رفع خط لبخند: چهره ای جوان تر با درمان خط خنده

خطوط لبخند که به عنوان "چین‌های بینی- ‌لبی" نیزشناخته می‌شوند – از کنار بینی تا گوشه دهان کشیده می‌شوند. این خطوط در نتیجه  بالارفتن سن و از دست رفتن حجم صورت و قابلیت ارتجاعی پوست به وجود می‌ایند. خطوط خنده می‌توانند باعث شوند که چهره شما مسن تر، خسته و یا غمگین به نظر برسد و  این که در درونتان احساس جوانی بکنید.

هیچ کس نمی‌تواند به طور کامل از اثرات پیری فرار کند، اما راه کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای پیشگیری از نشانه‌های زودرس پیری به کار ببرید یا حتی خطوط و چین و چروک‌های آزار دهنده‌ای‌‌ که پیشتر برایتان ایجاد شده‌اند را از بین ببرید.

اگر آماده باشید که خطوط خنده و سایر چروک‌های صورت خود را محو کنید، گزینه‌های مختلفی پیش رویتان قرار دارند. پزشک قبل از آن که تصمیم‌گیری در مورد این‌ که کدام درمان بهترین نتیجه را به شما خواهد داد، عمق خطوط خنده و نیز وضعیت کلی سلامت پوست شما را  ارزیابی خواهد کرد.

پیشگیری و درمان علائم اولیه چین و چروک و خطوط اطراف دهان و بینی در بلند مدت به نفع بیمار خواهد بود، زیرا پر کردن و صاف کردن چروک‌های عمیق و فراوان بسیار سختتر است. اگر به موقع به این چروک‌ها رسیدگی نشود ممکن است در نهایت برای بازگرداندن ظاهر جوان به جراحی نیاز پیدا کنید. درمان‌های اثبات شده‌ای وجود دارد که به شما کمک می‌کنند که حتی اگر مدام در حال لبخند زدن باشید، کلاژنی که باعث قوام پوست است را تقویت کنید و پوست خود را جوان و سالم نگاه دارید. فیلرها یا پرکننده‌ها، بوتاکس و تزریق چربی، لیزر درمانی، میکرونیدلینگ و لیفت با نخ بهترین گزینه‌ها برای از بین بردن سریع و ایمن آثار بالا رفتن سن بر پوست با کمترین خطر می‌باشند. برای تعیین اینکه کدام روش برای زیباسازی و کاهش خطوط و چین و چروک‌های اطراف بینی و دهان برای شما مناسبتر است می‌توانید با متخصصین کلینیک زیبایی سپید مشاوره نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

علل ایجاد خطوط لبخند در اطراف دهان


خطوط لبخند با دیگر خطوط  روی صورت تفاوت دارند، زیرا همیشه علامت بالا رفتن سن نیستند. خط خنده در اثر حرکت مکرر ظاهر می‌شود. بنابراین امکان ایجاد این خطوط در کسانی که بیشتر صحبت می‌کنند یا بیشتر لبخند می‌زنند نسبت به افراد کم حرف بیشتر است. به همین دلیل ممکن است بعضی نوجوانان یا افراد بیست وچند ساله نیز خط خنده واضحی داشته باشند درحالی که پوست بقیه قسمت‌های صورتشان صاف است. ژنتیک نیز در ایجاد خط  لبخند تاثیر زیادی دارد، افراد خصوصیات چهره خود را از والدینشان به ارث می‌برند.

خطوط خنده عمیق و بسیار واضحی که حتی زمانی که فرد لبخند نمی‌زند هم به چشم می‌خورند می‌توانند نشانه مشکلات معمول چروک شدن پوست ، بالا رفتن سن ، از بین رفتن یا اسیب دیدن  کلاژن و قابلیت ارتجاعی پوست در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا عاداتی مانند سیگار کشیدن باشد. اگر حالت ارتجاعی پوست کم شود، پوست صورت در اکثر نقاط شروع به آویزان شدن کرده و گونه‌ها حالت افتاده پیدا می‌کنند. وقتی گونه‌ها می‌افتند، چین بین دهان و بینی نیز افت می‌کند و این باعث به وجود آمدن خط لبخند می‌شود.

