رفع چروک دور لب: جوانسازی اطراف دهان برای داشتن ظاهری جوان و زیبا

خطوط دور لب، که گاهی اوقات خطوط رژ لب یا خط سیگار نیز نامیده می‌شوند، چین‌وچروک‌های کوچکی هستند که در بالای لب‌ها شکل می‌گیرند. اغلب از لب بالایی شروع شده و به صورت عمودی تا بینی امتداد می‌یابند. فرم و اندازه آن‌ها در افراد مختلف متفاوت است، اما نکته مهم این است که همه دوست دارند از دست این خطوط رهایی پیدا کنند.

خطوط دور لب نباید با خط خنده اشتباه گرفته شوند، خط خنده شیاری است که به صورت تقریباً افقی از بینی شروع شده و تا لبه لب‌ها امتداد می‌یابد. به این چین‌وچروک‌ها، خطوط نازولبیال گفته می‌شود که یکی دیگر از نشانه‌های رایج پیری پوست است. درمان‌های مؤثر و متعددی برای کاهش چین‌وچروک اطراف لب در دسترس است.

هم‌زمان با افزایش سن، حجم صورت شما به‌طور طبیعی کاهش می‌یابد، خاصیت ارتجاعی پوست نیز کم می‌شود. این عوامل باعث می‌شود در اطراف لب شما چین‌وچروک‌ها پدیدار شوند. اولین گام برای برطرف کردن خطوط دور لب، یافتن متخصص زیبایی باتجربه‌ای است که گزینه‌های درمانی متناسب با شرایط شما را برایتان شرح دهد.

با کمک تزریق بوتاکس، ژل، پیلینگ شیمیایی، لیزر، میکرودرم ابریژن می‌توان چین‌وچروک دور لب را از بین برد.

در کلینیک زیبایی سپید انواع روش‌های مدرن برای رفع چروک دور لب‌ها در اختیار شما عزیزان قرار می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

علت چروک‌های دور لب چیست؟


هرچند که خطوط دور لب یک‌شبه ایجاد نمی‌شوند، اما ممکن است به صورت ناگهانی متوجه وجود آن‌ها شوید. حتی ممکن است احساس کنید یک‌شبه با چندین چروک جدید بالای دهان خود بیدار شده‌اید! این خطوط کوچک از کجا آمده‌اند؟

افزایش سن علت اصلی خطوط لب است. با گذشت زمان دو پروتئین حیاتی پوست شما - کلاژن و الاستین - شروع به تجزیه شدن می‌کنند. این باعث می‌شود تا چین‌وچروک‌ها روی پوست شما شکل بگیرند. بدتر از همه این‌که، در ادامه زندگی شما، پوست به میزان کمتری از این پروتئین‌های حیاتی تولید می‌کند. علاوه بر این، چربی پوست که برای حفظ آب و شادابی پوست ضروری است، کمتر تولید می‌شود. درنتیجه پوست خشک شده، چین‌وچروک‌ها از راه می‌رسند و ظاهر پوست چهره شما خسته به نظر می‌رسد.

علاوه بر افزایش سن، عوامل دیگری نیز وجود دارند که در ایجاد خطوط لب مؤثر هستند. در اینجا برخی از این عوامل اصلی ذکر خواهد شد:

 • قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض نور خورشید
 • رژیم غذایی نامناسب
 • نخوابیدن به‌اندازه کافی
 • عدم ورزش
 • سیگار کشیدن

راه‌های رفع چین‌وچروک اطراف لب


 امروزه راه‌های زیادی برای کاستن از چروک دور لب‌ها موجود است. برخی از بهترین و مؤثرترین روش‌ها عبارت‌اند از:

کرم رتینوئید

در صورت تجویز پزشک، می‌توانید از کرم رتینوئید (مشتق شده از ویتامین آ) در بالای لب استفاده نمایید. کرم رتینوئید می‌تواند درترمیم پوست مؤثر باشد و چین‌وچروک‌های ظریف را کاهش دهد. عوارض جانبی کرم رتینوئید می‌تواند شامل قرمزی و خشکی پوست باشد. کرم‌های ضد چین‌وچروک غیر نسخه‌ای موجود در بازار در طولانی‌مدت مؤثر نیستند و فقط نتایج محدودی دارند.

