6 راه برای از بین بردن آفتاب سوختگی و آشنایی با راههای جلوگیری آن

آفتاب-سوختگی

افراد از هر نوع پوستی دچار آفتاب سوختگی از ناحیه صورت، گردن، دست‌ها و پاها می‌شوند. آفتاب سوختگی در اثر تماس مکرر و طولانی مدت با اشعه ماوراءبنفش خورشید رخ می‌دهد و لکه‌های قهوه‌ای رنگ (لکه‌های پیری، لکه‌های کبدی)، گشادگی عروق خونی و خطوط ریز و چین و چروک را موجب می‌گردند. خوشبختانه، روش‌های درمانی متعددی در خصوص درمان آفتاب سوختگی پوست وجود دارند. این روش‌های درمانی از درمان‌های موضعی گرفته تا لیزردرمانی در دسترس قرار دارند. رعایت یک برنامه مراقبت از پوست که هم از آفتاب سوختگی پوست پیشگیری کند و هم مشکل را برطرف سازد، حائز اهمیت است.

خورشید نور ماوراءبنفش زیان باری از خود ساطع می‌کند و این نور عامل اصلی آفتاب سوختگی پوست شناخته می‌شود. تماس با اشعه‌های ماوراء بنفش خورشید به مرور زمان باعث مشکلات متعدد پوستی می‌گردند و روند پیری پوست را سرعت می‌بخشند. در واقع تحقیقات نشان می‌دهد اشعه‌های ماوراء بنفش علت 80% از مشکلات پیری پوست هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع روش‌های درمان آفتاب سوختگی در کلینیک سپید با شماره‌های 02122637408 و 02188945723 و 02166124807  تماس حاصل فرمایید.

آفتاب سوختگی چه پیامدهایی به بار می‌آورد؟


آسیب‌هایی که نور خورشید ممکن است به پوست شما وارد کند:

چین و چروک

هنگامی که فردی دچار آفتاب سوختگی می‌شود، بیشترین آسیب متوجه پوست بدن اوست. اشعه‌های ماوراء بنفش به کلاژن و الاستین آسیب می‌رسانند، دو پروتئینی که در حفظ نرمی پوست نقش دارند. علاوه براین، تماس بیش از اندازه با نور آفتاب موجب آسیب دیدگی DNA سلول پوستی می‌گردد، و در نتیجه تغییرات فیزیکی همچون چین و چروک صورت را با گذشت زمان به بار می‌آورد.

لکه‌های پیری

سلول‌های پوستی به منظور محافظت از خود در برابر اثرات زیان بار خورشیدی ماده شیمیایی موسوم به ملانین ترشح می‌کنند. شاید خنده دار باشد که بگوییم نور زیاد آفتاب می‌تواند موجب چسبیدگی بیشتر ملانین به یکدیگر شود و در نهایت لکه‌های تیره یا قهوه‌ای رنگ پهنی موسوم به لکه‌های پوستی را بوجود بیاورد.

خشکی پوست

چیز عجیبی نیست اگر بگوییم خورشید پوست بدن را از رطوبت و آب محروم می‌سازد. تماس بیش از اندازه با نور آفتاب ممکن است آفتاب سوختگی، ظاهر خاکستری، دانه دانه و زمختی در پوست ایجاد کند.

درمان آفتاب سوختگی پوست


هیچ کس نمی‌تواند از روند طبیعی پیری پوست مانند نازک شدن، خطوط پوستی و چین و چروک آن جلوگیری کند. خال‌ها، جای زخم و سوختگی، خال‌های مادرزادی با افزایش سن تغییراتی در پوست بدن ایجاد می‌کنند. افزون براین، آفتاب سوختگی نیز به مرور زمان روند پیری پوست را بدتر می‌کند. هرچند تعداد زیادی کرم‌های ضدآفتاب در بازار قابل دسترس هستند، اما بعضی مواقع برخی نشانه‌های برجسته‌تر پیری پوست و آفتاب سوختگی نیازمند درمان‌های تهاجمی‌تر بر روی پوست هستند، از جمله:

جوانسازی غیر تخریبی پوست جهت درمان آفتاب سوختگی

جوانسازی

جوانسازی غیر تخریبی پوست جهت بهبود و درمان آفتاب سوختگی پوست از روش‌های درمانی بر پایه لیزر، نور و انرژی بهره می‌برد.

