گونه گذاری با ژل و چربی بدن برای حجم دادن و رفع افتادگی گونه ها

گونه‌های برجسته و پر بودن بخش میانی صورت از دیرباز نشانه جوانی و سلامتی بوده‌اند.  متاسفانه، هنگامی که سن بالا می‌رود حجم گونه‌ها و  صورت شروع به کم شدن می‌کنند، این باعث می‌شود فرد نحیف و  بیمار به نظر برسد. وقتی گونه‌ها شروع به افتادن می‌کنند، چین‌های نازوبیال اطراف دهان – یا همان خطوط خنده - بیشتر به چشم می‌ایند و گونه‌ها شروع به افتادن می‌کنند. این مساله می‌تواند به شدت بر ظاهر فرد و احساسی که افراد نسبت به  ظاهرشان دارند تاثیر بگزارد.

خوشبختانه روش‌های پیشرفته و غیر‌جراحی‌ برای برجسته‌سازی گونه وجود دارند که حجم از دست رفته گونه‌ها را به آنها بازگردانده و کمک می‌کند تا افراد دوباره احساس جوانی کنند.

تزریق ژل و چربی روش‌های متداول و کم خطری هستند که برای گونه گذاری کاربرد زیادی دارند.

گونه گذاری روشی است که ظاهر گونه را بهبود می‌بخشد- ممکن است برخی افراد بخواهند شکل گونه‌ها را تغییر دهند، برخی بخواهند گونه را بالا بکشند ؛ و بعضی دیگر بخواهند حجم انها را افزایش دهند. بعضی دیگر از افراد کل زندگی ‌شان درگیر گونه‌های چاق خود هستند و آرزو دارند گونه‌هایی ظریفتر داشته باشند. متخصصین کلیینیک زیبایی سپید، برای افزایش حجم گونه‌‌ها، ترجیح می‌دهند که از روش تزریق پرکننده‌های اسید هیالورونیک، و یا تزریق چربی که از بدن خود شخص برداشته شده استفاده کنند. متخصصین ما، در طول جلسه مشاوره، درباره دغدغه‌ها، اهداف و انتظار نهایی شما با شما گفتگو خواهند کرد. سپس ساختار چهره، کیفیت پوست و ساختار استخوانی صورت شما را ارزیابی کرده و توصیه‌هایی که احساس می‌کنند به شما در دستیابی به اهداف زیباشناختی‌تان کمک می‌کند ارایه می‌دهند. همچنین درصورت تمایل شما، هر نوع خطر یا عوارض جانبی در روش‌های غیر-جراحی گونه‌گذاری ممکن است ایجاد شود را با شما مطرح خواهند کرد. اطلاعات مربوط به روش‌های مراقبت از پوست و سایر روش‌ها نیز در همان جلسه می‌توانند مطرح شوند. برای دریافت اطلاعات بیشتر یا رزرو نوبت می‌توانید با شماره‎ی 02122637408 و 02188945723 و 02166124807 تماس حاصل فرما‌یید.

مزایای تزریق ژل برای برجسته کردن گونه


گونه‌گذاری با فیلر روشی موثر، غیر-جراحی و با کمترین میزان تهاجم برای کسانی است که دوست دارند گونه‌هایی پرحجمتر داشته  و چهره‌ای شکیل تر و متعادلتر داشته باشند. از آنجا که به حجم گونه با یک پرکننده افزوده می‌شود، به زمان کمتری برای رسیدن به نتایج طبیعی‌تر نیاز است و کبودی و عوارض جانبی کمتری هم پیش می‌آید.علاوه بر این، چون به بیهوشی عمومی نیاز نیست، خود بیمار می‌تواند در طول کار  با نگاه کردن به یک آینه دستی و ارائه بازخورد به پزشک، نتیجه کار را کنترل کند.

