زاویه دار کردن فک و صورت برای کم کردن از گرد بودن حالت صورت

بسیاری از مردم احساس می‌کنند که فکشان برای چهره آن‌ها بسیار بزرگ است و دوست دارند که چهره‌شان به جای شکل مربعی یا گرد یک شکل V داشته باشد. برخی شکایت می‌کنند که فک آن‌ها همیشه گره شده به نظر می‌رسد، حتی زمانی که آرام هستند. اگر احساس می‌کنید که با باریک‌تر شدن و هموارتر شدن فکتان، نیمرخ شما بهبود می‌یابد، درمان باریک کردن فک می‌تواند برای شما مناسب باشد.

اشکال سنتی شکل دهی خط فک شامل چند تکنیک تهاجمی و پیچیده مانند تراشیدن استخوان فک، و حذف عضلات یا لایه بیرونی فک پایین است، که معمولا توسط یک جراح پلاستیک انجام می‌شود. امروزه جایگزین غیر جراحی برای بهبود شکل صورت شما وجود دارد که به شما اجازه می دهد بدون هیچ گونه دوره بهبودی و بدون هیچ گونه عوارضی به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید! به علاوه، بدون درد و کم هزینه‌تر است. تزریق ژل، بوتاکس و چربی  بهترین روش‌های زاویه دار کردن چانه بدون نیاز به جراحی هستند.

متخصصین ما در کلینیک زیبایی سپید آماده ارائه انواع خدمات زیبایی از جمله فرمدهی به فک و صورت بدون نیاز به جراحی هستند . شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر یا  رزرو نوبت با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807  تماس حاصل فرمایید.

علت‌های بزرگ شدن فک چیست؟


افرادی که دارای عضله مضغ بزرگ هستند، اغلب خط فک مربعی دارند. عضله مضغ عضله‌ای است که در فک قرار دارد و مسئول جابجایی فک در هنگام به هم فشردن یا جویدن می باشد. برخی عادت‌های شخصی مانند جویدن بیش از حد غذاهای سفت، جویدن آدامس یا دندان قروچه می‌توانند باعث بزرگ شدن قابل ملاحظه عضله مضغ شوند.

زاویه سازی صورت بدون جراحی برای چه کسانی مناسب است؟


زاویه سازی صورت بدون جراحی برای چه کسانی مناسب است؟

روش‌های زاویه دار کردن صورت بدون جراحی برای افراد زیر مناسب اند:

 • بیماران جوان‌تر که به دنبال فرم مشخص و تعادل در صورت هستند
 • بیماران جوان‌تر با علائم اولیه پیری میان چهره (مانند مسطح شدن ناحیه گونه) و شروع تحلیل بافت نرم در فک بالا. معمولا در دهه سی سالگی آن‌ها. همواره در ابتدا وسط چهره بررسی می‌شود
 • بیمارانی که در چهل و پنجاه سالگی‌شان هستند و به لیفت صورت فکر می‌کنند اما برای عمل جراحی جا افتاده و یا آماده نیستند

تزریق بوتاکس


تزریق بوتاکس

ظاهر فک بزرگ یا مربعی اغلب ناشی از رشد بیش از حد عضله مضغ (جویدن) می‌باشد که به حجمی را به فک پایین اضافه می‌شود. تزریق بوتاکس برای لاغر کردن فک با تضعیف عضلات مضغ عمل می‌کند. وقتی که این ماهیچه‌ها آزاد می‌شوند، فک پایین مربعی یا زمخت به زاویه ای خوش فرم تر دست می‌یابد. بسیاری از بیماران بیان می‌کنند که این درمان ظاهر آن‌ها را آرام‌تر یا ظریف تر نشان می‌دهد، در نتیجه ظاهری کم تنش‌تر و مهربان‌تر به آن‌ها می‌بخشد.

