روشهای سفید و روشن کردن پوست صورت ناشی از آلودگی هوا و مصرف دارو

پوست

اغلب تمام تمرکز ما روی پوست صورت و دست‌ها است و شستشو تنها کاری است که برای پوست بقیه قسمت‌های بدن انجام می‌دهیم. پوست بزرگترین عضو در بدن ما است و بنابراین ارزش آن را دارد که به خوبی از آن مراقبت کنیم. این کار نه تنها از پیری زودرس جلوگیری می‌کند و پوست را جوان و ظریف نگه می‌دارد، بلکه یک مانع محافظتی در برابر بسیاری از سموم محیط  اطراف ، به دلیل کیفیت هوا بیش از حد معمول  است. پوست همچنین بهترین وسیله برای هشدار دادن این مسئله است، که بدن دچار مشکلی شده است. لکه و نقاط تیره‌تر روی پوست اغلب به عنوان نتیجه تغییرات درونی بدن یا هنگامی که  عملکرد آن بهینه نیست، ایجاد می‌شود. در اینجا به چند علل این مشکل و اینکه چه کاری برای آنها باید انجام دهیم، بیان خواهیم کرد.

امروزه سفید کردن پوست یک صنعت میلیارد دلاری است که نیازهای افرادی را فراهم می‌کند که تمایل دارند، رنگ پوست خود را تغییر دهند. این کار می‌تواند صرفاً به منظور زیبایی انجام شود یا جهت درمان اختلالات رنگدانه پوست باشد. در هر صورت، مهم است که اطلاعات درستی داشته باشیم و بفهمیم که چه چیزی امکان‌پذیر است و روش مطمئن برای بدست آوردن آن چیست.

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در خصوص روشهای درمانی که برای روشن کردن پوست صورت در کلینیک سپید انجام می شود مانند لایه برداری،میکرودرم ابریژن و لیزر درمانی یا تعیین وقت قبلی می توانید با شماره های02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل نمایید .

چه چیزی رنگ پوست را تعیین می‌کند؟


رنگ پوست به دلیل رنگدانه‌ای است که ملانین نامیده می‌شود. سلول‌های اختصاص‌یافته که ملانوسیت‌ها نام دارند، مسئول تولید این رنگدانه‌ ملانین در بدن هستند. به زبان ساده‌تر، هر چه ملانین بدن شما بیشتر باشد، رنگ پوست شما تیره‌تر خواهد بود و برعکس.
ژن‌های شما چیزی است که مقدار ملانین موجود در پوست شما را مشخص می‌کند. گرچه برخی عوامل دیگر می‌تواند تا حدی بر سطح ملانین اثر بگذارد. این عوامل عبارتند از :
• قرار گرفتن در معرض نور خورشید
• هورمون‌ها
• آسیب به پوست
البته برخی تغییرات تنها موقتی بوده، به عنوان مثال برنزه شدن پوست با نور خورشید، با گذشت زمان و هنگامی که نور خورشید کمتری به پوست برسد، از بین می‌رود.دیگر انواع تغییر رنگ پوست مانند لکه‌های کبدی، می‌تواند دائمی‌تر باشد.

علت تغییر رنگ یا تیره شدن پوست چیست؟


برخی از دلایل تیره شدن پوست به شرح زیر می باشد.

قرص های ضد بارداری ترکیبی

قرص ضد بارداری

بزرگترین اختراعی که زندگی ما را تغییر داده است، این قرص‌ها هستند که مزایای زیادی دارند، شامل تنظیم شدن قاعدگی، پیشگیری از بروزآکنه و جلوگیری از برخی از سرطان‌ها است. گرچه هورمون‌های موجود در این قرص‌های جلوگیری، می‌تواند باعث مشکلی شود که ملاسما نام دارد و یک بیماری پوستی مزمن است که منجر به رنگدانه‌های قهوه‌ای و لکه‌دار در صورت شود. به نظر می‌رسد که این هورمون‌ها منجر به افزایش تولید ملانین ، رنگدانه‌ای که پوست را تیره می‌کند، می‌شود. متاسفانه، هر دو هورمون موجود در قرص‌های ضدبارداری ، استروژن و پروژسترون، با این مشکل ارتباط داشته و تا زمانی که مصرف این دارو ادامه داشته باشد، این مشکل نیز وجود دارد. زمانی که مصرف آن متوقف شود، چندین سال طول می‌کشد تا این مشکل بطور کامل برطرف شود.