تزریق ژل

با افزایش سن، پوست ضعیف و نازک می‌شود، کلاژن و کشسانی خود را از دست می‌دهد، که نتیجه آن در بالای لب‌ها مشهود است. ژل‌های تزریقی صورت می‌توانند در اصلاح این چروک‌ها مؤثر باشند، درنتیجه ظاهر صورت صاف‌تر خواهد شد. ژل‌ها به‌طور خاص برای چروک‌های دور لب مؤثر هستند. اثر آن‌ها موقت است و معمولاً باید هر دو سال یک‌بار، تزریق تکرار شود. عوارض جانبی آن‌ها کم است و می‌تواند شامل تورم و کبودی باشد. نتیجه کامل آن معمولاً بعد از چند ماه ظاهر می‌شود.

روش درمان

تزریق ژل نیازی به بی‌حسی جداگانه ندارد؛ چنانکه برندهایی مانند Juvederm Ultra و Restylane خودشان حاوی بی‌حسی موضعی هستند. روش درمان ساده و مشخص است؛ چند تزریق کوچک به‌طور مستقیم در پوست انجام می‌شود و فقط حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. بلافاصله بعد از تزریق می‌توان از مواد آرایشی استفاده نمود؛ شما می‌توانید بعد از تزریق به محل کار خود بروید. نتیجه تزریق بلافاصله دیده می‌شود و تا 9 ماه الی یک سال دوام خواهد داشت. در صورت تزریق مکرر در یک دوره طولانی، بهترین نتیجه درمان حاصل خواهد شد. با توجه به نیازهای شما، شدت و میزان چین‌وچروک‌ها و همچنین نوع ژل، این روش درمانی ممکن است در افراد به صورت متفاوت انجام شود.

بوتاكس

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم است که از یک باکتری مشتق می‌شود. این سم می‌تواند عضلات را به صورت موقت شل و بی‌حرکت کند. درنتیجه برای کاهش خطوط عمودی چهره ازجمله چین‌وچروک‌هایی که در بالای لب ایجاد می‌شوند، مؤثر است. این سم به‌خوبی برای چروک‌های فوقانی لب مؤثر است، زیرا سوزن ظریف تزریق می‌تواند ناحیه بسیار کوچکی از پوست را مورد هدف قرار دهد؛ بدون آنکه بر پوست و عضلات اطراف اثر بگذارد. نتیجه کامل درمان چند هفته طول می‌کشد تا ظاهر شود. نتیجه درمان موقت خواهد بود. عضلات حدود سه تا شش ماه حرکت عادی خود را از دست می‌دهند، بنابراین برای حفظ اثر درمان، هر دو ماه یک‌بار تزریق باید تکرار شود. اگر درمان به‌درستی انجام شود، عوارض جانبی آن معمولاً خفیف است. بااین‌وجود، باید مراقب باشید بعد از تزریق، ناحیه درمان را مالش ندهید تا از پخش شدن سم به سایر قسمت‌های صورت جلوگیری شود.

لیزر

می‌توان از لیزرهای آبلیتیو (فرسایشی) برای حذف خطوط عمیق مربوط به چین‌وچروک پوستی استفاده نمود. آن‌ها با تابش پالس‌های شدید نوری باعث فرسایش سطح پوست می‌شوند، این امر لایه بالایی پوست را تخریب کرده و باعث می‌شود تولید کلاژن‌های جدید تحریک شود. درنتیجه قوام پوست افزایش خواهد یافت، نتیجه درمان در عرض یک ماه ظاهر خواهد شد. قرمزی و ساییدگی پوست کمی طول می‌کشد تا بهبود یابد. لیزر غیر فرسایشی نیز بافت زیر پوست را هدف قرار می‌دهد و تقریباً قرمزی یا اسکاری ایجاد نمی‌کند. درمان با لیزرهای غیر آبلیتیو نیازی به سپری شدن دوره بهبودی نخواهد داشت. چین‌وچروک‌های ظریف و تغییر رنگ پوست بالای لب می‌تواند توسط دیودهای نور دهنده تحت درمان قرار بگیرند. معمولاً برای کاهش منافذ بالای لب از پالس‌های شدید نوری استفاده می‌شود.

