درمان زگیل صورت، دست و پا از طریق تحریک پوست و سلولهای دفاعی بدن

زگیل یک زائده کوچک زبر است که از یکی از انواع ویروس پاپیلومای انسانی(HPV) ناشی می‌شود. زگیل‌ها ناخوشایند و بد‌ منظره هستند و می‌توانند فعالیتهای طبیعی فرد مبتلا را مختل کنند. داروهای بدون نسخه و روش‌های درمانی خانگی‌ای برای درمان زگیل وجود دارند، اما درمان زگیل توسط شخصی که تخصص پزشکی دارد موثرتر است. همچنین بعضی از سرطان‌های پوستی در ابتدا شبیه زگیل هستند. اگر دچار زگیلی شده اید که اندازه، رنگ یا شکل آن تغییری نداشته باشد، احتمالا نیازی به مراجعه به پزشک نیست. اما اگر  در50 سالگی هستید و زگیل‌های جدیدی برایتان ایجاد می‌شود، با یک پزشک مشورت کنید. نسبت به هر‌گونه زگیل که خونریزی دارد یا به سرعت رشد می‌کند، مشکوک شوید.

زگیل‌ها معمولا بی‌ضرر بوده و اغلب به مرور زمان خود به خود از بین می‌روند. با این حال ظاهری ناخوشایند دارند، و بعضی اوقات، مثل وقت‌هایی که کف پاها زگیل بزند،  ممکن است باعث درد و ناراحتی در زمان راه رفتن یا ورزش کردن شوند. خلاص شدن از شر زگیل می‌تواند یک چالش باشد، اما خوشبختانه، موثرترین درمان‌ها کم تهاجم‌ترین آن‌ها هستند. حذف زگیل توسط یک متخصص، موثرترین روش برای از بین بردن زگیل‌های سمج است. پزشک ممکن است با استفاده از نیتروژن مایع زگیل را فریز کند (کرایوتراپی)، یا از داروهای " تاول‌زا" یا اسید سالیسیلیک، یا انواع مختلفی از مواد شیمیایی موضعی یا تزریقی برای تحریک سیستم ایمنی بدن استفاده کند، یا با استفاده از لیزر زگیل را بسوزاند. در مورد اکثر زگیل‌ها، فارغ از روشی که برای درمان آن‌ها به کار می‌رود، نیاز به تکرار درمان در طول یک دوره زمانی است تا زگیل به طور دائمی از بین برود.

متخصصین کلینیک زیبایی سپید پس از معاینه دقیق شما بهترین راه درمان زگیل را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

انواع زگیل


زگیل‌ها بر اساس مکان و ویژگی‌های فیزیکی‌شان نام‌گذاری می شوند:
• زگیل معمولی یک زائده بزرگ و خشن است که در دست و زانو ظاهر می‌شود.
• زگیل‌های پهن، کوچک و صاف هستند و معمولا در گردن، صورت، دست ها و زانو‌ها و در تعداد زیاد ایجاد می‌شوند.
• زگیل‌های رشته‌ای یا پنجه‌ای (فلیفورم )، زگیل‌های رشته مانندی هستند که اغلب روی صورت در اطراف چشم و لب پدید می‌آیند.
• زگیل‌های کف پایی یا زگیل پاشنه، معمولا لکه‌های سیاهی در مرکزشان دارند و در کف پا ایجاد می‌شوند. این نوع زگیل عموما در سطوحی که تحت فشار زیادی قرار دارند پدید می‌آیند (برای مثال، در پاشنه یا برجستگی‌های نزدیک به انگشتان کف پا در زمان پیاده روی).
• زگیل‌های خانه‌خانه، شبیه به زگیل‌های کف پایی هستند، اما به صورت خوشه‌ای در دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند.
• زگیل‌های تناسلی با رابطه جنسی انتقال می یابند و بر اندام تناسلی و مناطق اطراف آن پدید می‌آیند.

علت ایجاد زگیل چیست؟


زگیل عفونت پوست ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌باشد. این ویروس از طریق شکافی در پوست، مانند یک بریدگی، وارد بدن می‌شود. سپس یک برجستگی زبر روی سطح پوست ایجاد می‌کند. زگیل‌ها تومور‌های خوش خیم (غیر سرطانی) هستند.

چه کسانی به زگیل مبتلا می‌شوند؟


هر کسی می‌تواند به زگیل مبتلا شود، اما زگیل در میان کودکان شایع‌تر است. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مانند افراد سالخورده و افرادی که داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، مصرف می کنند، نیز بیشتر احتمال دارد که دچار زگیل شوند.