تزریق ژل به گونه‌ برای چه کسانی مناسب است؟


 • گونه گذاری با ژل برای زنان و مردانی که می‌خواهند گونه‌های برجسته‌تر و چشم‌گیرتری داشته باشند مناسب است.
 • تزریق فیلر برای کسانی که کمی سنشان بالا رفته : استفاده از پر‌کننده‌ها بیشتر به منظور جوانسازی صورت و دست‌یابی به ظاهری جوانتر، و بازگرداندن حجمی است که گونه‌ها در طول زمان به طور طبیعی از دست داده‌اند.
 • تزریق ژل برای برای ازگرداندن حجم کاهش یافته گونه‌ها در اثر کاهش وزن: در برخی افراد پس از کاهش وزن، چهره حجم و حالت پری خود را از دست می‌دهد. بازگرداندن این حجم با روش گونه ‌گذاری غیر-جراحی می‌تو‌اند به ظاهر آنان تعادل و زیبایی ببخشد.
 • تزریق پر‌کننده برای جوانان: در افراد جوانتر، گونه‌گذاری به منظور داشتن گونه‌هایی زیباتر و برجسته‌تر، و قوسی زیبا موازی با خط فک انجام ‌ می‌شود. و اگر کسی به طور طبیعی صورت لاغری داشته باشد، تزریق فیلر می‌تواند به فرد کمک کند تا ظاهری زیباتر و متفاوت پیدا کند.

چگونگی تزریق ژل در گونه‌ها


توصیه می‌شود که بیمار برای جلوگیری از کبودی و خونریزی از آسپیرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل ناپروکسن، آسپیرین و ایبوپروفن ) از حدود یک هفته قبل از تزریق استفاده نکند.

می‎توان از کرم بی‌حسی  قبل از تزریق استفاده کرد، اما به طور کلی تزریق ژل در صورت درد زیادی ندارد.  به خصوص اگر پرکننده‌ای که به کار می‌برند حاوی لیدوکائین باشد. پس از آن پزشک با ملایمت و به شیوه‌ای ماهرانه، ژل انتخابی را به گونه‌ها  و نواحی مورد نظر تزریق می‌کند. کل پروسه حدود 15 تا 30 دقیقه در مطب پزشک طول می‌کشد.

مراقبت‌های لازم بعد از تزریق ژل


بلافاصله پس از تزریق به منظور کاهش تورم و احتمال کبود شدن، یک بسته یخ  به بیمار داده می‌شود تا روی نواحی تزریق بگذارد. تورم خفیف در محل تزریق امری معمول است، اما کبودی نه، هر چند که تا حدودی احتمال کبودی هم وجود دارد. ممکن است کمی حساسیت، قرمزی موقت و یا برآمدگی نیز در محل تزریق پیش بیاید که به طور معمول، در طول یک هفته پس از تزریق تمامی این عوارض خود به خود برطرف می‌شوند.

نیازی به استراحت و ماندن در خانه  بعد از تزریق ژل نیست و بیماران قادرند  بلافاصله  به فعالیت‌های طبیعی خود ادامه دهند. هرچند بهتر است در صورت امکان از انجام فعالیت‌های شدید، و قرار گرفتن طولانی مدت در برابر گرما، در ساعات باقیمانده  از روز تزریق اجتناب شود.

چه زمانی نتایج را می‌بینم؟


گونه بعد از تزریق  به خاطر تورم و خود فیلر، پرتر و حجیم‌تر خواهد شد. بیمار نتیجه نهایی تاثیر ژل به تنهایی را فقط چند روز پس از بر‌طرف شدن  تورم مشاهده خواهد کرد.

عوارض جانبی تزریق ژل


مثل هر درمان دیگری، گونه‌گذاری با تزریق فیلر هم عوارض جانبی‌ای دارد. موارد رایج این عوارض شامل تورم، کبودی و اندکی ناراحتی پس از تزریق می‌باشد. خطر عفونت اگر‌چه کم است اما وجود دارد. پزشک از بیمار می‌خواهد که بعد از درمان  صورت خود را لمس نکند، و  از آرایش واستفاده از محصولات مراقبتی پوست اجتناب کند.

