود می‌تواند در بیش از ۹۵ درصد از موارد کشنده باشد. این عارضه تحت عنوان تب غیر مادر عادی کاهش وزن بزرگ شدن کبد و طحال و علمی توصیف شده است. در جنوب شرقی آسیا کشور این بیماری بالا از برنامه‌ جامعی برای حذف این عارضه ارائه شده و پیشرفت های متعددی نیز حاصل شده است.
 • سالک پوستی از شایعترین نوع از بیماری سالک است و باعث ایجاد ضایعات پوستی، ایجاد زخم در نقاط باز بدن ، ایجاد بافت اسکار، و ناتوانی‌ جدی می‌شود. بیش از دو سوم این عارضه در شش کشور جهان از قبیل: افغانستان، برزیل، ایران، سوریه، الجزایر، و کلمبیا رخ می‌دهد.
 • سالک مخاطی باعث تخریب کامل یا جزئی غشای مخاطی بینی دهان و گلو می‌شود. این عارضه فقط در مناطق محدودی از جهان رخ می‌دهد.

 چه عواملی باعث بروز سالک می شود؟


 تاکنون بیش از ۲۰ گونه از انگل سالک شناسایی شده است که می‌توانند باعث آلوده شدن انسان شوند، این بیماری از طریق نیش پشه خاصی انتقال می‌یابد. پشه خاکی یک حشره کوچک یک و نیم تا سه میلی‌متر است که از طریق خون تغذیه می‌کنند. این پشه در شکاف دیوار، سوراخ بدن حیوانات، ضایعات گیاهان مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری زندگی می‌کند. این پشه معمولاً نقاطی از بدن را نیش می‌زند که فاقد پوشش است. سالک دارای اشکال بالینی شناخته شده متعددی است و تظاهرات آن به گونه حشره و عکس العمل سیستم ایمنی بدن میزبان بستگی دارد.

بیماری‌های مرتبط با شرایط اقتصادی و اجتماعی

 فقر باعث افزایش ریسک بیماری سالک می‌شود. وضعیت نامناسب اسکان افراد مانند فقدان مدیریت مواد زائد و زباله و باز بودن مجرای فاضلاب می‌تواند در افزایش تولید تعداد پژوهش خاکی وارد شدن انسان کمک کنند. این پشه معمولاً به نقاطی که جمعیت زیادی دارند جذب می‌شود زیرا این نقاط یک منبع مناسب برای تغذیه آنها محسوب خواهد شد. رفتارهای انسان مانند خوابیدن در محیط باز یا روی زمین می‌تواند ریسک آلوده شدن را افزایش دهد. استفاده از حشره کش می‌تواند به طرز قابل توجهی ریسک آلودگی افراد را کاهش دهد.

 تغذیه نامناسب

 رژیم غذایی فاقد آهن پروتئین انرژی ویتامین و روی می‌تواند عفونت و انتشار بیماری کالا آزار را افزایش دهد.

تحرک افراد

 انتشار بیماری سالک احشایی و پوستی معمولاً به مهاجرت و تردد افرادی که نسبت به این عارضه مسئولیت ندارند به نقاط آلوده ارتباط دارد. قرار گرفتن در معرض این عارضه تردد به محل آلوده و جنگل زدایی در مقیاس گسترده از عوامل بسیار مهم در انتشار این بیماری محسوب می‌شوند. به عنوان مثال نشستن در نقاطی که قبلا جنگل بوده است و پشه خاکی در آن منطقه حضور داشته است باعث می‌شود فرد در معرض بیماری قرار بگیرد در نتیجه سرعت انتشار این عارضه افزایش خواهد یافت.

تغییرات محیطی

 برخی از تغییرات محیطی که می‌توانند در انتشار بیماری سالک نقش داشته باشند عبارتند از شهرنشینی، بومی سازی چرخه انتقال و حمل و نقل، تخریب مزارع کشاورزی و اسکان در مناطق جنگلی.

 تغییرات آب و هوایی

 بیماری سالک نسبت به تغییرات آب و هوایی بسیار حساس است و به شدت تحت تاثیر تغییرات ناشی از بارش دما و رطوبت قرار دارد.

 علائم و نشانه های بیماری سالک چیست؟


علائم و نشانه های بیماری سالک چیست

علائم مربوط به انواع مختلف سالک عبارتند از:

 سالک احشائی (vc)

 • سالک احشایی اعضای داخلی بدن از قبیل کبد طحال و غدد لنفاوی را درگیر می‌کند.
 • علائم و نشانه های این عارضه عبارتند: از تب کاهش وزن تورم غدد لنفاوی بزرگ شدن کبد و بزرگ شدن طحال.
 • آزمایشات متعدد می‌توانند وجود پان سیتوپنی و هایپر گاماگلوبولین این آنمی را نشان دهند.
 • برخی از عوارض این بیماری عبارتند از خونریزی دستگاه گوارش نارسایی شدید کلیوی تورم پوست و عفونت ثانویه باکتریایی.
 • اختلال رنگدانه پوست آخرین علامت سالک احشایی است. سالک احشایی نام دیگر کالا آزار است که از یک کلمه هندی به معنای تب سیاه مشتق شده است.
 • سالک احشایی می‌تواند به اشکال مختلف بروز کند و به صورت خود به خود درمان شود، حالت انتشار دهنده داشته باشد، یا به یک بیماری کشنده تبدیل شود.

