درمان ماه گرفتگی پوست : برداشتن لکه های مادرزادی قرمز و قهوه ای


نوزادان اغلب دارای جوش یا خال‌های موقت هستند که بلافاصله پس از زایمان از بین می‌روند. دیدن علامت ماه گرفتگی روی پوست هنگام تولد یا کمی بعد از آن نیز کاملا رایج است. ماه گرفتگی‌ها از خیلی قابل مشاهده تا بی‌ریخت و بد شکل درجه بندی می‌شود، اما مهم نیست چقدر کوچک یا بزرگ هستند، می‌توانند ناراحت کننده باشند. ماه گرفتگی‌ها می‌توانند صاف یا برجسته باشند، حاشیه‌های منظم یا نامنظم داشته باشند، و سایه‌های رنگی مختلف از قهوه‌ای، برنزه، مشکی، یا آبی کمرنگ گرفته تا صورتی، قرمز و بنفش داشته باشند. آنها عمدتا بدون ضرر هستند، و حتی بسیاری از آنها خودشان از بین می‌روند، یا در طول زمان کوچک می‌شوند. با این حال، گاهی اوقات ماه گرفتگی‌ها با سایر مشکلات سلامتی همراه هستند، بنابراین با پزشک خود در مورد اینکه آیا این ممکن است برای شما یا فرزند شما موردی باشد یا نه، صحبت کنید. درمان ماه گرفتگی‌ها بستگی به ماهیت بافت درگیر دارد. درمان‌ پزشکی می‌تواند رفع انواع خاص ماه گرفتگی‌های عروقی را تسریع کند. به طور کلی، اقداماتی که سلول‌های دخیل ماه گرفتگی را از بین می‌برند، هم برای رنگدانه‌ها و هم ماه گرفتگی‌های عروقی مورد نیاز هستند. جراحی اسکالپل، لیزرها یا تابش به ندرت می‌توانند مفید باشند.

گرچه بیشترین لکه‌های مادرزادی خوش‌خیم هستند و نیازی به درمان ندارند، معمولا به خاطر دلایل زیبایی حذف می‌شوند. درمان‌های حذف لکه‌های مادرزادی عبارتند از استروئید خوراکی یا تزریقی، لیزر یا IPL و جراحی. روش انتخاب شده برای حذف لکه‌های مادرزادی معمولا به نوع و مشخصات لکه‌های مادرزادی بستگی دارد. IPL و لیزر معمولا برای حذف لکه‌های مادرزادی صاف مورد استفاده قرار می‌گیرند. از بین بردن لکه‌های مادرزادی با IPL و لیزر ممکن است نیاز به حدودا 3 تا 6 جلسه درمان به منظور نامرئی کردن ماه گرفتگی داشته باشند. نور پالس یا پرتو لیزر به صورت انتخابی توسط رنگدانه یا عروق جراحات جذب می‌شود، که پس از آن تخریب یا ریخته می‌شود.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی سپید آماده ارائه انواع خدمات زیبایی از جمله درمان ماه گرفتگی و لکه‌های مادرزادی با استفاده از جدیدترین متدهای روز دنیا هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید یا شماره‌های02122637408 و 02188945723 و 02166124807تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث به وجود آمدن ماه گرفتگی پوست می‌شود؟


نمی‌توان از به وجود آمدن لکه‌های مادرزادی جلوگیری کرد، و آنها ناشی از چیزی نیستند یا در طول بارداری به وجود نمی‌آیند. حقیقتی برای داستان‌های قدیمی درباره اینکه "لکه‌ها" توسط چیزی که مادر انجام داده یا خورده است ایجاد می‌شوند، وجود ندارد. دلیل بیشتر لکه‌های مادرزادی ناشناخته است. آنها می‌توانند به ارث برده شوند اما معمولا اینگونه نیست. آنها به طور معمول به ضربه به پوست در طول زایمان مربوط نیستند.

انواع لکه‌های مادرزادی

دو نوع اصلی لکه‌‌های مادرزادی وجود دارند، که علل مختلفی دارند. لکه‌های مادرزادی عروقی (رگ‌های خونی) زمانی رخ می‌دهند که رگ‌های خونی به درستی شکل نمی‌گیرند، یا بسیار زیاد هستند و یا پهن‌تر از حد معمول هستند. لکه‌های مادرزادی رنگدانه‌ای ناشی از رشد بیش از حد سلول‌هایی هستند که رنگدانه در پوست ایجاد می‌کند.

