روش‌های تقویت کردن و رشد مجدد موی سر در مردان و زنان

روش های تقویت کردن و رشد مجدد مو

اگر نمی‌دانید چگونه باید رشد موهای خود را تقویت کنید، شما تنها نیستید. در واقع، هر فرد به‌طور روزانه چیزی بین 70 تا 100 شاخه از موهای خود را از دست می‌دهد که به دلیل ریزش این موها در کل مدت روز، این تعداد محسوس نخواهد بود.

هریک از موهای انسان یک چرخه‌ی رشد را طی می‌کنند که در طی آن فولیکول مو، مو را رشد داده، استراحت می‌کند و سپس مو از فولیکول خارج می‌شود. با افتادن موی قدیمی، رشد موی جدیدی در فولیکول آغاز شده و چرخه از سر گرفته می‌شود.

اگر فکر می‌کنید به ریزش مو مبتلا هستید و یا می‌خواهید موهای شما سریع‌تر رشد کنند راه‌های زیادی برای تحریک رشد موها وجود دارند که می‌توان به برخی از آن‌ها اشاره کرد:

  • راه‌های طبیعی و تقویت موها
  • تغییر در سبک زندگی
  • درمان و دارو

ریزش بیش از حد مو از پوست سر منجر به کچلی خواهد شد. ریزش موی وراثتی در اثر سالخوردگی، شایع‌ترین نوع ریزش مو می‌باشد. برخی از افراد اجازه می‌دهند موهای آن‌ها بریزد و طاسی خود را نیز پنهان نمی‌کنند. برخی دیگر از افراد ممکن است با روش‌های مختلفی طاسی خود را بپوشانند. افرادی هم ترجیح می‌دهند روش‌هایی را استفاده کنند که رشد موهای آن‌ها را تقویت کرده و از ریزش مو جلوگیری می‌کنند. هر کسی – زن، مرد و کودک – می‌تواند در معرض ریزش مو قرار بگیرد.

قبل از اقدام برای درمان ریزش مو با دکتر متخصص در مورد علت ریزش مو و بهترین گزینه‌ی درمانی مشورت کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و نوبت ویزیت در کلینیک تخصصی گروه پزشکان سپید می‌توانید با شماره تلفن‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس بگیرید.

چه عواملی سلامت مو را تحت تأثیر قرار می‌دهند؟


تخمین زده می‌شود که هر فرد به‌طور روزانه 100 تار موی خود را از دست بدهد. تعداد واقعی ریزش مو برای هر فرد به تعداد فولیکول‌های مو و سلامت آن‌ها، داروهایی که مصرف می‌کنید و عوامل متعدد دیگری که بعضاً تحت کنترل شما نیستند بستگی خواهد داشت. برای مثال، توصیه‌هایی که در این مقاله برای تقویت رشد موها ارائه شده‌اند تاثیری بر روی نازک شدن موها بر اثر کچلی مردانه و سالخوردگی نخواهند داشت – کچلی مردانه معمولاً ژنتیکی است. با افزایش سن، فولیکول‌های مو بیشتر در مرحله‌ی استراحت باقی خواهند ماند که به معنی ریزش بیشتر موهاست. این موها دیگر با سرعت قبلی نیز جایگزین نخواهند شد. برای مشکلات عمومی‌تر مو باید به عوامل زیر توجه کنید:

تغییرات هورمونی

هورمون‌های مردانه و زنانه هردو بر روی رشد مو تأثیر می‌گذارند. هورمون‌های مردانه که با نام آندروژن – شامل هورمون تستوسترون- شناخته می‌شوند، رشد مو بر روی صورت و بدن را تحریک می‌کنند و موی سر را پرپشت و ضخیم خواهند کرد. در زنان، تخمدان‌ها و غدد فوق کلیوی به‌طور طبیعی مقادیر بسیار کمی آندروژن تولید می‌کنند. در صورتی که یک خانم به‌طور ناگهانی متوجه رشد مو در صورت خود شد باید به پزشک مراجعه کند – این می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری هورمونی باشد.

