روش های برداشتن خال گوشتی و سطحی با لیزر یا جراحی: بدون بازگشت

خال گوشتیخال‌های گوشتی  مجموعه‌ای از سلول‌های پوستی رنگدانه‌دار هستند که ممکن است در بدو تولد وجود داشته باشند یا اینکه پس از تولد در طول زندگی فرد ایجاد شوند. رنگ این خال‌ها معمولا قهوه‌ای است و در شکل ها و اندازه هاي مختلف و گروهي يا منفرد ديده می‌شوند. توصیه می‌شود برای بررسی وجود هر نوع ناهنجاری مانند حالت پیش‌سرطانی یا سرطانی‌بودن، خال‌ها به صورت سالیانه بررسی شوند. هرگونه تغییر در خال‌های گوشتی باید جدی گرفته شود. پس به هرگونه تغییر در اندازه و رنگ، ظهور ناگهانی زخم در محل، خونریزی یا خارش خال‌گوشتی توجه داشته باشید. تعداد زیادی از خال‌ها درد ندارند. پزشک مشخص می‌کند که کدام روش بهترین نتیجه را از لحاظ زیبایی در پی خواهد داشت.

خال‌های گوشتی ضایعات پوستی هستند که معمولا به رنگ قهوه‌ای یا مشکی دیده می‌شوند.این خال‌ها به صورت منفرد یا گروهی و در هر جایی از پوست ممکن است مشاهده شوند. بیشتر خال‌های گوشتی در اوایل کودکی و طی 25 سال اول زندگی فرد ایجاد می‌شوند. داشتن 40-10 خال در سنین بزرگسالی طبیعی است.

 برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره انواع روش های برداشتن خال  در کلینیک سپید یا رزرو نوبت می توانید با شماره های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

چه چیزی باعث ایجاد خال گوشتی می‌شود؟


خال‌های گوشتی زمانی ایجاد می‌شوند که سلول‌های پوست به جای پخش شدن در یک نقطه از پوست تجمع می کنند این سلول‌ها ملانوسیت نامیده می‌شوند و با تولید ملانین رنگ طبیعی پوست را ایجاد می‌کنند. خال‌های گوشتی در اثر قرارگیری در معرض نور خورشید، طی دوران نوجوانی و در دوران بارداری ممکن است تیره شوند.

انواع خال‌های گوشتی


انواع خال به صورت زیر می باشند:

خال‌های مادرزادی

خال‌های مادرزادی خال‌های گوشتی هستند که یک نفر از هر100  نفر را درگیر می‌کنند. احتمال تبدیل شدن این نوع خال به ملانوم بیشتر از خال‌هایی است که پس از تولد ایجاد می‌شوند. در صورتی‌که قطر خال بیش از یک مداد پاک‌کن شود بهتر است توسط یک متخصص بررسی شود.

خال دیسپلاستیک

خال دیسپلاستیکخال‌های دیسپلاستیک خال‌های گوشتی هستند که معمولا بزرگتر از حد متوسط هستند (بزرگتر از یک مداد پاک‌کن) و شکل نامنظمی دارند.  رنگ این خال‌ها در همه قسمت‌های خال یکنواخت نیست. این خال‌ها با احتمال بیشتری به ملانوما تبدیل می‌شوند. در واقع افرادی که ده یا بیش از ده خال دیسپلاستیک دارند با احتمال 12 برابر بیشتر به ملانوما که نوعی سرطان بدخیم پوستی است دچار می‌شوند. هر نوع تغییری در پوست باید توسط یک متخصص برای بررسی احتمال سرطان پوست ارزیابی شود.

چطور علائم هشداردهنده در یک خال گوشتی را شناسایی کنیم؟


ABCDE's را در بررسی تغییرات خال‌های گوشتی به خاطر داشته باشید:

  • A: عدم تقارن، زمانی‌که یک نیمه خال گوشتی با نیمه دیگر یکسان نیست
  • B: حاشیه، زمانی‌که حاشیه یا لبه خال گوشتی مضرس یا دندانه‌دار، نامشخص یا نامنظم است.
  • C: رنگ، زمانی‌که رنگ خال در سراسر آن یکنواخت نیست به ویژه اگر سایه‌های غیرمعمولی مانند سیاه، قرمز، سفید یا آبی وجود دارد.
  • D: قطر، زمانی‌که قطر خال گوشتی بیشتر از یک مدادپاک‌کن باشد.
  • E: تکامل ، اندازه خال‌گوشتی، شکل یا رنگ آن تغییر می‌کند.

چنانچه یک خال‌گوشتی یک یا بیشتر از این علائم را نشان‌ دهد باید در اسرع وقت توسط متخصص پوست بررسی شود.

5 روش‌های برداشتن خال گوشتی


ممکن است بخواهید خال‌های گوشتی را به دلایل سلامتی و زیبایی بردارید. بسته به نوع و اندازه خال، می‌توانید یکی از روش‌های زیر را برای برداشتن خال امتحان کنید.