بارداری

بارداری

در دوران بارداری هورمون‌ها تغییر می‌کند و اکثر زنان متوجه تغییراتی در رنگ و پوست خود می‌شوند. در گذشته این مشکل را به نام ماسک بارداری می شناختند. ملاسما نیز در طول این دوران شایع است و یک سال پس از زایمان برطرف می‌شود.

دارو

دارو

ایبوپروفن یک داروی ضدالتهاب، با مزایای بسیار زیاد در رفع درد، تب و التهاب است، یکی از متداول‌ترین داروهایی است که بدون نسخه در دسترس افراد است و برای پوست عوارض جانبی دارد. داروی موضعی آن می‌تواند باعث التهاب شده و هنگامی که برطرف می‌شود، رنگدانه ها تغییر می‌کنند.

سموم موجود در محیط زیست

سموم موجود

همانطور که خورشید منجر به پیری زودرس می‌شود، محققان بیان کرده‌اند که آلودگی هوا نیز بر چگونگی پیری پوست تاثیر می‌گذارد. ذرات موجود در دود ، دود سیگار و آلودگی هوا، واکنش مشابهی را مانند تابش ماوراءبنفش خورشید بر پوست ایجاد می‌کند. هنگامی که این آلودگی‌ها به پوست می‌رسد، نتیجه آن افزایش سرعت روند پیری پوست با چین و چروک و تغییرات رنگدانه روی پوست است .

منظور از سفید کردن پوست چیست؟


سفید کردن پوست کاهش تغییر رنگ پوست یا جبران رنگ پوست از طریق درمان‌های زیبایی است. گرچه کمی باعث سردرگمی است، اما برخی افراد سفید کردن پوست را برای روشن شدن کل پوست بدن در نظر می‌گیرند، یا درمان‌ها فقط توسط متخصصین باتجربه پزشکی انجام می‌شود. دیگر افراد آن را در درمان سفید شدن پوست در نظر می‌گیرند، که یا فقط روی ناحیه‌ای که دچار مشکل است بکار می‌رود و یا در یک ناحیه محدود مانند صورت استفاده می‌شود. در اینجا تمام انواع درمان‌ها را بررسی می‌کنیم.

روش درمانی برای سفید و روشن شدن پوست


چندین روش درمانی که بطور متداول وجود دارد که توسط متخصصین پوست و دیگر متخصصین برای سفید و روشن کردن پوست ،استفاده می‌شود. هر درمان مزایا، عوارض و محدودیت‌های خاص خود را دارد. لطفاً به یاد داشته باشید که کار عاقلانه این است که همیشه قبل از شروع هر نوع درمان پوستی ، توصیه‌های پزشکی متخصصین را دنبال کنید. و بسیاری از درما‌ن‌هایی که در زیر بیان شده‌اند، تنها توسط پزشکان واجد شرایط در دسترس است. از این رو، در اینجا تعدادی از متداول‌ترین درمان‌هایی که در دسترس هستند را بیان کرده‌ایم.