راه‌های درمان خط خنده بدون جراحی


وجود خطوط خنده نشان دهنده یک زندگی شاد و چهره‌ای پر لبخند است. اما وقتی سن شخص بالاتر می‌رود، این خطوط عمیقتر شده ، و سن فرد را بیشتر از چیزی که واقعا هست نشان می‌دهد. به منظور درمان خطوط خنده  گزینه‌های جراحی و غیر‌ جراحی مختلفی را می‌توان مد نظر قرار داد. روش‌های غیر جراحی عبارتند از:

بوتاکس برای رفع خط لبخند

کاهش خطوط خنده به وسیله بوتاکس یک درمان ایمن و موثر در این زمینه است. این روش اگر توسط فردی متخصص اجرا شود، معمولا بسیار راحت بوده و زمان بسیار کمی می‌برد. در اکثر موارد کل زمانی که برای آن لازم است کمتر از نیم ساعت می‌باشد.

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

بوتاکس یکی ازچندین روش درمانی برای رفع چین و چروک است که از طریق ریلکس کردن ماهیچه‌هایی که خطوط صورت را ایجاد می‌کنند، عمل می‌کند. این محصول پیام‌های ارسالی از عصب به عضله را از طریق  کاهش پیام خاصی به نام " آستیلکولین" که اصلی‌ترین پیام اعصاب منتهی به عضلات و غدد تعریق است  کا هش می‌دهد.  دارو باید در عضله درست، در بهترین مقدار، و در محل درست تزریق شود. هدف پزشک این است که فعالیت عضلانی را پایین بیاورد، نه این‌ که  کاملا  قطع کند، به همین دلیل هنوز برخی از حالات صورت برای بیمار باقی می‌ماند. درمان خطوط  لبخند و خطوط آکاردئونی کنار لب ممکن است عوارض ناخوشایندی مانند تورم و قرمزی ایجاد کند که یک تا دو روز بعد از آن برطرف می‌شوند. همچنین می‌توان با استفاده از آرایش به خوبی این علایم را پوشاند. عارضه کبود شدن بسیار نادر است.

تزریق ژل برای رفع خط لبخند

تزریق ژل با اضافه کردن حجم به صورت و آبرسانی به پوست ، به یک روش محبوب و موثر برای کاهش خطوط و چین و چروک‌های خفیف در مناطق اطراف دهان تبدیل شده است. این روش برای بیماران جوانتری که از پیری چهره خود پیشگیری می‌کنند ایده‌آل است. یکی از دلایل محبوبیت بزرگ این روش این است که در آن تورم در اکثر موارد  تنها به مدت چند ساعت طول می‌کشد، به همین دلیل دوران نقاهت و بهبود آن  بسیار کوتاه است. این باعث می‌شود تزریق ژل یا فیلر برای بیماران جوانتر که زندگی اجتماعی و سبک زندگی شلوغی دارند مورد توجه قرار بگیرد.

چگونگی تزریق ژل

در بسیاری از افراد علائم پیری از سن 40 سالگی شروع می‌شوند - اگر چه افراد جوانتری که گونه‌های برجسته دارند نیز ممکن است خط خنده داشته باشند. ژل‌های پرکننده را می‌توان برای چروک‌های عمیق صورت یا خطوط لبخند، به منظور بهتر کردن ظاهر و ایجاد یک چهره جوان تر مورد استفاده قرار داد. تزریق ژل ، با محوتر کردن مرز بین گونه‌ها و قسمت پایینی صورت، خطوط خنده را صافتر و جوانتر می‌سازد.  ژل‌ها همچنین می‌توانند برای برطرف ساختن نواحی گود‌ افتاده و کم حجم شده  پوست که در اثر بالارفتن سن ایجاد شده‌اند، به کار رود.  در طی جلسه مشاوره پزشک ، این که کدام نوع ژل و چند واحد از آن برای دستیابی به طبیعی‌ترین نتیجه برای بیمار لازم است را مورد بررسی قرار می‌دهد. ناحیه مورد نظر با الکل تمیز خواهد شد. برای مدت کوتاهی پیش  از تزریق روی آن ناحیه یخ قرار داده خواهد شد. پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار ظریف ژل را  تزریق می‌کند. سپس با یک گاز استریل آن قسمت را فشار می‌دهد. اگر از سوزن کانولا استفاده شود، ابتدا یک داروی بی‌حسی موضعی خفیف به پوست تزریق می‌شود، و پس از آن به کمک یک سوزن ظریف سوراخ کوچکی روی پوست، جایی که قرار است کانولا وارد شود ایجاد می‌شود.

تزریق ژل یکی از روش‌های ایمن و کم خطر است،  با این حال عوارض جانبی آن در درمان خط لبخند عبارتند از کبودی، تورم، سایه آبی رنگ ژل از زیر پوست ، عدم تقارن.

