رفع ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا) با استفاده از 4 روش نوین

رفع ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا) با استفاده از 4 روش نوین

طاسی سکه‌ای یا آلوپسی آره آتا به بیماری گفته می‌شود که موجب ریزش مو در قسمت کوچکی از سر می‌گردد. پیشرفت این نوع طاسی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی به فولیکول‌های مو حمله کرده و منجر به ریزش مو می‌گردد. ریزش ناگهانی مو ممکن است در قسمت پوست سر و سایر بخش‌های بدن بروز کند. به ندرت دیده شده این بیماری باعث کچلی کامل شخص گردد، با این حال می‌تواند مانع از رشد مجدد مو گردد. این امکان وجود دارد که موی رشد کرده مجددا دچار ریزش گردد. میزان ریزش مو و رویش مجدد در هر شخص متفاوت است. در حال حاضر هیچ نوع درمانی برای طاسی منطقه‌ای قابل دسترس نیست. با این حال، برخی روش‌های درمانی وجود دارد که می‌توانند به رویش سریعتر مو کمک کرده و از ریزش آن در آینده پیشگیری کنند.

کچلی  مو سکه‌ای معمولا یک بیماری بالینی جدی در نظر گرفته نمی‌شود، اما ممکن است اضطراب و نگرانی‌های زیادی را برای شخص به همراه داشته باشد. به یاد داشته باشید، حتی اگر در تمام قسمت‌های سر دچار ریزش مو شوید، مشکل قابل درمان است. و اگر دچار ریزش جزئی شده‌اید، گزینه‌های درمانی متعددی جهت رفع مسئله در دسترس افراد قرار دارند. در صورتی که به ریزش ناگهانی مو دچار شده‌اید، همواره مسئله را با پزشک پوست و مو در میان بگذارید. ممکن است ریزش مو شما جدای از بیماری آلوپسی دلایل دیگری داشته باشد.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی سپید با ارائه‌ی مشاوره‌ی تخصصی در مورد علل ریزش مو سکه‌ای ، انواع روش‌های درمانی را به شما معرفی می‌کنند. جهت دریافت نوبت مشاوره و یا رزرو نوبت درمان می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس بگیرید.

ریزش مو سکه‌ای چه دلایلی می‌تواند داشته باشد؟


آلوپسی آره آتا به عنوان یک بیماری خود ایمنی شناخته می‌شود. بیماری خود ایمنی زمانی پیشرفت می‌کند که سیستم ایمنی به اشتباه سلول‌های سالم بدن را بیگانه می‌پندارد. معمولا سیستم ایمنی از خود در برابر عوامل مهاجم و بیگانه نظیر ویروس‌ها و باکتری دفاع می‌کند. اما قضیه درمورد طاسی مو سکه‌ای فرق می‌کند، زیرا سیستم ایمنی به اشتباه به فولیکول‌های خود شخص حمله می‌برد. فولیکول‌ها مو جزء ساختارهایی هستند که مو از آنجا رشد می‌کند. فولیکول‌های مو کوچکتر شده و رشد مو متوقف می‌گردد، و در نهایت فرد دچار طاسی یا ریزش مو می‌شود. محققان دقیقا علت مورد حمله قرار گرفتن فولیکول‌های مو توسط سیستم ایمنی را نمی‌دانند، به همین دلیل علت دقیق این بیماری همچنان نامعلوم است. اما این بیماری اغلب اوقات افرادی را گرفتار می‌کند که سابقه ابتلا به سایر بیماری‌های خودایمنی مانند دیابت نوع 1 یا آرتروز روماتوئیدی دارند. به همین دلیل، خیلی مطمئن نیستند عامل وراثت در بروز ریزش مو سکه‌ای نقش داشته باشد. دانشمندان بر این باورند به عوامل محیطی خاصی نیاز است تا بیماری آلوپسی در فردی با سابقه ژنتیکی بروزکند.

طاسی مو سکه‌ای چه علائمی دارد؟


ریزش مو نشانه اصلی بیماری آلوپسیا است. معمولا ریزش مو به صورت دایره‌ای کوچک روی پوست سر نمایان می‌گردد. بطورمعمول این طاسی بین چند سانتیمتر یا کمتر طول دارد. احتمال دارد ریزش مو در قسمت‌های دیگر بدن نیز رخ دهد. در ابتدا ممکن است ریزش دسته‌ای مو روی بالش یا شانه توجه شما را جلب کند. با این‌حال بیماری‌های دیگری نیز در ریزش مو به صورت الگوی مشابه نقش دارند. فقط نمی‌توان طاسی سر را به بیماری آلوپسیا نسبت داد.