ممکن است عوارض جانبی جدی تری نیز ایجاد شوند، که پزشک در زمان مشاوره در مورد آن‌ها به بیمار اطلاعات خواهد داد و بر این اساس بیمار پیش از درمان، رضایت‌نامه‌ای را پر و امضا می‌کند.

مزایای تزریق چربی در گونه


تزریق چربی، که به عنوان انتقال چربی یا پیوند چربی نیز شناخته می‌شود، یک روش ایده‌آل برای افزایش حجم  صورت به منظور به دست آوردن ظاهری جوان‌ترو شادابتر است. فرایند انتقال چربی شامل برداشتن سلول‌های چربی از یک قسمت از بدن و انتقال آنها به نقاط دیگر بدن است، و معمولا برای بازگرداندن حجم ناحیه میانی صورت به کار می‌رود.

تکنیک انتقال چربی مزایای متعددی نسبت به پرکننده‌های مصنوعی دارد از جمله این که:

 • نتایج پایدارتری نسبت به پرکننده‌های آزمایشگاهی دارد.
 • نتایج طبیعی تر به نظر می‌رسد و احساس می‌شود.
 • چربی انتقال یافته از زیر پوست دیده نمی‌شود.
 • روش بسیار کم  تهاجم است.

یکی دیگر از مزایای انتقال چربی این است که بافت چربی بدن بیمار دارای تعداد زیادی سلول‌های بنيادي قدرتمند است – سلول‌هایی که به صورت طبیعی خود را تجدید می‌کنند و توانایی ویژه‌ای برای تبدیل شدن به انواع سلول‌های خاص برای جوان سازی پوست  را دارند. به عنوان بخشی از روند انتقال چربی، بیمار ممکن است تصمیم بگیرد از سلول‌های بنیادی خود نیز استفاده کند- این روش گاهی اوقات به عنوان "چهره سازی" با سلول‌های بنیادی شناخته می‌شود؛ اگرچه این روش به لحاظ فنی، به هیچ وجه  یک لیفت صورت یا چهره‌سازی کامل نیست، اما  رویکردی جامع تر در جوان‌سازی کل صورت است.

 چه کسی گزینه خوبی برای انتقال چربی است؟


اگر اثار افزایش سن در چهره فرد در حد متوسط ​​باشد، یا قبلا جراحی لیفت صورت انجام داده و نمی‌خواهد عمل جراحی دیگری انجام دهد، انتقال چربی یک روش  ایده‌آل غیر جراحی  برای جوان سازی صورت است. این روش کاملا بر اساس شرایط فردی بیمار انجام می‌گیرد. ممکن است بر اساس نتیجه مورد نظر بیمار، برای ایجاد یک چهره‌ای  متعادل  نیاز به متعادل ‌سازی یا حذف چربی از بعضی مناطق صورت نیز باشد.

اقدامات قبل از تزریق چربی


الزامات مورد نیاز قبل ازعمل تزریق چربی :

 • شرایط سلامتی فعلی بیمار و همچنین داروها و حساسیت‌های دارویی بررسی خواهد شد.
 • یک سری آزمایش‌های معمول و عمومی انجام می‌شود
 • مهم است که قبل از اجرای هر روش چهره‌ ه‌سازی ( مثل تزریق چربی، تزریق ژل، لیفت صورت و ....) از پوست در برابر اشعه‌های مضر آفتاب با مصرف کرم‌های ضد آفتاب و ...حفاظت شود.
 • حداقل دو هفته قبل و یک هفته پس از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید، زیرا نیکوتین می‌تواند گردش خون و روند بهبودی را مختل کند.