چه کسی برای این درمان مناسب است؟

این درمان برای مردان و زنانی که احساس می‌کنند فک آن‌ها بیش از حد پهن، مربعی یا بدشکل است، مناسب می‌باشد. متقاضیان ایده آل در مورد نتایج ظریف اما چشمگیر قابل دستیابی که از طریق تزریق زاویه دار کردن فک انجام می‌شود، واقع بین هستند. این درمان برای اکثر بزرگسالانی که در سلامت کلی هستند مناسب است. و به ویژه در بیمارانی انجام می‌شود که عضلات مضغ آن‌ها در اثر جویدن بیش از حد یا دندان قروچه در شب بزرگ شده است. اگر شما در حال بررسی درمان‌های کوچک کردن فک هستید، برای تعیین اینکه آیا شما متقاضی خوبی برای این فرآیند هستید یا خیر، یک وقت مشاوره تنظیم کنید.

روش

درمان‌های زاویه دار کردن فک در مطب انجام می‌شوند و کمتر از یک ساعت طول می‌کشند. این درمان‌ها شامل تزریق یک آزاد ساز عضلانی است که سیگنال‌های ارسالی از عصب‌ها به عضله مضغ را مسدود می‌کند. این تضعیف کنترل شده باعث می‌شود که فک به صورت جزیی آزاد شود و ظاهر ظریف تری پیدا می‌کند. یک سوزن نازک برای تزریق محصول ضد چروک به طور مستقیم به عضلات مضغ فک پایین استفاده می‌شود.

پس از فرایند تزریق، بیماران می‌توانند فورا به خانه یا محل کار بازگردند. نیاز به استفاده از هیچ پانسمانی روی ناحیه تحت درمان نیست و هیچ دوره بهبودی وجود ندارد. این درمان در میان کسانی محبوب شده است که به دنبال تغییر سریع در ظاهر خود و بدون دوره بهبودی قابل توجه هستند. چند روز پس از درمان، شما متوجه نتایج قابل مشاهده‌ای در خط فک خود خواهید شد. در حدود ده روز، آزاد کننده‌های عضلانی تزریق شده اثر کامل خود را می‌گذارند، عضله را آرام می‌کنند و خط فک را زاویه دار می‌نمایند.

اثرات این درمان معمولا 3-6 ماه طول می‌کشد. با گذشت زمان، آرامبخش عضلانی تزریقی از بین می‌رود و با کسب قدرت مجدد توسط عضلات، خط فک دوباره پهن‌تر می‌شود. بسیاری از بیماران مراجعات منظم برای تزریق رزرو می‌کنند تا ظاهر باریک فک خود را حفظ کنند.

بعد از تزریق بوتاکس

بلافاصله پس از تزریق، عوارض جانبی جزئی مانند تورم، قرمزی، کبودی و سفتی، شایع است. این علائم معمولا ظرف چند روز برطرف می‌شوند و هرگونه اثرات قابل مشاهده با آرایش پوشانده می‌شود. پس از دریافت تزریق زاویه دار کردن فک، برای 12 ساعت از مالش دادن یا دست زدن به قسمت پایین صورت خود اجتناب کنید و برای 3-4 ساعت دراز نکشید. این اقدامات باعث می‌شوند که مواد تزریق شده حرکت کنند و موجب ضعف ناخواسته در نواحی اطراف شوند. تزریق آرامبخش عضلانی به ندرت باعث عوارض جدی می‌شود، هرچند بیمار باید آگاه باشد که عفونت و بی حسی طولانی مدت در ناحیه تحت درمان ممکن است.

تزریق ژل


تزریق ژل

دلایل زیادی وجود دارد که تحت عمل بهبودی فک قرار گیرید. بهبود خط فک با استفاده از تزریق ژل می‌تواند با پر کردن پوست شل، برای شما ظاهر جوان تری را به ارمغان بیاورد. با صاف کردن خطوط فک، شکل این ناحیه را بهبود می‌یابد. فرم دهی فک همچنین می‌تواند ظاهر افتادگی فک، یا چربی‌های آویزان و شلی پوست زیر فک را کاهش دهد

کاربردهای تزریق ژل در چانه

خط فک (یا فرم لبه پایینی فک یک فرد) می‌تواند برای اهداف زیر با پرکننده پوستی تحت تزریق قرار گیرد

پیری خط فک

استخوان و بافت نرم در اطراف خط فک حل می‌شود، و در زنان، جمجمه با عقب رفتن چانه چرخانده می‌شود. این ویژگی‌ها به از دست رفتن حمایت ساختاری در ناحیه فک کمک می‌کند. این تحلیل حمایت ساختاری در فک همچنین به پیری گردن منجر می‌شود. اگر هدف بیمار این باشد که به طور طبیعی جوان به نظر برسد، پس ساختار فک باید با جایگزینی ساختار از دست رفته توسط تزریق ژل حفظ شود.