علت انتخاب روش جوانسازی غیرتخریبی پوست جهت درمان آفتاب سوختگی

برخلاف روش جوانسازی پوست بالیزر، لایه برداری، درموابریژن و سایر روش‌های تهاجمی‌تر، این روش باعث از بین رفتن لایه فوقانی پوست نمی‌شود. این روش درمانی را اغلب می‌توان در کمتر از یک ساعت انجام داد و زمان استراحت و بهبودی بعد از درمان نسبت به سایر درمان‌ها کمتر است.

آنچه باید درباره جوانسازی غیرتهاجمی پوست بدانید

در روش جوانسازی غیرتهاجمی پوست از ریزپرتوهای انرژی لیزری جهت ترمیم بافت آسیب دیده از بیرونی ترین تا داخلی ترین لایه پوست بهره گرفته می‌شود. فرآیند طبیعی و درمان کنندگی بدن قادر است بافت سالم و جدید را جایگزین بافت آسیب دیده کند و در نتیجه ظاهر پوست را سالم و جوانتر کند.

آماده سازی قبل از درمان

پزشک متخصص معمولا پیش از آغاز درمان به بررسی سوابق پزشکی بیمار خواهد پرداخت و معاینه‌ای از بدن وی به عمل می‌آورد. طی این جلسه پزشک و بیمار می‌توانند درباره پیش بینی‌ها، خطرات احتمالی و نتایج درمان با هم صحبت کنند. حتما پزشک را از هر گونه تبخال روی پوست خود آگاه سازید. بیماران موظفند از برنزه کردن و تماس مستقیم با نور آفتاب پیش از شروع درمان پرهیز کنند.

پیش بینی بعد از درمان

مدت زمان بهبودی پس از درمان بسیار کم است. بهبودی به تدریج رخ می‌دهد و کسب نتیجه نهایی چندین ماه زمان می‌برد. در برخی موارد، لازم است یک سری روش‌های درمانی اتخاذ گردد.

میکرولیپواینجکشن جهت درمان آفتاب سوختگی

میکرولیپواینجکشن

میکرولیپواینجکشن بدین صورت انجام می‌شود که پزشک چربی را از یک قسمت بدن برداشته و سپس چربی را جهت بازسازی و هموار کردن پوست به ناحیه آفتاب سوخته انتقال می‌دهد. با این تکنیک می‌توان ظاهر پوست تحت درمان را به مدت سه سال جوان و شاداب‌تر کرد. این درمان مخصوصا در ترمیم قسمت‌های قابل توجهی از پوست صورت و دست‌ها موثر است.

آنچه باید درباره میکرولیپواینجکشن بدانید

برای انجام این روش درمانی به کمی داروی بی‌حسی نیاز است. سلول‌های چربی از طریق لیپوساکشن و با استفاده از یک سوزن کوچک متصل به سرنگ از ناحیه سالم پوست (معمولا اطراف ناف، ران یا باسن) برداشته می‌شوند. سپس این چربی را به منظور خارج کردن مایعات اضافی پردازش می‌کنند و مجددا آن را با استفاده از سوزن دیگری به پوست آسیب دیده و دچار سوختگی تزریق می‌کنند.

پیش بینی‌های بعد از درمان

 • احساس درد معمولا جزئی است و با تزریق دارو قابل کنترل است.
 • معمولا کمی خون مردگی در ناحیه تحت درمان رخ می‌دهد.

لایه برداری جهت درمان آفتاب سوختگی

لایه-برداری

این تکنیک که به لایه برداری شهرت دارد با استفاده از یک محلول شیمیایی لایه بیرونی پوست فرسوده برداشته می‌شود و می‌توان ظاهر پوست را جوانسازی کرد. معمولا پوست جایگزین از ظاهر هموارتر و با چین و چروک کمتری برخوردار است. درمان به روش لایه برداری نتایج بهتری در قسمت صورت، گردن و دست‌ها به همراه دارد. این درمان مناسب بیمارانی است که دارای پوست سفید و موی بور هستند.

