عمل لیپوساکشن لاغری (کانتورینگ) با مکش چربی اضافه شکم، پهلو، ران، بازو

 

لیپوساکشن عملی جراحی است که در آن چربی اضافی از نقاط خاصی از بدن، مانند شکم، ران، باسن، پهلو، بازو یا گردن، به روش مکش تخلیه می‌شود. جراح لوله فلزی نازکی را وارد بدن می‌کند و آن را به پمپ خلأ قوی وصل می‌کند تا چربی را به بیرون بمکد و به این ترتیب موضع مورد نظر خوش فرم شود. از عمل لیپوساکشن با اصطلاحات لیپوپلاستی و کانتورینگ یا پیکرتراشی نیز یاد می‌شود. هدف از لیپوساکشن متناسب کردن بدن است ونتایج این عمل، مشروط بر ثابت ماندن وزن بدن ماندگاری بالایی دارد. حین عمل لیپوساکشن می‌توان چند ناحیه را هم‌زمان لاغر کرد؛ بنابراین مدت زمان عمل، بسته به تعداد ناحیه‌های مورد نظر، از 30 دقیقه تا 2 ساعت متغیر است.

اگر پس از رعایت یک رژیم لاغری سخت و مدت‌ها ورزش کردن هنوز نتوانسته‌اید به اندام دلخواه خود دست یابید، با بهره‌گیری از لیپوساکشن می‌توانید به بهترین نتیجه ممکن دست یابید. البته بهتر است بدانید که لیپوساکشن در اصل یک عمل پیکرتراشی است و روش مناسبی برای کاهش وزن به شمار نمی‌آید. زمانی که اضافه وزن پیدا می‌کنید، حجم و همچنین اندازه سلول‌های چربی افزایش می‌یابد. لیپوساکشن تعداد سلول‌های چربی را در یک ناحیه مشخص کاهش می‌دهد. میزان چربی تخلیه شده به ظاهر آن ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. تناسب اندام به دست آمده معمولاً دائمی است، به شرط آن که وزن خود را ثابت نگه دارید. برای دریافت اطلاعات تکمیلی یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

انواع لیپوساکشن


روش انجام لیپوساکشن به تکنیکی بستگی دارد که جراح از آن استفاده می‌کند.

لیپوساکشن تامسنت

لیپوساکشن تامسنت متداول‌ترین نوع لیپوساکشن است. جراح محلول استریل، مخلوطی از آب نمک، داروی بی‌حسی (لیدوکائین) و اپینفرین، را در بدن تزریق می‌کند؛ آب نمک به تخلیه چربی کمک می‌کند، لیدوکائین درد را تسکین می‌دهد و اپینفرین رگ‌های ناحیه درمان را منقبض می‌کند. این مخلوط مایع ناحیه درمان را متورم و سفت می‌کند. سپس جراح برش‌های کوچکی را در پوست ایجاد می‌کند و لوله باریکی به نام کانولا را زیر پوست وارد می‌کند. کانولا به پمپ خلأ وصل می‌شود تا چربی و مایعات را از بدن تخلیه کند. مایع بدن بیمار از راه تزریق سرم درون وریدی جایگزین می‌شود.

لیپوساکشن با استفاده از اولتراسوند (UAL)

این نوع لیپوساکشن گاهی همراه با لیپوساکشن تامسنت انجام می‌شود. جراح حین انجام UAL، میله‌ای فلزی را وارد بدن می‌کند که انرژی اولتراسوند را زیر پوست منتشر می‌کند. انرژی مافوق صوت دیواره سلول‌های چربی را پاره می‌کند و چربی را تبدیل به مایع می‌کند تا آسان‌تر تخلیه شود.

لیپوساکشن با استفاده از لیزر

در این تکنیک از نور لیزر پرتوان برای مایع کردن چربی استفاده می‌شود. جراح برش کوچکی ایجاد می‌کند و توده‌های چربی را با وارد کردن فیبر لیزر تبدیل به امولسیون می‌کند. سپس چربی را با کانولا به بیرون بمکد.