 سالک پوستی ( cl)

 • سالک پوستی شایع‌ترین نوع بیماری سالک است.
 • گاهی اوقات فقط یک زخم روی پوست ایجاد می‌شود اما امکان بروز ضایعات پوستی متعدد نیز وجود دارد.
 • معمولاً زخم اولیه کوچک و قرمز به تدریج بزرگ شده و خود را به ۲ سانتی متر می‌رسد.
 • امکان ایجاد زخم عمقی وجود دارد.
 • ممکن است زخم کاملاً خشک باشد یا با ترشح همراه شود.
 • معمولا این زخم در نقاط باز پوست به ویژه صورت دست و پا ایجاد میشوند.
 • معمولاً فاصله زمانی بین نیش پشه خاکی به ایجاد ضایعه پوستی حدود دو هفته تا شش ماه است.
 • معمولاً ضایعات پوستی بدون درد هستند و باعث ایجاد بافت اسکار می‌شود.
 • ممکن است فرآیند بهبود ظرف حدود دو ماه تا یک سال طول بکشد.
 • احتمال بروز ضایعات اسپوروتریکویید و تاول پوستی وجود دارد.
 • ممکن است این بیماری به مرحله حاد برسد و خطر انتشار بیماری در افرادی که مصونیت کافی ندارند افزایش یابد.

سالک مخاطی (mcl)

 • معمولاً سالک مخاطی پس از درمان موضعی ضایعات اولیه مخاطی یا بهبود خود به خود بیماری ایجاد می‌شود.
 • ممکن است این عارضه طی مدت یک ماه یا حتی پس از چند سال پیشرفت کند. در طول چرخه زندگی ریسک ابتلا به سالک مخاطی پس از ابتلاء به ضایعات مخاطی حدود ۵ درصد است.
 • معمولاً ضایعات باعث درگیر شدن غشای مخاطی بینی و دهان می‌شوند اما احتمال درگیر شدن سطح مخاط چشم و مجرای تناسلی نیز وجود دارد.
 • در صورتی که ضایعات پوستی و زخم ایجاد شده درمان نگردد احتمال تخریب بافت وجود دارد.
 • معمولا ضایعات مخاطی دردناک هستند و به عفونت تبدیل می‌شوند گاهی اوقات عفونی می‌گردند.
 • این عارضه می‌تواند باعث بدشکلی شدید عضو شود.

 چه افرادی در معرض خطر ابتلا به سالک قرار دارند؟


 همه افرادی که در سنین مختلف هستند و در مناطقی که انواع پشه خاکی وجود دارد زندگی می‌کنند. یا به این مناطق مهاجرت می‌نمایند در معرض خطر عفونت و بیماری سالک قرار دارند. زندگی کردن در مناطق روستایی و سپری کردن اوقات در این نواحی ریسک ابتلا به بیماری سالک را افزایش می‌دهد.

 چگونه سالک مخاطی تشخیص داده می‌شود؟


 معمولا فرایند تشخیص سالک مخاطی براساس سابقه بیماری و تظاهرات بالینی از ضایعات پوستی انجام می‌شود سابقه سفر به نقاط آلوده در ابتدا به این بیماری نقش دارد. می‌توان با شناسایی انگل، نمونه برداری از بافت پوست، و کشت نمونه و گونه پشه عامل بیماری را شناسایی کرد. این امر در تشخیص زمان ریسک ابتلا به سالک مخاطی اهمیت بسیار زیادی دارد. معمولاً از سرولوژی برای تشخیص بیماری سالک احشایی استفاده می‌شود. در بیش از ۷۰ درصد از موارد ضخامت کامل نمونه پوست می‌توانند وجود انگل را تایید کند.از هیستوپاتولوژی برای تایید سالک مخاطی یا احشایی استفاده می‌شود.در سالک احشایی باید آزمایش شمارش کامل سلول‌های خون و آزمایشات مربوط به عملکرد کبد انجام گردد.

 چگونه بیماری سالک انتقال می یابد؟


 در برخی موارد نادر انگل از طریق خون مصرف مواد مخدر از طریق سرنگ آلوده به سایر افراد انتقال داده می‌شود. امکان انتقال این عارضه از مادر باردار به جنین وجود دارد.