تشخیص آلوپسی چطور صورت می‌پذیرد؟


  • پزشک به منظور تشخیص بیماری ریزش مو سکه‌ای به بررسی علائم آن خواهد پرداخت. شاید تنها با یک مشاهده مختصر از میزان ریزش مو و یا بررسی تعدادی نمونه مو زیر میکروسکوپ بتوان بیماری آلوپسی را تشخیص داد.
  • احتمال دارد پزشک برای رد کردن نقش سایر بیماری‌ها در بروز ریزش مو مانند عفونت‌های قارچی، قارچ کچلی سر آزمایش بیوپسی یا نمونه برداری از پوست سر را انجام دهد. طی این آزمایش پزشک قسمت کوچکی از پوست سر را جهت بررسی نمونه برداری می‌کند.
  • احتمال دارد از آزمایش خون جهت تشخیص بیماری‌های خودایمنی استفاده گردد. اگر پزشک به وجود نوعی اختلال خاص مشکوک باشد، آزمایش خون انجام می‌گیرد. به هر حال، احتمال اینکه پزشک آزمایش خون را به منظور تایید یک یا چند آنتی بادی غیرطبیعی انجام دهد، وجود دارد. در صورت وجود پادتن‌های مضر در خون، می‌توان اختلال خودایمنی بیمار را تایید کرد.

نحوه درمان آلوپسی به چه صورت است؟


هیچ نوع روش درمانی شناخته شده‌ای برای بیماری آلوپسی وجود ندارد، با این حال این عارضه قابل درمان است. شاید با یک روش درمانی مناسب بتوان از ریزش مو در آینده جلوگیری کرد یا کمک به رویش هر چه سریعتر مو کرد.

درمان پزشکی

بیماران می‌توانند برای کمک به رویش مو و تحریک آن از برخی داروهای خاص مانند ماینوکسیدل استفاده کنند. تزریق استروئید یا کرم‌های کورتیکواستروئید و برخی پمادها از دیگر روش‌های درمانی متداول هستند. در برخی موارد، ممکن است از تکنیک فوتوشیمی درمانی جهت تحریک رشد مو بهره گرفته شود. فوتوشیمی درمانی به نوعی درمانی پرتویی گفته می‌شود که طی آن ترکیبی از دارو و نور ماوراء بنفش بهره گرفته می‌شود.

مزوتراپی جهت درمان طاسی سکه‌ای

مزوتراپی جهت درمان طاسی سکه‌ای

مزوتراپی به عنوان یکی از موثرترین تکنیک‌های تحریک و رویش مجدد مو در نظر گرفته می‌شود. این درمان با تزریق دارو به پوست سر انجام می‌گیرد. با تزریق زیر پوستی برخی پیش خوراک‌های حاوی ویتامین، آمینو اسید و عناصر حیاتی می‌توان به احیا و تقویت موهای شکننده، سفید و نازک کمک کرد. خوراک‌های حاوی پپتید بسیار تقویت کننده هستند و از تحریک کننده‌های رویش مو به حساب می‌آیند. در نتیجه، با استفاده از این خوراک‌های تزریقی می‌توان به مویی مستحکم، ضخیم، پر پشت، مرطوب و درخشان‌تر دست پیدا کرد. برای اینکه نتایج درمان با مزوتراپی پایدار باشد و بیشتر به چشم آید، لازم است این درمان را 3 تا 5 جلسه و هر 2-3 هفته یکبار انجام داد.

مزوتراپی همراه با پلاسما غنی شده با پلاکت

تکنیک درمانی که شامل مزوتراپی و پلاسما غنی شده با پلاکت خونی می‌شود مخصوصا مناسب بیمارانی است که به بیماری آلوپسی و موهای بسیار ضعیف دچار هستند و به یک ماده مغذی و مقوی نیازمند می‌باشند. ترکیب پلاسما غنی شده با پلاکت از خون بیمار بدست می‌آید. بعد از انجام بی‌حسی موضعی پوست سر و جمع آوری خون، خون را در دستگاه سانتریفیوژ پزشکی مورد پردازش قرار می‌دهند. در نهایت پلاسمای غنی شده با پلاکت خونی منجر به تحریک فولیکول‌ها و رویش موهای جدید خواهد شد.

