درمان کلوئید پوستی و گوشت اضافه ناشی از سوختگی،جای واکسن یا آکنه

کلوئید، یک نوع زخم بالا آمده است. برخلاف دیگر زخم‌های بالا آمده، کلوئیدها بسیار بیشتر از زخمی که اسکار ]لینک به مقاله اسکار[ را ایجاد کرده است، رشد می‌کنند.

کلوئید در همه‌ی افرادی که دچار اسکار می‌شوند، به وجود نمی‌آید. با این حال، اگر پوستی دارید که مستعد ابتلا به کلوئید می‌باشد، هر چیزی که بتواند اسکار را ایجاد کند، ممکن است باعث ایجاد کلوئید نیز در پوست شما شود. این علت شامل برش، سوختگی یا یک آکنه‌ی شدید می‌باشد. برخی از افراد کلوئید را پس از پیرسینگ گوش‌ها یا انجام تاتو مشاهده می‌کنند. کلوئید ممکن است با خوب شدن آبله مرغان ایجاد شود. گاهی اوقات، زخم ناشی از عمل جراحی تبدیل به کلوئید می‌شود.

معمولاً مدتی طول می‌کشد تا کلوئید ظاهر شود. پس از وارد شدن آسیب، ماه‌ها ممکن است تا ظاهر شدن این اسکار زمان بگذرد. کلوئید ممکن است بسیار سریع‌تر نیز تشکیل شود. زمانی که شروع به تشکیل شدن کرد، کلوئید ممکن است به آهستگی و در طول ماه‌ها یا سال‌ها بزرگ شود.

اندازه و شکل کلوئیدها متفاوت می‌باشد. در قسمت نرمه‌ی گوش، شما احتمالاً یک توده‌ی گرد و جامد را مشاهده می‌کنید. زمانی که کلوئید بر روی شانه یا قفسه‌ی سینه تشکیل می‌شود، اسکار بالا آمده تمایل دارد که در سراسر پوست منتشر شود. گاهی اوقات، اینطور به نظر می‌رسد که انگار مایعی بر روی پوست ریخته و سپس خشک شده است.

درمان می‌تواند به کاهش علائم مانند درد و سوزش کمک کند. اگر اسکار باعث دشواری در حرکت شود، درمان می‌تواند به فرد کمک کند تا برخی از حرکات را از سر بگیرد. با این حال، درمان کلوئید ممکن است درگیر کننده باشد. برای کاهش احتمال به وجود آمدن یک کلوئید دیگر پس از درمان، ممکن است اعمال بیش از یک نوع درمان مورد نیاز باشد.

در کلینیک زیبایی سپید متخصصین با تجربه برای درمان کلوئید یا گوشت اضافه حضور دارند که می توانند با استفاده از درمان های ممکن یا ترکیبی از درمان ها و با توجه به نوع و نشانه های گوشت اضافه بیمار را تحت درمان قرار داده و به بهبود و رفع جای کلوئید  کمک می کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می توانید با شماره‌ی 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

کلوئید چیست؟


"به صورت طبیعی زمانی که بافت اسکار تشکیل می‌شود، پوست شما کلاژن ایجاد می‌کند. با این حال، گاهی اوفات، این تولید کلاژن بسیار شدید و بدون توقف است به طوری که باعث بزرگتر شدن اسکار می‌گردد". در برخی از موارد، افراد ممکن است اسکار کلوئید را با اسکار هایپرتروفیک اشتباه بگیرند. "مانند کلوئیدها، اسکارهای هایپرتروفیک نیز با امتداد بیش از حد بر روی زخم ایجاد می‌شود. تفاوت در اینجاست که در حالی که زخم‌های هایپرتروفیک تقریباً در میان مرزهای زخم اصلی باقی می‌مانند، بافت‌های کلوئید فراتر از لبه‌های زخم اصلی رشد می‌کنند.

کلوئیدها کجا تشکیل می‌شوند؟


کلوئیدها می‌توانند ناشی از اسکارهای جراحی، زخم‌ها یا حتی تتوها و پیرسینگ گوش باشند. زخمی که احتمالاً به کلوئید تبدیل می‌شود ناشی از کشش می‌باشد. کلوئیدها ممکن است در هر جایی از بدن تشکیل شوند اما احتمال تشکیل آنها در نواحی با کشش بیشتر و در معرض حرکت زیاد، مانند میانه‌ی قفسه‌ی سینه یا لاله‌ی گوش بیشتر است.