لایه برداری شیمیایی در مطب پزشک انجام می‌شود. متخصص پوست  ابتدا پوست بیمار را بطورکامل شستشو می‌دهد و سپس برای درمان ناحیه آسیب دیده از یک یا چند محلول شیمیایی استفاده می‌کند. برخی از این محلول‌ها عبارتند از اسید گلیکولیک، اسید تری کلرواستیک، اسید سالیسیلیک، اسید لاکتیک یا کربولیک. استعمال این نوع اسیدها موجب ترمیم زخم شده و امکان شکل گیری پوست جدید را فراهم می‌سازد. ممکن است طی درمان بیماران به مدت 5 تا 10 دقیقه دچار سوزش شوند. ممکن است از کمپرس‌های سرما به منظور تسکین درد استفاده شود. شاید از داروی مسکن برای لایه برداری‌های عمیق‌تر استفاده شود.

بعد از درمان بیماران در ناحیه تحت درمان دچار واکنشی شبیه به سوختگی می‌شوند. برخی از این واکنش‌ها عبارتند از:

 • قرمزی، همراه با پوسته پوسته شدن پوست به مدت 3 تا 7 روز.
 • ورم.
 • تاول‌هایی که ظرف 3 تا 14 روز بعد از لایه برداری سطحی-عمیق پوسته پوسته شده و به رنگ قهوه‌ای در خواهند آمد.
 • بیمار باید به مدت چند روز ناحیه تحت درمان را بانداژ کند.

بیمارانی که لایه برداری پوست انجام می‌دهند می‌بایست به مدت چند ماه بعد از درمان از تماس مستقیم با نور آفتاب پرهیز کنند. لایه برداری سطحی در فواصل زمانی 1 تا 4 هفته‌ای تکرار می‌شود. ممکن است لایه برداری سطحی تا عمقی هر 6 تا 12 ماه تکرار شود.

پیش از درمان، بیمار و متخصص پوست می‌بایست درباره انتظارات بیمار، خطرات احتمالی و نتایج درمان با یکدیگر مشورت کنند.

 • به منظور تصمیم گیری درباره عمق لایه برداری شیمیایی، اهداف درمان و آفتاب سوختگی با پزشک مشورت کنید.
 • اگر هر گونه جای زخم قبلی، تبخال یا اثرات ناشی از پرتو ایکس روی صورت دارید به پزشک نشان دهید.
 • از مصرف دارو و مکمل‌های تاثیرگذار در لخته شدن خون مانند آسپرین، ایبوپروفن یا ویتامین E به مدت 10  روز قبل از جراحی پرهیز کنید.
 • از مصرف داروهایی همچون رتین-A، رنوا یا اسید گلیکولیک پرهیز کنید.
 • حتما ترتیبی دهید یک همراه شما را بعد از جراحی تا منزل انتقال دهد.

درموابریژن جهت درمان آفتاب سوختگی

درموابریژن

درموابریژن به درمانی گفته می‌شود که از طریق دستگاه تراش جراحی قسمت آفتاب سوخته پوست برداشته می‌شود. درموابریژن به عنوان یک درمان کمتر تهاجمی شناخته می‌شود. این تکنیک درمانی را می‌توان در مطب پزشک انجام داد. مدت زمان بهبودی نسبت به سایر درمان‌ها کمتر است. ابتدا از یک اسپری سردکننده بافت جهت بی‌حس کردن ناحیه تحت درمان استفاده می‌شود. سپس پزشک با استفاده از یک برس مخصوص اقدام به برداشتن پوست آسیب دیده در ناحیه بی‌حس شده می‌کند و با این کار امکان جایگزینی پوست سالم را فراهم می‌سازد. معمولا پوست جدید با ظاهری هموار و بازسازی شده نمایان می‌شود. نتایج این درمان شگفت انگیز و بلند مدت است.