در برخی از آقایان که در خطر طاسی ژنتیکی هستند، تستوسترون به شکل قدرتمندتری تبدیل می‌شود (دی هیدرو تستوسترون یا DHT) که با سلول‌های فولیکول مو پیوند ایجاد می‌کند. دی هیدرو تستوسترون چرخه‌ی رشد و ریزش مو را تغییر داده و درنهایت موجب مرگ فولیکول می‌شود. این آقایان در حدود 20 سالگی متوجه طاس شدن تدریجی خود خواهند شد که چند سال پس از رسیدن تستوسترون به اوج می‌باشد. از آن جایی که فولیکول کوچک شده و می‌میرد، این نوع از طاسی قابل بازگشت نخواهد بود. برخی از داروها می‌توانند روند کچل شدن را در صورت تشخیص زودهنگام دور بزنند که البته باید مصرف آن‌ها را تا پایان عمر ادامه داد.

در زنان و مردان پس از سن 40 سالگی سطح آندروژن ها در بدن کاهش یافته و درنتیجه موها نازک شده و رشد آن‌ها کند می‌شود. برخلاف آندروژن ها، هورمون زنانه‌ی استروژن تارهای مو را نازک می‌کند. به همین دلیل خانم‌ها به‌طور طبیعی کم موتر از آقایان هستند.

زمانی که سطح استروژن و پروژسترون هر دو بالاست (برای مثال در زمان بارداری)، ترکیب این دو هورمون چرخه‌ی رشد موها را هماهنگ کرده و باعث می‌شود فولیکول‌های بیشتری به‌طور همزمان در مرحله‌ی رشد باشند. در سه ماهه‌ی دوم یا سوم بارداری، درصد موهایی که در مرحله‌ی استراحت به سر می‌برند یک سوم کاهش یافته و به 10 درصد می‌رسد.

استرس

استرس یکی از شایع‌ترین دلایل ریزش موی غیرطبیعی است. تصادفات، بیماری‌های جدی، استرس روانی شدید و دیگر وقایع ناراحت کننده می‌توانند فولیکول مو را قبل از رسیدن زمان آن به مرحله‌ی استراحت ببرند. حدود 3 ماه بعد زمانی که این فولیکول‌های در حال استراحت تار موی خود را رها می‌کنند مقدار زیادی ریزش مو در فرد مشاهده می‌شود که ظاهراً دلیل قابل تشخیصی هم ندارد چراکه واقعه‌ی آسیب زا که محرک اصلی این روند بوده است چندین ماه قبل اتفاق افتاده است. البته پس از ریزش مو کافی است تنها صبر کنید چراکه موهای شما بلافاصله شروع به رشد مجدد خواهند کرد.

کمبود پروتئین

مو از پروتئین تشکیل شده است. تمامی مواد غذایی اساسی به سالم ماندن بدن کمک می‌کنند ولی پروتئین مصالح ساختمانی برای تعمیر، جایگزینی و یا رشد استخوان‌ها، پوست، عضلات و مو را فراهم می‌کند. با وجود اینکه اکثر افراد تصور می‌کنند که پروتئین رژیم غذایی از راه گوشت قرمز، مرغ، ماهی و دیگر انواع گوشت‌ها تأمین می‌شود، این ماده در تخم مرغ، حبوبات (مثل لوبیا و عدس)، محصولات لبنی، سویا و به مقدار کمتری در برخی از غلات کامل و سبزیجات نیز یافت می‌شود. افرادی که مقدار کافی پروتئین مصرف نمی‌کنند مثل کسانی که به آنورکسیا نروزا (بی اشتهایی عصبی) مبتلا بوده و یا رژیم کاهش وزن سنگین دارند، سرعت کمتری را در رشد موهای خود مشاهده خواهند کرد. از آن جایی که موی این افراد به‌طور طبیعی می‌ریزد سرعت رشد مجدد آن نیز کمتر خواهد بود. زمانی که تعداد زیادی از موهای فرد بریزند پوست سر او قابل مشاهده خواهد شد. گرسنگی طولانی مدت نیز می‌تواند مواد غذایی ضروری برای بدن را کاهش دهد که منجر به کاهش سرعت رشد و کیفیت مو می‌گردد. در طولانی مدت، گرسنگی و کاهش وزن منجر به کاهش سطح هورمون‌ها و نازک شدن مو می‌شوند.

