درمان گودی و تیرگی زیر چشم ناشی از سن و نازک شدن پوست زیر چشم

گودی و تیرگی زیر چشم

گودی چشم و تیرگی زیر چشم ممکن است شما را به نظر خسته و ناسالم نشان دهد که در این حالت، پوست دور چشم (نواحی یکنواخت زیر چشم‌ها) رنگدانه‌های تیره‌تری در مقایسه با پوست بقیه نقاط بدن دارند. این بافت در اثر عوامل مختلفی از جمله شیوه زندگی، قرار گرفتن در معرض آفتاب و پوست نازک ایجاد می‌شود. راه‌های مختلف جراحی و غیر جراحی برای درمان و رفع گودی و سیاهی زیر چشم وجود دارد. پرکننده پوستی، تزریق چربی و لیزر می‌تواند به کسانی کمک کنند که ممکن است از لحاظ ژنتیکی مستعد چشم گودی بوده و یا بافت نرم و تراکم استخوان را از دست داده اند که سبب می‌شود چشم‌ها گود به نظر برسند.

به دلیل موقعیت کانونی صورت، چشم ها تاثیر زیادی در منظر کلی ما دارند. به خاطر همین، حتی زمانی که ما به اندازه کافی استراحت کنیم مشکلات زیبایی چشم ها اغلب ظاهری خسته، غمگین، نگران و مسن به ما می دهند که چشم خسته ممکن است در اثر گودی چشم یا فرورفته ایجاد شود.

برای درمان گودی و تیرگی زیر چشم، متخصصین زیبایی با تمامی بیماران به صورت منفرد یک روش درمان را ارائه می‌کند که با آناتومی منحصر به فرد او مطابقت داشته باشد. هر چند بیماران متفاوت هستند ولی بسیاری از آنها نگرانی‌های مشابهی دارند و به درمان‌های مشابه در درمان چشم‌های خود نیاز دارند. بهبود گودی چشم به راحتی با یک روش غیرجراحی مانند لیزر، تزریق چربی و فیلر به نواحی زیر چشم قابل انجام است. همچنین چشم‌ها ممکن است در پلک بالایی فرو رود و چشم شخص گود و پیر به نظر می‌رسد. موفقیت روش‌های تزیین چشم در مقیاس میلی متر محاسبه می‌شود. برای اطمینان از تشخیص و مراقبت مناسب، چشم‌های خود را به یک دکتر آموزش دیده بسپارید.

متخصصین گروه پزشکان سپید با بهره گیری از جدید‌ترین روش‌های روز دنیا قادرند در رفع گودی و تیرگی دور چشم به شما عزیزان کمک کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

علت تیرگی و گودی زیر چشم چیست؟


گودی زیر چشم علل مختلفی دارد که سبب تیرگی یا ورم نواحی زیر چشم می‌شود. یکی از مهمترین عوامل تیرگی زیر چشم در مردان و زنان نازکی پوست زیر چشم‌ها است. پوست زیر چشم‌های شما همواره نازکتر از پوست سایر نواحی بدن است. ضمن این که برخی مردم ممکن است از زمان کودکی، پوست نازکتر از سایرین داشته باشند. زمانی که شما پیر می‌شوید، پوست شما  نازکتر می‌شود و همچنین روند کاهش چربی و کلاژن زیر چشمان شما شروع می‌شود. این باعث می‌شوند بافت زیر پوست نازک (ماهیچه، رگ های خونی و غیره) بیشتر جلب توجه کند و سبب ظاهری تیره، فرورفته و گودی در چشم‌ها شود. سایر عوامل تیرگی و گودی چشم شامل سیگار، بی خوابی، استرس و قرار گرفتن در معرض آفتاب باشد که می‌توانند زوال کلاژن را افزایش داده و گودی چشم حادتر شود.