خط فک زیباتر

بعضی از افراد با یک خط فک بزرگ متولد شده‌اند و سایر افراد با شکل فکی به دنیا آمده‌اند که ظاهر آن‌ها می‌تواند بهبود یابد. برای کسانی که با فک بی‌عیب و نقص متولد نشده‌اند، بسیار ساده است که با تزریق ژل، ظاهر خود را بهبود دهند.

بهبود اندازه فک

برخی از بیماران نیاز به تزریق ژل دارند تا خط فکشان در هر قسمتی از چانه تا اطراف گوش‌ها بهبود یابد

بهبود شکل فک

بعضی از بیماران نیاز به حجم بیشتری در جلوی فک پایین خود و در ناحیه چانه دارند، برخی دیگر نیاز به حجم بیشتری در کناره‌های فک پایین خود و در زیر گوش‌ها دارند و بعضی از آن‌ها فقط با تزریق در شیار بالای آرواره، نیاز به صاف کردن خط فکشان نسبت به آرواره زیرین دارند. بیمار بارزیابی خواهد شد و پزشک درباره آناتومی بیمار و چگونگی امکان بهبودی با او بحث خواهد کرد.

بهبود خط فک پس از لیفت صورت

اغلب پس از لیفت صورت، خط فک در نزدیکی گوش‌ها تغییر شکل پیدا می‌کند. تزریق ژل برای بازسازی این ناحیه می‌تواند ظاهر طبیعی‌تری ایجاد کند

بهبود تقارن خط فک

عدم تقارن خط فک می‌تواند با تزریق ژل بهبود یابد

در طول جلسه تزریق ژل چه اتفاقی می‌افتد?

صورت با الکل تمیز می‌شود. برای مدت کوتاهی قبل از درمان یخ به ناحیه اعمال خواهد شد. پزشک با استفاده از یک سوزن بسیار نازک تزریق را انجام می‌دهد. سپس فشاری با گاز اعمال می‌شود. اگر از کانولا استفاده شود، یک تزریق کوچکی از بیهوشی موضعی به پوست تزریق می‌شود و سپس یک سوزن نازک، سوراخ کوچکی در پوست ایجاد می‌کند که کانولا در آن قرار می‌گیرد.

تزریق چربی


تزریق چربی

علاوه بر چین و چروک و افتادگی، کاهش حجم صورت به طور فزاینده‌ای به عنوان یکی از مولفه‌های مهم در روند پیری شناخته شده است که می‌تواند با تزریق چربی به صورت ترمیم شود. تزریق چربی، از طریق یک روش دستی ملایم، فرایند پاکسازی، و تزریق میکروقطره‌ای، بهبود با دوامی را در مقایسه با تکنیک‌های قدیمی‌تر نشان داده‌اند که می‌توانند طول عمر چربی پیوندی را به خطر بیندازد.

بسیاری از زنان شکل چهره خود را در اوایل سی سالگی بهتر می‌پسندند؛ زیرا مقدار زیادی از چربی‌های دوران کودکی‌شان را از دست داده‌اند و شروع به داشتن چهره‌ای قلبی مثلثی کرده‌اند. همانطور که سن یک فرد بالا می‌رود، از دست دادن چربی در چشم‌ها، گونه‌ها و فک، از جمله افزایش وزن در ناحیه پایین صورت، گردن، و آرواره شروع به معکوس کردن شکل مثلثی می‌کنند به طوری که قاعده مثلث در حال حاضر در پایین صورت قرار دارد . به لحاظ مفهومی، هدف تزریق چربی به صورت این است که مثلث را معکوس کنند تا چهره قلبی شکل دوران جوانی برگردانده شود.