برخی داروها و مکمل‌های خوراکی

اکثر افراد می‌دانند که روش شیمی درمانی برای سرطان منجر به طاسی شدید خواهد شد. داروهای دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند در سطح کمتری منجر به ریزش مو شوند. این داروها شامل داروهای ضد انعقاد خون (مثل وارفارین)، داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد بارداری خوراکی و داروهای فشار خون، نقرس و آرتروز می‌باشند.

اختلال عملکرد تیروئید و عارضه‌های دیگر

هورمون‌های تیروئیدی متابولیسم همه‌ی سلول‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند که شامل سلول‌های فولیکول مو نیز می‌باشد. مقدار زیاد هورمون‌های تیروئیدی (هایپرتیروئید) و یا کمبود این هورمون‌ها (هایپوتیروئید) می‌تواند منجر به نازک و شکننده شدن موها و یا حتی ریزش مو شود. در مورد دیابت کنترل نشده نیز سلول‌های بدن (ازجمله سلول‌های فولیکول مو) به دلیل عدم ورود گلوکز به آن‌ها گرسنه خواهند ماند. در لوپوس اریتماتوز سیستمیک، بدن به کلاژن تولیدی خود حمله می‌کند که این کلاژن در فولیکول مو نیز به کار رفته است.

راه‌های تقویت و پرپشت نمودن موهای سر:


با مشورت پزشک خود می‌توانید راه‌های زیر را برای رویش مجدد موها به کار ببرید:

درمان دارویی

در صورتی که ریزش موی شما در اثر بیماری خاصی اتفاق افتاده باشد لازم است برای درمان بیماری اقدام کنید. ممکن است برای این کار لازم باشد تا از داروهایی مثل پردنیزون برای کاهش التهاب و سرکوب سیستم ایمنی استفاده کنید. در صورتی که یک داروی خاص موجب ریزش موی شما شده است، ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا حداقل به مدت 3 ماه مصرف آن را متوقف کنید.

داروهایی برای درمان کچلی مردانه نیز وجود دارند.

ماینوکسیدیل (روگین)

ماینوکسیدیل (روگین)

ماینوکسیدیل یک مایع یا فوم بدون نیاز به نسخه است که باید روزانه دو بار آن را بر روی پوست سر خود بمالید تا از ریزش مو جلوگیری شده و رشد موهای شما تقویت شود. این ماده را می‌توان برای خانم‌ها و آقایان مورد استفاده قرار داد. با استفاده از این ماده برخی از افراد متوجه رشد دوباره‌ی مو و یا ریزش کندتر مو می‌شوند. 16 هفته از پس شروع مصرف این دارو اثر آن به اوج خواهد رسید و برای حفظ اثر آن باید مصرف را ادامه دهید.

فیناستراید (پروپشیا) درمان دارویی مختص مردان

فیناستراید (پروپشیا) درمان دارویی مختص مردان

این داروی تجویزی تنها برای آقایان کاربرد دارد و روزانه به شکل قرص مصرف می‌شود. بسیاری از آقایان که این دارو را مصرف می‌کنند متوجه ریزش کندتر موهای خود شده و برخی دیگر رشد موهای جدید را مشاهده می‌کنند. برای حفظ اثر این دارو باید به مصرف آن ادامه دهید.

کاشت مو

کاشت مو

در شایع‌ترین نوع طاسی دائمی، تنها بخش فوقانی سر موهای خود را از دست می‌دهد. عمل کاشت یا پیوند مو می‌تواند بیشترین استفاده را از موهای باقی مانده برای شما فراهم کند.

در این عمل جراح تکه‌های بسیار کوچکی از پوست که هریک دارای تعدادی مو هستند را از پشت و یا کنار سر شما برداشته و سپس تارهای مو را به بخش طاس شده‌ی سر شما پیوند می زند. ممکن است از شما خواسته شود تا قبل و بعد از انجام عمل جراحی از یک داروی ضد ریزش مو استفاده کنید تا اثر این عمل به حداکثر برسد.