چگونگی تزریق چربی در گونه‌ها


انتقال چربی معمولا به صورت سرپایی انجام می‌شود. و مراحل آن عبارتند از:

برداشت چربی

 پروسه انتقال چربی، با لیپوساکشن شروع می‌شود تا  مقداری از چربی اضافی از ناحیه اهدا کننده برداشت شود. این ناحیه می‌تواند شکم، باسن، پهلو‌ها، چربی‌های کنار ران و باسن، ران‌ها  یا حتی غبغب باشد. برای این که تا جایی که امکان دارد سلول‌های چربی سالم و اسیب ندیده برداشت شوند، از لیپوساکشن بسیار کم مکش استفاده می‌شود. سلول‌های چربی از ناحیه اهدا کننده توسط یک سوزن کوچک مخصوص تزریق زیر‌جلدی، یا کانولایی که به طور خاص برای جلوگیری از آسیب‌ دیدگی سلول‌های چربی طراحی شده است، برداشته می‌شوند.

جداسازی سلول‌های چربی

پس از آن که به مقدار کافی چربی از بافت اهدا کننده برداشته شد، چربی با سرعت بسیار زیاد در یک سانتریفیوژ چرخانده می‌شود تا سلول‌های چربی را از ناخالصی‌ها و مایعاتی که آن‌ها نیز با لیپوساکشن همراه چربی خارج شدهند‌اند  جدا کنند. سپس سلول‌های چربی آسیب دیده  کنار گذاشته می‌شوند. در نهایت فقط از سلول‌های کامل و سالم و تمیز چربی برای انتقال و تزریق چربی استفاده می‌شود.

تزریق مجدد چربی

انتقال چربی با تزریق مجدد سلول‌های چربی به نواحی مورد نظر روی گونه تکمیل می‌شود. در این مرحله، پزشک از قبل ناحیه مورد نظر برای تزریق مجدد چربی را به منظوراصلاح نواقص، متعادل‌سازی یا ایجاد برجستگی‌های بیشتر شناسایی کرده است. حال برای دستیابی به نتیجه مد‌نظر از تزریق چربی، پزشک با استفاده از یک سرنگ تزریقی جداگانه، سلول‌های چربی را در عمق مورد نیاز تزریق می‌کند.

مراقبت‌های بعد از تزریق


هنگامی که انتقال چربی به گونه‌ها کامل می‌شود، بیمار ممکن است در نواحی  اهدا کننده یا گیرنده روی صورت دچار کبودی یا تورم شود. انتظار می‌رود که  تورم در عرض چند روز از بین برود. هرگونه احساس ناراحتی یا درد را می‌توان با دارو کنترل کرد. مثل تمام روش‌های درمانی دیگر،در این مورد هم، بیمار باید تمام دستورالعمل‌های پس از عمل که پزشک ارایه کرده را دنبال کند. بسیاری از بیماران در عرض چند ساعت یا یکی دو روز پس از عمل انتقال چربی به فعالیت‌های روزمره خود باز می‌گردند. مدت زمان بهبودی برای بیماران مختلف، بسته به میزان چربی که برداشته شده، چربی‌ای که تزریق شده، مناطقی از بدن که مورد درمان قرار گرفته و عوامل خاصی چون شیوه زندگی فرد بیمار( مثلا این که بیمار سیگار بکشد یا نه)، متفاوت است.

آیا نتایج نهایی بلافاصله پس از تزریق چربی قابل مشاهده است؟


اگر چه بعضی از نتایج زیباسازی تزریق چربی بلافاصله بعد از این عمل قابل مشاهده است، اما به طورکلی 3 تا 6 ماه طول می‌کشد تا نتایج کامل مشخص شوند، مخصوصا برای بیمارانی که مقدار قابل توجهی از چربی تزریق کرده‌اند. در طول این زمان هرگونه تورمی به طور کامل از بین می‌رود. علاوه بر این، سلول‌های بنیادی منتقل شده تا 3 ماه به تولید سلول‌های چربی جدید در منطقه درمان ادامه می‌دهند. سلولهای چربی که پس از آن زنده مانده‌اند، ممکن است به طور دائم در منطقه تحت درمان باقی خواهند ماند.

