درمان قطعی منافذ باز پوست در پوستهای چرب و مختلط با شش روش جدید

منافذ، پوست شما را سالم، هیدراته و نرم نگه می‌دارند. با این حال، منافذ بزرگ برای پوست جذاب نیستند. در حالیکه اندازه منفذ بطور عمده به ژنتیک و سن بستگی دارد، برخی از عوامل نیز می‌توانند اندازه منافذ را کوچک کنند. برخی از درمان‌های منافذ بدون تجویز پزشک انجام می‌گیرند، در حالیکه دیگر انواع درمان‌ها نیاز به مراجعه به  پزشک دارند. بطور معمول، منافذ بزرگ مربوط به فعالیت بیش از حد غدد چربی می‌باشند، به طوریکه افراد دارای پوست چرب یا آکنه منافذ قابل مشاهده و بزرگتری دارند. هنگامیکه منافذ پوست‌های چرب با چربی پوست بسته می‌شوند، دیواره‌ی منافذ کشیده می‌شود. سن و خستگی پوست، قرار گرفتن در معرض آفتاب، مشکلات پوستی که بدلیل استفاده از محصولات نامناسب، مسائل بهداشتی، مصرف دارو و یا به دلایل دیگر ایجاد شده است، همچنین می‌توانند باعث بزرگ شدن منافذ شوند.

 

منافذ مانند وجود لوازم آرایشی بهداشتی، برای پوست ضروری و لازم هستند زیرا به رشد موها کمک کرده و اجازه می‌دهند که چربی‌های حفظت کننده به سطح پوست برسند. علل منافذ بزرگ عبارتند از: ارثی، آسیب خورشید، جوش‌های سر سیاه و عدم لایه برداری مناسب می‌باشند. بسیاری روش‌ها برای درمان مشکل باز بودن منافذ وجود دارند.

برای دریافت مشاوره تخصصی در مورد روش های درمان منافذ باز پوست در کلینیک سپید یا رزرو نوبت سپید با شماره های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

علل ایجاد منافذ باز پوست چیست؟


دلایل مختلفی ممکن است منجر به باز بودن منافذ شود که در این بخش به طور خلاصه توضیح داده شده است.

ژنتیک

ژن‌ها بیشترین عامل تعیین کننده در اندازه منافذ هستند. افرادی که دارای منافذ بزرگ در صورتشان هستند اغلب از اعضای خانوادشان چنین شرایطی را دارند. اگر پوست شما بسیار چرب است، این چربی‌ها می‌توانند منافذ روی صورت را بزرگتر نشان دهند زیرا چربی‌ها پوست را ضخیم و کلفت‌تر می‌کنند. بسیاری از افراد، پوست ضخیم و چرب را که منافذ را بزرگتر نشان می‌دهد را به ارث می‌برند.

سن

سن یکی دیگر از عوامل تعیین کننده اندازه منافذ است. همانطور که سن بالا می‌رود، پوست شادابی و انعطاف خود را از دست می‌دهد، که به مرور باعث می‌شود که پوست شل و افتاده، و ایجاد منافذی بزرگ بر روی صورت شما شود. پوست همچنین با افزایش سن، ضخیم‌تر شده، و موجب می‌شود تا سلول‌های پوست در اطراف منافذ خود جمع شده و باعث بزرگ‌تر شدن منافذ گردند.

آسیب نور خورشید

سال‌ها قرار گرفتن در معرض نور خورشید باعث بزرگ‌تر شدن منافذ صورت می‌شود. آسیب خورشید در واقع می‌تواند پوست شما را ضخیم کند، که منجر به بزرگتر شدن منافذ می‌شود. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، همچنین می‌تواند بافت‌های کلاژن و الاستین و آب پوست را از بین برده و تمام کند، که باعث کوچک و جمع شدن بافت زیر پوست و کشیدگی منافذ شده و سبب ضخیم شدن پوست و بزرگ دیده شدن منافذ می‌گردد.

جوش‌های سر سیاه

جوش‌های سر سیاه که منجر به عفونی شدن و بسته شدن منافذ با چربی می‌شوند، باعث بزرگ شدن منافذ می‌گردند. این چربی به دام افتاده در منافذ اکسید شده و باعث ایجاد جوش‌های سیاه روی پوست می‌شود. جوش‌های سر سیاه می‌توانند منافذ را به گونه‌ای بزرگتر نشان دهند یا اینکه واقعا با افزایش اندازه منافذ، آن‌ها را بزرگ‌تر می‌کنند.