دلایل و علائم کلوئیدها


به درستی نمی‌دانیم که چه چیزی باعث تشکیل کلوئید می‌شود. با این حال، آشکار است که ژنتیک، نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند- رنگ پوست و سابقه‌ی خانوادگی دو تا از بزرگترین فاکتورهای خطر می‌باشند. معمولاً افراد دارای پوست تیره‌تر بیشتر در معرض چنین عارضه‌های اسکار می‌باشند.

کلوئیدها ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتند، اما فاکتور خطر در کسی که دارای پوست سفید است، بسیار پایین می‌باشد.

در طول قسمتی از فرایند طبیعی بهبود زخم، فیبروبلاست‌ها – نوعی سلول در بافت همبند- پروتئین کلاژن را سنتز می‌کنند، که پشتیبانی ساختاری را برای زخم ایجاد کرده و نقشی کلیدی را در هر فاز از بهبود زخم ایفا می‌کند.

کلوئیدها زمانی تشکیل می‌شوند که فیبروبلاست‌ها کلاژن بسیار بیشتری را نسبت به آنچه که در هنگام بهبود طبیعی زخم تولید می‌شود، ایجاد کنند.

در واقع، با توجه به گزارشی که در سال 2009 در مجله‌ی جراحی درماتولوژیک منتشر شد، سنتز کلاژن در کلوئیدها تقریباً 20 برابر بیشتر از حد نرمال، پوست بدون زخم (و سه برابر بیشتر از اسکارهای هایپرتروفیک) است.

دیگر فاکتورهای بیولوژیکی نیز که در ایجاد کلوئیدها مؤثر هستند، شامل تولید بیش از حد فاکتورهای رشدی خاص و پروتئین‌های چسب مانند می‌باشند.

کلوئیدها ممکن است ناشی از بیشتر انواع جراحات پوستی باشند، شامل:

  • برش‌های جراحی
  • آکنه ]لینک به درمان انواع جوش و آکنه[ و لکه‌ها یا اسکارهای آبله مرغان
  • سوختگی ]لینک به درمان اسکار سوختگی[
  • پیرسینگ بدن یا گوش
  • تزریق واکسن

کلوئیدها بالاتر از مکان اصلی جراحت ایجاد شده و ممکن است به رنگ گوشت، قرمز یا بنفش ظاهر شوند. برخی از کلوئیدها صاف هستند در حالی که برخی دیگر مانند گره (موج‌دار) یا برآمده باشند.

اگر در نخستین سال تشکیل شدن، کلوئید در معرض نور خورشید باشد، ممکن است از پوست اطراف خود تیره‌تر شود- گاهی اوقات این تأثیر دائمی است.

برای برخی از افراد، کلوئیدها بیشتر از یک نقص ناخوشایند پوستی می‌باشد.

این اسکارها می‌توانند از نظر فیزیکی و روانی با ایجاد حساسیت، سوزش و درد، به شکل چشم‌گیری افراد را تحت تأثیر قرار دهند.

و تمامی این علائم در صورت اصطکاک کلوئید با لباس یا مواد دیگر، ممکن است بدتر شوند.

راه های درمان زخم کلوییدی


روش‌های بسیاری برای درمان و حذف کلوئیدها وجود دارند. در اینجا، برخی از روش‌های مؤثرتر آورده شده اند:

کرم ترتینوئین (رتین آ)

ترتینوئین یک داروی با نسخه است که افراد بر روی پوست خود قرار می‌دهند. این دارو که به صورت رایج برای آکنه و پیری پوست استفاده می‌شود، با سرعت بخشیدن به تعویض طبیعی سلول‌های پوستی عمل می‌کند.

تزریقات استروئید

استروئید دارای اجزای ضد التهابی است که ورم ناشی از کلوئیدها را درمان می‌کند. هر دو دکتر توافق دارند که بهترین روش برای خلاص شدن از کلوئیدهای کوچکتر، تزریق استروئید به درون اسکار، برای صاف کردن و کاهش ظاهر آن است.

فشار دادن

با اعمال کمی فشار به اسکار، شما می‌توانید سرعت رشد کلوئید را کم کنید. برای مثال، اگر بر روی گوش خود دارای یک کلوئید ناشی از پیرسینگ هستید، می‌توانید پوشیدن گیره‌ی گوش را برای منقبض کردن آن امتحان کنید.