 مزایا درمان تیرگی و گودی زیر چشم


راه‌کارهای زیادی وجود دارد که بسیار ایمن هستند و موثرترین روش پرکردن زیر چشم‌ها است. شما از کاهش پوشش مژه‌ها لذت خواهید برد و بسیار باطراوت به نظر می رسید و شما از موارد زیر لذت می‌برید:

  • در عکس‌ها چشم‌های بسیار گود و فرورفته ندارید.
  • جوان تر و بسیار پر جنب و جوش تر به نظر می‌رسید.
  • زیبا و ظاهر آرام تری خواهید داشت.
  • چشم‌های روشن تر و هوشیارتر
  • سیمای جوان و بسیار درخشنده
  • سالم و بسیار جذاب

روش‌های درمان گودی و تیرگی اطراف چشم بدون عمل جراحی


درمان تیرگی اطراف چشم مشکل است. با این حال، اگر تیرگی اطراف چشم به نظر در اثر برآمدگی بسته‌های چربی باشد. روش غیرجراحی مانند لیزر، تزریق  پرکننده و تزریق چربی ممکن است یک راه کار مناسبی باشد.

لیزر فراکشنال CO2

لیزر فراکشنال زیر چشم

یکی از بهترین راه‌های درمان گودی و سیاهی زیر چشم استفاده از لیزر فرکشنال است. لیزر فراکشنال CO2 به عنوان یک ابزار با حداقل عوارض می‌تواند سال‌ها صورت شما و حتی رنگ پوست شما را حفظ کند لکه‌های قهوه‌ای و چین و چروک‌ها را کاهش داده و ضایعات پیش سرطانی را حذف کند.

این لیزر چگونه عمل می‌کند؟

این لیزر کاهنده  در عرض چند دقیقه، ستون هایی از پوست را حذف کرده و آنها را از پوست تازه، درخشان، چاق دور می کند. در جاهایی که پوست تبخیر می‌شود ستون ها اجازه ایجاد کلاژن را می‌دهند. همچنین این عمل عوارض کمی داشته و به مدت 3 تا 4 روز آفتاب سوختگی خفیفی احساس می‌شود.  این درمان به کمک اسپری‌های سرد انجام می‌شوند که دمای پوست را به منهای 30 درجه کاهش می‌دهد در نتیجه، این وسیله را بسیار قابل تحمل نموده است. همچنین اسپری سردکننده از آسیب دیدگی بافت‌های اطراف جلوگیری می‌کند که این بافت‌ها هدف عمل لیزر نیستند. بنابراین مدت زمان بهبود کاهش یافته بدون این که ورم یا خونریزی قابل ملاحظه‌ای صورت گیرد.

 این روش چقدر طول می‌کشد؟

این روش کمتر از 5 دقیقه طول می‌کشد تا درمان کامل روی صورت انجام گیرد.

مدت استراحت چقدر است؟

محل درمان 3 تا 4 روز به نظر می‌رسد آفتاب سوختگی و چربی (از زمانی که برای بهبود آن پماد نیاز است) داشته باشد.

چه موقع شما نتیجه عمل را می بینید؟

شما در ماه اول نتایج ظریف را می‌بینید ولی نتیجه کامل 6 تا 9 ماه بعد از درمان مشاهده می‌شود.

پرکننده های اسید هیالورونیک برای گودی زیر چشم

پرکننده های اسید هیالورونیک

یک پرکننده  اسید هیالورونیک  مانند ریستالین و جوودرم ( Restylane و Juvederm) معروف‌ترین درمان برای رفع گودی زیر چشم است. اسید هیالورونیک  یک ماده با منشاء طبیعی در بدن است بنابراین آن برای مصارف تزیینی و دور چشم‌ها ایمن است. هر دو ماده ریستالین و جوودرم دارای یک ضخامت و پایداری مناسب برای نواحی زیر چشم است و پوست پلک نمی‌تواند به صورت نازک و و نیمه شفاف دیده شود. این پرکننده ها می توانند به صورت سفارشی، به فرم و شکل زیر پلک‌ها تولید شوند. پرکننده های اسید هیالورونیک به تامین خون نیاز ندارند بنابراین موقعیت آنها بسیار ثابت و قابل پیش بینی است. در مواردی که مقدار زیادی پرکننده اسید هیالورونیک به کار می رود اسید هیالورونیک به راحتی و به صورت ایمن با آنزیم هیالورونیداز حل می شود. راحتی حل شدن یکی از مزایای پرکننده های اسید هیالورونیک است. با این حال، هنوز راحتر این است که موقع نیاز، پرکننده اضافه شود به جای این که همه آن حل شود. به همین دلیل، پزشکان توصیه می کنند که کاربرد اولیه پرکننده باید از روی احتیاط صورت گیرد و مصرف آن بیش از یک بار انجام شود تا پرکننده نشست لازم را بکند. به طور معمول، مصرف دوباره پرکننده اسید هیالورونیک حدود 2 هفته پس از زمان اولین مصرف صورت می گیرد تا این ماده نشست کند. مشکل پرکننده های اسید هیالورونیک این است که به مراقبت نیاز دارد. بسته به فرد و نوع پرکننده مصرفی، ممکن است مصرف دوباره پرکننده اسید هیالورونیک در هر سال نیاز باشد.

