لایه‌برداری و پیلینگ شیمیایی پوست برای صاف و زیبا کردن صورت و بدن

پیلینگ-شیمیایی

درست است که با تزریق ژل می‌توان چین و چروک‌های پوستی را برطرف کرد، اما یکی از کلیدی‌ترین نکات برای جوانسازی پوست، داشتن پوستی شاداب است. پیلینگ شیمیایی یکی از بهترین روش‌ها برای شاداب کردن و جوانسازی پوست است. در این روش، یک ماده‌ی شیمیایی روی سطح پوست زده می‌شود تا به نحوی کنترل شده، لایه خارجی پوست کنار برود. میزان لایه‌برداری پوست به قدرت ماده‌ای که برای پیلینگ استفاده شده است و مدت زمان ماندن این ماده روی پوست،  بستگی دارد. مواد مورد استفاده برای پیلینگ با یکدیگر تفاوت زیادی دارند. برخی تنها لایه‌برداری سطحی می‌کنند و دوره ریکاوری بعد از آن‌ها کوتاه است و برخی دیگر لایه‌برداری عمیقی می‌کنند اما در عوض به مدت زمان طولانی برای ریکاوری نیاز دارند. معمولا شما برای رسیدن به نتایج دلخواه خود به چند جلسه لایه‌برداری سطحی نیاز دارید. پیلینگ شیمیایی اغلب برای پوست صورت استفاده می‌شود اما در مواردی می‌توان از آن برای جوانسازی پوست کمر، پشت دست‌ها و ناحیه دکلته (بالای سینه) استفاده کرد.

پیلینگ شیمیایی روشی برای لایه‌برداری پوست است که با توجه به شرایط هر یک از مراجعه کنندگان به روش اختصاصی انجام می‌شود.  دوره‌ی بهبودی بعد از لایه‌برداری به عمق لایه‌برداری بستگی دارد. بعداز این دوره، پوست شما نرم  و لطیف‌تر خواهد بود  و مشکلات سطحی پوست مانند چین و چروک، جای جوش و جای زخم بهبودی پیدا خواهند کرد. از آنجایی که پیلینگ شیمیایی موجب می‌شود سلول‌های مرده از روی سطح پوست کنار بروند، باعث درخشندگی پوست شما می‌شود. برای آنکه بدانید روش پیلینگ برای شما مناسب است یا خیر، بهترین راه این است که با پزشک متخصص مشورت کنید تا پوست شما را ارزیابی کرده و با توجه به خواسته‌ها و انتظارات شما تعیین کند که چه روش برای شما مناسب‌تر است. گروه پزشکان سپید آماده پاسخگویی به تمام سوالات شما درباره لایه‌برداری و پاکسازی پوست صورت و ارائه بهترین شیوه‌های پیلینگ صورت و بدن به شما می‌باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرمایید.

 

انواع پیلینگ شیمیایی برای لایه‌برداری پوست


در این روش لایه‌برداری پوست، یک ماده شیمیایی روی سطح پوست زده می‌شود که لایه خارجی پوست را کنار می‌زند. اینکه چه مقدار از سطح پوست کنار می‌رود و ماده شیمیایی چقدر در پوست نفوذ می‌کند، به نوع ماده مورد استفاده، قدرت لایه‌برداری آن و مدت زمان قرار داشتن آن روی پوست بستگی دارد. لایه‌برداری دارای سه نوع است: سطحی، متوسط و عمقی. هر یک از این‌ها دارای مواد موثر مخصوص به خود با میزان PH متفاوت هستند. درصد پیلینگ نشان می‌دهد که چه میزان از ماده‌ی مورد استفاده برای پیلینگ، از ماده‌ی فعال اصلی است. برای مثال گلیکولیک اسید 15 درصد، میزان اسید کمتری از گلیکولیک اسید 50 درصد دارد. چیزی که مهم‌ترین تاثیر را در پیلینگ دارد، میزان PH ماده مورد نظر است. این موضوع مشخص می‌کند که ماده تا چه حد در پوست نفوذ می‌کند. هرچقدر میزان PH کمتر باشد، میزان لایه‌برداری بیشتر است.