تزریق چربی

تزریق چربی عمدتا شبیه به تزریق ژل است که در آن به  ناحیه مورد درمان حجم  بیشتری داده‌ می‌شود.  با این وجود، چیزی که تزریق چربی را متفاوت می‌کند این است که از چربی‌های خود بیمار به جای یک ماده مصنوعی استفاده می‌شود. چربی مورد نیاز از یک قسمت بدن (معمولا شکم یا باسن) به وسیله لیپوساکشن گرفته شده و سپس به ناحیه درمان تزریق می‌شود. قسمتی از چربی‌های تزریق شده دوباره جذب بدن می‌شوند، اگر چه قسمت زیادی از آن برای مدت زمان طولانی در صورت باقی خواهد ماند، به این معنی که نتایج این روش بسیار طولانی مدت خواهد بود.

درمان با لیزر

درمان با لیزر به نوعی از روش‌های بازسازی سطح پوست است که لایه بالایی سلول‌های پوست را بر‌می‌دارد. این روش به خصوص برای کاهش لک‌ها و چین و چروک‌های پوست با لایه‌برداری از لایه پایینتر پوست نو مفید است. تورم و درد از عوارض جانبی معمول این روش هستند، که بعد از چند روز کاهش می‌یابد. دوران نقاهت یک تا سه هفته طول می‌کشد. احتمالا لازم است که چند ماه بعد یک بار دیگر درمان انجام شود.

میکرونیدلینگ

در درمان به روش میکرونیدلینگ، از طریق تحریک عمقی پوست، بدن را برای ترمیم و بازسازی سلول‌های جدید پوست، کلاژن و الاستین تحریک می‌کند. ایجاد یک لایه محافظ قوی کلاژن به قوام و سفت شدن ساختار پوست  کمک می‌کند و الاستین کمک می‌کند که پوست در حرکات تکراری مثل لبخند زدن بدون آن‌که چروکی ایجاد شود به حالت قبلی برگردد. میکرونیدلینگ رادیوفرکانسی (آر‌اف) قدرت دقیق گرما را با میکرونیدلینگ برای ایجاد تغییرات عمیق در لایه‌های زیرین پوست ترکیب می‌‌کند. این روش منجر به نتایجی می‌شود که با قویترین روش‌های درمان با لیزر رقابت می‌کند بدون آن‌ که خطر تغییر رنگ در پوست‌های تیره‌تر را ایجاد کند.

لیفت صورت با نخ

لیفت با نخ درمانی است که روی خطوط خنده صورت می‌گیرد تا به نحوی ماهرانه و در عین حال موثر، این ناحیه را پر کرده و خطوط لبخند آزاردهنده یا چروک‌های اطراف دهان را محو کند. به کمک این روش سریع اما موثر، بیمار از تمام مزایای زیباسازی یک (جراحی)  لیفت صورت سنتی بدون درد و ناراحتی‌های پس از جراحی برخوردار می‌شود. پس از آن‌که نخ‌های "پی دی او" زیر پوست قرار داده یا اصطلاحا کاشته می‌شوند، پوست شروع به ساخت کلاژن و الاستین حیاتی که کم شده بودند می‌کند. در واکنش، حد فاصل گونه‌ها بالا رفته و سفت می‌شود و خطوط ریز نیز به وضوح صاف می‌شوند. بیمار نتایج لیفت صورت با نخ را بلافاصله در چهره خود مشاهده خواهد کرد!

بعد از از بین رفتن چین و چروک‌‎های اطراف دهان فرد از نتیجه فوری آن، که چهره ای بدون چروک و طبیعی است بسیار خوشنود خواهد بود. پس از انجام لیفت صورت بدون جراحی ، بیمار می‌تواند از ظاهر جوان تر، با طراوت‌تر و با اعتماد به نفس بیشتر خود لذت ببرد. اولین نتایج  بعد از 2-3 هفته قابل مشاهده است، اما پیشرفت  قابل توجه پس از 2-3 ماه، هنگامی که تولید کلاژن جدید شروع می‌شود، ظاهر می‌شود. تاثیر این روش طولانی مدت بوده و (تا 2 سال) باقی خواهد ماند. لیفت با نخ  یک گزینه ایمن و بسیار برگشت‌پذیر است.

هزینه رفع خط لبخند چقدر است؟


هزینه این درمان بستگی به محصولی دارد که مورد استفاده قرار می‌گیرد. تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان و هزینه کلینیک و پزشک نیز بر تعیین قیمت تاثیر می‎گذارد. در مورد تزریق ژل و بوتاکس قیمت بر مبنای تعداد واحد محصول مصرفی تعیین می‌شود. البته قیمت برندهای مختلف نیز متفاوت است. برای اطلاع یافتن از قیمت دقیق میکرونیدلینگ، لیفت با نخ، لیزر، تزریق ژل، تزریق بوتاکس و تزریق چربی برای رفع خط خنده می‎توانید با پزشک خود مشورت کنید.