لایه‌برداری شیمیایی پوست

لایه برداری

لایه‌برداری و پیلینگ شیمیایی  شامل استفاده از محلول‌های شیمیایی بروی پوست است، تا پوست را لایه‌برداری کند. نتیجه این کار، برداشتن لایه بیرونی پوست است، که همچنین رشد سلول‌های جدید پوست را نیز تحریک می‌کند. پوست جدید نرم است و جوان‌تر به نظر می‌رسد.
این روش درمانی معمولاً روی دست‌ها و صورت انجام می‌شود، اما می‌تواند روی کل بدن نیز اعمال شود. این درمان کمک می‌کند تا :
• انواع خاص آکنه درمان ‌شود.
• ظاهر و اثرات جای زخم خفیف بهبود می‌یابد.
• پوست بهتر به نظر می‌رسد و حس بهتری خواهد داشت.
• با اثرات چین و چروک ناشی از آسیب‌های خورشید و پیری روی پوست مقابله می‌کند.
• خطوط ظریف در اطراف دهان و زیر چشم‌ها را کاهش می‌دهد.
• لکه‌های پیری، کک‌و‌مک و لکه‌های تیره (ملاسما) که ناشی از قرص‌های ضدبارداری و حاملگی می‌باشد را از بین می‌برد.
سه نوع لایه برداری یا پیلینگ شیمیایی پوست وجود دارد که عبارتند از ، لایه برداری سطحی ، متوسط و لایه برداری عمیق .

در این نوع لایه‌برداری، محلول تنها به مدت چند دقیقه روی پوست قرار داده می‌شود. سلول‌های پوست در لایه فوقانی پوسته پوسته شده و ممکن است به مدت چند ساعت پس از درمان، پوست حالت سفتی داشته باشد. برای داشتن تاثیر کامل لایه‌برداری ، انجام درمان‌های منظم لازم است.

در این نوع لایه‌برداری، مواد شیمیایی روی پوست قرار داده می‌شود و به مدت چند دقیقه روی پوست می‌ماند. در طول اعمال این مواد روی پوست، ممکن است احساس سوزش داشته باشید. پوست شما از لایه بالایی و میانی لایه‌برداری شده و ممکن است تا چند روز پس از درمان، پوست قرمز یا قهوه‌ای به نظر برسد. پوست حدود شش هفته زمان نیاز دارد تا به حالت عادی برگشته و تکرار درمان باید هر از شش تا دوازده هفته انجام شود تا تاثیر لایه‌برداری یا پیلینگ حفظ شود.

در لایه‌برداری عمیق، محلول شیمیایی به مدت 30 دقیقه یا بیشتر روی پوست قرار داده می‌شود.  در طول این مدت فرد ممکن است احساس خنکی داشته باشد. یک ماده بی‌حسی موضعی به منظور کاهش درد احتمالی بکار می‌رود. فشار خون و قلب تحت کنترل قرار می‌گیرد تا مطمئن شوند که فنول، ترکیبی که محلول شیمیایی مورد استفاده وجود دارد، اثرات نامطلوبی روی بدن نداشته باشد. این سطح از درمان بر لایه عمیق پوست اثر می‌گذارد، و پس از درمان مقداری قرمزی، لایه‌برداری و ناراحتی عمومی ممکن است رخ دهد. پیش‌بینی می‌شود که ورم ناشی از درمان تا دو هفته ادامه داشته باشد، و قرمزی تا سه ماه روی پوست دیده می‌شود. این درمان یک بار انجام می‌شود و نیازی به اعمال دوباره آن نیست.

خطرات احتمالی


عفونت پوست یا جای زخم ممکن است پس از درمان ایجاد شود، گرچه این خطرات در موارد بسیار نادر رخ می‌دهد.اگر شما در گذشته تبخال داشته‌اید ، ممکن است دوباره تکرار شوند. پزشک می‌تواند داروهایی را برای جلوگیری از این مشکل تجویز کند. شخص پس از لایه‌برداری شیمیایی ، باید از قرار گرفتن در برابر نور خورشید به مدت چندین ماه دوری کند، چرا که پوست تازه، نسبت به نور خورشید بسیار حساس است.