کرایوتراپی/فریزکردن

 

استفاده از نیتروژن مایع به منظور فریزکردن ضایعه پوستی غالبا برای زگیل‌ها و زوائد پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به عنوان روشی ارزان و سریع برای برداشتن برخی انواع خال‌های گوشتی مانند کراتوز سبورئیک، خال داخل درمی یا خال مرکب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برداشتن خال با استفاده از چاقوی جراحی

از چاقوی جراحیاساسی‌ترین نوع برداشت خال برداشتن با استفاده از چاقوی جراحی است که می‌تواند به صورت سرپایی در مطب پزشک انجام شود. پزشک محل را با تزریق داروی بی حسی بی حس کرده و برای جلوگیری از هرگونه آلودگی محل را تمیز می‌کند سپس با استفاده از یک چاقوی جراحی خال را برمی‌دارد. خال ممکن است برای بررسی اینکه آیا شکل نامنظمی دارد یا خیر به آزمایشگاه ارسال شود. اگر خال نامنظم باشد احتمال سرطانی‌بودن آن بررسی می‌شود. به جز خود خال متخصص تا حد امکان نواحی تغییر رنگ یافته اطراف خال را هم برمی‌دارد و محل را در صورت نیاز بخیه می‌زند. بخیه‌ها یک هفته بعد کشیده می‌شوند. اگر از بخیه مایع استفاده شود این بخیه‌ها طی چند روز آینده خود به خود ناپدید می‌شوند. در صورت کوچک بودن زائده ممکن است حتی نیاز به بخیه هم نباشد و در عوض برای جلوگیری از بروز عفونت زخم تنها با یک باند پوشیده شود و به پوست اجازه داده شود خود را ترمیم کند.

سوزاندن زخم

سوزاندن زخماگر خال گوشتی تنها کمی از سطح پوست بالاتر باشد پزشک ممکن است به جای برداشتن زخم با چاقوی جراحی آن را بسوزاند. ابتدا، پزشک محل را بییحس و تمیز می‌کند سپس با استفاده از یک ابزار  مخصوص، خال و پایه آن را می‌سوزاند. این روش نیاز به بخیه ندارد و پوست سوخته با گذشت زمان ترمیم می‌شود(اگرچه رنگ ناحیه سوخته از بقیه نواحی روشن‌تر خواهد بود).

تراشیدن(بافت‌برداری)

تراشیدنچنانچه خال از سطح پوست بالاتر باشد ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که با استفاده از بافت‌برداری بخش برجسته خال را بردارد(ممکن است برخی نواحی تیره‌تر در پایه روی پوست باقی بمانند). ابتدا خال گوشتی بیحس و تمیز می‌شود سپس پزشک با استفاده از یک چاقوی جراحی بخش برآمده را می‎‌تراشد. معمولا در این روش به بخیه نیاز نیست.این کار ممکن است همه پروسه درمان باشد یا اینکه پزشک ممکن است این کار را صرفا برای بررسی احتمال سرطان پوست قبل از برداشتن کامل خال انجام دهد.

برداشتن با استفاده از لیزر 

برداشتن با استفاده از لیزر [h3]برداشتن با استفاده از لیزر لینک به لیزر درمانی تا حد زیادی شبیه برداشتن با چاقوی جراحی است با این تفاوت که به جای چاقوی جراحی از لیزر استفاده می‌شود. در استفاده از لیزر احتمال عفونت کاهش می‌یابد چراکه لیزر برش‌های تمیزتری ایجاد می‌کند. در روش برداشتن با استفاده از لیزر بدون نیاز به هیچگونه برشی لیزر سلول‌های رنگی خال را تبخیر می‎‌کند. در این روش نیازی به بخیه نیست.

بهبودی پس از برداشتن خال


بهبودی پس از تراشیدن خال چهره 6-5روز طول می‌کشد. در طول این مدت توصیه می‌شود اجازه ندهید روی زخم دلمه یا سله ببندد. برای این‌کار محل زخم را تمیز نگه‌دارید و مرتبا از پماد در محل استفاده کنید. پس ازهفته اول اغلب بیماران آماده برگشت به سر کار و ظاهرشدن درجمع هستند. با گذشت زمان رنگ و بافت پوست طبیعی می‌شود بطوری که کم‌کم به حدی می‌رسد که تشخیص محل خال مشکل است.6-5 روز پس از برداشتن خال بخیه‌های غیرقابل جذب(در صورت استفاده) کشیده می‌شوند. در بیشتر موارد در طی 2-1 ماه اول پوست کمی ظاهر مضرس و دندانه‌دار پیدا می‌کنند. حدودا یک‌سال طول می‌کشد تا پوست ظاهر نهایی خود را به دست آورد.