بسته شدن منافذ صورت

مقدار بیش از حد چربی و سلول‌های مرده پوست می‌تواند در منافذ جمع شده و باعث بزرگتر شدن از حالت معمول منافذ شود. برای حفظ پوست از بزرگ شدن منافذ، لایه‌برداری و بهداشت درست با از بین بردن چربی و پوست مرده از صورت کمک می‌کند. با جلوگیری از بسته شدن منافذ،باعث نزدن و ایجاد نشدن جوش‌های سرسیاه شده و به بزرگ‌تر نشدن منافذ پوست صورت در طول عمر نیز کمک می‌کنید.

نقش منافذ پوست چیست؟


مهم است که دقیقا بدانید که نقش منافذ چیست. منافذ در واقع سوراخ‌هایی کوچک در سطح پوست شما هستند که از طریق آن مو یا عرق می‌تواند به خارج از بدن بیایند. شما میلیون‌ها منفذ در سراسر بدن خود دارید که نقش‌شان این است که پوست را نرم و هیدراته نگه دارند، اما منافذی که شما متوجه آن هستید و می‌بینید اکثرا آن‌هایی هستند که روی صورت قرار دارند. اگر منافذ پوست صورت شما بزرگ باشند، چربی بیشتری بر روی سطح پوست ترشح شده و موجب آکنه، کیست و پوستی ناصاف می‌شود.

منافذ بسته پوست چگونه منجر به آکنه می‌شود؟


هنگامیکه منافذ پوست با سلول‌های مرده پوست، چربی و باکتری‌ها بسته می‌شوند، آکنه در صورت شما ایجاد می‌گردد. اگر منافذ ملتهب شده و بترکد، برخی از دیواره‌های منافذ می‌توانند بافت‌های عمیق پوست را شکافته به بافت‌های عمیق‌تر نفوذ کنند که باعث ایجاد آسیب‌های بزرگتر و جا و زخم جوش می‌شود. بزرگی منافذ و نوع جوشی که ایجاد می‌شود به نوع پوست شما بستگی دارد. جای آکنه‌ای که از نوع هیپرتروفی است، می‌تواند بافت را به پوست اضافه کند و در طول روند بهبودی کلاژن بیشتری ساخته شود. اگر جای آکنه از نوع چکشی یا واگنی باشد، انواع رایج جای جوش آتروفیک را نشان می‌دهد و همچنین نشان‌دهنده این است که بافت در طول روند بهبودی پوست از بین رفته است.

راه‌های درمان منافذ باز پوست چیست؟


هر یک از روش‌های زیر برای بستن منافذ پوست ممکن است توسط پزشک متخصص برای شما تجویز شود.

استفاده از کوچک کننده منفذ

حتی اگر راهی برای کوچک کردن منافذ بزرگ بطور دائم وجود نداشته باشد، می‌توانید ظاهر منافذ را با اطمینان از اینکه تمیز و بدون موادی اضافی هستند، کوچک کنید. یک راه عالی برای کوچک کردن منافذ بزرگ، این است که از کوچک کننده منفذ استفاده کنید که دارای مواد تشکیل دهنده‌ای از قبیل: اسید گلیکولیک، اسید آزلائیک، عصاره پوست بید و چای سبز است. اسید گلیکولیک لایه بردار پوست است و منافذ را تمیز می‌کند. اسید آزلائیک ماده‌ای عالی برای پیشگیری از آکنه است و منافذ را از بسته شدن محفوظ نگه می‌دارد. عصاره پوست بید از التهاب پوست جلوگیری می‌کند و چای سبز دارای آنتی اکسیدان‌هایی است که با رادیکال‌های آزاد که منجر به پیری زودرس پوست می‌شوند، مبارزه می‌کنند.

روش لایه برداری برای درمان منافذ باز پوست چیست؟

لایه برداری شیمیایی پوست برای از بین بردن لایه‌های آسیب دیده خارجی پوست با محلول اسیدی برای بهبود ظاهر و بافت پوست استفاده می‌شود. لایه برداری شیمیایی اندازه‌ی منافذ را تغییر نمی‌دهد با اینحال، می‌تواند منافذ را به گونه‌ای کم‌تر قابل دید باشد، قرار دهد. متخصص بیماری‌های پوست یا جراح پلاستیک با مشاوره به شما نوع لایه برداری را که برای پوست‌تان مفید است را معرفی می‌کنند.