کرم‌های روشن‌کننده

کرم روشن کننده

کرم‌های روشن‌کننده پوست (یا سفید کردن) محصولاتی هستند که برای کاهش رنگدانه‌های ملانین در پوست بکار می‌روند. این کرم‌ها برای دوره زمانی مشخصی روی پوست قرار می‌گیرند تا تولید ملانین را کاهش دهند. برخی از محصولات روشن‌کننده شامل هیدورکینون و/ یا کورتیکواستروئیدها هستند. این مواد ترکیبات فعالی هستند که عمدتاً تحت کنترل دولت قرار داشته و از این رو قبل از استفاده از محصولاتی که حاوی این مواد هستند، باید با پزشک مشورت کنید. در حال حاضر ، کرم‌های سفید‌کننده طبیعی بیشتری در دسترس است، که شامل ترکیباتی هستند که اثرات آنها به همین اندازه قابل توجه است. عاقلانه‌ترین کار این است که قبل از شروع هر دوره درمانی با پزشک مشورت کنید. گرچه این ترکیبات می‌تواند به آسانی از طریق اینترنت در دسترس شما قرار بگیرد، اما پیشنهاد می‌شود که قبل از خرید ، این محصولات را بررسی کرده چرا که کیفیت آنها می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

چگونه از کرم‌های روشن‌کننده استفاده کنیم؟

راهنمای عمومی استفاده از این محصولات عبارتند از :
• یک یا دوبار در روز مقدار کمی استفاده کنید.
• در اطراف چشم‌ها و دهان بکار نبرید.
• در نواحی آسیب‌دیده پوست یا نواحی که با محصولات دیگر تحت درمان است، استفاده نکنید.
• پس از استفاده، دست‌های خود را بشویید.
عوارض جانبی این محصولات شامل ورم، سوزش و خارش پوست است . البته این عوارض می‌تواند از فردی تا فرد دیگر و همچنین بسته به ترکیبات خاص مورد استفاده، متفاوت باشد.

میکرودرم‌ ابریژن

میکرودرم

میکرودرم‌ ابریژن یک روش درمانی روشن کننده پوست است که از کریستال‌های بسیار کوچک بروی پوست استفاده می‌شود. این کریستال‌های کوچک بیرونی‌ترین لایه خشک و مرده پوست را از بین می‌برد. این کار باعث می‌شود که پوست زیرین جوان‌تر و سالم‌تر به نظر برسد.این روش کم‌تهاجمی و غیرشیمیایی است.

بهترین متقاضی برای میکرودرم‌ ابریژن، افرادی هستند که دچار مشکلات پوستی خفیف مانند آکنه و روزاسه هستند. اکنون دریافت بسته‌های میکرودرم‌ ابریژن با کیفیت بسیار بالا که بتوانید در خانه خود را درمان کنید، امکان‌پذیر است. برای انجام این کار تمرین لازم است و همچنین باید مراقبت‌های لازم اعمال شود. با این حال، شاید بهتر باشد که ابتدا از خدمات تخصصی استفاده کنید، (گرچه کمی گرانقیمت است) اما با روند درمان بهتر آشنا خواهید شد.

میکرودرم‌ابریژن برای افرادی با شرایط زیر مناسب نیست:

  • جای زخم عمیق
  • زگیل در صورت
  • کلوئید
  • ضایعات پوستی تشخیص داده نشده
  • ابتلا به تبخال تناسلی به تازگی
  • اختلالات سیستم خود ایمنی
  • دیابت ناپایدار
  • زنان باردار
  • آکنه فعال (مرحله 3 و 4)

این روش می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای افرادی باشد که پوست‌شان نسبت به مواد شیمیایی حساس است. این اثر پاکسازی می‌تواند به شما پوستی درخشان‌تر و سالم هدیه دهد. این درمان همچنین جای جوش و آکنه و دیگر انواع جای زخم‌های پوستی را بهبود بخشد.در حالی که این روند درمانی دردناک نیست، ممکن است برخی افراد کمی سوزش پوست را احساس کنند.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

لیزر درمانی از اشعه لیزر برای برداشتن لایه بیرونی پوست استفاده می‌کند یا سلول‌هایی که ملانین تولید می‌کنند را از بین می‌برد. دسته دستگاه لیزر را روی پوست قرار داده و هوای سرد به روی پوست جریان می‌یابد تا در طول درمان آن را خنک نگه دارد. همچنین برای محافظت از چشم‌هایتان ، به شما عینکی داده خواهد شد. هر جلسه درمان حدود 30 دقیقه طول می‌کشد، که به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد.