مزایای تزریق چربی

بازسازی حجم برای صورت همچنین درخشش بیشتری را به صورت ارائه می‌کند که به نوبه ی خود باعث می‌شود تا پوست شاداب تر به نظر برسد. اضافه کردن چربی به صورت حتی می‌تواند به بافت و انعطاف پوست کمک کند، آن هم از طریق چیزی که به پاسخ سلول‌های بنیادی شناخته می‌شود و در نواحی که چربی تزریق شده است، پوست تحت این فرآیند قرار می‌گیرد. این پدیده فقط گمانه زنی شده و قطعی نیست اما می‌تواند تا یک سال بعد از تزریق چربی آشکار شود.

تزریق چربی همچنین برای بسیاری از بیماران آینده نگر مورد توجه قرار می‌گیرد، چرا که حداقل تهاجمی است و نیازی به هیچ برش صورت به شکل قدیمی ندارد. با یک دیدگاه جهانی در مورد روند پیری، تزریق چربی نقش مهمی در توانایی پزشکان برای مبارزه با نشانه‌های پیری بازی می‌کند.

روش

سلول‌های چربی از یک قسمت بدن (معمولا از طریق یک برش کوچک در ناحیه شکم و باسن) برداشته می‌شوند و در نواحی از صورت که چربی خود را در طول زمان از دست داده است، تزریق می‌شوند. تزریق سلول‌های چربی می‌تواند در نواحی که با گذشت زمان و دلایل دیگر، دچار تورفتگی در صورت شده است، بسیار مفید باشد.

تزریق چربی شامل برداشتن چربی از شکم و یا رآن‌های فرد است تا در نواحی خاصی از صورت که شروع به از دست دادن چربی کرده است، تزریق شود. فقط مقادیر کمی از چربی برداشته می‌شود، بنابراین این نباید با لیپوساکشن مقایسه شود. با استفاده از کانولاهای‌های بی نوک (لوله‌های توخالی 1 میلی متری با انتهای بی نوک و یک سوراخ کوچکی که چربی از آن خارج می‌شود) چربی به صورت قطره‌های کوچک در سراسر نواحی خالی شده صورت تزریق می‌شود. با استفاده از این تکنیک میکروقطره‌ای، چربی تزریق شده، ذخیره خون بیشتری دارد به طوری که احتمال موفقیت افزایش یافته و نتایج صاف تر هستند که نشان می‌دهد هر یک از بسته‌های چربی فرد چقدر کوچک هستند.

تزریق چربی تحت بی‌حسی داخل وریدی بدون بیهوشی عمومی و به صورت سرپایی انجام می‌شود. این نواحی ممکن است چند هفته پس از جراحی متورم باشند و چندین هفته طول خواهد کشید تا نتیجه نهایی را مشاهده کنید.

مراقبت‌های بعد از تزریق


بعد از تزریق ژل، بوتاکس و چربی مراقبت‌ها و اقدامات زیر الزامی است:

 • برای 4 ساعت آرایش نکنید
 • در آن روز هیچ تمرین سنگینی انجام ندهید
 • برای 24 ساعت از محصولات اسیدی صورت استفاده نشود
 • تا یک هفته پس از درمان، از چشمه‌های آب گرم، سونا، و یوگا در آب گرم استفاده نشود

عوارض جانبی/ خطرات تزریق


تزریق ژل، بوتاکس و چربی معمولاً روش‌های کم خطر است اما مانند هر روش دیگر عوارض جانبی به دنبال دارند از جمله:

 • کبودی در تعداد قابل توجهی از موارد رخ می‌دهد.
 • تورم در ناحیه تزریق رخ می‌دهد. این حالت تا 48 ساعت به طول می‌انجامد
 • عدم تقارن
 • عفونت یک عارضه بسیار نادر است
 • نیاز به دفعات درمان بیشتر

هزینه زاویه سازی صورت و فک چقدر است؟


هزینه فرم‌دهی و زاویه دار کردن فک و صورت با تزریق ژل، چربی و بوتاکس از هزینه جراحی فک بسیار پایین‌تر است در عین حال خطرات ناشی از جراحی را به دنبال ندارد.هزینه این روش برای هر بیمار و هر پزشک و کلینیک متفاوت است. محل انجام درمان ، شهرت پزشک، تعداد جلسات درمان از عوامل مهم در تعیین هزینه نهایی تزریق برای زاویه دار کردن فک و صورت هستند. بهتر است قبل از انجام هر روش در ارتباط با هزینه و سایر مسائل با پزشک مشورت شود.