چگونه یک شخص دچار زگیل می‌شود؟


زگیل بسیار مسری است و از طریق تماس مستقیم با آن، یا چیزی که با یک آن در تماس بوده مانند یک کمد در اتاق رختکن یا یک حوله، به راحتی از یک فرد به فرد دیگر منتقل می‌شود. زگیل‌ها می توانند به قسمت‌های مختلف بدن ازطریق خراش ناخن یا اصلاح صورت سرایت کنند.

علائم زگیل چیست؟


زگیل‌های کف‌پایی به دلیل محلی که در آن ایجاد شده‌اند، بیشتر از بقیه انواع زگیل عوارض ایجاد می‌کنند. افراد مبتلا به زگیل کف پا ممکن است احساس کنند که سنگ‌‌ریزه‌ای در کفش‌هایشان وجود دارد. این نوع زگیل به علت ظاهر تخت و موقعیت آن‌ها در پاشنه (کف پا)، بسیاری اوقات با پینه‌های کف پا اشتباه گرفته می‌شوند. ، زگیل‌های کف پا نیز مثل پینه پا پوستی ضخیم و ضمخت دارند. با این حال، بر خلاف پینه، زگیل کف پا در اثر فشار درد می‌گیرد. ممکن است نقاط سیاهی در سطح زگیل کف پا وجود داشته باشد که این نقاط در اثر اتساع ( بزرگ شدن) رگ‌های خونی زگیل ایجاد شده‌اند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد ؟


اگر دچار زگیلی شدید که:
• دردناک است
• به راحتی خونریزی می‌کند
• ظاهرش تغییر می‌کند
• به راحتی به سایر قسمت‌های بدن سرایت می‌کند
• بعد از درمان دوباره عود می‌کند
• در ناحیه‌ای ایجاد شده که مرتبا به آن ضربه وارد می‌شود یا مرتبا خون‌می‌افتد، و فعالیت‌های روزانه، مانند تراشیدن ریش، ورزش و غیره را تحت تاثیر قرار می‌دهد
بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. افرادی که به دلایل زیبایی می‌خواهند زگیل را برطرف کنند نیز، باید به یک پزشک مراجعه کنند.

پزشکان چگونه نوع این عارضه را تشخیص می دهند؟


تشخیص زگیل از روی مکان و ظاهر آن انجام می‌شود. اگر پزشک در مورد نوع مشکل پوستی مطمئن نباشد، ممکن است تصمیم به انجام آزمایش ‌هایی بگیرد از جمله آزمایش بیوپسی پانچ:
• بیوپسی پانچ یک روش تهاجمی برای نمونه‌برداری از زگیل مشکوک است. پزشک ناحیه اطراف زگیل را بی‌حس کرده و یک نمونه از قسمت عمیق‌تر و مرکزی زگیل بر‌می‌دارد. پوست و نمونه زگیل مشکوک به یک آزمایشگاه برای ارزیابی‌های بیشتری که در مطب دکتر امکان پذیر نیست فرستاده می‌شود.

آیا زگیل قابل درمان است؟


سه نوع اصلی درمان برای زگیل وجود دارد: درمان خانگی، درمان با داروهای بدون نسخه و درمان توسط یک پزشک واجد شرایط. تمام درمان‌های زگیل به این صورت طراحی شده‌اند تا پوست را تحریک کنند و سلول‌های خود بدن که با عفونت‌ مبارزه می‌کنند را تحریک گردند تا زگیل را از بین ببرند.

نوار چسب برزنتی

وجود زگیل‌ در اطراف انگشتان و ناخن‌ها قطعا یک چالش است. برای درمان زگیل‌های روی انگشتان و پنجه پا، یک روش بسیار خوب، اما غیر معمول وجود دارد: استفاده از نوار چسب برزنتی! نوار چسب برزنتی) یا نوار چسب کانال‌دار و یا دیگر نوارهای بدون منفذ) را به مدت 6 و نیم روز در هفته روی زگیل بچسبانید و نصف روز در هر هفته آن را از روی انگشت خود را بردارید. در کودکان، نوار اغلب باید هر روز یا یک روز در میان، تعویض شود. نوار باید کاملا روی زگیل بچسبد؛ و راه عبوری برای هوا، یا مثل نوار چسب‌های پارچه‌ای راه "تنفس" نداشته باشد. استفاده از این نوع نوار در درمان زگیل احتمالا به دو دلیل موثر است. یکی این که عامل ایجاد زگیل‌ها ویروس است و به همین دلیل نسبت به تغییرات درجه حرارت و اکسیژن محیط حساسیت دارند. نوار چسب برزنتی، احتمالا باعث می‌شود دمای ناحیه‌ای که به آن چسبیده بالا برود. هنگامی که نوار برداشته می‌شود اغلب بوی نامطبوعی به مشام می‌رسد.

اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک ماده اصلی آسپیرین است و معمولا باید اولین انتخاب شما برای درمان زگیل باشد. طبق یک مطالعه تحقیقاتی، اسید سالیسیلیک تنها درمان موضعی (درمانی که مستقیما روی پوست اعمال می‌شود) است که به وضوح بهتر از پلاسیبو( دارونما و امثال آن) عمل می‌کند. اسید سالیسیلیک ارزان است، دارای عوارض جانبی کمی است و به اشکال مختلف از جمله به صورت مایع، ژل، پد و گچ ، بدون نیاز به نسخه، در داروخانه‌ها یافت می‌شود. غلظت آن از 17 تا 40 درصد متغیر است (ازغلظت‌های بالاتر فقط باید برای زگیل‌های نواحی ضخیم‌ پوست استفاده شود). برای درمان زگیل، 10 تا 15 دقیقه آن را در آب بخیسانید (می‌توانید این کار را در حمام یا با قرار دادن آن ناحیه در ظرف آب انجام دهید)، سپس پوست مرده دور زگیل را با یک سنگ‌پا یا سمباده برطرف کنید، و در آخر اسید سالیسیلیک را روی آن قرار دهید. این کار را یک یا دو بار در روز به مدت 12 هفته انجام دهید. زگیل‌هایی که درنواحی ضخیم‌تر پوست ، مانند کف پا، قرار دارند معمولا به بانداژی که برای چندین روز روی آن باقی بماند بهتر جواب می‌دهند. ادامه دادن درمان برای یک یا دو هفته پس از برطرف شدن زگیل، می‌تواند کمک کند تا از عود مجدد زگیل جلوگیری شود.

فریز کردن

در این درمان که به نام کرایوتراپی نیز شناخته می‌شود، پزشک نیتروژن مایع را بر روی زگیل و ناحیه‌کوچکی در اطراف آن قرار داده یا اسپری می‌کند. سرمای شدیدی (که ممکن است تا منفی 321 درجه فارنهایت هم برسد) پوست را می‌سوزاند و باعث درد، قرمزی و معمولا تاول زدن می‌شود. از بین بردن زگیل با این روش معمولا به سه یا چهار بار تکرار نیاز دارد، که با فواصل دو تا سه هفته انجام می‌شود؛ ولی دفعات بیشتر احتمالا کمکی نخواهد کرد. پس از بهبودی پوست، برای تحریک بیشتر پوست به پوسته‌ریزی روی آن از اسید سالیسیلیک نیز استفاده کنید. بعضی از آزمایشات انسانی، نشان داده‌اند که اسید سالیسیلیک و کریوتراپی به یک اندازه موثرند و احتمال درمان در هر دو را 50٪ تا 70٪ می‌دانند، اما شواهدی وجود دارد که نشان می دهد کریوتراپی به طور خاص برای زگیل‌های دست موثر است.

سوزاندن و بریدن زگیل

این درمان با استفاده از دستگاهی به نام الکتروکوتر جهت بریدن بافت و سوزاندن رگ‌های خونی آن انجام می‌شود.در این روش پزشک به کمک بی‌حسی موضعی، با استفاده از یک سوزن الکتریکی زگیل را سوزانده و با استفاده از یک ابزار قاشقک مانند به نام کورته، آن را می‌تراشد. این روش( مثل روش برداشتن زگیل با استفاده از نیشتر یا اسکالپل) معمولا باعث ایجاد اسکار می‌شود. این روش عموما برای زگیل‌هایی انجام می‌شود که به درمان‌های دیگر پاسخ نداده‌اند. از این روش معمولا نباید برای کف پاها استفاده شود.