لکه‌های مادرزادی عروقی

رایج‌ترین لکه‌های مادرزادی عروقی، لکه‌های رنگدانه‌ای، همانژیوما و خال لکه شرابی هستند:

لکه‌های رنگدانه‌ای

لکه‌های رنگدانه‌ای، لکه‌های سالمون، بوسه فرشته یا نیش لک لک نیز نامیده می‌شوند، این لکه‌های قرمز کمرنگ رایج‌ترین نوع لکه‌های مادرزادی عروقی هستند. آنها اغلب در پیشانی و یا پلک‌ها، پشت گردن یا روی بینی، لب بالا یا پشت سر قرار دارند. آنها ممکن است زمانی که کودک گریه می‌کند بیشتر قابل توجه باشند. اغلب آنها تا زمانی که کودک 1 تا 2 ساله می‌شود، خودشان محو می‌شوند، اگرچه بعضی از آنها تا بزرگسالی دوام دارند.

همانژیوما

همانژیوماها زمانی که در سطح پوست ظاهر می‌شوند به عنوان نوع سطحی دست بندی می‌شوند (لکه‌های توت فرنگی مانند) و هنگامی که عمیق‌تر زیر سطح پوست پیدا می‌شوند به عنوان نوع عمیق دسته بندی می‌شوند. آنها می‌توانند کمی برآمده و قرمز روشن باشند و گاهی اوقات تا چند روز یا چند هفته پس از تولد کودک قابل مشاهده نیستند. همانژیوما عمیق ممکن است مایل به آبی باشد، زیرا شامل رگ‌های خونی در لایه‌های عمیق‌تر پوست است.
همانژیوماها در طول 6 ماه زندگی یا بیشتر، به سرعت رشد می‌کنند، اما معمولا به محض اینکه کودک 5 تا 10 ساله می‌شود، کوچک و ناپدید می‌شوند. بعضی از آنها، به خصوص آنهایی که بزرگتر هستند، ممکن است با پس رفتن یک اسکار به جای بگذارند که می‌تواند توسط جراحی پلاستیکی جزئی اصلاح شود. اکثر آنها بر روی سر یا گردن هستند، هرچند که می‌توانند در هر کجا در بدن باشند و اگر موقعیت آنها مانع دیدن، خوردن، نفس کشیدن یا سایر عملکردهای بدن شود، می‌توانند باعث ایجاد مشکلاتی شوند.

خال لکه شرابی


اینها تغییرات رنگی هستند که شبیه به شرابی که روی ناحیه بدن پاشیده شده به نظر می‌رسند، که اغلب روی صورت، گردن، دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند. خال‌های لکه شرابی می‌توانند در هر اندازه‌ای باشند، اما همراه با رشد کودک رشد می‌کنند. این لکه‌ها در طول زمان تیره‌تر و ضخیم می‌شوند و در صورتی که درمان نشوند در میانسالی مانند سنگ‌های عقیق به نظر می‌رسند. این نوع لکه‌ها هرگز خودشان از بین نمی‌روند. لکه‌هایی که در نزدیکی چشم‌ها هستند باید برای مشکلاتی که مربوط به چشم است ارزیابی شوند.

لکه‌های مادرزادی رنگدانه‌ای

رایج‌ترین لکه‌های مادرزادی رنگدانه‌ای، لکه‌های شیر قهوه‌ای هستند.

لکه‌های شیر قهوه‌ای


این لکه‌های بسیار رایج همانطور که از نامشان پیداست، رنگ قهوه با شیر هستند. آنها می‌توانند در هر کجا در بدن باشند و گاهی اوقات با بزرگ شدن کودک تعدادشان زیاد می‌شود. یک لکه به تنهایی مشکلی نیست. با این حال، عاقلانه است که اگر شش یا چند لکه وجود دارد که بزرگتر از مداد پاک کن (برای یک کودک کم سن و سال‌تر) یا بزرگتر از یک سکه (برای یک کودک بزرگتر) هستند، فرزندتان را بررسی کنید. بسیاری از لکه‌های شیر قهوه‌ای می‌توانند نشانه‌ای از نوروفیبروماتوز (یک اختلال ژنتیکی است که سبب رشد غیر طبیعی بافت‌های عصبی می‌شود) باشند.

لکه‌های مغولی

 

این لکه‌های صاف و آبی خاکستری اغلب در قسمت پایین کمر و باسن یافت می‌شوند. آنها در پوست تیره‌تر بیشتر رایج هستند. آنها در سن 7 سالگی اغلب به طور کامل بدون درمان محو می‌شوند.