لیپوساکشن با نیرو

در این نوع لیپوساکشن از کانولایی استفاده می‌شود که به سرعت و با حرکت رو به عقب و جلو تکان داده می‌شود. این ارتعاش به جراح کمک می‌کند تا چربی‌های مقاوم را راحت‌تر بیرون بکشد. لیپوساکشن با نیرو گاهی درد و ورم کمتری ایجاد می‌کند و جراح می‌تواند چربی را با دقت بیشتری، به ویژه از ناحیه‌های کوچکتری مانند بازو، زانو یا مچ پا، تخلیه کند.

کاربردها


لیپوساکشن برای تخلیه چربی ناحیه‌هایی از بدن کاربرد دارد که با ورزش کردن و رعایت رژیم لاغری از بین نرفته است. لیپوساکشن معمولاً برای لاغری نقاط زیر انجام می‌شود:

 • شکم
 • بازو
 • باسن
 • ساق و مچ پا
 • قفسه سینه و کمر
 • پهلو و ران
 • گردن

همچنین لیپوساکشن گاهی به منظور کوچک کردن سینه بانوان انجام می‌شود.

متقاضی ایده‌آل لیپوساکشن


متقاضی ایده‌آل لیپوساکشن فردی است که هرچند چربی بسیار زیادی در نقاط خاصی از بدن دارد، اما وزن بدن‌اش ثابت است. لیپوساکشن فرورفتگی ناشی از سلولیت یا دیگر ناهنجاری‌های سطحی پوستی را بهبود نمی‌دهد. به همین نحو لیپوساکشن ترک‌های پوستی را از بین نمی‌برد. بعضی عارضه‌ها عمل جراحی را پیچیده می‌کند، به همین دلیل لیپوساکشن برای افرد مبتلا به این بیماری‌ها توصیه نمی‌شود:

 • محدود شدن جریان خون
 • بیماری عروق کرونری
 • دیابت
 • ضعیف بودن سیستم ایمنی

لیپوساکشن معمولاً روشی برای لاغری کلی بدن یا جایگزینی برای کاهش وزن محسوب نمی‌شود. اگر فرد اضافه وزن داشته باشد، به روش‌هایی مانند رژیم لاغری و ورزش یا از راه عمل‌های لاغری، از قبیل جراحی بای‌پس معده، می‌تواند وزن بیشتری نسبت به لیپوساکشن کم کند.

آمادگی قبل از عمل لیپوساکشن


بیمار باید انتظار خود از عمل را کاملاً برای جراح توضیح دهد و تمام داروها، مکمل‌ها یا داروهای گیاهی مصرفی خود را به اطلاع جراح برساند. جراح نیز سابقه پزشکی متقاضی لیپوساکشن و عارضه‌های فعلی وی را بررسی می‌کند. جراح به بیمار توصیه می‌کند که مصرف بعضی داروها، مانند داروهای رقیق کننده خون یا داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs)، را از حداقل دو هفته قبل از جراحی متوقف کند.

