درمان قارچ پوستی ناشی از انتقال قارچ در بخش های حساس و مرطوب بدن

درمان قارچ پوستی ناشی از انتقال قارچ در بخش های حساس و مرطوب بدن

عفونت های قارچی بعنوان بیماری های قارچی شناخته می شوند. قارچ ها انگل هایی هستند که روی جاندار زنده یا مرده زندگی می کنند. عفونت های قارچی بر روی سطح پوست ، مو و ناخن اثراتی خفیف می گذارند. اما اگر فردی بیمار باشد و یا سیستم ایمنی سرکوب شده باشد، باعث بیماری ای خطرناک (جدی) می شود. عفونت های قارچی زیر جلدی در لایه های عمیق تر پوست ، غشای میانی پوست ، بافت های زیر پوست و حتی استخوان اثر می گذارند. عفونت های قارچی که ناخن را تحت تاثیر قرار می دهند به درماتوفیت اونیکو مایکوز (قارچ های آلوده کننده ناخن ) یا تینیا (قارچ های آلوده کننده پوست)  نام دارند. فارچ هایی وجو دارند که عفونت قارچی در لایه خارجی پوست در بین انگشتان پای ورزشکاران ایجاد می کنند. زمانیکه قارچ با حمله به کراتین ناخن پخش می شود بیماری قارچی در ناخن ایجاد می شود. برای از بین بردن خارش و سوزش عفونت قارچی پوست ، شما می توانید درمان از طریق لیزر یا روش های زیبایی انجام دهید. هر دوی روش ها بعد از بررسی عفونت قارچی پوست توسط پزشک توصیه می شوند. بدنبال بهترین روش و توصیه پزشک برای داشتن پوستی صاف و لطیف باشید.

پزشک شروع به درمان براساس معاینه فیزیکی خواهد کرد به طوری که تا آمدن جواب آزمایش شرایط ممکن است بهبود یابد. درمورد پای ورزشکاران درمان بصورت موضعی با خرید دارو بدون نسخه پزشک اتفاق می افتد. که داروها  بصورت انواع مختلفی از ژل ، اسپری ، لوسیون یا پودر می باشد و درمان معمولا 1 تا 6 هفته طول می کشد.

تمام بیماری های قارچی ناخن نیاز به درمان ندارند. برخی افراد به دلیل اینکه درد و ناراحتی احساس نمی کنند نسبت به درمان آن اقدامی نمی کنند در صورتیکه باید مراقبت و درمان انجام شود تا از انتقال آن به دیگر افراد و پخش شدن در دیگر قسمت های بدن جلوگیری شود.

اولین کار برای زمانیکه نیمی از ناخن دچار عفونت شده و باعث درد شده است ، استفاده از داردهای ضد قارچی موضعی است که معمولا با داروهای خوراکی ضد قارچی استفاده می شوند. درمان ممکن است چندین ماه طول بکشد و باعث عوارض جانبی متفاوتی گردد. گاهی لیزر درمانی برای بیماری قارچی توصیه می شود.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی سپید آماده ارائه انواع خدمات از جمله مشاوره و درمان انواع عفونت های قارچی پوست و ناخن به شما عزیزان هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می توانید با شماره های... تماس حاصل فرمایید.

آیا قارچ در اطراف ما وجود دارد؟


قارچ ها به شکل مخمر ، کپک یا سفیدک در همه جا از جمله هوا ، خاک ، بر روی گیاهان ، درختان و در آب یافت میشوند. برخی گونه ها روی سطح پوست انسان ها زندگی می کنند. قارچ ها در مناطق مرطوب سرد مانند سرداب ها ، زیر زمین ها و بین دیوارها رشد می کنند.

قارچ ها با رها کردن اسپورهای ( تخم های گیاهان ) ریز خود در هوا موجب رشد خود می شوند. اسپورها روی پوست می نشینند یا شما آن را استنشاق می کنید. غلظت بالاتر اسپور قارچ ها در جاهای مرطوب ، سرد و تاریک مانند ساختمان های در حال ساخت یا مخروبه، انبارهای قدیمی یا غارهای تاریک وجو دارند.

عفونت قارچی چیست؟


به دلیل استنشاق اسپورهای قارچ و یا زندگی کردن شان روی بدن ، قارچ ها می توانند باعث عفونت شش ها یا پوست شوند. بیشتر عفونت ها فراتر از پوست نمی روند و سطحی هستند. این عفونت های سطحی ممکن است بر ناخن ها ، پوست ، مو و پای ورزشکاران یا وازن اثر بگذارند. عفونت های قارچی پوست بی ضرر هستند و با دارو درمان می شوند.