روش PRP برای درمان ریزش مو سکه‌ای

روش PRP برای درمان ریزش مو سکه‌ای

تکنیک پی آر پی بدلیل کاربردهای متنوع آن در زمینه پزشکی روز به روز طرفداران بسیاری در بین عموم مردم پیدا می‌کند. مدت مدیدی است که از این تکنیک در زمینه جراحی قلب و سینه، ارتوپدی و پلاستیک استفاده می‌شود. هم اکنون نیز از اهمیت فوق العاده‌ای در شاخه طب زیبایی و ضد پیری برخوردار شده است. درمان  پی آر پی شامل نمونه گیری از پلاکت‌های خونی خود بیمار، کنسانتره کردن و سپس بکارگیری آن در ناحیه تحت درمان می‌شود. مادامی که پلاکت‌ها عمل آورده شوند و در غلظت‌های فراوان به بدن بیمار تزریق گردند قادر به جذب تعداد زیادی از فاکتورهای حیاتی رشد مو می‌باشند، همان فاکتورهایی که در تحریک واکنش‌های التهابی قوی و همچنین تقویت خون رسانی موضعی تاثیرگذار هستند. بررسی‌ها نشان داده با تزریق محلول پی آر پی به پوست سر بیماران واجد شرایط، ریزش مو بطورقابل توجهی کاهش پیدا می‌کند و فولیکول‌های در کمون رفته مو دوباره فعال می‌شوند و نهایتا با افزایش رویش مو همراه است. این تکنیک بخصوص در مورد آلوپسی آندروژنیک یا الگوی طاسی مردانه و زنانه نتایج مثبتی به همراه دارد. تحقیقات ثابت کرده است تکنیک پی آر پی امیدهای زیادی را در دل افراد مبتلا به ریزش موی منطقه‌ای زنده کرده است.

نحوه اثر گذاری درمان درمارولینگ در پیشگیری از کچلی سکه‌ای

نحوه اثر گذاری درمان درمارولینگ در پیشگیری از کچلی سکه‌ای

احتمالا در صورت مشاهده ریزش سکه‌ای در پوست سرتان اقدام به درمان درمارولینگ خواهید کرد. انجام این روش درمانی نسبتا ساده است. متخصص امراض پوستی درمان را با استفاده از یک درمارولر مجهز به سوزن‌های نمره 192 و به طول 1.5 میلیمتر آغاز خواهد کرد. متخصص قبل و بعد از درمان درمارولینگ، مقداری "تریامسینولون استوناید" را بر روی ناحیه دچار ریزش مو شده سر بکار می‌گیرد. درمارولرها را 4 تا 5 مرتبه و در سه جهت مورب، عمودی و افقی به پوست سر تزریق می‌کنند. این درمان ممکن است با خونریزی خفیف هم همراه باشد و در این مواقع از تریامسینولون هم استفاده می‌شود. این درمان تقریبا بدون درد انجام می‌گیرد و معمولا نیازی به بیهوشی ندارد. در واقع نتایج نهایی درمان بعد از 3 جلسه و در فواصل زمانی 3 هفته‌ای قابل مشاهده است. هرچند در پایان هر جلسه درمانی می‌توانید پیشرفت درمان را مشاهده کنید.