مراحل عمل لیپوساکشن


جراح دایره‌ها و خطوطی را قبل از عمل روی ناحیه‌های در نظر گرفته شده برای لیپوساکشن می‌کشد. عکس قبل از عمل نیز برای مقایسه با عکس بعد از عمل گرفته می‌شود. بعضی عمل‌های NSAIDs فقط به بی‌حسی موضعی نیاز دارد و کافی است که ناحیه مورد نظر بی‌حس شود. اما بعضی عمل‌ها باید تحت بیهوشی عمومی انجام شود تا بیمار حین عمل هوشیار نباشد. همچنین بیمار از راه سرم آرام‌بخش دریافت می‌کند تا حین عمل آرام بماند. تیم جراحی ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن خون بیمار را در طول عمل تحت نظر دارد. چنانچه بیمار احساس درد کند، باید موضوع را به جراح اطلاع دهد تا دارو دریافت کند یا جراح حرکت کانولا را تنظیم کند. مدت زمان عمل لیپوساکشن به میزان چربی تخلیه شده بستگی دارد و حداکثر چند ساعت طول می‌کشد. جراح برش‌ها را پس از مکش چربی باز می‌گذارد تا مایع سریع‌تر تخلیه شود. اگر عمل تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد، بیمار در اتاق ریکاوری به هوش می‌آید. بیمار معمولاً چند ساعت در بیمارستان یا کلینیک تحت نظر قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است بیمار شب را در بیمارستان بستری شود تا اطمینان حاصل شود که آب بدن‌اش کم نشده یا به دلیل کاهش مایع دچار شوک نمی‌شود.

دوران بهبود پس از لیپوساکشن


بیمار پس از لیپوساکشن با درد، ورم و کبودی مواجه می‌شود و باید قبل از بازگشت به محل کار، چند روز و قبل از ازسرگیری فعالیت‌هایی مانند ورزش کردن، چند هفته صبر کند. جراح برای کنترل درد و کاهش خطر عفونت، مسکن و آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. همچنین بیمار باید به کدت چند هفته گن‌های فشرده کننده مخصوصی بپوشد تا ورم کاهش یابد. در طول این مدت بخشی از ناهنجاری‌های مربوط به چربی باقیمانده برطرف می‌شود.

نتایج


ورم پس از لیپوساکشن معمولاً ظرف چند هفته فروکش می‌کند و دیگر ناحیه درمان چندان حجیم به نظر نمی‌رسد. در عرض چند ماه نیز نتیجه دلخواه به دست می‌آید و موضع درمان لاغرتر و خوش تراش‌تر می‌شود. نتایج لیپوساکشن معمولاً ماندگاری بالایی دارد، البته به شرطی که فرد وزن خود را حفظ کند. افزایش وزن پس از لیپوساکشن توزیع چربی را در بدن تغییر می‌دهد. برای مثال صرف نظر از این که کدام ناحیه تحت درمان قرار گرفته است، چربی اضافی در اطراف شکم انباشته می‌شود. پوست پس از لیپوساکشن به گونه‌ای شکل می‌گیرد که به خوبی روی فرم جدید بدن بنشیند. اگر پوست بیمار تون و خاصیت ارتجاعی مناسبی داشته باشد، پوست‌اش نیز پس از لیپوساکشن صاف‌تر خواهد شد. اما چنانچه پوست نازک باشد و خاصیت ارتجاعی خوبی نداشته باشد، پوست پس از لیپو شل و افتاده خواهد شد.

عوارض لیپوساکشن


عوارض احتمالی لیپوساکشن عبارت است از:

 • ایجاد برجستگی در ناحیه درمان و هموار نبودن نتیجه
 • خونریزی زیرپوستی
 • بی‌حسی مداومی که چند ماه طول می‌کشد
 • تغییر در رنگ پوست ناحیه درمان
 • مایع تزریق شده در بدن در ریه‌ها جمع می‌شود.
 • لخته شدن خون در ریه‌ها
 • آسیب دیدن اندام‌های داخلی در طول عمل

به علاوه پس از هر عملی اندکی احتمال بروز عوارض زیر نیز وجود دارد:

 • خونریزی شدید
 • ایجاد لخته خون در سیاهرگ
 • عفونت
 • واکنش آلرژیک به بی‌حسی

هزینه


هزینه عمل لیپوساکشن به عامل‌های متعددی بستگی دارد که مهم‌ترین آنها عبارت است از:

 • تعداد ناحیه‌های در نظر گرفته شده برای درمان
 • سرپایی بودن عمل یا نیاز به بستری داشتن
 • نوع عمل لیپوساکشن
به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است