این موضوع بسیار مهمی است که اکثر افراد با وجود اسپور در هوا و تنفس آن بیمار نمی شوند. البته افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا به بیماری های ریوی مبتلا هستند قارچ ها گسترش پیدا می کنند هم چنین در خون، اندام ها و سینوس ها ، کبد ،طحال و در مغز رشد می کنند. از جمله افرادی که با داشتن سیستم ایمنی ضعف به عفونت های قارچی مبتلا می شوند شامل افراد مبتلا به ایدز و سرطان هستند که یا بستری هستند و یا سیستم ایمنی شان با دارو ( مانند استروئیدها یا شیمی درمانی ) سرکوب می شود. عفونت های خون ، شش ها یا دیگر اندام ها را سیستمیک (بدنی) می گویند و از عفونت های سطحی بسیار خطرناک تر است.

انواع قارچ های پوستی و راه درمان آن ها


قارچ های پوستی بسیار رایج هستند و شامل:

قارچ پوستی پای ورزشکاران

قارچ پوستی پای ورزشکاران

بیماری پای ورزشکاران یا تینا پدیس بیماری ای قارچی در پا است. این بیماری بسیار رایج بوده که بهترین محیط برای رشد قارچ ها محیط گرم ، مرطوب، مانند داخل کفش ، جوراب ، استخرها ، رختکن و حمام های عمومی است. پیشرفت قارچ ها در تابستان و آب و هوای گرم و مرطوب بیشتر می شود. افرادی که کفش های تنگ و نامناسب می پوشند و از حمام ها و استخر های عمومی استفاده می کنند بیشتر مستعد هستند.

علل قارچ پای ورزشکاران

قارچ پای ورزشکاران در اثر فعالیت قارچ و زندگی بر روی بافت های مرده مانند مو ، انگشتان پا و لایه های سطحی پوست ایجاد می شوند. حداقل چهار نوع قارچ باعث این بیماری می شوند که رایج ترین آن ها تریکوفیتون روبروم است.

علائم قارچ پای ورزشکاران چیست؟

علائم و نشانه های قارچ پای ورزشکاران در افراد مختلف ، متفاوت است. با این حال از جمله علائم رایج بصورت زیر است:

 • پوست انداختن ، ترک خوردن، و پوسته پوسته شدن
 • قرمزی ، تاول یا نرم و شکسته شدن پوست
 • خارش ، سوزش یا هردو

 انواع قارچ پای در ورزشکاران

انواع این قارچ پوستی عبارتند از:

 • بین انگشتان پا: از رایج ترین عفونت های پا می باشد که در بین انگشتان پا گسترش می یابد. قارچ ها معمولا بین دو انگشت آخر پا ایجاد می شوند و باعث خارش ، سوزش و پوسته پوسته شدن و گسترش عفونت تا کف پا می شوند.
 • موکاسین: نوع موکاسین انگشتان پا با سوزش جزئی همراه است و خشکی ، خارش ، و پوسته پوسته شدن پوست را بدنبال دارد. با پخش شدن عفونت قارچی ، پوست ضخیم و ترک خورده می شود و عفونت تا کف پا و اطراف پا را در برمی گیرد.
 • وزیکولار(تاول دار و آبکی) : از انواع غیر رایج عفونت عای قارچی انگشتان پای ورزشکاران است که معمولا در این مورد بطور ناگهانی مایعی از تاول های موجود روی پوست بیرون می آید. اکثرا تاول ها در کف پا ایجاد می شوند. اما در مواردی نیز در بین انگشتان ، روی پاشنه و سر انگشتان پا نیز مشاهده می شوند.

قارچ پای ورزشکاران چگونه تشخیص داده می شود؟

تمام موارد خارش و پوسته پوسته شدن پا لزوما بیماری انگشتان پای ورزشکران نمی باشد. بهترین روش تشخیص این بیماری مراجعه به پزشک است که با تراشیدن قسمتی از پوست و مشاهده نمونه زیر میکروسکوپ می تواند در صورت وجود قارچ ، آن را تشخیص دهد.