 • لایه‌بردارهای سطحی، خفیف‌ترین نوع لایه‌بردار هستند که می‌توان از آن‌ها برای تمامی انواع پوست استفاده کرد. این مواد معمولا به صورت مایع حاوی اسید هستند. در اغلب موارد از اسید گلیکولیک و در برخی موارد از یخ خشک (کربن دی‌اکسید جامد) استفاده می‌شود.
 • لایه‌بردارهای متوسط کمی بیشتر در پوست نفوذ می‌کنند و موجب سوختگی درجه‌ دو پوست می‌شوند. اصلی‌ترین ماده مورد استفاده برای لایه‌برداری متوسط، اسید TCA است. البته ممکن است لایه‌برداری در چند مرحله انجام شود که در مراحل ابتدایی از مواد دیگری استفاده شده و نهایتا از اسید TCA استفاده می‌شود.
 • لایه‌برداری‌های عمقی به چند لایه از پوست نفوذ می‌کنند و موجب سوختگی درجه دو پوست می‌شوند. این لایه‌بردارها تنها برای پوست صورت استفاده می‌شود. برای لایه‌برداری عمقی معمولا از فنول استفاده می‌شود. ترجیح داده می‌شود که از این لایه‌بردارها روی رنگ پوست تیره استفاده نشود چرا که ممکن است لایه‌برداری عمیق موجب کاهش رنگ‌دانه‌های پوستی شود. در اغلب موارد، تنها یک‌بار می‌توان لایه‌برداری عمقی پوست را انجام داد.

این روش برای چه کسانی مناسب است؟


کاندید-پیلینگ-شیمیایی

تقریبا تمامی افراد می‌توانند از مزایای لایه‌برداری پوست بهره‌مند شوند. لایه‌برداری می‌تواند ظاهر پوست شما را به طور چشمگیری بهبود دهد و موجب شادابی و جوانی پوست شما شود. در صورتی که هر یک از مشکلات زیر را دارید، ممکن است کاندید مناسبی برای لایه‌برداری پوست باشید:

 • خشکی پوست
 • پوست چرب
 • آکنه
 • جای جوش
 • چین و چروک
 • لکه‌های پوستی
 • آسیب‌های خورشیدی پوست
 • پوست کدر و مرده

اگر پوست شما به خوبی بهبودی و ترمیم پیدا نمی‌کند یا مشکل پوست کلوئیدی را دارید، احتمالا کاندید مناسبی برای لایه‌برداری نیستید (خصوصا لایه‌برداری‌های عمیق که با خطر به جا ماندن جای زخم همراه هستند). اگر هر گونه عفونتی در پوست خود دارید بهتر است تا زمان برطرف شدن کامل آن صبر کنید. افراد مبتلا به جوش که ظرف 12 ماه گذشته از ایزوترتینوئین استفاده کرده‌اند نیز کاندیدهای مناسبی نیستند. افرادی که مشکلات قلبی دارند، نباید لایه‌برداری با فنول را انجام دهند.

اقدامات قبل از انجام لایه‌برداری پوست


قبل از انجام لایه‌برداری باید با پزشک متخصص مشورت کنید. در جلسه مشاوره می‌توانید سوالات و نگرانی‌های خود را مطرح کرده . اهداف خود از درمان را مشخص کنید تا پزشک تعیین کند که چه روش درمانی برای شما مناسب است. برای آن که مطمئن شویم که این روش درمانی برای شما مناسب است، سوابق پزشکی شما باید بررسی شوند. قبل از انجام لایه‌برداری باید از کیسه کشیدن پوست یا لایه‌برداری در خانه، رفتن به اتاق برنزه یا برنزه کردن در آفتاب خودداری کنید. برای انجام برخی روش‎های خاص لایه‌برداری، شما باید پوست خودتان را آماده کنید. برای مثال ممکن است لازم باشد برخی اقدامات مراقبتی پوست را از دو هفته قبل از لایه‌برداری انجام دهید. حتما به توصیه‌های پزشک در این مورد عمل کنید تا به بهترین نتایج ممکن از درمان برسید و ریسک بروز عوارض را کاهش دهید.