لیزر برای برداشتن زگیل

اگر برای درمان‌ زگیل از داروهای بدون نیاز به نسخه استفاده کردید اما نتیجه‌ای نگرفتید، ممکن است پزشک به شما پیشنهاد برداشتن زگیل با لیزر را بدهد. حذف زگیل با لیزر یک روش ایمن، موثر و نسبتا بدون درد است که می‌تواند حتی در حساس‌ترین قسمت‌های بدن هم استفاده شود. این روش می‌تواند برای جلوگیری از بازگشت مجدد زگیل‌ها نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این روش، زگیل به وسیله لیزر هدف قرار داده می‌شود. لیزر از لایه بالایی پوست به نام اپیدرم عبور کرده و عروق خونی کوچکی که زگیل را تغذیه می‌کنند، در نزدیکی درم، یعنی لایه میانی پوست، هدف قرار می‌دهد. در روش حذف زگیل با استفاده از لیزر رگ‌های خونی که زگیل را تغذیه می‌کنند از بین می‌روند و بدین صورت با گرسنگی دادن به آن، زگیل به طور موثری کم کم خشک می‌شود و می‌افتد. لیزر تنها ناحیه آلوده به زگیل را تخریب می‌کند و به بافت‌های اطراف آن اسیب یا جراحتی وارد نمی‌کند.
درمان زگیل با استفاده از لیزر سبب ناراحتی‌هایی که در اغلب روش‌های دیگر وجود دارد نمی‌شود و برای بزرگسالان و کودکان در تمام سنین بی خطر است.
تعداد جلسات لیزر درمانی برای برطرف کردن دائمی زگیل، بستگی به اندازه، محل و تعداد آن‌ها دارد. در مورد زگیل‌های ساده ممکن است فقط یک جلسه درمان کافی باشد، در حالی که زگیل‌های عمیق تر و شدیدتر ممکن است به چندین جلسه درمان با لیزر نیاز داشته باشند.

روش‌های مختلف درمان زگیل با لیزر

چند روش مختلف برای از بین بردن زگیل با لیزر وجود دارد. لیزر C02، که سال‌هاست برای این کار استفاده می‌شود، می‌تواند نسبتا موثر باشد، اما با درد طولانی مدت، دوره بهبودی طولانی و باقی گذاشتن جای زخم همراه است. یک تکنیک جدیدتر، لیزر رنگی پالس‌دار (PDL) است که رگ‌های خونی که مواد مغذی را به زگیل منتقل می‌کنند را از بین برده، ویروس را می‌سوزاند و به نوعی واکنش سیستم ایمنی بدن را شبیه‌سازی می‌کند. گزینه سوم، درمان فوتودینامیک (PDT) است که در آن یک کرم مخصوص حساس به نور روی زگیل استعمال می‌شود و سپس زگیل توسط نوری با طول موجی خاص منهدم می‌شود.

چه کسانی باید از لیزر برای درمان زگیل استفاده کنند؟

اکثریت قریب به اتفاق زگیل‌ها و زگیل‌های کف‌پایی، در خانه، و با استفاده از درمان‌های خانگی یا داروهای بدون نسخه، قابل درمان هستند. با این حال، گاهی اوقات ممکن است یک پزشک یا متخصص پوست توصیه کند که از لیزر برای برطرف کردن زگیل استفاده شود. مثل وقتی که:

• یک زگیل برای چندین سال در بدن شخص وجود داشته است.
• یا شخص چند نوع درمان مختلف زگیل را امتحان کرده‌ ولی تاثیر قابل توجهی نداشته‌اند.
• یا وقتی که زگیل موجب درد زیادی شود.
• یا این که زگیل‌ها بزرگ و در ناحیه وسیعی گسترده شده باشند.

پیشگیری از ابتلا به زگیل


جلوگیری از زگیل بسیار دشوار است اکثر بزرگسالان یک یا چندین بار در طول عمر خود به ویروس HPV آلوده می‌شوند. با این حال، از آن‌جا که بسیاری از این ویروس‌ها هیچ نشانه‌ خارجی از خود بروز نمی‌دهند، ممکن است فرد هرگز متوجه نشود که آلوده شده است. یک نوع واکسن HPV تایید شده، برای محافظت در برابر تعدادی از شدیدترین انواع ویروس HPV، از جمله ویروس‌هایی که باعث ایجاد سرطان دهانه رحم و زگیل‌های تناسلی می‌شوند، وجود دارد. درمان زودهنگام زگیل‌ها می‌تواند از گسترش آن‌ها جلوگیری کرده و احتمال شیوع مزمن آن‌ها را کمتر کند. استفاده از "روش‌های سدی" (مانند کاندوم و ...) و روش‌های میکروب‌کش می‌تواند از انتقال ویروس از طریق رابطه جنسی جلوگیری کند. از آنجا که سیگار کشیدن با ایجاد سرطان‌های ناشی از HPV مرتبط است و یک عامل عمومی برای تضعیف سیستم ایمنی بدن است، ترک سیگار نیز ممکن است به جلوگیری از زگیل کمک کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است