روش درمان بیماری پای ورزشکاران ، چیست؟

در بیشتر موارد بیماری پای ورزشکاران پا با مصرف داروهای موضعی ضد قارچ ( دارویی که مستقیما برای مصرف روی پوست است ) درمان می شود. در موارد شدید بیماری ممکن است به داروهای خوراکی نیاز باشد. پاها باید تمیز و خشک باشند زیرا قارچ ها در محیط های مرطوب رشد می کنند.

راه های پیشگیری از بیماری پای ورزشکاران؟

راه های پیشگیری از این عفونت شامل پوشیدن دمپایی ویژه حمام در حمام های حمومی، پوشیدن کفش مناسب و دارای گردش هوا و قابلیت تنفس و شستن پاها بصورت روزانه با آب و صابون می باشد. هم چنین خشک کردن پاها و استفاده از پودرهای مخصوص پا می توانند از راه های پیشگیری باشند.

خارش کشاله ران

خارش کشاله ران یا تینیا کروریس از عفونت های پوستی قارچی است که توسط قارچ تینیا ایجاد می گردد. این قارچ ها در مناطق گرم و مرطوب بدن مانند ناحیه تناسلی ، قسمت داخلی ران ها و باسن عفونت ایجاد می کنند. در تابستان و آب وهوای گرم و مرطوب بیشتر تکثیر می یابند. خارش کشاله ران به رنگ قرمز است و با خارش محل روی پوست به شکل حلقه مانند در می آید.

آیا این بیماری واگیر دار است؟

بیماری خارش کشاله ران به صورت خفیف مسری است. قارچ بطور مستقیم از تماس فرد با فرد دیگر ، هم چنین بطور غیر مستقیم از طریق اشیایی که حمل کننده قارچ هستند ، انتقال می یابد.

علائم این بیماری چیست؟

علائم بیماری کشاله ران شامل:

 • خارش ، عرق سوز شدن ، سوزش در کشاله ران و ران
 • به شکل حلقوی ، قرمز، خارش شدید با افزایش سن
 • قرمزی در کشاله ران و ران
 • پوسته پوسته شدن ، پوست انداختن یا ترک خوردن پوست

چگونه خارش کشاله ران تشخیص داده می شود؟

در اکثر موارد با توجه به ظاهر و مکان خارش ، کشاله ران تشخیص داده می شود. اگر از مبتلا بودن به این بیماری مطمئن نیستید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد علائم و سابقه ی پزشکی سوال می پرسد و معاینه بدنی انجام می دهد. با آزمایش میکروسکوپی پوسته ها از تشخیص می شویم.

خارش کشاله ران چگونه درمان می شود؟

تمیز و خشک نگه داشتن محل و هم چنین استفاده از داروهای  موضعی ضد قارچ باعث درمان خارش کشاله ران می شود. معمولا این بیماری به کرم ها و اسپری های ضد قارچ که بدون نسخه پزشک خریداری می شوند، پاسخ می دهد با اینحال گاهی نسخه پزشک برای استفاده از کرم های ضد قارچ ضروری است. در طی درمان خارش کشاله ران از موارد زیر اطمینان حاصل کنید:

 • محل آسیب دیده را بشویید و با حوله ای تمیز خشک کنید.
 • بطور مستقیم از کرم ، پودر یا اسپری های ضد قارچ استفاده کنید.
 • روزانه لباس ها به خصوص لباس زیر را تعویض کنید.

عفونت قارچی پوست(رینگ ورم)

تینیا کورپوریس کرم نیست اما باعث عفونت پوستی می شود. در هر کجای بدن بدن می تواند ایجاد شود و ظاهری حلقوی ، قرمز و زخم سطحی روی پوست دارد واغلب باعث پوسته پوسته شدن پوست می گردد. قسمت بیرونی زخم تا زمانیکه ظاهر پوست طبیعی است می تواند گسترش پیدا کند. این عفونت پوستی با اینکه ظاهر خوشایندی ندارد اما معمولا خطرناک نیست.

آیا عفونت قارچی واگیردار است؟

آیا عفونت قارچی واگیردار است؟

این بیماری ممکن است مستقیما توسط فرد یا حیوان آلوده انتقال پیدا کند. هم چنین این قارچ ممکن است بر روی لباس یا اسباب خانه ، مبلمان رشد کند. گرما و رطوبت به پخش شدن عفونت کمک می کند.

علائم عفونت قارچی چیست؟

ظاهر عفونت قارچی قرمز رنگ و حلقوی و با زخمی سطحی که گاهی با پوسته پوسته شدن همراه است. بیش از یک قسمت از پوست را درگیر می کند و این حلقه های قرمز رنگ ممکن است روی هم قرار بگیرند. امکان وجود عفونت های بدون حلقه ی قرمز رنگ است.