روند بهبودی

دوران بهبودی از این درمان عموماً دو هفته طول خواهد کشید. پس از درمن فوراً پوست شما ورم خواهد کرد و قرمز خواهد شد و به مدت یک تا دوهفته کمی کبودی خواهد داشت. سپس در طول هفته‌های آتی ، این کبودی کمرنگ خواهد شد و ناپدید می‌شود. پوست شما در طول این دوران نسبت به نور خورشید حساس خواهد بود، و این حساسیت می‌تواند تا شش ماه ادامه داشته باشد. تمام دستورالعمل‌های مراقبتی ویژه‌ای که پزشک شما توصیه می‌کند را دنبال کنید. بطور کلی آنها از شما می‌خواهند تا ناحیه درمان شده را تنها با صابون غیرمعطر ملایم شستشو داده و با ضربات بسیار آهسته آن را خشک نمایید. سپس یک مرطوب‌کننده ساده مانند روغن زیتون یا آلوئه‌ورا را بطور منظم روی این ناحیه قرار داده تا پوست خنک بماند. حتماً تا شش ماه پس از درمان از ضدآفتاب استفاده کنید تا پوست ناحیه درمان شده را از اشعه خورشید محافظت کنید. در صورت پوسته پوسته شدن این ناحیه، از کندن آن خودداری کنید.

تزریقات گلوتاتیون

تزریقات گلوتاتین از آمینواسیدهای طبیعی تشکیل شده که سموم و رادیکال‌های آزاد را کاهش می‌دهد. این سموم و رادیکال‌های آزاد منجر به افزایش رنگدانه‌های بدن شده و همچنین باعث ایجاد لکه‌های پیری، چین و چروک و لکه‌های خورشیدی می‌شود. این درمان از آنتی‌اکسیدان گلوتاتین طبیعی استفاده می‌کند تا بر رنگدانه‌های تیره و روشن در پوست اثر می‌گذارد. گلوتاتین به همراه ویتامین C استفاده می‌شود تا آن را در فعال‌ترین حالت خود نگه دارد، و پس از اکسید شدن آن را از بین می‌برد.

مزایا

برخی از مزایای استفاده از این روش درمانی شامل موارد زیر است:
• سفید و روشن شدن کامل بدن
• این روش به پیشگیری / رفع جوش و جای جوش کمک می‌کند
• لکه های تیره پوست را برطرف می‌کند
• این درمان دارای خصوصیات ضدپیری و ضد چروک است
• آنتی‌اکسیدان موجود در این روش درمانی – باعث درخشان شدن و حس نرمی پوست می‌شود

ایمنی درمان

افرادی که شرایط زیر را دارند عموماً توصیه می‌شود که از تزریقات گلوتاتین استفاده نکنند:
• بیمارانی که ویتیلیگو یا برص دارند
• افرادی که دچار مشکلات قلبی، کبدی و کلیه دارند، چرا که این درمان منجر به نارسایی کلیه و تاکی‌کاردی سینوسی می‌شود.
• افرادی که پوست‌های بسیار حساس دارند، زیرا این درمان منجر به سندرم استیون جانسون شود که خطر مرگ به همراه دارد .

به این پست امتیاز دهید.
روشهای سفید و روشن کردن پوست صورت ناشی از آلودگی هوا و مصرف دارو
5 از 1 رای