چگونه می‌توان رشد مو را به شکل طبیعی تقویت کرد؟


چگونه می‌توان رشد مو را به شکل طبیعی تقویت کرد؟

از این دستورالعمل استفاده کنید: یک قاشق غذاخوری روغن بادام، سه تا چهار قطره اسانس رزماری و اسانس نعنا فلفلی را با یکدیگر مخلوط کرده و آن را بر روی پوست سر خود ماساژ دهید تا رشد موهای شما تقویت شود.

ویتامین B یا بیوتین اهمیت قابل توجهی برای رشد مو داشته و این ماده در بسیاری از مکمل‌های مورد استفاده برای رشد مو وجود دارد.

هر روز صبح موهای خود را با استفاده از یک برس طبیعی مثل برس موی گراز شانه کنید. این کار فولیکول موها را تحریک می‌کند.

این روغن سرشار از اسیدهای چرب امگا 9 و ویتامین E بوده که رشد موی سالم را تحریک می‌کنند. این روغن بسیار غلیظ و چسبناک است پس برای افزایش کارایی می‌توانید 30 میلی لیتر از آن را با 4 قطره اسانس رزماری مخلوط کرده و سپس مخلوط را بر روی پوست سر خود ماساژ دهید. پس از 30 تا 45 دقیقه سر خود را بشویید.

دو عدد زرده تخم مرغ را به همراه دو قاشق غذاخوری روغن زیتون مخلوط کرده و به هم بزنید. این مخلوط را بر روی پوست سر خود گذاشته و ماساژ دهید و پس از گذشت 15 تا 20 دقیقه سر خود را با آب سرد و شامپو بشویید.

زمانی که آب لیمو بر روی پوست سر گذاشته شود گردش خون را تقویت کرده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند. می‌توانید آب لیمو را با روغن مخلوط کرده و پوست سر خود را با استفاده از این مخلوط ماساژ دهید. پس از گذشت نیم ساعت سر خود را بشویید.

تغییر در سبک زندگی


تغییر در سبک زندگی

به‌منظور تحریک رشد مو و داشتن پوست سر سالم باید از نظر سلامت عمومی وضعیت مناسبی داشته باشید. همچنین ممکن است لازم باشد تا تغییراتی را در زندگی خود اعمال کنید.

ممکن است دشوار یا عجیب به نظر برسد ولی با مصرف غذاهای مناسب می‌توانید نوع خوب اسیدهای معده را افزایش داده و رشد موهای خود را تحریک کنید. این امر به دلیل هضم و جذب مواد غذایی ضروری توسط اسیدهای معده می‌باشد.

ژلاتین حاوی ترکیبی از آمینواسیدهاست که می‌تواند رشد موها و ناخن را تحریک کرده و در داشتن پوستی سالم و شاداب به شما کمک کند. پایه‌ی بدون طعم ژلاتین در فروشگاه‌ها وجود دارد شما می‌توانید آن را در بخش شیرینی پزی فروشگاه‌ها پیدا کنید. پایه‌ی ژلاتین را با سوپ، اسموتی و یا چای مخلوط کنید تا رشد موهای شما تقویت شود.

کورتیزول، استروژن و هورمون‌های تروئیدی همگی نیاز به تعادل دارند. غلبه‌ی هورمون استروژن یک بی‌تعادلی هورمونی شایع در خانم‌هاست. این مشکل بعضاً ممکن است در اثر برخی سموم مثل آفت‌کش‌ها و BPA که در بدن شبیه به استروژن عمل می‌کنند اتفاق بیفتد. سطح بالای استروژن معمولاً هم در خانم‌ها و هم در آقایان منجر به ریزش مو خواهد شد.

استفاده از برخی نکات ذکر شده می‌تواند رشد موهای شما را تقویت کند. می‌توانید همه و یا بعضی از آن‌ها را استفاده کنید و ترکیبی از روش‌هایی که برای شما کارایی داشتند را به کار بگیرید. مکمل‌های مخصوصی برای مو در بازار وجود دارند که تنها محتویات گیاهی و طبیعی داشته و می‌توانند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشند. از هر روش درمانی که استفاده کنید احتمالاً با گذشت چند هفته موهای شما پرپشت‌تر و ضخیم‌تر خواهند شد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است