پیش بینی بعد از درمان

مدت زمان بهبودی و التیام بعد از درموابریژن به اندازه و عمق ناحیه تحت درمان بستگی دارد. بیماران موظفند:

 • به منظور جلوگیری از بروز عفونت بهتر است چندین مرتبه در روز ناحیه تحت درمان را شستشو دهید.
 • برای تسریع در روند بهبودی بهتر است پماد و پانسمان زخم‌ها را تعویض کنید.
 • از تماس با نور خورشید پرهیز کنید.
 • رویش مجدد پوست ظرف 5 تا 8 روز رخ می‌دهد. درابتدا پوست جدید ظاهری صورتی یا قرمز رنگ دارد و ظرف 6 تا 12 هفته به رنگ طبیعی پوست تغییر می‌کند. بطورکلی احساس درد و ورم بعد از درمان جزئی است، بااینحال در برخی موارد داروهای مسکن و استروئیدی تجویز می‌گردند. ممکن است متخصص پوست جهت کنترل پیشرفت بهبودی یک جلسه تکمیلی با بیمار ترتیب دهد.

  لیزر سطحی جهت درمان آفتاب سوختگی

  لیزر-سطحی

 

 • لیزر سطحی به درمانی اطلاق می‌گردد که در آن از یک دستگاه لیزر جهت برداشتن لایه‌های بالایی پوست بهره گرفته می‌شود. بعضی مواقع به این تکنیک لایه برداری با لیزر نیز گفته می‌شود زیرا به منظور رشد دادن سلول‌های جدید و جوان‌تر پوست، سلول‌های قدیمی پوست برداشته می‌شوند. ازآنجاکه در این تکنیک از لیزر بهره گرفته می‌شود، متخصص پوست با دقت عمق لایه برداری را تحت کنترل دارد تا کمترین آسیبی به بافت‌های مجاور وارد نگردد. بعضی اوقات پیش از درمان به بیمار داروی آنتی بیوتیک یا ضد ویروس تجویز می‌شود.

اساسا لیزر سطحی تاثیر خود را با برداشتن لایه فوقانی پوست آسیب دیده می‌گذارد. علاوه براین، این تکنیک با حرارت دادن لایه‌های زیرین پوست موجب تسریع در روند ترشح کلاژن می‌شود و از این طریق باعث تحریک و ترمیم پوست تحت درمان با ظاهری هموار و صاف‌تر می‌گردد. این تکنیک درمانی قادر است پرتوهای پالسی متمرکز و کوتاه را بر روی پوست آفتاب سوخته ساطع کند و با دقت لایه به لایه پوست را لایه برداری کند. بدین طریق می‌توان پوست آسیب دیده را به نحوه بسیار دقیق و به صورت یک لایه در هر مرتبه لیزر درمانی کرد. تکنیک لیزر سطحی کمتر باعث مشکلاتی همچون اختلالات رنگدانه‌ای یا براق شدن بیش از اندازه پوست می‌گردد.

معمولا متخصص پوست پیش از درمان به بررسی سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی بیمار می‌پردازد. بیمار و متخصص پوست می‌بایست درباره انتظارات بیمار، خطرات احتمالی و نتایج درمان با یکدیگر مشورت کنند. بیماران موظفند:

 • حتما وجود هرگونه تبخال یا تاول اطراف دهان را با پزشک در میان بگذارید، چراکه ممکن است آغاز درمان شرایط افراد در معرض خطر را بدتر کند و از ادامه درمان صرفنظر کنند.
 • به مدت 10 روز قبل از جراحی از مصرف دارو و مکمل‌هایی که باعث لخته شدن خون می‌شوند نظیر آسپرین، ایبوپروفن یا ویتامین E پرهیز کنید.
 • به مدت دو هفته قبل و بعد از جراحی از مصرف دخانیات پرهیز کنید.

از بیماران درخواست می‌شود:

 • بیماران موظفند 24 ساعت بعد از درمان و سپس 4 تا 5 مرتبه در روز ناحیه جراحی شده را شستشو دهند.
 • به منظور پیشگیری از شکل گیری زخم پوستی از پمادهایی مانند ژله پترولیوم استفاده کنید.
 • پیش بینی وقایع زیر در ناحیه تحت درمان قرار گرفته برای بیمارانی که عمل لیزر سطحی انجام داده‌اند وجود دارد:
 • ایجاد ورم 24 تا 48 ساعت بعد از درمان
 • احساس خارش یا سوزش به مدت 12 تا 72 ساعت بعد از درمان.
 • پوسته پوسته شدن پوست قدیمی 5 تا 7 روز بعد از درمان.