نتایج درمان درمارولینگ در طاسی مو سکه‌ای

بیمارانی که اقدام به درمان درمارولینگ می‌کنند بعد از سه هفته و در جلسه آخر درمان شاهد رویش فوق العاده موهای خود خواهند بود. نظرات مراجعین گویای بدون درد بودن درمان و عدم بروز عوارض جانبی حین یا بعد از درمان است. علاوه براین، حتی پس از گذشت سه ماده از درمان هیچ نوع گزارشی در خصوص بروز مجدد آلوپسیا از سوی مراجعین نشده است. در حقیقت این نتایج خود بیانگر امیدبخش بودن این تکنیک درمانی در کنترل و مدیریت طاسی سکه‌ای است. نتایج نشان می‌دهد درمان بدون علائم بازگشت طاسی است و اثرات آن در دراز مدت نیز باقی خواهند ماند. بنابراین، مواد مغذی بیشتری به داخل مو انتقال پیدا می‌کند و این مواد شرایط مناسبی را برای فولیکول‌ها و تحریک رشد موهای سالم فراهم می‌سازند. دیدگاه‌های دیگری از سوی متخصصان مطرح شده است و نشان می‌دهد جراحت جزئی خود به تقویت فاکتورهای رشد و رویش مجدد مو کمک می‌کند. به همین خاطر امروزه درمان درمارولینگ در جهت برطرف کردن طاسی یا کچلی سکه‌ای کاربرد زیادی دارد.

کاشت موی طبیعی به عنوان روش درمان آلوپسیا

کاشت موی طبیعی به عنوان روش درمان آلوپسیا

اعتقاد اکثر متخصصین بر این است که روش کاشت موی طبیعی نمی‌تواند کاربرد عمومی در درمان طاسی سکه‌ای داشته باشد، بخصوص در موارد آلوپسی فراگیرتر جایی که حجم مو در سایر قسمت‌های سر آنقدر زیاد نیست که با آن بتوان پیوند مو به ناحیه دچار ریزش شده انجام داد. در هر صورت، تکنیک کاشت موی طبیعی تنها در موارد طاسی سکه‌ای موضعی کاربرد دارد. اکثر بیمارانی که این درمان را انتخاب می‌کنند دچار طاسی جزئی و موضعی هستند و معمولا کچلی سکه‌ای آن‌ها در طول یکسال ادامه داشته است و احتمال رویش مجدد مو در ناحیه عارضه دیده سر بعید به نظر می‌آید.

روش کاشت مو برای درمان ریزش مو سکه‌ای چگونه انجام می‌شود؟

در این تکنیک متخصص اقدام به برداشتن فولیکول از قسمت عقبی پوست سر می‌کند و آنها را به ناحیه طاس شده انتقال می‌دهد. رویش موها در موقعیت جدیدشان به تدریج و ظرف 10 تا 12 ماه تکمیل می‌گردد و نتایج کاشت مو معمولا فوق العاده است. تکنیک کاشت موی طبیعی می‌بایست همواره بعد از مشاوره دادن به بیمار و ارائه اطلاعات دقیق درباره ماهیت آلوپسی انجام شود، برای مثال بیمار مطلع باشد که رویش بعد از اتمام درمان، در ناحیه دیگر و به شیوه‌ای غیرقابل پیش بینی از نظر زمان، سایز، میزان رویش و محل رشد مو صورت خواهد گرفت. بنابراین بیماران باید آگاه باشند نتایج کاشت مو همیشگی و پایدار است به این شرط که آسیب دیدگی مو پیشرفت نکند و در آینده بازگشتی در کار نباشد.

سوالات رایج در مورد ریزش مو (طاسی) سکه‌ای


سوالات رایج در مورد ریزش مو (طاسی) سکه‌ای

خیر این گفته صحت ندارد. طاسی به عارضه‌ای اطلاق می‌گردد که ریزش در ریشه مو صورت می‌گیرد و از اینرو امکان رویش مو وجود ندارد. اما در مورد طاسی سکه‌ای باید بگوییم شانس زیادی برای رویش مجدد مو وجود دارد. بیماری ریزش جزئی مو، طاسی و آلوپسی همگی از نظر نوع با یکدیگر فرق دارند.

بله، استرس ممکن است برخی تغییرات ایمونولوژیکی یا غدد درون ریزی را موجب گردد و این تغییرات نهایتا بیماری طاسی سکه‌ای را به دنبال دارند. با این همه، استرس به عنوان تنها عامل ریزس سکه‌ای مو محسوب نمی‌شود.

ریزش مو به صورت یک یا چند ناحیه جزئی سر را اصطلاحا آلوپسی آره آتا می‌خوانند؛ در حالی که ریزش تمام موی بدن مانند ابروها، پلک‌ها، و تمام بخش‌های پوست را آلوپسی توتالیس می‌خوانند.

"کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است."

به این پست امتیاز دهید.
رفع ریزش موی سکه‌ای (آلوپسی آره آتا) با استفاده از 4 روش نوین
1 از 1 رای