سوالات رایج در مورد برداشتن خال


آیا خال‌هایی که برداشته شده‌اند مجددا رشد می‌کنند؟

هیچ راهی برای پیش‌بینی اینکه آیا یک خال گوشتی با گذشت زمان مجددا رشد می‌کند یا خیر وجود ندارد مگر آنکه خال کاملا برداشته شده باشد.رشد مجدد خال به این دلیل است که ممکن است تعداد اندکی از سلول‌هایی که خال گوشتی را تغذیه می‌کنند پس از افتادن یا ناپدید شدن خال هنوز  زنده باشند. برخی خال‌ها تهاجمی‌تر از بقیه هستند و به درمان بیشتری نیاز دارند. خال‌های گوشتی مانند علف هرز هستند پس از اینکه علف‌های هرز از سطح زمین بیرون کشیده می‌شوند به نظر می‌رسد مشکل در سطح حل شده در حالیکه ریشه‌ها هنوز در خاک هستند و باعث رشد مجدد علف‌های هرز و ایجاد یک جنگ دائم و غیرضروری می‌شوند. باید به این نکته توجه داشت که خال‌های گوشتی که مجددا رشد کرده‌اند ممکن است مانند سابق بی خطر نباشند. اما جای نگرانی نیست شما می‌توانید با برداشتن ریشه این خال‌ها از عدم رشد مجدد آنها اطمینان حاصل کنید.

هزینه برداشت خال

هزینه تراشیدن خال از هزینه برداشتن آن بسیار کم‌تر است چراکه برای برداشتن خال نیاز به استفاده از تکنیک‌ها و ابزار ظریف جراحی است. همچنین برای اطمینان ار بهبود کامل دوره پیگیری طولانی‌تری نیازاست.

چرا برداشتن خال مفید است؟

برداشتن خال گاهی اوقات به معنی برداشتن خال‌های سرطانی یا خال‌هایی است که قابلیت سرطانی‌شدن را دارند. اگرچه برداشتن خال گاهی نوعی عمل زیبایی به شمار می‌رود چراکه خال‌ها بسته به محلی که در آنجا قرار دارند ممکن است باعث خجالت فرد شوند.

آیا موهای رشد کرده روی خال هم از بین می‌روند؟

اگر می‌خواهید خال خود را بردارید ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که آیا موی رشد کرده روی خال نیز در صورت عدم وجود خال مجددا رشد خواهد کرد یا خیر. اولا، روش به کاررفته در برداشت خال معمولا تعیین می‌کند که آیا مو به تنهایی و بدون وجود خال رشد خواهد کرد یا خیر. خال‌ها در لایه دوم پوست ایجاد می‌شوند که به این معنا است که اگر خال کاملا از بین نرود ریشه‌ آن امکان رشد مجدد مو را فراهم می‌کند. برای برداشتن دائمی مو از محل خال از روش حذف با لیزر یا الکترولیز استفاده می‌شود. سایر روش‌های حذف موهای زائد استعمال خمیر پاپایای خام در موضع است. این خمیر را در محل مالیده و  15 دقیقه نگه‌دارید سپس بشویید. آرد نخودچی نیز در آسیا به خاطر ویژگی ریشه کن کردن موهای مقاوم شهرت دارد. این خمیر باید به مدت نیم‌ساعت در محل بماند و سپس شسته شود. گزینه سوم برای برداشت مو استفاده از زردچوبه در محل سابق خال است. البته باید توجه داشت که با استفاده از این روش‌ها نتیجه یک شبه ظاهر نمی‌شود و باید به صورت منظم تا از بین رفتن کامل موهایی که در خال ریشه دارند از این روش‌‌ها استفاده کرد.

داشتن حداکثرچه تعداد خال در یک فرد طبیعی است؟

خال‌ها یک شکل شایع  ضایعات پوستی هستند. یک فرد نرمال می‌تواند تا 40 خال در بدن خود داشته باشد.

ملانوما چیست؟

ملانوما خطرناک‎‌ترین شکل سرطان پوست است که به دلیل جهش ماده ژنتیکی در سلول‌های ملانوسیت اتفاق می‌افتند. این نوع سرطان اغلب با ظهور خال‌های طبیعی پوست آغاز می‌شود و با رشد و تکثیر ملانوسیت‌های جهش‌یافته خال تغییر شکل می‌دهد. این سرطان بسیار تهاجمی است و در سایر بخش‌های بدن نیز منتشر می‌شود.

چه نوع خال‌هایی بهتر است برداشته شوند؟

اینکه چه نوع خال‌هایی باید برداشته شوند برای هر فرد متفاوت است. یک خال که ممکن است در یک فرد مشکوک باشد ولی ضرورتا در فرد دیگر چنین نباشد. درنهایت  خال‌هایی بیشترین خطر را دارند که تغییر می‌کنند. چنانچه تغییری در رنگ، اندازه، بافت یا شکل خال گوشتی خود مشاهده کردید در اسرع وقت به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است