لایه بردارها از چه موادی تشکیل شده‌اند؟

محلول‌هایی که برای لایه برداری شیمیایی استفاده می‌شوند عبارتند از: فنل، تری کلرواستیک اسید(TCA) یا آلفا هیدروکسی اسید(AHA). فرمول مورد استفاده از این مواد شیمیایی را بسته به نیاز بیمار تنظیم می‌کنند. لایه برداری AHA فرمولی ملایم است که قبل از دستیابی به نتایج مطلوب یک سری لایه برداری مورد نیاز را انجام می‌دهد. اسید گلیکولیک، AHA است که می‌تواند با شستشو دهنده‌های صورت ترکیب شود تا بافت پوست را بهبود بخشد. لایه برداری TCA، لایه بردارعمیق پوست است. لایه بردار TCA را می‌توان برای از بین بردن لایه‌های سطحی یا لایه‌های عمیق استفاده کرد. لایه بردار فنل، لایه برداری قوی برای بافت‌های عمیق پوست است که عمیق‌ترین لایه‌های آسیب‌دیده اپیدرمی را از بین می‌برد.

توجه

در طول اکثر لایه برداری‌های شیمیایی، ممکن است احساس گرما بکنید که حدود 10 دقیقه این احساس طول می‌کشد. لایه برداری عمیق‌تر پوست ممکن است دردناک باشد و در طول درمان و بعد از آن نیاز به داروهای ضد درد دارید. AHA و لایه برداری سطحی TCA کم‌ترین زمان بهبودی را دارند.

روش IPL برای بهبود منافذ پوست

اگر دچار منافذی بزرگ که به نظر می‌رسد دائما چربی، چرک، آرایش را جمع می‌کنند و یا منجر به آکنه می‌شوند، انجام ای پی ال می‌تواند به کاهش چنین نواحی در صورت کمک کرده و به شما این امکان را می‌دهد که با داشتن صورتی صاف و تمیز آرایش بکنید. متقاضیان این روش بعد از درمان می‌توانند انتظار کوچک شدن منافذ پوستشان را داشته باشند.

روش ای پی ال چگونه باعث کوچک شدن منافذ می‌شود؟

این تکنولوژی‌ با نور کار می‌کند و سلول‌های پوست صورت را برای تقویت کلاژن هدف قرار داده و با اطمینان و بدون خطر رنگدانه‌های تیره یا بدون رنگ را سفید می‌کند. در هنگام کار دستگاه ای پی ال روی صورت شما، به پشت دراز کشیده و آرامش خود را حفظ کنید. مردان و زنان هر دو می‌توانند از مزایای درمان ای پی ال بهره‌مند شوند. چند معیار برای بررسی اینکه آیا شما متقاضی مناسبی برای انجام درمان زیبایی پوست هستید یا خیر وجود دارد. لطفا در مورد داروهایی که اخیرا مصرف کرده‌اید ما را مطلع کنید.

مزایای روش ای پی ال

بطور معمول انجام روش درمانی ای پی ال 30 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن زمان به استراحت نیازی نیست، بنابراین شما می‌توانید به راحتی در زمان کوتاهی برای انجام این درمان رفته و بعد از آن سر کار خود باز گردید.

انجام بوتاکس برای رفع غدد چربی و منافذ

در مدت طولانی مشاهده شده است که انجام بوتاکس می‌تواند موقتا ترشحات غدد چربی صورت را کاهش دهد و همچنین منافذ را کوچک کند. بوتاکس بصورت مقادیری کم در کل صورت تزریق می‌شود.

بوتاکس چگونه به کاهش منافذ پوست کمک می‌کند؟

شما احتمالا از قبل می‌دانید که بوتاکس برای کاهش خطوط اخم طراحی شده است. این کار با شل کردن عضلات صورت بین ابروهایتان انجام می‌گیرد. بوتاکس در روشی مشابه برای کاهش اندازه منافذ صورت استفاده می‌شود. بوتاکس در اندازه‌های بسیار کم به عضلاتی که اندازه منافذ را کنترل می‌کنند، تزریق می‌شود و باعث کوچک شدن اندازه عضلات می‌شود، منافذ را کوچک‌تر می‌کند و بنابراین از لحاظ ظاهری منافذ را کوچک کرده و تولید و ترشح چربی را نیز کاهش می‌دهد. استفاده از بوتاکس برای کاهش اندازه منافذ زمانی کشف شد که بیماران تحت درمان با بوتاکس برای کاهش خطوط اخم متوجه شدند که بوتاکس مزایایی مانند کوچک‌تر کردن منافذ و کاهش چربی پوست در محل‌هایی که تزریق انجام شده نیز دارد.