این درمان و میزان آسیب چگونه است؟

ایمنی اسید هیالورونیک

انجام این کار تحت شرایط بی‌حسی موضعی و بی‌هوشی شخص انجام می‌گیرد و کاملا بدون درد است. با این حال، در این روش، درمان گودی زیر چشم به دلیل شکنندگی بالقوه این ناحیه در مقایسه با درمان نواحی دیگر صورت، کمی خسته کننده است. پزشکان یک ماده ضد کبودی را ثبت کرده اند که می‌تواند به طور قابل ملاحظه خطر کبودی و ورم را کاهش دهد که کبودی و ورم ممکن است مشکلی جدی در این ناحیه باشد بعضی از کبودی‌های موقتی جزئی یا لکه های ورم در برخی مواقع دیده می‌شوند.

پیوند چربی زیر چشم:  فولر، چشم‌های بسیار درخشان

پیوند چربی زیر چشم

بسیاری از چیز‌ها با کهولت سن ایجاد می‌شوند اما وجود ظاهری خسته و صورت بی نشاط پیش نیاز پیری نیست. یک روش تزریق چربی در زیر چشم می تواند ظاهر شما را دوباره جوان کرده و به شما نشاط و تازگی داده و منظری شوق آور به خود و زندگی بخشد. تزریق ساده چربی در زیر چشم همواره توصیه می‌شود چون، با افزایش سن، پوست شما نازک‌تر می شود و ممکن است پوست بخصوص نواحی اطرف چشم،  گود، غرق و افسرده به نظر برسد و لازم باشد چشم های گود را اصلاح کنید. انتقال چربی که به زیر چشم تزریق یا پیوند زنی می‌شود، از بخش‌های دیگر بدن همان شخص صورت می‌گیرد. این روش تزریق چربی به زیر چشم معمولا توصیه می‌شود تا نواحی زیر چشم پر شده و در نتیجه گودی، غرق شدگی کم و تیرگی نواحی زیر چشم صورت کاهش یابد. انتقال چربی تزریق شده با بدن به خوبی سازگار است چون از همان بدن تهیه شده است.

ماندگاری نتیجه کار

تقویت چربی ظاهری صاف، تازه و شاداب به شخص می‌بخشد که ممکن است تا موقع مرگ او ادامه داشته باشد. برخلاف سایر پرکننده‌ها که سرانجام به طور کامل ساییده می‌شوند درصد معینی از چربی به طور دائم در زیر چشم واقع می‌شود. این یک پیوند زنده است و اگر به درستی انجام گیرد بر خلاف افسانه معروف، از بین نخواهد رفت. ماندگاری آن به فرد بیمار و محل تزریق بستگی دارد اما همه جا 20 تا 90 درصد (سلول های چربی) به طور نامحدود زندگی خواهند کرد. گاهی دومین  عمل انتقال چربی برای کسب هدف مورد دلخواه نیاز است چون با گذشت زمان، فرورفتگی پوست (با کاهش حجم و کشش) و خطوط  زیاد ممکن است دوباره ظاهر شوند و امکانات جدید در این زمینه ظهور یابند.