عفونت قارچی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک از روی شکل ظاهری عفونت و وجود دانه ها و علائم می تواند بیماری را تشخیص دهد. فرد مبتلا به این بیماری از پزشک در مورد ارتباط با انسان ها و حیوانات می تواند مشورت بخواهد. پزشک با تراشیدن پوست از ناحیه عفونی و قرار دادن زیر میکروسکوپ می تواند با اطمینان تشخیص دهد.

عفونت قارچی چگونه درمان می شود؟

درمان عفونت معمولا با استفاده از داروهای ضد قارچی صورت می گیرد. بسیاری از عفونت های قارچی به کرم های بدون نسخه پزشک پاسخ می دهند. از جمله:

 • لامیسیل
 • میکاتین ، مونیستات درم
 • لوتریمین ، میسلکس

 داروهای موضعی وخوراکی برای موارد شدید عفونت قارچی تجویز می شوند.

عفونت های ناشی از مخمر

عفونت های ناشی از مخمر

عفونت های مخمری که پوست را درگیر می کنند کاندیدیاس پوستی نامیده می شوند و مخمر مانند قارچ ، کاندیدا نام دارد.این عفونت زمانی رخ می دهد که مخمر روی پوست به سرعت رشد کرده و باعث قرمزی ، پوسته پوسته شدن و خارش پوست شود. عفونت های مخمر واگیردار نیستند.

عفونت های مخمر ممکن است در سطح هر ناحیه ای از بدن ایجاد شود اما بیشتر در نواحی گرم ، مرطوب ، و جاهایی که چین وجود دارد مانند زیر بغل و کشاله ران رشد می کنند. عفونت کاندیدا در افراد چاق و کسانی که دیابت دارند رایج تر است. افرادی که آنتی بیوتیک مصرف می کنند نیز در خطر این عفونت هستند.

مخمر کاندیدا می تواند در اثر استفاده نوزادان از پوشک و هم چنین در ناخن ها عفونت ایجاد کند. برفک دهان شکلی از عفونت کاندیدا است که در دهان یافت می شود. هم چنین این مخمر باعث عفونت واژینال می شود.

علائم عفونت مخمر چیست؟

علائم عفونت مخمر در قسمت های چین خورده بدن شامل:

 • کهیر ، دانه هایی روی پوست
 • زخم هایی که مایعی شفاف از آن ها خارج می شود
 • جوش هایی بزرگ
 • خارش یا سوزش

علائم عفونت مخمر روی سطح ناخن ، شامل:

 • تورم
 • درد
 • چرک
 • سفید یا زرد شدن ناخن که باعث جدا شدن از سطح ناخن می شود

علائم برفک( عفونت مخمر داخل دهان ) شامل:

 • دانه های سفید رنگ روی زبان یا قسمت داخلی گونه ها
 • درد

علائم عفونت واژینال شامل:

 • خروج ترشحات سفید یا زرد از واژن
 • خارش
 • قرمز شدن قسمت خارجی واژن
 • سوزش

عفونت های مخمر چگونه تشخیص داده می شوند؟

برای تشخیص این بیماری پزشک به سابقه پزشکی و معاینه کردن شما نیاز دارد. پزشک برای اطمینان از تشخیص خود، پوست را می تراشد و زیر میکروسکوپ مشاهده می کند.

عفونت مخمر چگونه درمان می شود؟

درمان عفونت مخمر بستگی به نوع خاصی از عفونت دارد که تحت درمان است. عفونت های مخمر پوست با کرم های داروئی تا حد زیادی قابل درمان هستند. از شیاف های داروئی برای درمان عفونت های واژن استفاده می شوند. برفک دهان با دهان شویه یا قرص هایی که در دهان مکیده می شوند درمان می شوند. عفونت های شدید ممکن است در برخی افراد که سیستم ایمنی را به خطر انداخته است، با داروهای ضد مخمر خوراکی درمان می شوند.