معمولا از آنجا که انتظار می‌رود مقداری از چربی توسط بدن دوباره جذب شود، معمولا پزشک میزان بیشتری چربی تزریق می‎کند.  چربی اضافه به‌علاوه تورم بعد از تزریق، به این معنی است که حداقل 7 تا 10 روز طول می‌کشد تا بیمار بتواند نتایج واقعی را ببیند.

عوارض تزریق چربی


خطرات و عوارض بعد از انتقال چربی گونه معمولا بسیار نادر است، به ویژه هنگامی که این روش توسط یک پزشک آموزش دیده انجام شود. ممکن است پس از تزریق عفونت یا تغییر درحواس ناحیه درمانی ایجاد شود.

هزینه تزریق ژل و چربی در گونه چقدر است؟


هزینه‌ها به نسبت روشی که برای بیمار به کار‌ می‌رود بسیار متفاوت خواهد بود. در تزریق ژل هزینه بستگی به میزان و نوع ژل یا فیلری دارد که استفاده می‌شود. تعداد جلسات درمان، مراقبت و آزمایش‌های  قبل و بعد از تزریق و تجربه و تبحر پزشک نیز در تعیین هزینه نهایی تزریق موثر هستند.

از آنجا که این روش در مورد هر بیمار متفاوت است، درباره هزینه‌های انتقال چربی و تزریق فیلر یا پرکننده در طی مشاوره اولیه  با پزشک بحث خواهد شد.

پرسش‌های متداول


برخی از سوالات رایج مردم درباره تزریق ژل و چربی در گونه عبارت اند از:

از چه نوع بیهوشی استفاده می‎شود؟

نوع  بیهوشی که پزشک به کار می‌برد بستگی به پیچیدگی روش دارد. اگر تزریق چربی  به صورت  به تنهایی انجام شود، پزشک غالبا از آرام‌بخش یا بی‌هوشی خفیف استفاده می‌کند. اگر پزشک تزریق چربی را با جراحی‌های دیگری ترکیب کند، بیشتر احتمال دارد که از روش بی‌هوشی عمومی در طول کار استفاده کند.

برای تزریق فیلر یا ژل، گونه‌ها بی‌حس می‌شوند تا احساس ناراحتی و یا درد برای بیمار به حداقل برسد. در این روش معمولا از یک بی‌حسی موضعی و همچنین لیدوکائین برای بی‌حس نگه‌داشتن  گونه در طول تزریق استفاده می‌شود.

چربی از کجا برداشته می‌شود؟

چربی از ذخیره‌های چربی بدن خود بیمار، معمولا از شکم، ران و یا باسن، از طریق لیپوساکشن گرفته می‌شود.

روش‌های پیوند چربی کدامند؟

سه روش مختلف برای پیوند چربی وجود دارد که می‌توانند برای انتقال (تزریق) چربی به  بدن مورد استفاده قرار گیرند. هر یک از روش‌ها کاربرد و مزایای خود دارد.

 • پیوند چربی ساختاری: در این نوع پیوند ذرات بزرگتر چربی برداشت شده و برای جایگزینی کاهش حجم قابل توجه نواحی  مثل باسن،  سینه و غیره از ان‌ها استفاده می‌شود. ممکن است پس از ایمپلنت سینه یا باسن ایرادات و یا عدم تقارن ایجاد شود. اگر نیازی به بزرگتر شدن ظاهر سینه یا باسن باشد می‌توان از پیوند چربی استفاده کرد.
 • پیوند چربی میکرو: در این نوع پیوند ذرات کوچکتر چربی برداشت می‌شود. این روش برای اصلاح خطوط ظریف روی صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش از این جهت که چروک‌ها و خطوط ظریف صورت را اصلاح می‌کند شبیه تزریق فیلر است. عاملی که پیوند چربی میکرو را از دیگر پرکننده‌ها متمایز می‌سازد، طول مدت دوام حجم افزوده شده است. به طور کلی، اثرات تزریق چربی می‌تواند تا سال‌ها طول بکشد و در برخی موارد برای همیشه باقی بماند.
 • سلولای بنیادی نانو: در این روش "سرم چربی" در یک سانتریفیوژ چرخانده می‌شود تا به غلظت بالایی از سلول‌های بنیادی برسد. این سرم از سلول‌های بنیادی برای بهبود ظاهر، بافت و کیفیت پوست مورد استفاده قرار می‌گیرد. اثر این روش فوری نیست، بلکه فرایندی پیشرونده است و  طی یک دوره 2 ماهه اتفاق می‌افتد.