خال گوشتی (لکه مادرزادی، خال مودار)


خال گوشتی یک اصلاح کلی برای خال‌های قهوه‌ای است (که لکه یا خال مادرزادی نامیده می‌شود). اکثر افراد در مراحلی از زندگی در بدنشان خال ایجاد می‌شود. خالی که هنگام تولد وجود دارد لکه یا خال مادرزادی نامیده می‌شود و مادام‌العمر است. خال‌های مادرزادی بزرگ یا خیلی بزرگ بیشتر احتمال دارد که در زندگی آینده منجر به سرطان پوست (ملانوما) شوند، هرچند خطر در هر دو کم است.خال‌های مادرزادی کوچکتر ممکن است افزایش کمی در خطر داشته باشند. خال‌ها ممکن است برنز، قهوه‌ای، یا مشکی، و یا صاف یا برآمده باشند و ممکن است مو از آنها بیرون زده باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

یک پزشک باید لکه مادرزادی را زمانی که برای اولین بار ظاهر می‌شود به منظور تعیین نوع آن و نوع مراقبت و درمانی که نیاز دارد، بررسی کند، البته در صورتی که نیاز به درمان و مراقبت داشته باشد. در صورتی که هر زمان لکه‌ی مادرزادی تیر کشید، خارش گرفت، یا عفونی شد به پزشک مراجعه کنید. مانند هر جراحتی که خونریزی می‌کند، شما باید زخم را با آب و صابون تمیز کنید و با استفاده از گاز پانسمان فشار ملایمی روی ناحیه اعمال کنید تا خون بند آید. اگر خونریزی متوقف نشود، با پزشک تماس بگیرید.
زخمهای باز گاهی با همانژیوما شکل می‌گیرند و می‌توانند عفونی شوند. لکه‌های مادرزادی رنگی به ندرت باعث مشکلات دیگر می‌شوند، اگر چه خال‌ها باید در سراسر زندگی برای اندازه، رنگ، یا بافت که ممکن است طبیعی باشد یا نشانه‌ای از سرطان پوست باشد، بررسی شوند.

درمان ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی


چندین تکنیک برای از بین بردن ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی وجود دارد. موثرترین روش برای از بین بردن لکه‌ی مادرزادی خاص بستگی به نوع آن، محل آن، سن بیمار و سایر عوامل دارد. پزشک می‌تواند ماه گرفتگی را بررسی کند و بهترین و مناسب‌ترین درمان را توصیه کند. برای درمان لکه‌های مادرزادی روش‌های زیر توسط متخصصین زیبایی به بیماران توصیه می‌شود:

داروها


داروهای مناسب برای رفع ماه گرفتگی‌ها عبارت‌اند از:
کورتیکواستروئید: می‌تواند به طور مستقیم به ماه گرفتگی (همانژیوما) تزریق شود و یا به صورت خوراکی مصرف شود، تا یا رشد آن را متوقف کند و یا آن را کوچک کند.
اینترفون آلفا-12: در صورتی که کورتیکواستروئید کار نکند، این دارو می‌تواند به جای کورتیکواستروئید برای کوچک کردن یا متوقف کردن رشد لکه‌ی مادرزادی استفاده شود.

جراحی حذف لکه‌های مادرزادی

 

رایج‌ترین روش حذف ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی برش جراحی است. این کار به بهترین شکل توسط متخصص زیبایی با تجربه در حذف لکه‌های مادرزادی، و کسی که قادر به به حداقل رساندن جای زخم ناشی از برش و جراحی است انجام می‌شود. با این حال، حتی یک متخصص بسیار ماهر نمی‌تواند یک ماه گرفتگی یا لکه‌ی مادر زادی را بدون به جای گذاشتن یک جای زخم حذف کند، بنابراین بیماران باید وضع زیبایی جای ضخم بالقوه را در مقابل لکه‌ی مادر زادی موجود، هنگام تصمیم گیری در مورد انجام دادن یا ندادن جراحی، بسنجند.
همانژیوما در نهایت خودش شروع به کوچک شدن و ناپدید شدن می‌کند، اما می‌تواند با کورتیکواستروئیدها درمان شود تا سرعت این روند و کوچک شدن لکه‌های مادرزادی افزایش یابد. این به ویژه زمانی که موقعیت آنها، رشد بینایی و دیگر حواس کودک را تهدید می‌کند، اهمیت دارد. نور شدید پالسی (IPL ™) و درمان‌های لیزر می‌توانند انواع خاصی از لکه‌های مادرزادی را برای بسیاری از افراد کاهش داده یا از بین ببرند. یک متخصص پوست می‌تواند بهترین دوره درمان برای هر بیمار را توصیه کند.