سوالات رایج


برخی از سوالات رایج درباره انواع قارچ های پوستی و ناخن عبارت اند از:

علائم قارچ ناخن پا چیست؟

قارچ ها در همه جا بخصوص در مکان های گرم و مرطوب هستند تنها به یک شکاف کوچک در پوست نیاز دارند تا وارد شده و زیر ناخن رشد کنند. مراقب باشید ، اگر از آن دسته افرادی هستید که مدام به استخر می روید و یا پا برهنه در ورزشگاه سر پوشیده ورزش می کنید در خطر ابتلا به عفونت قارچی ناخن پا هستید. دانستن علائم ناخن پا به تشخیص زود هنگام بیماری و جلوگیری از پخش شدن آن کمک می کند. به علائم زیر توجه کنید:

 • نقاط یا خطوط سفید یا زرد
 • تغییر رنگ دائمی
 • ضخیم ، شکننده ، ناهموار و تغییر شکل یافتن ناخن
 • از جا کنده شدن ناخن
 • موادزائد و آلودگی زیر آن جمع می شوند
 • بوی بد
 • درد در هنگام پوشیدن کفش

چگونه می توان ناخن زرد شده ی پا را درمان کرد؟

اگر ناخن پایتان زرد شده است ، احتمالا دچار عفونت قارچی شده اید که در ادامه ناخن ضخیم ، شکننده و تغییر شکل می دهد. ناخن پا علاوه بر ظاهر ناخوشایند ممکن است دردناک نیز باشد. عفونت قارچی ممکن است در دیگر ناخن ها پخش شود که باید سریعا درمان شود. پمادهای موضعی ، روغن ها و کرم هایی در داروخانه ها وجو دارد که نتایج مطلوبی را بدنبال ندارند. پزشک داروهای قوی خوراکی را تجویز می کند یا در موارد شدید با جراحی ،ناخن آسیب دیده برداشته می شود. شاید از بهترین انتخاب ها لیزر درمانی باشد که با استفاده از نفوذ پرتو های نور به داخل ناخن و قارچ زیر ناخن را بدون آسیب رساندن به بافت های اطراف از بین می برد. لیزر درمانی روشی بی خطر ، بدون درد و سریع اثر می گذارد.

آیا لیزر به درمان قارچ های پوستی کمک می کند؟

عفونت های قارچی پوست در همه ی قسمت های بدن ایجاد می گردد به خصوص در قسمت های چین و چروک دار بدن که پوست با هم مالش پیدا کرده و رطوبت ایجاد می شود. عفونت های قارچی پوست توسط انواع مختلف قارچ ها بوجود می آید. برخی عفونت های قارچی باعث آزار فرد می شوند در حالیکه بقیه ی آن ها در لایه های عمیق تر پوست نفوذ کرده و باعث خارش ، تورم ، تاول یا پوسته پوسته شدن می شوند. رشد قارچ ها در عفونت ها بسیار سریع است و مقابله با آنها دشوار می باشد.

 عفونت پس از دوره درمان بهبود می یابد ، توصیه می شود نکات مراقبت و جلوگیری از رشد عفونت را رعایت کنید. با لیزر درمانی از رشد قارچ و پیشرفت عفونت جلوگیری می شود.

عفونت های قارچی ، بدون در نظر گرفتن بهداشت فردی می تواند هر فردی را مبتلا کند. توجه جدی به بهداشت فردی به طور قطع باعث جلوگیری از رشد و گسترش عفونت می شود. از اینرو درمان با لیزر بسیار با کیفیت است و بدون خطر و موثر حتی عفونت های شدید را از بین می برد. لیزر با تابش زیاد انرژی نور باعث کشتن واز بین بردن قارچ می شود. به یاد داشته باشید که عفونت های قارچی شوخی نیستند و نیازی به تحمل کردن بیماری نیست. همین امروز برای لیزر درمانی پوست خود اقدام کنید و از شر عفونت خلاص شوید.

لیزر برای درمان قارچ های پوستی چگونه عمل می کند؟

انرژی لیزر با قدرت بالا و بطور موثر نفوذ کرده و با گرم کردن قارچ ها ، بدون آسیب به بافت های اطراف آن ها را از بین می برد. زمانیکه قارچ در معرض دمای بالا قرار می گیرد رشدشان متوقف شده ، آسیب می بینند و می میرند. ممکن است در طول انجام این روش احساس گرمای خفیف بکنید. در کل تعداد درمان هایی که انجام می شوند به شدت عفونت قارچی بستگی دارد.

لیزر درمانی چه زمانی کاربرد دارد؟

عفونت های قارچی بصورت دانه هایی روی پوست ظاهر می شوند. اگر علائم ونشانه های زیر را دارید ، نیازمند لیزر درمانی می باشید.