پرسش‌های متدال


برخی از سوالات رایج مردم درباره رفع خط لبخند عبارتند از:

چه زمانی نتایج درمان با بوتاکس را مشاهده خواهیم کرد؟

بیمار نتایج درمان با بوتاکس برای رفع خط لبخند را در عرض 1تا 2 هفته مشاهده خواهد کرد. در طی این مدت بوتاکس با ریلکس کردن ماهیچه‌ها به تدریج خطوط  را محو خواهد کرد.

نتایج درمان با بوتاکس برای رفع خطوط و چین و چروک‌ها چقدر دوام دارد؟

نتایج بوتاکس تا ماه‌ها باقی خواهد ماند. برای حفظ نتایج می‌توان مجددا بوتاکس تزریق کرد. پزشکان معمولا توصیه می‌کنند که هر 3-4 ماه یک بار تزریق تکرار شود تا بهترین نتایج بدست آید. پزشکان  حتی برای بعضی از نواحی که دوز پایینتری مصرف می‌کنند هر 6 هفته یک بار تکرار را توصیه می‌کنند.

عوارض تزریق ژل چیست و چقدر طول خواهد کشید؟

تاثیر تزریق ژل بلافاصله آشکار خواهد شد. بیشتر تورمی که در اثر تزریق ژل ایجاد شده تا 2-3 روز بعد  برطرف خواهد شد. ممکن است مقدار کمی ورم  تا 2-4 هفته پس از تزریق باقی بماند.

مدت زمان دوام تاثیر تزریق  ژل چقدر است؟

پاسخ به این سوال بسیار فردی است و بستگی به آناتومی بیمار، متابولیسم، مقدار ژل، ناحیه درمان، نوع محصول و غیره دارد. طبق دستورالعمل اجرایی بعضی از ژل‌ها ، فاصله تمدید تزریق 6 ماه پس از اولین تزریق، مجددا 6 ماه بعد و پس از آن  یک بار در سال می‌باشد.

مقدار مناسب برای تزریق ژل چقدر است؟

مقدار ژل لازم بستگی به شدت از دست رفتن حجم، چین و چروک‌ها و خطوط و روشی که برای صاف کردن آنها در‌نظر گرفته شده بستگی  دارد. در بعضی موارد، افزودن حجم به گونه‌ها، در عین این که به چهره فرمی زیبا می‌دهد، خطوط عمیق ناخوشایند خنده را نیز برطرف می‌کند. اما هزینه این گزینه هم بیشتر خواهد بود زیرا نیاز به مقدار ژل بیشتری دارد. بیمار و پزشک  در جلسه مشاوره قبل از درمان، درباره روش کار و کلیه ملاحظات مربوط به هزینه‌ها صحبت خواهند کرد. حتی پس از آن که یک دوز مصرف می‌شود، بعد از 6 هفته، 6 ماه و یک سال بررسی خواهد شد.

برای درمان خط لبخند بوتاکس بهتر است یا ژل؟

بر اساس این که چروک‌ها چقدر عمیق هستند و حجم چربی از دست رفته است چقدر است، پزشک محصولی را انتخاب می‌کند که نتیجه را برای مدت طولانی‌تری حفظ می‌کند. به طور معمول نتایج  بین 6 تا 18 ماه دوام خواهند داشت.

با توجه به اینکه این روش موقت یا برگشت پذیر است، می‌توان برند‌های مختلف محصول را برای آن آزمایش کرد. اگر محصولی برای بار نخست کاملا مناسب نباشد، می‌توان برند‌ دیگری را امتحان کرد  تا نتایج ایده‌آل به دست آیند.

چگونه از ایجاد خط لبخند جلوگیری کنیم؟

خطوط خنده ممکن است ناشی از بالا رفتن سن و از دست رفتن طبیعی قابلیت ارتجاعی پوست باشد. اما این بدان معنا نیست که نمی‌توان ظهور آ‌نها را به تأخیر انداخت و کاری کرد که کمتر به چشم بیایند.

برای حفظ سلامتی و زیبایی پوست:

  • سیگار نکشید.
  • از رژیم غذایی متعادل حاوی مواد مغذی و پروتئین پیروی کنید.
  • از نوسان وزن اجتناب کنید.
  • از کرم‌های حاوی رتینول استفاده کنید.
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است