برداشتن ماه گرفتگی با لیزر


لیزر درمانی در شرایط زیر کاربرد دارد:

حذف ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی رنگدانه‌ای (ملانین بیش از حد)

پزشکان پروتکل‌هایی را ایجاد کرده‌اند که دقیقا لکه‌های مادرزادی را با انرژی لیزری که ساختار مولکولی ملانین را تغییر می‌دهد، مورد هدف قرار می‌دهند. در نتیجه، ملانین دیگر توسط فیزیولوژی بدن شناخته نمی‌شود، بنابراین سیستم ایمنی بدن می‌تواند آن را تجزیه کند و در عرض 3 تا 4 هفته آن را از بین ببرد. بسته به میزان ملانین در لکه‌های مادرزادی، 3 تا 7 درمان لیزر به طور معمول مورد نیاز است تا تمام ملانین بیش از حد حذف شود و پوست به رنگ طبیعی خود بازگردد. به طرز قابل توجهی، درمان بسیار دقیق است به طوری که فقط سطوح پایین انرژی مورد نیاز است، و آن را عملا بدون درد می‌کند. یک کرم سفارشی شده، مخصوصا فرموله شده می‌تواند در ارتباط با درمان‌های لیزر برای کمک به سرکوب کردن سلول‌های تولید کننده ملانین در پوست شما (ملانوسیت‌ها) ناشی از تولید دوباره رنگدانه ناخواسته استفاده شود.

درمان و حذف لکه‌های مادرزادی عروقی

انرژی لیزر با دقت زیاد، هموگلوبین خون که لکه‌های مادرزادی را پر کرده است مورد هدف قرار می‌دهد. هموگلوبین انرژی را جذب می‌کند، خون را فورا تبخیر می‌کند و موجب فروپاشی میکرو مویرگ‌های غیر طبیعی می‌شود. اغلب، رنگ لکه‌های مادرزادی به سایه تیره‌تر از قهوه‌ای تغییر می‌کند، که نشان دهنده‌ی این است که درمان با موفقیت در حال انجام شدن است. در یک دوره‌ی چند هفته‌ای، بدن تکه‌های میکرو مویرگ‌های تخریب شده را از بین می‌برد. بسته به ساختار، عمق و پیچیدگی لکه‌های مادرزادی، 3 تا 7 درمان روش حذف لکه‌های مادرزادی با لیزر معمولا لازم است که تمام لایه‌ها را حذف کرده و پوستی زیبا و بدون لکه‌های مادرزادی به جای بگذارد. از آنجایی که رگ‌های خونی غیرعادی که باعث ایجاد همانژیوما می‌شوند، فضایی در لایه‌های عمیق پوست (درم) اشغال می‌کنند، بریدگی یا فرورفتگی‌هایی ممکن است در جایی که رگ‌های غیرطبیعی سابقا آنجا بودند، ظاهر شوند. این فرورفتگی‌های کوچک، و یا جای گود رفتگی‌ها، هنگامی که عروق خونی غیرعادی متلاشی می‌شوند ناشی از فضای خالی به جا مانده هستند. این نوعی همانژیوما ضخیم‌تر است که یک آشفتگی چندین لایه‌ای و پیچیده از عروق خونی غیرطبیعی دارد که عمیق‌تر داخل ساختار کلاژن درم نفوذ می‌کند. هنگامی که همانژیوما برداشته شد، پروتکل‌های بازسازی کلاژن شما می‌توانند برای درمان کلاژن آسیب دیده که توسط همانژیوما باقی مانده است استفاده شوند، و بافت نرم را به پوست باز می‌گرداند.

پرسش‌های متداول

برخی از سوالات رایج درباره برداشتن لکه‌های مادرزادی با لیزر عبارت‌اند از:

آیا این درمان برداشتن لکه‌های مادرزادی برای لکه‌های شیر قهوه‌ای اثر دارد؟

بله! در واقع، این‌ها شایع‌ترین نوع لکه‌های مادرزادی هستند که پزشکان درمان می‌کنند. بسته به رنگ پوست بیمار، معمولا 3 تا 5 درمان برای دریافت نتایج فوق العاده مورد نیاز است. برخی از آنها دارای لکه‌ی مادرزادی 3 اینچ طول و 3 اینچ عرض در آرنج راست خود هستند که بنفش تیره است.