میکرودرم ابریژن

با پزشک خود در مورد میکرودرم ابریژن مشورت کنید تا پوست بالای لب شما صاف‌تر شود. در طی درمان میکرودرم ابریژن، پزشک یک ماده ساینده را برای پوست شما اعمال می‌کند. درنتیجه برخی از سلول‌های پوست برداشته می‌شوند. زمانی که پوست التیام می‌یابد، چین‌وچروک‌ها کاهش خواهند یافت.

پیلینگ شیمیایی

از پیلینگ شیمیایی برای کاهش چین‌وچروک‌ها استفاده می‌شود. پزشک محلولی را بر روی پوست آسیب دیده قرار می‌دهد. این محلول سلول‌های لایه بالای پوست را می‌سوزانند. پس از درمان ممکن است پوست قرمز و تحریک شود، اما پس از التیام پوست، چین‌وچروک‌ها کمتر قابل‌توجه خواهند بود.

لیفت صورت

تهاجمی‌ترین و پایدارترین درمان برای رفع چین‌وچروک‌های عمیق، لیفت صورت است. در این روش پوست اضافی ناحیه صورت و گردن حذف می‌شود. پس‌ازآن، عضله و بافت همبند زیر پوست کشیده می‌شود تا درمان نتیجه خود را نشان دهد. اثر لیفت صورت می‌تواند تا 10 سال دوام داشته باشد. ممکن است تا چند هفته پس از جراحی، مقداری کبودی و تورم در صورت وجود داشته باشد.

پرسش و پاسخ


برخی از سؤالات رایج درباره راه‌های درمان چین‌وچروک دور لب عبارت‌اند از:

 • خطوط لبخند بین بینی و دهان را کاهش می‌دهد.
 • خطوط غم (ماریونت) در زیر گوشه‌های دهان را حذف می‌کند.
 • شادابی و حجم طبیعی را به لب‌ها بازمی‌گرداند.
 • خط لب یا در اصطلاح خطوط بارکد را صاف می‌کند.
 • باعث لیفت و کشیده شدن گوشه دهان می‌شود.
 • باعث مشخص‌تر شدن مرز لب‌ها می‌شود.

درمان‌های غیر جراحی جوان‌سازی پوستی ازجمله تزریق ژل، سریع و آسان انجام می‌شوند، ازاین‌رو به آن‌ها درمان‌های سرپایی گفته می‌شود. اکثر بیماران می‌توانند بلافاصله بعد درمان سرپایی به کار خود بازگردند. درحالی‌که این درمان‌ها می‌توانند سریع انجام شوند، اما با توجه به اهداف و شرایط شما، به صورت منحصربه‌فرد و بر اساس نیاز شما برنامه‌ریزی خواهند شد.

بوتاکس می‌تواند برای درمان خطوط ظریف دور لب‌ها استفاده شود. بوتاکس زمانی بهترین اثر را دارد که خطوط ایجاد شده عمدتاً از نوع دینامیک باشند (چین‌وچروک‌های که در اثر انقباض عضلات ایجاد شده باشند). اگر زمانی که عضلات شما در حال استراحت هستند، چین‌وچروک‌ها باز نمایان باشند، تزریق ژل مناسب‌تر است. بعضی از بیماران از ترکیب بوتاکس و ژل باهم نتیجه بهتری می‌گیرند.

لب‌ها قسمتی از چهره هستند که به‌راحتی ممکن است متورم شوند. برای آنکه نتیجه نهایی تزریق ژل را قضاوت کنید، حداقل تا دو هفته باید صبر کنید. اگر بعد از دو هفته از نتیجه رضایت نداشتید و یا موضوعی شما را اذیت می‌کرد، به‌آسانی می‌توان آن را اصلاح نمود.