 • حلقوی شکل ، محل خارش قرمز و مرکز بصورت شفاف (عفونت قارچی پوست )
 • وجود دانه ها در بین انگشتان پا ، با درد خفیف و پوست انداختن ( پای ورزشکاران )
 • دانه ها باعث خارش وقرمزی می شوند وخارش در محیط های گرم و مرطوب ، در نواحی چین خورده بدن مانند زیر بغل و کشاله ران ( عفونت کاندیدا )
 • وجود لکه های کوچک سفید و زرد رنگ زیر ناخن که در سطح عمیق تر باعث تغییر رنگ ، ضخیم شدن یا افتادن ناخن می شوند (عفونت ناخن )

لیزر برای چه کسانی توصیه می شود؟

شما واجد شرایط لیزر درمانی برای عفونت های قارچی پوست هستید، اگر

 • باردار یا مادر پرستار نباشید.
 • لیزر درمانی برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند( مانند افرادی که سرطان پوست دارند ) به خوبی جواب نمی دهد.
 • مصرف کننده داروی آکوتان نباشید.
 • بیماران مبتلا به اسکلرودرمی نباشید زیرا اختلال خود ایمنی این بیماری موجب می شوند که پس از لیزر زخم ایجاد شود.
 • اگر آفتاب سوختگی نداشته اید لیزر انجام دهید ، زیرا گرمای لیزر می تواند سوختگی را تشدید کند و باعث افزایش التهاب افزایش رنگدانه شود.

آیا ، اگر تنها یکی از ناخن هایتان درگیر عفونت شده باشد می توانید همان یک ناخن را درمان کنید؟

بدلیل گسترش سریع عفونت به انگشتان دیگر ، سیاست این است که تمامی 10 انگشت پا درمان شوند تا ازبین رفتن تمامی عفونت ها اطمینان حاصل کنیم.

چند درمان و چه موقع نیاز به انجام درمان است؟

تعداد درمان ها بستگی به شدت عفونت دارد. مطالعات نشان داده اند که 3 الی 5 درمان معمولا مورد نیاز است که در طی 4 الی 6 هفته به طور جداگانه انجام می شوند.

آیا دوره ی درمان دردناک است؟

اکثر بیماران احساس گرمایی دلپذیر در طی درمان دارند. گرمای شدید با بالا رفت میزان آن ایجاد می گردد. همیشه مکثی برای خنک شدن محل صورت می گیرد.

آیا به مشاوره و مشورت نیاز دارید ، هزینه به چه صورت است؟

 بله ، مشورت با پزشک نیاز است. در طی مشورت پزشک از تشخیص عفونت قارچی ناخن اطمینان حاصل می کند. پزشک در مورد روش مورد نظر و مراقبت های پیش و پس از درمان توضیح می دهد و هزینه را محاسبه می کند.

آیا لیزر و پمادهای ضد قارچ موثرند؟

درمان عفونت پوستی قارچ با روش لیزر و آرایشی بسیار موثر و مفید است. هر نوع پوست و هر نوع عفونت قارچی با یکدیگر متفاوت هستند. براساس قسمتی که تحت تاثیر عفونت است و شدت عفونت ، روش درمان انتخاب می شود.

آیا احتمال ابتلای مجدد به این بیماری وجود دارد؟

قارچ ارگانیسم فرصت طلبی است ، به عبارت دیگر احتمال بروز دوباره ی عفونت وجود دارد زیرا قارچ در همه جای محیط یافت می شود. از اینرو باید در آینده احتیاط و پیشگیری از عفونت را انجام دهید.

بهترین راه برای پیشگیری از قارچ ناخن و پوست چیست؟

راه های پیشگیری از گسترش عفونت قارچی شامل:

 • حفظ بهداشت عمومی شامل بهداشت دهان برای جلوگیری از برفک ، تمیز و خشک نگه داشتن پوست
 • پاهایتان را تمیز ، خنک و خشک نگه دارید . جوراب های تمیز بپوشید و روزانه آن ها را تعویض کنید. کفش هایی بپوشید که قابلیت تنفس داشته باشند.
 • در مکان های عمومی مانند حمام ها و ورزشگاه ها پا برهنه راه نروید.
 • ناخن های انگشتان دستتان را تمیز و کوتاه نگه دارید.
 • دست هایتان را بعد از تماس با انسان ها و حیوانات بشویید زیرا عفونت های قارچی واگیر دار هستند.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است