آیا لیزر می‌تواند این لکه‌ها را از بین ببرد؟

آنچه که توصیف می‌کنید لکه‌ی مادرزادی عروقی است. بله، لیزر حذف لکه‌ی مادرزادی بر روی این نوع لکه مادرزادی کار خواهد کرد. لکه‌های مادرزادی عروقی هنگامی که بیشتر از یک لیزر در پروتکل چند ماهیتی استفاده می‌شود بهترین پاسخ را به درمان می‌دهند. به منظور حذف کامل این نوع لکه‌ی مادرزادی 4 تا 8 درمان لیزر معمولا مورد نیاز است. دلیل آن این است که لکه‌های مادرزادی می‌توانند در عمق و پیچیدگی ساختار داخلی آنها بسیار متفاوت باشند.

آیا این درمان حذف لکه‌های مادرزادی روی خال‌های لکه شرابی اثر دارد؟

بله، لیزر به حذف رنگدانه از پوست کمک می‌کند. اینکه دقیقا چند جلسه درمان لیزر برای حذف کامل این مورد نیاز است، بستگی به عمق لکه‌های مادرزادی دارد. یک فرد لکه‌ی قهوه‌ای بیضی شکل زیر چشمش دارد که حدودا اندازه‌ی سکه است. آیا این درمان می‌تواند آن را حذف کند؟
بله! قبل از درمان پزشک ابتدا باید ارزیابی کند که لکه از چه نوعی است. آیا یک ضایعه‌ی رنگدانه‌ای است، که ناشی از ملانین طبیعی پوست شما است؟ یا، یک ضایعه عروقی است، که یکی از علل آن ناشی از جمع شدگی برخی خونهای وریدی در زیر چشم شما است. این زمانی می‌تواند رخ دهد که خون از رگ‌های کوچک در آن ناحیه نشت می‌کند. پس از تعیین، یک پروتکل لیزر برای شما به منظور تولید بهترین نتایج ممکن سفارشی می‌شود.

آیا هزینه این درمان براساس اندازه لکه‌های مادرزادی حذف شده است؟

بله. هزینه بر اساس زمانی است که پزشک صرف درمان می‌کند. ضایعات کوچکتر نیاز به زمان کمتری برای درمان دارند و بنابراین هزینه کمتری دارند.

آیا این درمان لیزر می‌تواند لکه‌ی مادرزادی سیاه را از روی بینی بردارد؟

بله! هنگامی که یک پروتکل لیزر به طور مناسب سفارشی می‌شود، تقریبا هر نوع لکه‌ی مادرزادی از هر جایی در بدن می‌تواند با موفقیت برداشته شود. اینکه چند جلسه درمان مورد نیاز خواهد بود بستگی به نوع لکه‌ی مادرزادی دارد. چه شامل رنگدانه باشد یا ملانین و قهوه‌ای باشد یا رگ‌های خونی و قرمز باشد.

آیا این درمان لیزر لکه‌ی مادرزادی سفید را از روی صورت حذف می‌کند؟

آنچه که شما توصیف می‌کنید، یک منطقه از پوست است که دارای رنگدانه طبیعی کمتر از پوست اطرافش است. دو دلیل ممکن برای این لکه‌ها وجود دارد. اول اینکه، تکه‌ی سفید پوست دارای سلول‌های تولید کننده ملانین (ملانوسیت‌ها) کمتر از پوست اطرافش است. دوم اینکه، تکه‌ی پوست سفید دارای گروهی از ملانوسیت‌ها است که برای تولید ملانین کمتر از پوست اطراف برنامه ریزی شده‌اند. این بسیار شبیه به یک فردی است که دارای یک تکه موهای سفید احاطه شده با موهای تیره است. در ناحیه تحت درمان ممکن است کبودی یا سفید شدن کمی وجود داشته باشد که همانطور که انتظار می‌رود موقتی است. برای محافظت از پوست تازه درمان شده، پزشکان توصیه می‌کنند که تا چند هفته بعد از درمان از نور خورشید دور بمانید. همچنین توصیه می‌شود که از کرم‌های ضد آفتاب SPF 40 یا بیشتر به مدت چند ماه استفاده کنید. لباس و کلاه‌های محافظ نیز به شدت توصیه می‌شوند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است