 بیماری سالک چگونه درمان می‌شود؟


بیماری سالک چگونه درمان می‌شود

 با توجه به نوع سالک روش‌های درمانی مختلفی برای این بیماری وجود دارد:

 • سالک احشایی به کمک داروهای وریدی که آمفوتریسین بی لیپوزومال دارد درمان می‌شود. به طور کلی این دارو کاملا ایمن است اما ممکن است باعث ایجاد عوارضی مانند نارسایی کلیه شود.
 • سالک پوستی همیشه درمان نمی‌شود در مواردی که ضایعات پوستی خفیف و کوچک هستند و خود به خود بهبود می‌یابند نیازی به درمان نیست و پزشک فقط بر روند درمان نظارت می‌کند. در صورت حاد بودن بیماری از دارو برای درمان آن استفاده می شود.
 • سالک مخاطی شیوع کمتری دارد و معمولا پزشکان در خصوص درمان آن اتفاق نظر ندارند.

 درمان زخم سالک با استفاده از لیزر فرکشنال


 درمان زخم سالک با استفاده از لیزر فرکشنال

سالک پوستی یک بیماری شایع در ایران و به ویژه در شمال شرقی نقاط مرکزی و جنوبی کشور است روش‌های مختلفی برای درمان این بیماری پیشنهاد شده است اما هیچ یک از آنها به طور صددرصد موثر نیستند و با عوارضی از قبیل درد عوارض کلیوی و قلبی و درد مفاصل همراه هستند.میتوان سالک پوستی را به کمک لیزر فرکشنال درمان کرد و به شرط آنکه فرد ارائه دهنده خدمات دارای تجربه کافی باشد لیزر درمانی در مقایسه با سایر روش‌های موجود بسیار مقرون به صرفه است و می‌توان از آن به عنوان اولین خط درمانی برای سال که پوستی استفاده کرد.

 مکانیسم اثر لیزر فرکشنال به چه صورت است؟


 مکانیسم اثر لیزر فرکشنال به چه صورت است

در لیزر فرکشنال پرتوهای لیزر به صورت نورهای بسیار کوچک به موضع مورد نظر تابانده می‌شود. این پرتوهای کوچک نوری به نفاط عمیق پوست نفوذ می‌کند و سپس پوست و خارج کردن بافت آسیب دیده و جایگزین کردن بافت جدید به ترمیم ضایعات می‌گردد گرمای حاصل از لیزر پوست را وادار به تولید کلاژن می‌نماید.

 درمان جراحی بافت اسکار


 سالک پوستی باعث ایجاد بافت اسکار و ضایعات پوستی می‌شود معمولا بافت اسکار در نقاط باز بدن ایجاد می‌شوند بنابراین بیمار به جراحی پلاستیک نیاز خواهد داشت. به این ترتیب از روش‌های جراحی برای رفع زیاد ضایعات پوستی استفاده می‌شود.

 تزریق کورتیزون در محل بافت اسکار


 کلوئید و هایپرتروفیک دو نوع بافت اسکار است که معمولاً با تزریق استروئید درمان می‌شوند. یکی از معایب تزریق استروئید برای درمان بافت اسکار این است که میزان واکنش بدن در افراد مختلف متفاوت است این بدان معناست که پس از دریافت استروئید شانس بهبود ضایعات پوستی ۵۰ درصد است.

درمان گیاهی سالک


عسل به عنوان ترکیبی از داروی موضعی، جایگزین مناسبی برای درمان و بهبود سریع اسکارهای سالک به شمار می‌آید.البته توصیه می شود پیش از هر نوع درمان با پزشک متخصص مشورت نمایید. عسل به عنوان التیام بخش زخم سالک را بهبود  می بخشد، اما درمان قطعی برای بیماری به شمار نمی رود. همچنین برای درمان جای زخم، درمان هایی مانند لیزر موثر است.

 پیشگیری از نیش پشه


 می‌توان با پیشگیری از نیش پشه از ابتلا به عفونت جلوگیری کرد از آنجایی که هیچگونه واکسن یا دارویی برای پیشگیری از عفونت وجود ندارد در صورت مسافرت به نقاط آلوده باید با راه مبارزه از نیش پشه خاکی اجتناب کرد :

 • از انجام دادن فعالیت‌های خارج از منزل به ویژه در نقاط خاکی که این طرح فعالیت بالایی دارد اجتناب کرد.
 • باید از پیراهن آستین بلند شلوار و جوراب استفاده کرد و پیراهن خود را درون شلوار قرار داد.
 • باید برای محافظت از نقاط باز بدن مانند دست و صورت از لوسیون قبل از نیش پشه استفاده کرد.
 • باید به کمک اسپری حشره کش لباس و محل خواب را ضدعفونی کرد.

آیا سالک واگیردار است؟ 


سالک واگیردار نیست و حتما باید از طریق پشه، انگل آن به فرد دیگری منتقل شود. اگر فردی در خانواده مبتلا به سالک است نیازی نیست از او دوری کنید.

 

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است