چگونگی انجام پیلینگ شیمیایی پوست


چگونگی-انجام-پیلینگ-شیمیایی-پوست

چگونگی انجام لایه‌ برداری پوست به نوع ماده مورد استفاده برای لایه‌برداری بستگی دارد.  معمولا برای انجام  لایه‌برداری سطحی، در ابتدا پوست پاکسازی میشود و سپس محلول پیلینگ روی پوست زده می‌شود. در برخی موارد، این محلول بعد از چند دقیقه برداشته می‌شود و در مواردی نیز ممکن است که شما کلینیک را در همین حالت ترک کنید و در خانه صورت خود را بشویید. در هنگام مالیدن محلول روی پوست شما تنها باید حس قلقلک کمی داشته باشید و نه چیزی بیشتر از این. البته در اغلب موارد شما هیچ‌چیزی حس نمی‌کنید. این درمان بسیار سریع و راحت است و ممکن است تنها 10 دقیقه طول بکشد. در لایه‌برداری متوسط نیز در ابتدا پوست کاملا پاکسازی می‌شود. در برخی موارد برای خنک کردن پوست از یک فن استفاده می‌شود و سپس ماده‌ی پیلینگ خنثی‌سازی شده و شسته می‌شود. از آنجایی که عمق لایه‌برداری کمی بیشتر است ممکن است کمی پوستتان احساس خارش و سوزش داشته باشد. در لایه‌برداری عمیق مانند لایه‌برداری با فنول، در ابتدا از بی‌حسی موضعی برای بیحس کردن پوست استفاده می‌شود. همچنین ممکن است داروی آرام‌بخش به شما داده شود. لیفت عمیق معمولا همراه با عمل لیفت صورت یا سایر عمل‌های جراحی انجام می‌شود. لایه‌برداری عمقی می‌تواند خطرناک باشد و بر ضربان قلب شما تاثیر بگذارد و بنابراین لازم است ضربان قلب شما در حین لایه‌برداری تحت نظر باشد. اگر قرار است لایه‌برداری روی صورت انجام شود، در ابتدا یک طرف صورت لایه‌برداری می‌شود و پس از 30 دقیقه، طرف دیگر صورت لایه‌برداری می‌شود. زمانی که محلول روی صورت مالیده می‌شود، رنگ آن سفید می‌شود. بعد از شستن صورت ممکن است روی پوست، وازلین یا چسب ضدآب زده شود. از آنجایی که از بیحسی موضعی استفاده می‌شود،  شما هیچ دردی را حس نمی‌کنید.