فرآیند درمان معمولا 10 تا 21 روز به طول می‌انجامد و این شرایط به اندازه و محل جراحی بستگی دارد. بعد از اینکه ناحیه تحت درمان کاملا بهبود یافت، بیمار موظف است:

 • حداقل به مدت 2 تا 3 ماه فقط از وسایل آرایشی بدون روغن استفاده کنید.
 • از تماس با نور مستقیم آفتاب پرهیز کنید و کرم‌های ضدآفتاب مناسب به ناحیه درمان شده بمالید تا پوست ظاهر روشن‌تری بعد از لیزردرمانی به خود بگیرد.
 • پوست جدید را به خوبی مرطوب نگه دارید.

آنچه باید درباره لیزر و نور درمانی بدانید

بدانید

طی لیزر درمانی یا نور درمانی معمولا یک لیزر قرمز رنگ با انرژی پایین بر روی پوست آفتاب سوخته تابانده می‌شود. لیزر قادر است فوتون‌هایی در حدود 7 سانتیمتر به داخل پوست انتقال دهد. میتوکندری غشاهای پوستی شروع به جذب نور قرمز لیزر می‌کند و باعث افزایش سطح تری فسفات آدنوسین می‌گردد و نهایتا ترشح سلول سالم پوستی را موجب می‌گردد. این فرآیند همچنین از طریق افزایش ترشح کلاژن، و برخی آنزیم‌ها و رشد سلولی موجب تسریع در روند بهبودی می‌گردد. ترشح بیشتر کلاژن به پیشگیری از شکل گیری بافت زخم کمک می‌کند.

چرا باید لیزر یا نور درمانی را برای درمان انتخاب کرد

 • نیاز کمتر به داروی مسکن بعد از جراحی
 • رشد سلول‌های قویتر در ناحیه درمان شده
 • بهبود واکنش ایمنی
 • بهتر شدن واکنش درمانی
 • ترشح کلاژن و شکل گیری پوست جدید
 • تخلیه بهتر بافت لنفاوی و در نتیجه کاهش ورم
 • بهبود گردش خون
 • التهاب کمتر

  آماده سازی قبل از درمان

آماده-سازی-قبل-از-درمان

معمولا متخصص پوست پیش از درمان به بررسی سوابق پزشکی و معاینه فیزیکی بیمار می‌پردازد. بیمار و متخصص پوست می‌بایست درباره انتظارات بیمار، خطرات احتمالی و نتایج درمان با یکدیگر مشورت کنند. بیماران موظفند:

 •  به مدت 2 هفته پیش از درمان از آفتاب گرفتن، برنزه کردن پوست، موم زدن، لایه برداری شیمیایی یا تزریق کلاژن پرهیز نمایید
 • قبل و بعد از درمان از استعمال عطر، مواد خوشبوکننده یا هر نوع ماده تحریک‌زا بر روی ناحیه درمان شده اجتناب ورزید.
 • به دلیل بیشتر شدن خطر خونریزی از مصرف داروهای ضد التهابی، آسپرین یا مکمل‌های گیاهی پرهیز نمایید.

پیشگیری از آفتاب سوختگی

مهمترین و بهترین اقدام پیش از هر درمانی، پیشگیری است. درصورتی که اقلام زیر را در اختیار ندارید، در اولین فرصت اقدام به تهیه آنها کنید:

 • کرم ضد آفتاب با ضریب حفاظت 15 یا بالاتر
 • استفاده از کلاه‌های لبه‌دار
 • دستمال گردن تابستانی
 • عینک آفتابی

مرطوب سازی و لایه برداری صحیح نیز کارساز است، درنتیجه هزینه‌ای را برای تهیه لوسیون‌های با کیفیت پوستی کنار بگذارید. علاوه براین، آب به اندازه کافی بنوشید و هر سال یکبار به دکتر بروید. به یاد داشته باشید این راهکارها تنها در زمان آفتابی بودن شرایط هوا کارساز نیستند. اشعه‌های ماوراء بنفش حتی در هوای ابری نیز می‌توانند به داخل پوست نفوذ کنند و باعث آفتاب سوختگی شوند.

به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است