سوالات رایج


برخی از سوالات رایج درباره روش‌های فرم‌دهی چانه و صورت عبارت اند از:

تنها دردی که احساس می‌کنید یک احساس گزش خفیف و جزیی در هنگام تزریق محلول است. در غیر این صورت، هر گونه ناراحتی بسیار قابل تحمل است و ممکن است هیچ گونه بیهوشی نیاز نداشته باشد. بلافاصله پس از درمان، کبودی و تورم اندکی وجود خواهد داشت، اما در نهایت چند ساعت پس از درمان برطرف می‌شود.

این درمان تنها ده دقیقه طول می‌کشد.

به طور کلی، یک جلسه برای دستیابی به نتایج بهینه کافی است. با این حال بسته به مورد خاص، ممکن است جلسات درمان بیشتری مورد نیاز باشد و بین 2 تا 4 ماه پس از جلسه اول فاصله خواهد داشت.

نتایج ایده‌آل در حدود 6 تا 8 هفته پس از فرآیند مشاهده می‌شوند. این روش به عضلات مضغ اجازه می دهد به طور کامل آزاد شوند.

درمان کاهش شکل مربعی فک دائمی نیست. نتایج به طور معمول 6 ماه طول می‌کشد و درمان‌های پیگیری برای حفظ نتایج مورد نیاز است.

زنان باردار و شیرده از انجام این درمان منع می‌شوند. همچنين افراد مبتلا به اختلالات عصبي عضلاني و اختلالات فعال دنداني توصيه نمي‌شود که اين درمان را انجام دهند.

ممکن است قرمزی و تورمی وجود داشته باشد. بیماران اغلب دچار تورم در چند روز اول می‌شوند.

اثر تزریق ژل بلافاصله آشکار خواهد شد. اکثر تورم ناشی از تزریق ژل تا 2-3 روز پس از عمل برطرف خواهد شد. ممکن است مقدار کمی تورم حتی برای 2-4 هفته پس از عمل وجود داشته باشد.

گاهی اوقات عدم تقارن رخ می‌دهد به این دلیل که یک طرف بیشتر متورم یا کبود شده است. معمولا تا زمان تعیین شده برای بازبینی نتایج، این حالت برطرف می‌شود. اگر این اتفاق نیفتد، می‌تواند در مراجعه بازبینی بررسی شود. هیچ دلیلی برای مراجعه زودهنگام جهت درمان عدم تقارن وجود ندارد زیرا اغلب صورت متورم است و بنابراین نتیجه نهایی تا حداقل 2 هفته قابل مشاهده نیست. درمان عدم تقارن خیلی زود هنگام می‌تواند منجر به عدم تقارن مجدد شود.

پاسخ به این سوال بسیار فردی است و بستگی به آناتومی بیمار، متابولیسم، دوز، محل تزریق، محصول و غیره دارد. اگر بیمار طی یک ماه از نتایج راضی باشد (یعنی به اندازه کافی پر شده است)، باید پس از 6 ماه، پس از آن دوباره 6 ماه بعد و سپس یک بار در سال درمان را تکرار کنند. اگر بیمار تا 1 ماه بعد از نتایج راضی نباشد (یعنی برای دستیابی به نتایجی که می‌خواهد، تزریق بیشتری مورد نیاز است)، باید هر 1 تا 3 ماه تزریق بیشتری به پوست انجام شود تا ظاهر مورد نظر به دست آید و سپس بیمار باید 6 ماه بعد، پس از آن دوباره 6 ماه بعد و سپس یک بار در سال درمان مجدد داشته باشد.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است