بعد از پیلینگ پوست صورت و بدن


بعد-از-پیلینگ-پوست-صورت-و-بدن

در صورتی که لایه‌برداری سطحی انجام داده باشید، تا چند روز پوست شما کمی صورتی خواهد بود و از روی آن پوسته‌هایی جدا می‌شود. اما شما می‌توانید بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمانی خود، به فعالیت‌های روزانه خود بپردازید. بعد از لایه‌برداری با عمق متوسط ممکن است بعد از درمان صورت شما نسبتا متورم و دردناک باشد. می‌توانید برای کنترل این درد از داروی مسکن و پماد آنتی‌بیوتیک استفاده کنید تا ریسک بروز عفونت را نیز کاهش دهید. باید از خاراندن و کندن پوسته‌های روی پوست خودداری کنید چرا که این کار موجب خونریزی و به جا ماندن جای زخم می‌شود. ریکاوری بعد از لایه‌برداری عمیق چند هفته طول می‌کشد. برخی افراد بعد از این لایه‌برداری احساس مریضی و بی حالی می‌کنند و بنابراین یک نفر باید آن‌ها را تا خانه برساند. بعد از لایه‌برداری احتمال بروز درد و ناراحتی پوست زیاد است و پوست شما قرمز و متورم است و حالتی مانند آفتاب‌سوختگی دارد. باید داروهای مسکن و آنتی بوتیک را طبق دستور پزشک مصرف کنید. بعد از مدتی پوست شما به شدت پوسته‌پوسته می‌شود که ممکن است به نظر شما وحشتناک بیاید و پوستتان نیز خارش زیادی داشته باشد. باید از خاراندن و کندن پوسته‌ها خودداری  کنید. قرمزی پوست ممکن است تا 3 ماه نیز ادامه داشته باشد. در تمامی موارد باید از قرارگیری در معرض آفتاب خودداری کنید و از کرم ضدآفتاب استفاده کنید، حتی اگر هوا کاملا آفتابی نباشد.

چه زمانی می‌توان نتیجه را مشاهده کرد؟


نتایج-پیلینگ

زمانی که پست شما کاملا بهبودی پیدا کند، می‌توانید نتایج را مشاهده کنید. مدت زمان بهبودی به نوع لایه‌برداری بستگی دارد و بین 1 روز (برای لایه‌برداری سطحی) تا 14 روز (لایه‌برداری عمقی) متغیر است. برای رسیدن به نتایج نهایی لایه‌برداری که مد نظر شماست ممکن است لازم باشد که 3 تا 5 بار لایه‌برداری انجام دهید.

نتایج به دست آمده چقدر ماندگاری دارند؟


در اغلب موارد، نتایج به دست آمده همیشگی نیستند چرا که طبیعتا با بالا رفتن سن شما، پوستتان پیر می‌شود. اگر شما آسیب‌های خورشیدی بسیاری روی پوست خود داشته باشید، احتمالا در آینده مجددا لکه‌ها و ضایعاتی روی پوست مشاهده خواهید کرد.

پیلینگ شیمایی بعدی را چه موقع می‌توان انجام داد؟


برای حفظ نتایج به دست آمده می‌توانید به صورت دوره‌ای، لایه‌برداری سطحی یا متوسط انجام دهید. متخصص پوست شما با توجه به شرایط خاص شما خواهد گفت که هر چند وقت یک‌بار به لایه‌برداری نیاز دارید. اما هر شخص تنها یک‌بار می‌تواند لایه‌برداری عمقی انجام دهد.

 این روش چه عوارضی دارد؟


در صورتی که لایه‌برداری توسط پزشک متخصصی انجام شود که تجربه کافی در این زمینه را دارد، عوارض جانبی احتمالی بسیار کم خواهند بود. برخی بیماران ممکن است به عوارض زیر دچار شوند:

 • قرمزی پوست که ممکن است چند ماه ادامه داشته باشد.
 • تیره شدن موقتی پوست
 • روشن شدن پوست (لایه‌برداری متوسط و عمیق)
 • در موارد نادری، زخم شدن پوست (در صورت انجام لایه‌برداری توسط متخصص، احتمال بروز آن بسیار کم است)

هزینه پیلینگ پوست چقدر است؟


هزینه‌ لایه‌ برداری پوست برای هر یک از بیماران تفاوت بسیاری می‌کند و به این موضوع بستگی دارد که لایه‌برداری پوست، سطحی، متوسط یا عمقی بوده است. شدت مشکل پوست، گستردگی ناحیه مورد نظر، تجربه و تبحر پزشک، محل جغرافیایی کلینیک از دیگر عوامل مهم در تعیین هزینه نهایی لایه‌برداری و پاکسازی پوست صورت هستند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است