میکرونیدلینگ پوست چگونه انجام می‌شود؟

میکرونیدلینگ پوست

 درمانی بدون لیزر، و با سوزن‌های بسیار ریز برای درمان منافذ بزرگ و جاهای زخم استفاده می‌شود. این روش درمانی منافذ بزرگ همچنین می‌تواند باعث افزایش تولید کلاژن شود و هنگامیکه رشد کلاژن افزایش پیدا می‌کند، سبب ترمیم پوست می‌شود. تولید کلاژن‌های جدید تا 12 ماه پس از درمان ادامه می‌یابد. میکرونیدلینگ پوست نیز یکی از گزینه‌های بالینی برای درمان و کاهش جاهای آکنه است.

چه نوع پوستی برای انجام میکرونیدلینگ مناسب است؟

روش درمانی میکرونیدلینگ برای زنان و مردان مبتلا به جای آکنه و خطوط ریز در صورتشان مناسب است. همچنین برای افرادی که مایل به کشیدن وسفت کردن پوست و بهبود بافت پوستشان هستند، مفید است. این روش درمانی برای افرادی که دارای زخم، پوست آفتاب سوخته، افرادی که جراحی باز داشته‌اند و برای افراد باردار یا افرادی که در دوران شیردهی هستند، مناسب نیست.

انجام روش میکرونیدلینگ برای منافذ بزرگ و جای جوش

از بسیاری از انواع میکرونیدلینگ از جمله سنتی، میکروپن و اینفینی آراف(Infini RF) استفاده می‌شود. اینفینی آر اف روش درمانی بدون استفاده از لیزر و ترکیبی از فرکانس رادیویی و میکرونیدلینگ است که برای بهبود جای منافذ بزرگ، آکنه، سفت شدن پوست، خطوط چین و چروک استفاده می‌شود. خطر ابتلا به هیپرپیگمانتاسيون یا هیپوپیگمانتاسيون پس از انجام این روش درمانی وجود دارد، زیرا انرژی مانند لیزر درمانی که به خارج پوست نفوذ می‌کند، نیست و به لایه‌های داخلی پوست فرستاده می‌شود. اینفینی آر‌اف میزان فرکانس بسیار کمی از انرژی را به پوست می‌فرستد که موجب آسیب‌های بسیار کمی به لایه بیرونی و درونی پوست می‌گردد. این آسیب‌های اندک پوست توانایی بدن را برای بازسازی پوست به حالت طبیعی و ترمیم آن را افزایش می‌دهد.

میکرودرم‌ابریژن

افرادی که دارای منافذ بزرگ روی پوست صورتشان هستند، بیشتر مستعد ابتلا به آکنه و بسته شدن منافذ با چربی هستند زیرا منافذ بزرگ تمیز کردنشان بطور کامل، دشوار است. خوشبختانه می‌توانیم بطور موثر منافذ بزرگ را با میکرودرم ابریژن درمان کنیم، در این روش بدون درد و با استفاده از کریستال‌های ریز باعث می‌شود که پوست ساییده شده و ترمیم شود. این درمان سریع و عمیق به پوست نفوذ کرده و باعث کاهش چربی و مواد اضافی و کوچک شدن منافذ می‌شود. تکنیک ما استفاده از دانه‌های زبر و ریز یا کریستال‌های ریز است تا لایه سطحی پوست را ساییده، چربی‌های اضافی و سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد. روش میکرودرم‌ابریژن فقط یک ساعت زمان نیاز دارد و نتایج دلخواه را سریع ارائه می‌دهد. ما مجموعه‌ی شش روش درمانی را بسته به شدت وضعیتی که دارید، توصیه می‌کنیم.

لیزر درمانی

با اداره دقیق و کنترل شده امواج لیزر انرژی لیزر به مناطق جدا شده پوست رسیده و به از بین بردن لایه‌های سطحی پوست، و بهبودی روند درمان کمک می‌کند. لیزر درمانی باعث افزایش تولید کلاژن شده و تنها برروی ناحیه هدف تأثیر می‌گذارد و به شدت منافذ را کوچک می‌کند. این روش پوست را از داخل به بیرون می‌کشد و سطح آن را محکم تر و بی‌عیب می‌سازد.

 

به این پست امتیاز دهید.
درمان قطعی منافذ باز پوست در پوستهای چرب و مختلط با شش روش جدید
3.88 از 8 رای