این درمان چگونه انجام می‌گیرد؟

وقتی که تصمیم بر این شد که شما نیاز به درمان دارید برای کسب نتیجه طبیعی، انجام یک آزمایش کلی، نقاطی از بدن را که لازم است در آن تزریق صورت گیرد نشان خواهد داد. متخصص شما راه درمان را به شما توضیح می دهد. معمولا در این روش درمان، به استفاده از بی‌حس‌کننده نیازی نیست. چون سوزن‌های به کار رفته به طور معمول کوچک هستند و داخل پرکننده‌ها معمولا مقدار کمی بی حس کننده موجود است. پرکننده‌ها با استفاده از چندین تکنیک جایگذاری می‌شوند. سوزن‌های کوچکی که مورد استفاده قرار می‌گیرد امکان جایگذاری دقیق پرکننده درم را در نقاط خاص فراهم می‌کند و ماسوره می‌تواند برای گسترش یکنواخت پرکننده ها در سایر بافت‌ها به کار رود. اغلب ترکیبی از تکنیک‌ها بهترین نتیجه را دارد.

عوارض جانبی احتمالی

گاهی یک عارضه جانبی مانند کبودی مختصر و یا علامت سوزن به مدت چندین روز در زیر چشم ایجاد می‌شود. اغلب زمانی که ورم در حداقل است عارضه‌ای وجود ندارد و فورا نتیجه قابل مشاهده است.

هزینه درمان گودی و تیرگی زیر چشم چقدر است؟


استفاده از لیزر، تزریق ژل و چربی زیر چشم برای هر بیمار هزینه های مختلفی به همراه دارد. روش درمان، تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، مواد مصرفی، محل انجام درمان از عوامل مهم در تعیین هزینه از بین بردن تیرگی و گودی زیر چشم هستند.

سوالات متداول


سوالات تیرگی زیر چشم

برخی از سوالات رایج درباره درمان گودی و تیرگی زیر چشم با لیزر، تزریق ژل و چربی عبارت اند از:

چند نوع پرکننده وجود دارد؟

پر کننده‌ها ممکن است به پرکننده های موقتی، نیمه دائمی و دائمی طبقه بندی شوند. معروفترین پرکننده اسید هیالورونیک (HA) بوده که یک پرکننده موقتی برای 9 تا 12 ماه است. این ماده از پلی ساکارید گلیکوسامینوگلیکان درست شده و به عنوان ماتریکس برون سلولی جهانی، به طور طبیعی در بدن یافت نمی شود. همچنین این ماده از نظر شیمیایی بین گونه ها قابل تشخیص است و بنابراین در antigenicity بسیار پایین است که به احتمال کم، سبب واکنش های بد ایمنی می شود. به عبارت دیگر، آن بسیار ایمن است. تعداد دیگری از سایر برندهای پرکننده در بازار موجود است که به طور مشابه کیفیت خوبی دارند. با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.  همچنین، انواع دیگری از پرکننده ها از جمله پلی L لاکتیک اسید، کلسیم هیدروکسیدآپاتیت و پلی کاپرولاکتون هستند که پایه آنها اسید هایالورونیک نیست. آنها ضرورتا علاوه بر داشتن اثر حجم دهندگی، یک مزیت نیز در تحریک سنتز کلاژن در محل مورد استفاده دارند این مورد اثر حجم دهندگی آنها را در میان مدت افزایش می‌دهد بنابراین شما ممکن است کمی در انتظار بمانید تا اثر کامل آن را مشاهده کنید. با این حال، زمان ماندگاری اثر آنها ضرورتا بیشتر از ماندگاری پرکننده اسید هیالورونیک نوع جدید نیست. یک جایگزین ممکن است انتخاب یک محصول چسبناک هیالورونیک اسید باشد که پزشک برای شما توصیه می‌کند. پرکننده‌های نیمه دائمی بیشتر دوام می‌آورند. مثال‌هایی مانند ژل پلی اکریل آمید و سیلیکون مایع طولانی ترین پایداری را در بین پرکننده‌ها دارند. این پرکننده‌ها به مدت چندین سال دوام می‌آورند. با این حال، هر چه قدر دوام پرکننده بیشتر باشد به احتمال زیاد، می‌تواند سبب عوارضی مانند توده و زخم شوند.