درمان موضعی

برخی از پزشکان دوست دارند که صفحات ساخته شده از سیلکون را بر روی کلوئید یا حتی اسکارهای هایپرتروفیک، قرار دهند. "این پوشش فشاری را بر روی زخم ایجاد کرده و به حفظ رطوبت بیشتر در پوست کمک می‌کند، که هر دو آن باعث رهایی از کلوئیدها می‎شود".

لیزر

برخی از پزشکان از لیزر برای کاستن از ظاهر کلوئیدها استفاده می‌کنند اما هر دو پزشک می‌گویند که این روش را کم اثرترین راه برای خلاصی از کلوئیدها مشاهده کرده اند، بخصوص برای کلوئیدهایی که در نتیجه‌ی عمل جراحی ایجاد شده اند.

کرایوتراپی

کرایوتراپی فرایندی است که شامل فریز کردن موقت بافت‌ها با یک وسیله‌ی دستی می‌باشد. بیشتر افراد این روش را به خوبی تحمل می‌کنند اما برخی افراد ممکن است درد شدیدی را در هنگام این فرایند تجربه کنند که پس از آن از بین می‌رود.

کرم ایمی کیمود

این کرم برای درمان انواع مختلف ضایعات پوستی شامل سرطان پوستی سلول پایه‌ای سطحی، استفاده می‌شود. به نظر می‌رسد که این روش، پس از برداشتن کلوئید، به خوبی بر روی پوست عمل کند.

تابش درمانی

یک درمان جدیدتر که نتایج امیدوارکننده‌ای را نشان داده است، شامل استفاه از دوره‌ی کوتاهی تابش درمانی می‌باشد که بلافاصله پس از جراحی انجام شده و کلوئیدها را برمی‌دارد. مطالعات متعددی در زمینه‌ی جراحی پلاستیک و ادبیات درماتولوژی، نرخ بالایی از درمان یا حداقل بهبود را با استفاده از این روش درمانی، در افراد مبتلا به کلوئید نشان داده اند.

متأسفانه، اگر کلوئید شما بسیار بزرگ و برآمده است، احتمال اینکه دارای اسکار همیشگی باشید وجود دارد چرا که درمان این اسکارها بسیار دشوارتر است. اما نهایتاً کلوئیدها تهدید کننده‌ی حیات نمی‌باشند. برای یافتن بهترین و مناسب‌ترین روش درمانی، با پزشک مشورت کنید.

لوسیون یا کرم های مخصوص چه کمکی به بهبود زخم کلوییدی می کنند؟


زمانی که کلوئیدها تشکیل شدند، هیچ درمان خانگی برای خلاص شدن از آنها وجود ندارد. اما، کارهایی هستند که پس از وارد شدن جراحت به پوست می‌تواند انجام داد تا به پیشگیری از تشکیل کلوئیدها یا مینیموم کردن ظهور آنها کمک کند. استفاده بی رویه و بدون نظارت پزشک از اینگونه مواد ممکن است وضعیت زخم را بدتر نماید.بنابراین توصیه می شود زیر نظر پزشک متخصص از اینگونه کرم ها یا ژل ها استفاده نمایید.

 

سیلیکون یکی از گسترده‌ترین درمان‌های استفاده شده برای اسکارها بوده و در کوچک کردن برخی از اسکارهای بالا آمده و کلوئیدها خود را مؤثر نشان داده است. سیلیکون دارای ریسک پایینی از تأثیرات عکس بوده و استفاده از آن ساده است.

یک نشریه بیان می‌کند که برخی از محصولات پوستی، مانند آنها که شامل لانولین یا پترولاتوم می‌باشند، می‌توانند ظاهر زخم را بهبود ببخشند. افراد باید از این کرم‌ها به صورت منظم استفاده کرده و در حالی که زخم بهبود می‌یابد، اسکار را با آن پوشش دهند.

گرچه کرم‌هایی که شامل عصاره‌ی پیاز یا ویتامین ای هستند، به طور گسترده برای اسکارها استفاده می‌شوند، اما مطالعات دریافته اند که این مواد، خود را در کمک به بهبود کلوئیدها مؤثر نشان نداده اند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است