تزریق چربی به گونه چقدر طول می‌کشد؟

اغلب، جلسه انتقال چربی به صورت کمتر از یک ساعت طول می‌کشد. این فرایند دو بخش دارد که قسمت اول آن برداشت چربی، و قسمت دوم آن انتقال چربی به ناحیه مورد نظر است.

آیا برای تزریق چربی برش‌هایی روی پوست انجام می‌شود و آیا جوش‌گاهی باقی می‌ماند؟

در مرحله برداشت چربی، پزشک در ناحیه  اهدا کننده، برش‌های بسیار کوچک  3 میلی متری ایجاد می‌کند. این برش‌ها معمولا انقدر کوچک هستند که عملا جوش‌گاهها نامرئی هستند. در مرحله‌ای که پزشک چربی را به  صورت تزریق می‌کند، از یک کانالای بسیار ظریف استفاده می‌کند، که باعث ایجاد سوراخ بسیار کوچکی می‌شود که نیازی به بخیه شدن ندارد و جوش‌گاه به جا مانده از آن عملا نامریی است.

چقدرر وقت پس از تزریق چربی می‌توان سر کار برگشت؟

با توجه به وجود تورم و نیز برخی ناراحتی عمومی، بسیاری از بیماران دریافته‌اند  که حدود یک هفته مرخصی از کار برایشان مفید خواهد بودد. در بیشتر موارد، بیمار می‌تواند هر گونه ناراحتی ناشی از تزریق چربی را با یک مسکن معمولی مدیریت کند. در صورت نیاز پزشک می‌تواند داروهای قویتری تجویز کند.

چقدرر وقت پس از تزریق چربی می‌توان دوباره ورزش  کرد؟

یک روز بعد از عمل انتقال چربی به صورت بیمار می‎تواند پیاده روی کوتاه و سبک انجام دهد. در حقیقت توصیه می‎شود که بیمار به محض امکان پس از تزریق چربی، فعالیتهای بدنی سبکی را انجام دهد. تا حداقل 10 روز بعد از تزریق باید از انجام تمرینات و ورزشهای شدیدتر اجتناب شود.

تزریق ژل(فیلر) به گونه چقدر طول می‎کشد؟

گونه‌گذاری  با روش تزریق فیلر  بسته به اندازه و شکل منطقه تحت درمان، می‎تواند از پنج تا سی دقیقه طول بکشد.

چه مدت زمان بعد از تزریق ژل، می‌توان به فعالیت‌های عادی روزمره  بازگشت؟

بیمار به احتمال زیاد در عرض چند روز پس از برطرف شدن تورم می‌تواند فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرد.

تاثیر فیلر تا چه مدت دوام خواهد داشت؟

اثر تزریق ژل‌ها و فیلر‌های موقتی به گونه بین 12-18 ماه می‌باشد.

آیا تزریق ژل به گونه‌ها اذیت‌ کننده است؟

ناراحتی و درد جزئی برای انجام درمان وجود دارد. برای تزریق به گونه‌ها از کانولا استفاده می‌شود. کانولا بعد از بی‌حسی موضعی که برای کاهش درد استفاده شده، وارد ناحیه مورد نظر می‌شود. ژلی که برای گونه‌گذاری و حجم دادن به چهره استفاده می‌شود حاوی یک بی‌حس کننده موضعی است، به همین دلیل همین‌طور که ژل  تزریق می‌شود به کم شدن درد نیز کمک می‌کند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است