ممکن است کمی عجیب به نظر برسد، اما مراقبت صحیح از پوست، یکی از بهترین راه‌های درمان خطوط لب است. این اقدامات ساده را انجام دهید تا مطمئن شوید پوست شما درخشان، سالم و صاف است.

یک یا دو بار در هفته از یک اسکراب پوستی استفاده کنید. این کار سلول‌های مرده پوست را حذف می‌کند و پوست جوان را جایگزین پوست قدیمی می‌کند. این کار نه‌تنها باعث سالم و شفاف‌تر شدن ظاهر شما می‌شود، بلکه به پوست شما اجازه می‌دهد تا در صورت استفاده از سایر محصولات مراقبتی پوست، بهترین نتیجه ممکن را از آن‌ها دریافت نمایید.

دوش گرفتن طولانی‌مدت چربی طبیعی پوست شما را که برای مرطوب و شاداب نگه‌داشتن پوست ضروری است، پاک می‌کند. این امر باعث خشکی پوست می‌شود که می‌تواند به ایجاد چین‌وچروک‌ها ازجمله خطوط دور لب منجر شود. راه‌حل آسان جلوگیری از این مسئله، کوتاه کردن زمان دوش گرفتن است. سعی کنید کمتر از 10 دقیقه دوش بگیرید. تنها در صورتی که ضرورت دارد، بیش از یک‌بار در روز دوش بگیرید.

بسیاری از صابون‌ها می‌توانند باعث سایش و تحریک پوست‌های حساس شوند. این مسئله مخصوصاً برای پوست صورت بیشتر صادق است. به‌جای صابون از پاک‌کننده‌های ملایم برای شستشوی پوست خود استفاده کنید. این امر کمک خواهد کرد تا از دست خطوط لب خلاص شده و از ایجاد خطوط جدید جلوگیری کنید.

هنگام شستن صورت، با پوست خود با ظرافت رفتار کنید. کشیدن و مالش پوست درواقع باعث صدمه دیدن آن می‌شود و درنهایت منجر به ایجاد چین‌وچروک‌ها می‌شود. این مسئله شامل شستن پوست صورت هم می‌شود، همیشه با ظرافت با پوست خود رفتار کنید.

دوش داغ ممکن است حس خیلی خوبی داشته باشد، اما آب داغ می‌تواند چربی پوست شما را از بین ببرد و منجر به خشکی آن شود. هنگام حمام کردن یا تمیز کردن پوست خود از آب گرم استفاده کنید.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، کشیدن و مالش پوست باعث ایجاد چین‌وچروک می‌شود. به‌جای کشیدن محکم حوله بر روی پوست خود، با ضربات ملایم و آرام حوله را بر روی پوست قرار دهید. همچنین همیشه از حوله‌های نرم برای خشک‌کردن استفاده کنید.

خوابیدن بر روی شکم و یا به پهلوها می‌تواند باعث کشیده شدن و تحت‌فشار قرار گرفتن پوست شود. این امر می‌تواند به پوست شما آسیب برساند و در ایجاد خطوط دور لب و همچنین چروک‌های دیگر روی صورت مؤثر باشد. برای محافظت از پوست خود سعی کنید به پشت بخوابید.

سیگار کشیدن باعث ایجاد چین‌وچروک‌های عمیق در اطراف دهان می‌شود و روند پیری پوست را سریع‌تر می‌کند. سیگار کشیدن را برای جلوگیری از ایجاد چروک‌های عمیق یا بدتر شدن آن‌ها ترک کنید. همچنین قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند باعث ایجاد چین‌وچروک در اطراف دهان شما شود. اگر مجبور هستید در زیر نور خورشید قرار بگیرید، برای جلوگیری از دریافت اشعه ماوراء بنفش خورشید، بدتر شدن چین‌وچروک‌های موجود و یا ایجاد چین‌وچروک‌های جدید در اطراف دهان، از کرم‌های ضد آفتاب استفاده نمایید.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است