روش‌های جراحی برای درمان سیاهی دور چشم چیست؟

جراحی پلک پایین یا جراحی پلک با رفع سیاهی دور چشم و گودی آن و صاف کردن پوست سبب بهبود ظاهر نواحی زیر چشم می‌شود. به تناسب شدت مشکل، جراحی پلک برای ارائه نتایج سفارش می شود. این کار مستلزم حذف پوست اضافی با یک برش است که تنها در حاشیه مژه قرار دارد. وقتی چربی اضافی حذف شده دوباره جایگذاری می شود Arcus Marginalis آزاد می شود AM یک عامل ضخیم سازی است که در آن سپتوم مداری پلک را به استخوان مداری (نواحی هلالی شکل زیر چشمان شما) متصل می کند. آزادسازی Arcus Marginalis به حرکت چربی و حذف چربی بیش از حد کمک می‌کند. جراحی پلک پایین می تواند همراه با تصحیح ناو اشک صورت گیرد. پیوند چربی منطقه زیر چشم را دوباره شاداب و جوان می کند.

درمان‌های خانگی برای رفع کبودی زیر چشم کدامند؟

درمان خانگی کبودی زیر چشم

درمان‌ها و تغییرات سبک زندگی که قادرند به کاهش ظاهر گودی و تیرگی و کبودی زیر چشم کمک کند شامل:

  • درمان‌های غیرموضعی که حاوی ویتامین‌های C، E، A و K هستند (h4) روش های درمان غنی از ویتامین به نظر می رسد ظاهر تیرگی پیرامون چشم را بهبود بخشند که تیرگی مذکور سبب ایجاد ظاهری گودی چشم می شود. روش های درمانی را به کار بردید که همسو باشند و ناراحتی خود را به پزشک گزارش دهید.
  • خواب: به برنامه خواب خود توجه کنید کمبود خواب ممکن است به طور سریع سبب تیرگی پیرامن چشم شود. افراد بالغ به حدود 7 تا 9 ساعت خواب در هر روز نیاز دارند. یک برنامه خواب را تهیه کنید و هر روز در ساعت معین بخوابید و در زمان معین از خواب بیدار شوید.

ارتفاع بالش خود را بلندتر بگیرید

در موقع شب، مایعات ممکن است در نواحی پایین چشم تجمع یابد و سبب گودی چشم و تیرگی اطارف آن شود. موقع خواب، از تعدادی بالش استفاده کنید تا انباشت مایع در نواحی زیر چشم به حداقل برسد.

کمپرس سرد چشم

پارچه تمیزی را با آب سرد خیس کنید و روی چشم ها به کار برید. همچنین شما می توانید یک بسته سرد را داخل حوله نازک گذاشته و بر روی چشم خود بگذارید. زمانی که پوست سرد است، رگ های خونی منبسط می شوند و در نتیجه گودی و تیرگی پیرامون چشم بهبود می یابد.

از کرم ضد آفتاب در زیر چشم‌ها استفاده کنید

پوست زیر چشم‌ها نازک بوده و مستعد آسیب دیدگی است. رنگدانه‌های زیر چشم در معرض نور خورشید افزایش می‌یابند و سبب ایجاد ظاهری تیره در زیر چشم ها می شوند. برخی کرم های زیر چشمی حاوی ماده ضدآفتاب هستند.  همچنین شما می توانید یک کرم ضد آفتاب بخرید که با فاکتور حفاظتی (SPF) آن برابر و بزگتر از 30 بوده و برای صورت طراحی شده باشد.

آلرژی‌ها ممکن است برخی موارد عامل گودی چشم و تیرگی چشم شوند

اگر شما آلرژی دارید یک شوینده شور را برای شستشوی سینوس های خود به کار برید. رفع احتقان بینی سبب بهبود ظاهر پوست زیر چشم خواد شد. شویندهای شور در بسیاری از داروخانه های محلی موجود است.

 چگونه می‌توان از تیرگی اطراف چشم جلوگیری کرد؟

استفاده از کرم‌های ضد آفتاب در این نواحی از صورت ضروری است بخصوص اگر تیرگی دور چشم در اثر ایجاد رنگدانه‌های بیش از حد ایجاد شده باشد که در این صورت، وضعیت تیرگی دور چشم در معرض نور بدتر خواهد شد. اگر تیرگی دور چشم از عوارض فرعی آلرژی‌ها یا سینوزیت است این شرایط لازم است با  آنتی هیستامین‌ها و انتی بیوتیک‌ها درمان شوند. اگر تیرگی اطراف چشم در اثر سایه‌ها باشد هیچ گونه اقدام پیشگیری واقعی وجود نخواهد داشت.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است